این وبلاگ را با دقت بخوان تا با مطالب جدید آشنا شوید
سعید قاسمی:
وی افزود: جریان انحرافی از سوی هاشمی و خاتمی است و قد و قواره این جریان به گونه ای نیست که اتاق فکر تشکیل دهد، در مجلس ششم هم تمام امور در دستشان بود؛ اما خدا نخواست که آن ها صندلی را از زیر پای رهبر انقلاب بکشند و مردم نیز با آن ها همراهی نکردند.
خبرگزاری دانشجو: قاسمی از فرماندهان دفاع مقدس با اشاره به حکم هشت ماه زندان و 60 ضربه شلاق عامل اهانت به فائزه هاشمی گفت: اگر چنین حکمی را برای فائزه بریدند و نصف روز این خانم زندان رفت، من ریشم را می‌تراشم!

سعید قاسمی در جمع دانشجویان بسیجی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مسجد فاطمه زهرا با بیان اینکه مردم در 22 بهمن سیلی محکمی به دشمنان نظام زدند، اظهار داشت: دشمن اصل نظام را هدف قرار داده است؛ اما مردم با حضور در عرصه‌های مختلف به خصوص 9 دی این فتنه را خنثی کردند.

وی با اشاره به حکم هشت ماه زندان و 60 ضربه شلاق برای عامل اهانت به فائزه هاشمی گفت: اگر چنین حکمی را برای فائزه هاشمی بریدند و نصف روز این خانم در زندان بود من ریشم را می‌تراشم!

فرمانده دفاع مقدس با اشاره به جنگ تحمیلی بیان کرد: در آن روز 300 هزار شهید در کنار یکدیگر جنگیدند؛ اما امروز 300 نفر از اصولگرایان نمی توانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

قاسمی تاکید کرد: سرباز ولایت صد کیلومتر جلوتر از رهبرش ایستاده است تا مبادا تیر و ترکشی به ایشان برخورد کند؛ اما امروز ما شاهدیم که رهبر انقلاب جلوتر از همه ایستاده است.

وی با اشاره به تسخیر لانه جاسوسی گفت: در آن تسخیر خاک آمریکا 444 روز در دستان دانشجویان این کشور بود و این حرکت به قدری تاثیرگزار بر محافل دنیا بود که هیمنه آمریکا را در دنیا شکست و جوانان تونسی با الهام از این حرکت پرچم اسرائیل را پایین کشیدند.

فرمانده دفاع مقدس گفت: نماینده حزب اللهی و ارزشی نباید در مقابل جاسبی خم شود و یا وامدار جریان قدرت و ثروت باشد؛ بلکه نماینده باید  شهامت دست به یقه شدن بر سر جریانات داخلی و خارجی را داشته باشد.

قاسمی گفت: دولت نهم مدل منطقه را عوض کرد و اگر احمدی نژاد دو اشتباه استراتژیک را مرتکب نمی‌شد، تبدیل به اسطوره می شد اما من هنوز هم نمره قبولی به رئیس جمهور می دهم.

وی افزود: جریان انحرافی از سوی هاشمی و خاتمی است و قد و قواره این جریان به گونه ای نیست که اتاق فکر تشکیل دهد، در مجلس ششم هم تمام امور در دستشان بود؛ اما خدا نخواست که آن ها صندلی را از زیر پای رهبر انقلاب بکشند و مردم نیز با آن ها همراهی نکردند.

قاسمی یادآور شد: در آن زمان حاج ذبیح الله بخشی یک شیرمرد تا آخر قصه با آن روح ترکش خورده پشت در مجلس رفت و گفت اگر این نامه را پس نگیرید مجلس را به توپ می بندم.

فرمانده دفاع مقدس ادامه داد: استادی که در زمان جنگ فرار کرد اکنون با پول های جاسبی کلاس را تعطیل می کند و دستمال سبز به دستانش می بندد؛ این درحالی است که ما در هیچ کجای دنیا این گونه آزادی نداریم.

قاسمی ادامه داد: روزی که نظام ما ماسک 300 تومانی نداشت بچه ها بدون شرط به جنگ رفتند و اکنون جانبازان شیمیایی با یک دم و بازدم بدنشان آتش می گیرد، این افراد خانه برای همسر و فرزندانشان نمی‌خواهند؛ بلکه پشتیبانی و حمایت از ولایت فقیه را لازم دارند.

وی با بیان اینکه ما این ریزش ا را دوست نداریم که یک روحانی با آن سابقه شکنجه جنگ ایران و عراق را دروغ بپندارد، گفت: دشمن جنس و مدل مردم ما  را شناخته است و می داند که از خارج جواب نمی گیرد برای همین از جنس خودمان و از داخل علیه ما اقدام  می کند.

این فرمانده دفاع مقدس با تاکید بر اینکه اسلام و انقلاب به قدری اجر و قربش بالاست که با کسی شوخی ندارد، با اشاره به حباب سکه و ارز تصریح کرد: بعد از افشاگری کیهان، وزیر اطلاعات در خصوص این امر واکنش نشان داد و 10 روز بعد قوه قضائیه می گوید ما از اعدام ابایی نداریم.

مطالب مرتبط
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 9:13  توسط یگانه  | 

             
 
ویکتوریا دانشور خواهر سیمین دانشور
لیلی ریاحی دختر خوانده سیمین دانشور
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 9:10  توسط یگانه  | 

حذف یارانه نقدی کلید خورد
بعد از اعلام دولتی ها مبنی بر حذف یارانه نقدی اقشار پردرآمد، خبری از اجرایی شدن این طرح نبود .تنها در آن زمان اعلام شد که نامه هایی به اقشار پردرآمد ارسال خواهد شد و از آنها در خواست می شود داوطلبانه از دریافت یارانه ها انصراف دهند. بعد از پایان انتخابات مجلس نهم اما بدون اعلام قبلی از سوی دولتی ها موج ارسال پیامک های یارانه ای آغاز شده است.
شفاف: بعد از اعلام دولتی ها مبنی بر حذف یارانه نقدی اقشار پردرآمد، خبری از اجرایی شدن این طرح نبود .تنها در آن زمان اعلام شد که نامه هایی به اقشار پردرآمد ارسال خواهد شد  و از آنها در خواست می شود داوطلبانه از دریافت یارانه ها انصراف دهند.

بعد از پایان انتخابات مجلس نهم اما بدون اعلام قبلی از سوی دولتی ها موج ارسال پیامک های یارانه ای آغاز شده است.

ماجرا از این قرار است که پیامکی با مزمون  انصراف از دریافت یارانه‌ها به شکل گسترده در کشور از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها برای سرپرستان خانوار ارسال شده است و انگار نامه نگاری جای خود را به پیامک داده است.

در این پیامک از  سرپرستان خانوار خواسته شده است ، جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه www.refahi.ir  مراجعه کنند.

متن این پیامک‌ها که از شماره 98300025 ارسال شده، اینچنین است: آقای ... نظر به تمکن مالی، لطفا جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه www.refahi.ir مراجعه کنید، سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها. تا به این ترتیب حذف یارانه ها در آستانه سال جدید کلید بخورد.

نکته قابل توجه اینجاست که در این پیامک اشاره ای به داوطلبانه بودن انصراف نشده است و متن پیامک اینگونه القا می کند که انصراف اجباری است.

 بسیاری از اقشار مردم نسبت به  دریافت این پیامک اعتراض کرده اند و اعلام کرده اند علیرغم اینکه کارگر ساده ای با حداقل حقوق و مستاجر هستند، ولی در این پیامک به آنها لقب متمکن داده شده واز آنها خواسته شده از دریافت یارانه  انصراف دهند.

به نظر می رسد ماجرای خوشه بندی ها در حال تکرار است و معلوم نیست  دولتی ها چه تصمیمی برای یارانه ها دارند و چگونه می خواهند برای حذف پر درآمدها عدالت را برقرار کنند؟

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 9:10  توسط یگانه  | 

             
 
ویکتوریا دانشور خواهر سیمین دانشور
لیلی ریاحی دختر خوانده سیمین دانشور
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 9:4  توسط یگانه  | 

سرطان کولون: از این 3 ماده‌ی غذایی بپرهیزید


در اکثر موارد سرطان کولون ارثی است اما این بیماری می‌تواند نتیجه‌ی تغذیه‌ی نامناسب و نادرست نیز باشد.

در این مطلب کوتاه 3 ماده‌ی غذایی را معرفی می‌کنیم که لازم است در مصرف آن‌ها جانب احتیاط را رعایت کنید.

 

گوشت

گوشت قرمز

مصرف بیش از حد گوشت قرمز به ویژه اگر به صورت سوسیس، کالباس، هات‌داگ و فرآورده‌های گوشتی دیگر باشد برای سلامتی کولون مضر خواهد بود.

اسیدهای چرب اشباع شده‌ی موجود در این قبیل مواد غذایی، التهاب‌زا بوده و همچنین آهن هِم آن‌ها به غشای مخاطی کولون آسیب زده و باعث تشکیل مواد سرطانی می‌شود.

علاوه بر این گوشت‌هایی که زیاد و در حرارت بالا کباب می‌شوند نیز همین تأثیر را بر جای می‌گذارند.

نتایج یک پژوهش آلمانی نشان می‌دهد افرادی که گوشت قرمز زیادی مصرف می‌کنند در مقایسه با آن‌هایی که در مصرف این ماده‌ی غذایی زیاده‌روی نمی‌کنند 3 و در برخی موارد 4 برابر بیشتر در معرض این سرطان قرار می‌گیرند. اکثر محققان توصیه می‌کنند روزانه بیش از 90 گرم گوشت مصرف نکنید.

 

قند و گلوسیدهای تصفیه شده

متخصصان معتقدند که مواد غذایی شیرین و گلوسیدهای تصفیه شده که به سرعت در بدن به قند خون تبدیل می‌شوند می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرند. در واقع این قبیل مواد غذایی باعث چاقی می‌شوند که خطر ابتلا به این بیماری را بالا می‌برند.

علاوه بر این مواد غذایی که سرشار از قند و گلوسیدهای تصفیه شده‌اند میزان انسولین و فاکتور رشد شبه انسولین نوع یک را بالا می‌برند که این دو عامل هر دو سرطان زا هستند.

نتایج یک پژوهش آلمانی نشان می‌دهد افرادی که گوشت قرمز زیادی

مصرف می‌کنند در مقایسه با آن‌هایی که در مصرف این ماده‌ی غذایی زیاده‌روی نمی‌کنند 3 و در برخی موارد 4 برابر بیشتر در معرض این سرطان قرار می‌گیرند

محققان معتقدند زنانی که برنامه‌ی غذایی‌شان سرشار از گلوسیدهای تصفیه شده است 3 برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کولون قرار می‌گیرند.

توجه داشته باشید مصرف بیش از حد مواد قندی احتمال ابتلا به دیابت را نیز افزایش می‌دهد که خود این بیماری خطر ابتلا به این سرطان را به میزان 40 درصد بالا می‌برد.

الکل ممنوع

الکل

الکل، ذخیره‌ی فولات و ویتامین B بدن را می‌خشکاند. این در حالی است که این ویتامین مانع از ابتلا به سرطان کولون می‌شود.

علاوه بر این الکل آسیب پذیری DNA را در مقابل عوامل سرطان زا تشدید می‌کند.

محققان دریافته‌اند مصرف کننده‌های افراطی الکل به میزان 20 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کولون و سرطان‌های دیگر قرار می‌گیرند.

 

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع:plaisirssante

 

مطالب مرتبط:

مواد غذایی ضد سرطان کولون

جلوگیری از سرطان روده با زردچوبه و پیاز

معجزه‌ی ویتامین‌ها در پیشگیری از سرطان‌ها

10 توصیه ی ضد سرطانی

عوامل سرطان زا در رژیم غذایی

رژیم غذایی در سرطان ها

معجزه‌ی مواد غذایی در سرطان‌ها

پیشگیری از سرطان کولورکتال با رژیم غذایی

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:59  توسط یگانه  | 

 • دوشنبه 22/12/1390
 • تاريخ :
 • مغزها، منبع خوبی از کلسیم


  آجیل‌ها و مغزها نه تنها منبع خوبی از فیبر و پروتئین هستند بلکه آن‌ها حاوی کلسیم نیز می‌باشند.

  آجیل

   

  هنگامی که ما می‌خواهیم کلسیم را به رژیم غذایی‌مان اضافه کنیم، اکثر مردم فکر می‌کنند که فرآورده‌های شیری تنها گزینه هستند، اما گزینه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد که یکی از این گزینه‌ها مغز دانه‌هاست. آجیل‌ها و مغزها نه تنها منبع خوبی از فیبر و پروتئین هستند بلکه آن‌ها حاوی کلسیم نیز می‌باشند.

   

  توصیه‌هایی در مورد کلسیم

  هم مردان و هم زنان از سن 19 تا 50 سال باید 1000 میلی گرم کلسیم در روز دریافت کنند. نوجوانان 14 تا 19 سال نیز باید 1300 میلی گرم کلسیم در هر روز دریافت کنند.

   

  تعریف آجیل

  دانه‌ها و مغزها مانند گردو در یک پوسته سخت محصور هستند. اگر چه از لحاظ تکنیکی بسیاری از افراد طبقه‌بندی دانه‌ها و میوه‌های خشک شده را هم به عنوان آجیل تلقی می‌کنند.

   

  بادام

  بادام حاوی کلسیم بیشتری نسبت به دیگر مغزها دارد. هر اونس(23 دانه) حاوی 75 میلی‌گرم کلسیم است.

  آجیل‌ها و مغزها نه تنها منبع خوبی از فیبر و پروتئین هستند بلکه آن‌ها حاوی

  کلسیم نیز می‌باشند

  آجیل برزیلی

  آجیل برزیلی دانه‌های مناطق گرمسیری هستند که می‌توانید 45 میلی گرم کلسیم را به وسیله‌ی هر اونس (هر اونس معادل 350/28 گرم است) آن به رژیمتان اضافه کنید. هر اونس حدود شش دانه می‌باشد.

   

  گردو انگلیسی

  در هر چهارده نیمه گردو انگلیسی (هر 7 عدد گردو) 28 میلی گرم کلسیم وجود دارد.

   

  دانه‌های کنجد

  دانه‌های کنجد تست و بوداده کامل، هر اونس 280 میلی گرم کلسیم، تقریباً 30 درصد از نیاز روزانه به کلسیم را تأمین می‌کند.

  ترجمه: معصومه آیت اللهی

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: ehow

   

  اگر می‌خواهید با کارشناسان تغذیه‌ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

   

  مطالب مرتبط:

  زنده باد میوه‌های خشک و دانه‌های روغنی

  همه چیز درباره‌ی آجیل عید

  آجیل کهنه و رنگی نخرید

  کدام پسته‌ها بهداشتی‌اند؟

  آیا آجیل خوب است یا نه؟

  خواص آجیل شب یلدا

  در هنگام خرید و مصرف آجیل شب عید مراقب باشید تا ...

  + نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:57  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 23/12/1390
 • تاريخ :
 • روش تهیه‌ی نان ذرت شیرین برای صبحانه


  این نان را برای صبحانه آماده کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

  نان ذرت شیرین

  مواد لازم:

  آرد                                                   1 فنجان

  ذرت آسیاب شده (غربال نشده)        1 فنجان

  شکر                                                یک چهارم فنجان

  بیکینگ پودر                                      نصف قاشق چای خوری

  جوش شیرین                                    نصف قاشق چای خوری

  نمک                                                نصف قاشق چای خوری

  تخم مرغ                                          1 عدد

  خامه ترش                                        1 فنجان

  شیر                                                یک سوم فنجان

  کره                                                 یک چهارم فنجان

   

  روش تهیه:

  * آرد و آرد ذرت و شکر و بیکینگ پودر و جوش شیرین و نمک را خوب با هم مخلوط کنید.

  * برای تهیه خامه ترش حدود 100 گرم خامه را با یک قاشق ماست ترش یا دو سه قاشق دوغ ترش مخلوط کرده و هم بزنید. می‌توانید از خامه و ماست ترش به یک میزان استفاده کنید، فقط در نظر داشته باشید که ماست و یا دوغ می‌بایست فاقد هرگونه اسانس باشند.

  * ترکیب خامه و ماست (یا دوغ ترش) را برای چند ساعت در دمای محیط نگه می‌داریم تا عمل آید. این خامه را می‌توان در ظرف در دار به مدت یک هفته، داخل یخچال نگه داشت.

  * کره را مدتی در فضای بیرون یخچال قرار می‌دهیم تا ذوب شود.

  * در ظرف جداگانه‌ای، تخم مرغ را اندکی بزنید. سپس تخم مرغ و خامه ترش و شیر و کره را به مخلوط آرد اضافه کنید و کاملاً به هم بزنید تا ترکیب یکدستی تهیه شود.

  * سطح داخلی ظرف مورد نظر برای پخت نان را آغشته به روغن نمایید و خمیر را داخل آن بریزید. خمیر می‌بایست به مدت 20 الی 25 دقیقه داخل فر با 400 درجه فارنهایت بپزد تا زمانی که اگر یک خلال دندان تمیز را وسط آن فرو کنید، محتویات خمیر به آن نچسبد.

  نان صبحانه آماده سرو است.

  نوش جان!

  روزی پویا همراه با سلامتی و نشاط پیش رو داشته باشید.

   

  ترجمه: زهرا امیری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: allrecipes

   

  مطالب مرتبط:

  روش تهیه‌ی نان جو

  نان پنیر با تخمه آفتابگردان

  آشنایی با روش تهیه‌ی نان موزی

  آشنایی با روش تهیه‌ی نان فوکاسیو

  نان گاتا

  نان شیرین سمنانی

  نان فانتزی

  نانی برای صبحانه

  نان پیتا

  نان شیرمال ترکی

  نان برنجی رشتی

  نان سیب زمینی با گردو و دارچین

  نان سبوس دار یا نان سیاه

  + نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:56  توسط یگانه  | 

  خرید میوه برای نوروز و نگهداری آن


  توصیه می‌شود میوه را در تنوع مورد نظر برای دوره‌های زمانی کوتاه‌تر تهیه کنید و به عنوان مثال، هر هفته میوه‌هایی تازه و مناسب تهیه نمایید.

  خرید میوه

  عزیزان هم‌وطن، طی یک یا دو روز قبل از عید نسبت به خرید میوه به میزان قابل توجه و در مقادیر زیاد اقدام می‌کنند و در برخی موارد میوه‌ها را به صورت جعبه‌ای تهیه می‌کنند. البته روش نگهداری و ذخیره‌سازی این اقلام تا پایان تعطیلات از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا طی دوره زمانی دو هفته‌ای تعطیلات نوروز در ایران، بخشی از این میوه‌ها کیفیت خود را از دست داده و دورریز خواهند شد، لذا توصیه می‌شود میوه را در تنوع مورد نظر برای دوره‌های زمانی کوتاه‌تر تهیه کنید و به عنوان مثال، هر هفته میوه‌هایی تازه و مناسب تهیه نمایید.

  البته با به‌کارگیری برخی توصیه‌ها در هنگام خرید و نگهداری میوه‌ها می‌توان مدت نگهداری آن‌ها را افزایش داد که در این مقاله به برخی از این نکات اشاره می‌شود.

   

  نکاتی در هنگام خرید میوه

  در هنگام تهیه میوه بهتر است انواع تازه‌تر و فاقد هر نوع له‌شدگی یا لکه‌های نشانگر رسیدگی زیاده از حد را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که میوه‌ها دو نوع هستند. برخی انواع میوه‌ها باید در زمان جدا شدن از درخت به طور کامل رسیده باشند و در طی دوره نگهداری فرآیندهای مربوط به رسیدگی در این میوه‌ها متوقف می‌شود (میوه‌های غیرکلایماکتریک). در حالی که برخی دیگر از میوه‌ها را می‌توان در شرایطی که هنوز نرسیده‌اند، از ساقه درخت جدا نمود و در طی دوره نگهداری، فرآیندهای رسیدن در این میوه‌ها قابل انجام بوده و میوه به حد کامل رسیدگی خود می‌رسد (میوه‌های کلایماکتریک).

  به طور معمول توصیه می‌شود میوه‌ها را در جعبه‌هایی ترجیحاً چوبی به دور از

  تابش نور خورشید و در دمای٢ تا ٥ درجه سانتی‌گراد و با رطوبت نسبی زیاد (حدود

  90 درصد) نگهداری کنید. تهویه مناسب محل نگهداری میوه‌ها می‌تواند نگهداری میوه‌ها را برای مدت طولانی‌تر ممکن سازد

  گیلاس، خیار، انگور، پرتقال و آناناس مهم‌ترین میوه‌های غیرکلایماکتریک و سیب، موز، هلو و گلابی مهم‌ترین میوه‌های کلایماکتریک هستند، بنابراین شما می‌توانید میوه‌های کلایماکتریک را در حالی که هنوز رسیده کامل نیستند، خریداری کنید و با تنظیم عواملی نظیر دمای محیط، فرآیندهای رسیدگی آن‌ها را در طی مدت نگهداری تنظیم نمایید.

  بهتر است در هنگام خرید میوه‌ها علاوه بر نگهداری آسان آن‌ها، به ارزش تغذیه‌ای میوه‌ها نیز توجه داشته باشید. دقت کنید که هر یک از میوه‌ها تأمین کننده نیازهایی خاص بوده و مواد مغذی ویژه‌ای را برای بدن تأمین می‌نمایند، به عنوان مثال پرتقال را می‌توان به عنوان یک منبع خوب از ویتامین C در نظر داشت، در حالی که سیب تأمین کننده فیبر و برخی مواد مغذی می‌باشد. از طرف دیگر خیار یک منبع فیبر بوده و انرژی آن اندک است. بر این اساس سعی کنید تا در مهمانی‌ها پذیرایی هدفمند از میوه‌ها داشته باشید و تلاش کنید تا تنوع را در مصرف میوه‌ها رعایت نمایید.

   

  نگهداری میوه

  نکاتی در مورد نگهداری میوه‌ها

  حفظ کیفیت میوه‌ها در حد مناسب، طی دوره نگهداری از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. کاهش کیفیت ماده غذایی فرآیندی است که می‌تواند تحت تأثیر واکنش‌های میکروبی، شیمیایی و یا آنزیمی ایجاد شود. عوامل متعددی بر از بین رفتن کیفیت یک محصول خریداری شده موثرند که شرایط نگهداری میوه از مهم‌ترین آن‌ها است. از مهم‌ترین تغییرات نامطلوب که با کاهش کیفیت میوه همراه است، می‌توان به قهوه‌ای شدن، از بین رفتن و کاهش ویتامین C بر اثر فرآیند اکسیداسیون و تغییرات در رنگ، طعم، عطر و بافت میوه اشاره کرد.

  فراموش نکنید که صدمات مکانیکی، تغییرات شدید درجه حرارت، برخی مواد شیمیایی و عوامل بیولوژیکی باعث تسریع روند فساد و خراب شدن میوه می‌شوند، به عنوان مثال دود وسایل نقلیه در مقادیر زیاد موجب بروز علائم سوختگی در بافت گیاهی می‌شود.

  کاهش درجه حرارت، موجب کاهش سرعت اغلب تغییرات نامطلوب در میوه شده و فساد را به تأخیر می‌اندازد. از طرف دیگر، باید در به‌کارگیری فرآیند سرد کردن و نگهداری میوه‌ها در محیط سرما دقت کرد تا از سرمازدگی میوه جلوگیری شود.

   

  علائم سرمازدگی و نقطه بحرانی برای نگهداری برخی میوه‌ها

  به طور معمول توصیه می‌شود میوه‌ها را در جعبه‌هایی ترجیحاً چوبی به دور از تابش نور خورشید و در دمای 2 تا ٥ درجه سانتی‌گراد و با رطوبت نسبی زیاد (حدود 90 درصد) نگهداری کنید. تهویه مناسب محل نگهداری میوه‌ها می‌تواند نگهداری میوه‌ها را برای مدت طولانی‌تر ممکن سازد.

  در هنگام نگهداری میوه‌ها تا حد امکان تلاش نمایید میوه‌ها با یکدیگر مخلوط

  نشوند. جالب است بدانید برخی از انواع میوه‌ها نظیر سیب از خود گازی

  متصاعد می‌کنند که موجب تسریع فرآیند رسیدن سایر میوه‌ها می‌شود. بر این

  اساس تا حد امکان میوه‌ها را در فضاهای مجزا نگهداری کنید

  در طی دوره نگهداری به طور دوره‌ای (روزانه یا یک روز در میان) میوه‌ها را بررسی نمایید و اقلامی را که علائم رسیدگی زیاده از حد، قهوه‌ای شدن و یا له‌شدگی در آن‌ها قابل مشاهده است، از سایر میوه‌ها جدا کنید.

  همچنین در هنگام نگهداری میوه‌ها تا حد امکان تلاش نمایید میوه‌ها با یکدیگر مخلوط نشوند. جالب است بدانید برخی از انواع میوه‌ها نظیر سیب از خود گازی متصاعد می‌کنند که موجب تسریع فرآیند رسیدن سایر میوه‌ها می‌شود. بر این اساس تا حد امکان میوه‌ها را در فضاهای مجزا نگهداری کنید.

  میوه ریز و درشت

  میوه های ریزتر سالم‌ترند

  بحث مواد هورمونی، شیمیایی و نگه‌دارنده مواد غذایی به خصوص میوه و سبزی‌ها هم یکی از این مسایل است که در سطح جامعه به درستی جا نیفتاده است.

  قبل از هر چیز باید بگویم که تمام مواد غذایی، حاوی مواد شیمیایی و نگه‌دارنده نیستند چرا که بسیاری از آن‌ها را به صورت تازه مصرف می‌کنیم. بنابراین به افرادی که چنین طرز تفکری دارند، توصیه می‌کنم برای اینکه اطمینان پیدا کنید میوه‌های مصرفیتان حاوی سموم نیستند بهتر است میوه‌هایی را که در اندازه‌های ریزی هستند برای مصرف تهیه کنید زیرا کشاورزان اغلب در تهیه میوه‌های درشت از سموم و مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک کیلو پرتقال ریزی که به قیمت 500 تومان فروخته می‌شود قطعاً با پرتقالی که در اندازه درشت است و به قیمت کیلو 2 یا 3 هزار تومان فروخته می‌شود، تفاوت دارد زیرا در پرورش آن‌ها کشاورز سموم و مواد شیمیایی بیشتری به کار برده است.

   

  فرآوری: مریم مرادیان نیری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  ماهنامه دنیای تغذیه – شماره 106 - دکتر محمد حضوری

  سلامتیران - دکتر محمدحسن انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی

   

  مطالب مرتبط:

  چگونه میوه و سبزی را تازه نگه داریم؟

  خشک کردن مواد غذایی راهی برای ماندگاری بیشتر

  نگهداری مواد غذایی در یخچال

  نکاتی در رابطه با نگهداری مواد غذایی

  چه مواد غذایی را می‌توان سال‌ها نگهداری کرد!؟

  خیار گلخانه‌ای نخورید!

  بررسی تاثیر دما بر مواد غذایی

  میوه دُرُشت نخرید

  چرا میوه‌ها پس از بریدن قهوه ای می‌شوند؟

  + نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:54  توسط یگانه  | 

  4 راهکار برای شروع موفق در رژیم کاهش وزن

  www.novindiet.com


  آیا شما نیز خواهان یک شروع بهتر در برنامه کاهش وزنتان هستید؟ می‌توانید در این راستا از توصیه های ذیل کمک بجویید...

  کاهش وزن

  بی شک داشتن یک شروع خوب و صحیح در میزان موفقیت نهایی موثر است. طبق همان ضرب‌المثل قدیمی خودمان که می‌گوید: سنگ اول چو نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج؛ می‌بایست کارها را از روش صحیحشان شروع نمود. اما سنگ‌های اول در کاهش وزن تعیین اهداف مناسب و انتخاب مسیر صحیح می‌باشند، که در ادامه‌ی آن با رعایت الگوی صحیح به سر منزل مقصود خواهید رسید.

  واژه‌ی رژیم در کل یک واژه‌ی ناخوشایند است و ما را یاد محرومیت و دردهای گرسنگی می‌اندازد؛ لذا برای پیشگیری از درد و رنج همراه با رژیم لاغری باید از یک برنامه صحیح پیروی نمود. آیا شما نیز خواهان یک شروع بهتر در برنامه کاهش وزنتان هستید؟ می‌توانید در این راستا از توصیه های ذیل کمک بجویید.

   

  1- اهدافتان برای کاهش وزن را بهتر بشناسید

  قبل از تصمیم برای اقدام به کاهش وزن، می‌بایست میزان تغییری که برای کاهش وزن نیاز دارید را بسنجید. در این راستا افراد دارای اضافه وزن زیاد یا چاق بهتر است به مراکز کاهش وزن مراجعه کنند؛ یعنی جایی که افرادی که نیاز به کاهش مقادیر زیادی از وزن مازادشان را دارند؛ از یک برنامه سازماندهی و نظارت شده پیروی نمایند.

  اما اگر شخصی دارای اضافه وزن اندک و خفیف است می‌تواند با کنترل حجم غذای دریافتی و افزایش فعالیت بدنی به کاهش وزن دست یابد. هر چند که برای تنظیم میزان غذای دریافتی نیز می‌بایست با یک متخصص تغذیه مشورت نمود و یا از راهنماها در این زمینه استفاده نمود.

  لازم نیست برای افزایش فعالیت بدنی حتماً به باشگاه بروید بلکه با پیاده‌روی و استفاده از تردمیل و افزایش فعالیت‌های روزانه‌ی خود نیز می‌توانید فعالیت بدنی روزانه‌تان را ارتقاء بخشید؛ همچنین متخصص تغذیه می‌تواند راهکارهایی برای افزایش فعالیت بدنی روزانه‌تان را به شما نشان دهد.

  اطمینان کسب کنید که فقط برای شخص خودتان ملزم به کاهش وزن شده‌اید

  و به خاطر این نیست که شخص دیگری شما را تحت فشار قرار داده که این کار

  را انجام دهید

  2- شخصیت خودتان را در ارتباط با کاهش وزن بهتر بشناسید

  ویژگی شما در نگرش و رفتار شما در ارتباط با غذا خوردن موثر است. احتمالاً یکسری عادات غذایی نامناسب دارید که باید آن‌ها را بشناسید برای مثال:

   

  * غذا خوردن غیر ارادی و ناخودآگاه: اگر شما دچار تمایلات غیر ارادی به غذا خوردن هستید یعنی مثلاً با دیدن خوراکی و تنقلات به صورت غیر ارادی به سمت آن‌ها می‌روید و آن‌ها را می‌خورید، بنابراین شما رژیم گیرنده‌ای هستید که باید این تمایلات غیرارادی و کنترل نشده را اصلاح و مهار نمایید.

   

  * افراد دچار بی‌توجهی و عدم تمرکز بر غذا خوردن: اگر از جمله افرادی هستید که به زمان و میزان غذا خوردن خود توجه و تمرکز کافی ندارید؛ ممکن است در هنگام تماشای تلویزیون یا کارهای دیگر به خوردن غذا و میان‌وعده‌های غذایی بپردازید، که باید این عادت خود را اصلاح کنید.

   

  عصبی بودن: اگر انسانی عصبی و مضطرب هستید، احتمالاً مشکلات بیشتری خواهید داشت. افراد دچار عصبانیت، استرس و ناراحتی، ممکن است از غذا خوردن برای بهتر نمودن احساسشان استفاده کنند.

   

  شخصیت محکم و استوار: کاهش وزن برای شخصیت‌های محکم و استوار سخت نیست. اگر شما خیلی خود محور، دارای حس همکاری و مصمم هستید؛ اوقات راحت‌تری را در کاهش وزن سپری خواهید نمود.

   

  افراد معاشرتی: بنا به نظر برخی متخصصین افراد معاشرتی و اجتماعی احتمالاً بهتر از بقیه می‌توانند دریافت غذای خود را تحت کنترل و نظارت داشته باشند.

  اصول کاهش وزن

   

  3- ترکیب هر دو گزینه‌ی ورزش و رژیم غذایی

  برخی ممکن است بپرسند از بین رژیم غذایی و فعالیت بدنی؛ کدامیک در ارجحیت قرار دارد؟ پاسخ، هر دوی آن‌هاست، در واقع ترکیب نمودن رژیم غذایی با ورزش و فعالیت بدنی است که می‌تواند شما را به سرمنزل مقصودتان یعنی کاهش وزن برساند.

   

   

  4- ایجاد یک تعهد راسخ در زمینه کاهش وزن

  دانستن این که چرا می‌خواهید کاهش وزن یابید، به موفقیت شما کمک می‌کند. بنابراین قبل از این که یک برنامه‌ی کاهش وزن را شروع کنید از خودتان سؤال‌های زیر را بپرسید:

  * آیا من برای انجام این کار آماده‌ام؟

  * آیا انگیزه این کار از درون من نشات می‌گیرد؟

  * آیا می‌توانم با پسرفت‌ها و یا کاهش پیشرفت‌های گاه و بیگاه کنار آیم؟

  * آیا می‌توانم به طور کامل به کاهش وزن تمرکز کنم؟ (برای مثال اگر شما هم اکنون در خلال تغییر شغل یا دیگر حواس پرتی‌ها قرار دارید؛ بهتر است اول این مسائل را برطرف کنید و سپس به تلاش در راستای کاهش وزن متمرکز گردید.)

   

  در نهایت اطمینان کسب کنید که فقط برای شخص خودتان ملزم به کاهش وزن شده‌اید و به خاطر این نیست که شخص دیگری شما را تحت فشار قرار داده که این کار را انجام دهید. علاوه بر این در آخر توصیه می‌شود که کارها را آهسته انجام دهید، توصیه‌های مذکور را در ذهن خود داشته باشید و بدون معطلی در جاده سلامت و تناسب اندام قرار گیرید.  

   

  برای مشاهده‌ی وب‌سایت دکتر فرشچی می‌توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com  مراجعه نمایید.

   

  دکتر حمیدرضا فرشچی – همکار تبیان

  متخصص تغذیه و فوق تخصص دیابت و چاقی

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  مطالب مرتبط:

  6 مرحله برای بهبود رژیم لاغری

  7 توصیه‌ی عملی برای کاهش وزن

  23 راه عملی برای کاهش وزن بدون رژیم

  استرس اندازه‌گیری وزن در افراد چاق

  چگونگی تثبیت وزن پس از رژیم لاغری

  برای لاغر شدن، شام را جدی بگیرید!

  7 پیشنهاد برای مهار پُرخوری در میهمانی‌ها

  چگونه گرسنگی را کنترل کنیم؟

  7 حرکت برای کنترل نامحسوس وزن!

  15 نکته‌ی کلیدی برای کاهش وزن

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:12  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 14/2/1390
 • تاريخ :
 • تغذیه در آموزه‌های دینی؛ میوه‌های بهشتی(2)


  در روایتی امام صادق (ع) می ‌‌فرمایند: "پنج میوه، از میوه‌ های بهشتی هستند: انار‌، سیب‌، به، انگور و خرما."

  در قسمت اول این مطلب درباره ی میوه های انار،سیب و به توضیحاتی ارائه شد، حالا ادامه ی مطلب ... .

  انگور

  انـــگور

  یکی از خواص مهم انگور اثر مسهلی آن است. همچنین دارای خاصیت محافظت از کلیه و دستگاه روده ای معده ای است. آب انگور قرمز از شکنندگی عروق و ایجاد واریس جلوگیری می‌کند.

  از ویژگی‌های انگور وجود عنصر کروم به میزان قابل توجه در آن است که با انسولین باعث سوختن قند در بدن شده و به عنوان کاهش دهنده قند خون در افراد دیابتی موثر است. درصد اصلی از قندهای موجود در انگور مربوط به فروکتوز بوده که به نام قند میوه مشهور است. این نوع قند به اندازه گلوکز برای افراد دیابتی مضر نیست و لذا یکی از میوه‌هایی است که گاهی می ‌تواند به میزان توصیه‌ شده توسط رژیم‌شناس مورد استفاده این گونه افراد قرار بگیرد.

   

  پیامبر گرامی ‌اسلام (ص) می‌فرمایند:

  "بهترین غذا‌های شما نان و کامل ‌ترین میوه‌های شما انگور است."

   

  حضرت علی (ع) در روایتی می‌فرمایند:

  "انگور غذایی است متنوع. هم خورش نان است، هم میوه، هم خوراک و هم حلوا."

   

  حضرت امام صادق (ع) نیز می‌فرمایند:

  "وقتی انگور می‌خورید، ‌دانه دانه بخورید، زیرا گواراتر است."

  "حضرت نوح از غم به خداوند شکایت برد،‌ خداوند به او وحی کرد، ‌انگور بخور که غم را می‌برد."

   

  خرما

  خرما

  خرما میوه‌ای با ارزش غذایی بالاست. مصرف خرما به علت داشتن منیزیم(24 میلی‌گرم در100 گرم‌) برای جبران کاهش سلول‌های مغزی در سالمندان مفید است.

   

  خرما حاوی مواد قندی قابل جذب بدن است که به خوبی جذب می‌شود و انرژی لازم را برای سوخت و فعالیت بدن تامین می‌کند. همچنین، به مقدار کافی مواد چربی،‌ مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر ،‌ آهن و پتاسیم دارد.

  خرما نرم‌کننده سینه است. خرما را می‌توان یک غذای ضد گرسنگی فوری نامید.

   

  پیامبر اکرم (ص)در روایاتی در مورد خواص خرما می‌فرمایند:

  "در هر خانه‌ای که خرما نباشد،‌ در حقیقت اهل آن خانه گرسنه‌اند(هر چند به ظاهر خود را سیر بپندارند.)"

  "به زنان باردار در آخرین ماه حاملگی خرما بدهید، زیرا کودک او بردبار و پاکیزه خواهد شد."

  "جبرئیل به من خبر داد که در خرمای برنی(نوعی خرما) 9 خاصیت است: دهان را خوشبو، ‌معده را پاکیزه و غذا را هضم می‌کند. سبب تقویت قوه بینایی و شنوایی می‌شود؛ کمر را محکم و شیطان را از انسان نا‌امید می‌سازد. سبب تقرب به پروردگار شده و شیطان را از انسان دور می‌کند."

   

  حضرت علی (ع) در روایاتی می‌فرمایند:

  "خرما بخورید که در آن شفای دردها و امراض است."

  "خرما را ناشتا بخورید که از بین برنده انگل و کرم شکم است."

  "بهترین نوع خرما،‌ خرمای برنی است. زن‌های حامله از آن بخورند تا صاحب فرزندانی بردبار و مقاوم شوند."

   

  امام صادق (ع) نیز می‌فرمایند:

  "اگر غذایی پاکیزه تر از خرمای رطب بود،‌ خداوند حضرت مریم(علیها سلام‌) را به آن راهنمایی و به او می‌خورانید."

  "خرما شفای امراض است و میوه‌ای است که درد و ناراحتی ندارد.‌"

  امام صادق (ع) نیز می‌فرمایند: اگر غذایی پاکیزه تر از خرمای رطب بود،‌ خداوند حضرت مریم(علیها سلام‌) را به آن راهنمایی و به او می‌خورانید

  برخی اثرات درمانی خرما در طب سنتی

  جلوگیری از کم‌ خونی،‌ درمان کم‌ خونی،‌ تقویت عضلات و اعصاب،‌ حفظ سلامتی پروستات،‌ درمان التهابات، ‌تقویت مغز و کلیه‌ها،‌ خنثی‌کننده اسید اضافی معده،‌ جلوگیری از ترش کردن و دل درد و موثر در درمان‌ سرطان و سایر بیماری‌های عفونی.

   

  بخش تغذیه تبیان


  منبع: ماهنامه ی دنیای تغذیه - مهندس مسعود خبازی، کارشناس مسؤول اداره استاندارد کاشان

   

  مطالب مرتبط:

  مستحبات و مکروهات غذا خوردن

  رهنمودهای اسلام درباره خوردن غذا

  آداب خوردن میوه در اسلام

  تغذیه از نظر قرآن کریم

  آداب خوردن گوشت در اسلام

  موضوع غذا خوردن در قرآن

  تغذیه در قرآن و حدیث(1)

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:10  توسط یگانه  | 

  سیمین دانشور نویسنده و مترجم شهیر ایرانی و همسر جلال آل احمد در سن ۹۰ سالگی در تهران درگذشت.
  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:54  توسط یگانه  | 

  / استقبال از بهار با ماهی قرمز
  با نزدیک شدن نوروز، بازار عرضه ماهی قرمز داغ است.

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:44  توسط یگانه  | 

 • دوشنبه 4/3/1388
 • تاريخ :
 • برای اینکه سالادتان خوشمزه شود ...

  سالاد

  هیچ گاه از قبل به سالاد کاهو نمک نزنید و هنگامی كه می‌خواهید آن را سرو كنید، به آن نمك بزنید، زیرا نمك، تازگی و طراوت كاهو را گرفته و برگ‌های آن را سخت و زمخت می‌كند.

  همیشه همه اجزای لازم برای چاشنی سالاد از جمله روغن زیتون و سركه را در یك شیشه دهان‌گشاد كه درش بسته می‌شود(مثل شیشه مربا) بریزید، یك قطعه یخ داخل آن بیندازید و درش را محكم ببندید.

  سپس آن را تكان دهید تا خوب مخلوط شود.

  سپس یخ را از آن خارج سازید. با این روش چاشنی سالاد فوق‌العاده نرم شده و با هم می‌آمیزد.

  سپس سبزیجات سالاد را داخل یك كیسه پلاستیكی قرار دهید و چاشنی آماده شده را روی آن بریزید و خوب تكان دهید تا

  سالاد

  همه اجزای سالاد به این چاشنی آغشته شود. به این ترتیب سالاد خوشمزه‌ای به دست خواهد آمد.

  خیار سالاد را با پوست خرد كنید. پوست خیار طعم جالبی به سالاد می‌دهد.

  برای آن كه سالاد خوشمزه‌ای داشته باشید، یك حبه سیر را له كرده، قبل از آن كه اجزای سالاد را در ظرف سالاد خوری بریزید، سیر را به آن بمالید. سالاد شما طعم مطبوعی از سیر به خود خواهد گرفت.

  برای هم زدن سس به جای قاشق از چنگال استفاده كنید، زیرا به این ترتیب سس صاف‌تر شده و گلوله نخواهد شد.

  برای آن كه سس خود را پُررنگ‌تر كنید، مقدار كمی آرد را در ماهی‌تابه سرخ كنید و به تدریج به سس اضافه كنید.

  برای غلیظ ‌تر كردن سس‌ سالاد می‌توانید از آرد استفاده كنید. برای این منظور مقداری آرد را در آب حل كنید و به صورت خمیر رقیقی در آورده و به تدریج به سس اضافه كنید.

  جام جم

  *مطالب مرتبط:

  طرز تهیه ی انواع سالاد

  نكاتی در مورد انواع مرباها

  چند دستور برای پخت سبزی ها

  چند نكته ضروری در مورد طبخ خورشها

  نکات لازم در مورد تهیه شیرینی ها

  بخش تغذیه و سلامت تبیان

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:15  توسط یگانه  | 

 • شنبه 3/3/1382
 • تاريخ :
 • چند نكته ضروری درمورد طبخ خورشها

  1- ابتدا گوشت خورش را كمی سرخ می كنیم تا در موقع پختن كف نكند ، چون كف در اثر جوشیدن ، و باعث بدرنگ شدن خورش می گردد.

  2- خورش باید با حرارت ملایم پخته شود ، ضمنا كم آب و جاافتاده باشد.

  3- انواع سبزیها را باید بعد از پختن گوشت به آن اضافه كنیم.

  4- خورش را نباید زیاد هم بزنیم، چون باعث له شدن مواد درون آن می شود.

   5- پیاز خورش را طوری خلال كنید، كه همه به یك اندازه باشد تا در موقع سرخ كردن، همه یكدست طلایی شود . برای خوشرنگ تر شدن پیاز داغ می توانید، كمی زردچوبه اضافه كنید.

  6-نمك و ترشی خورش را در آخر طبخ اضافه كنید . مقدار ترشی و چاشنی را می توان به میل وذائقه كم و زیاد كرد.

  نكات لازم برای طبخ پلو و چلو

  یكی از اصلی ترین غذاهای ایرانی پلو و چلو است كه باید در پخت آن دقت زیادی به كار برد.

  اولین نكته مهم،  تهیه وانتخاب برنج خوب است ، خصوصیاتی كه باید یك برنج خوب و مرغوب داشته باشد خوش عطر،  بدون خرده ، باریك، بلند یكدست و رنگ آن كمی زرد و زیر دندان سفت و محكم باشد . شكننده هم نباشد . مسلما این نوع برنج گرانتر بوده ولی ارزش كار پخت را می افزاید . نكته بعدی طرز شستن و خیس كردن برنج است .

  برنج را پاك كرده و با آب ولرم چند بار بدون اینكه آن را چنگ بزنید، بشویید. بعد نمك سنگی را در پارچه و یا كیسه مخصوص قرار داده و در وسط برنج  جای بدهید و روی برنج آن قدری آب ولرم بریزید كه به اندازه 4 انگشت روی آن را آب بگیرد. در صورتی كه اطمینان دارید برنج به اصطلاح كهنه است بهتر است ، آن را شب قبل شسته و خیس بگذارید. در غیر این صورت می توانید 4 تا 5 ساعت قبل هم برنج را بشویید.

  1- سعی كنید همیشه برنج را در ظرف بزرگتر از حجم خود شسته و خیس بگذارید .

  2- برای یك كیلو برنج نیم كیلو سنگ نمك كافی است و در صورتی كه نمك سنگی در اختیار ندارید، می توانید 6 – 7 قاشق سوپخوری نمك معمولی را در كیسه كوچك ریخته و لای برنج بگذارید . گذاردن نمك در كیسه برای جلوگیری از نفوذ رسوب نمك در برنج است .

  3- اگر مقداری برنج در خانه دارید ، كه در آن خرده برنج وجود دارد ، بهتر است آن را غربال كرده و خرده برنج باقی مانده را برای تهیه  آش ، شله زرد ، كوفته، شیر برنج ، دلمه و... مورد مصرف قرار دهید.

  4- برای پخت برنج بهتراست از قابلمه بزرگ استفاده كنید كه برنج روی هم انباشته و له نشود و برنج بهتر بجوشد .

  در قابلمه بزرگی، نصف آن را آب ریخته و بگذارید جوش بیاید و سپس آب نمك برنج را صاف كنید و در آب جوش بریزید و یكبار آن را با كفگیر به آرامی به هم بزنید (با حرارت یكنواخت) وقتی به جوش آمد ، برنج را امتحان كنید كه مغز آن زیاد نرم نشود و سپس آن را داخل آبكش ریخته و روی برنج مقداری آب ولرم بپاشید تا لعاب و نمك اضافه آن خارج شود . در ته قابلمه كمی روغن ریخته و برنج را اضافه كنید و بعد 2 قاشق سوپخوری روغن را با یك فنجان آب داغ روی برنج بدهید و در قابلمه را بگذارید تا برنج بخار كند. در این مرحله روی برنج دم كنی قرار داده و شعله را ملایم كرده و بگذارید برنج كاملا دم بكشد. برای دم كشیدن این برنج نیم ساعت وقت كافیست

  چند نكته ضروری :

  1-برای خوشرنگ شدن زعفران در ابتدا آن را كاملا نرم  كنید و یك قاشق چایخوری زعفران ساییده را  در نصف استكان آبجوش بریزید ویك ساعت آن را روی بخار كتری قرار دهید .

  2- در صورتی كه بخواهید ته دیگ خوبی تهیه كنید بهتر است برای سبزی پلو از برگ كاهو و برای شیرین پلو و مرصع پلو و زرشك پلو با مرغ از لواش و برای ته چین از مخلوط زرده تخم مرغ و ماست و زعفران و برای طبخ ماكارونی از حلقه های سیب زمینی استفاده كنید.

  3- برای تهیه زرشك پلو، چون زرشك لطیف بوده و سریع می سوزد بهتراست پس از داغ شدن روغن، زرشك را كمی تفت داده و بلافاصله شكرو كمی آب را به آن اضافه كنید تا زرشك حالت مربایی به خود بگیرد .

  4- خلال بادام را شسته همرا ه با برنج بگذارید نرم شود ، اما خلال پسته را ده دقیقه قبل از دم كشیدن و آماده شدن  به برنج اضافه كنید تا رنگ پسته تغییر نكند .

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:13  توسط یگانه  | 

 • شنبه 3/3/1382
 • تاريخ :
 • چند نكته ضروری درمورد طبخ خورشها

  1- ابتدا گوشت خورش را كمی سرخ می كنیم تا در موقع پختن كف نكند ، چون كف در اثر جوشیدن ، و باعث بدرنگ شدن خورش می گردد.

  2- خورش باید با حرارت ملایم پخته شود ، ضمنا كم آب و جاافتاده باشد.

  3- انواع سبزیها را باید بعد از پختن گوشت به آن اضافه كنیم.

  4- خورش را نباید زیاد هم بزنیم، چون باعث له شدن مواد درون آن می شود.

   5- پیاز خورش را طوری خلال كنید، كه همه به یك اندازه باشد تا در موقع سرخ كردن، همه یكدست طلایی شود . برای خوشرنگ تر شدن پیاز داغ می توانید، كمی زردچوبه اضافه كنید.

  6-نمك و ترشی خورش را در آخر طبخ اضافه كنید . مقدار ترشی و چاشنی را می توان به میل وذائقه كم و زیاد كرد.

  نكات لازم برای طبخ پلو و چلو

  یكی از اصلی ترین غذاهای ایرانی پلو و چلو است كه باید در پخت آن دقت زیادی به كار برد.

  اولین نكته مهم،  تهیه وانتخاب برنج خوب است ، خصوصیاتی كه باید یك برنج خوب و مرغوب داشته باشد خوش عطر،  بدون خرده ، باریك، بلند یكدست و رنگ آن كمی زرد و زیر دندان سفت و محكم باشد . شكننده هم نباشد . مسلما این نوع برنج گرانتر بوده ولی ارزش كار پخت را می افزاید . نكته بعدی طرز شستن و خیس كردن برنج است .

  برنج را پاك كرده و با آب ولرم چند بار بدون اینكه آن را چنگ بزنید، بشویید. بعد نمك سنگی را در پارچه و یا كیسه مخصوص قرار داده و در وسط برنج  جای بدهید و روی برنج آن قدری آب ولرم بریزید كه به اندازه 4 انگشت روی آن را آب بگیرد. در صورتی كه اطمینان دارید برنج به اصطلاح كهنه است بهتر است ، آن را شب قبل شسته و خیس بگذارید. در غیر این صورت می توانید 4 تا 5 ساعت قبل هم برنج را بشویید.

  1- سعی كنید همیشه برنج را در ظرف بزرگتر از حجم خود شسته و خیس بگذارید .

  2- برای یك كیلو برنج نیم كیلو سنگ نمك كافی است و در صورتی كه نمك سنگی در اختیار ندارید، می توانید 6 – 7 قاشق سوپخوری نمك معمولی را در كیسه كوچك ریخته و لای برنج بگذارید . گذاردن نمك در كیسه برای جلوگیری از نفوذ رسوب نمك در برنج است .

  3- اگر مقداری برنج در خانه دارید ، كه در آن خرده برنج وجود دارد ، بهتر است آن را غربال كرده و خرده برنج باقی مانده را برای تهیه  آش ، شله زرد ، كوفته، شیر برنج ، دلمه و... مورد مصرف قرار دهید.

  4- برای پخت برنج بهتراست از قابلمه بزرگ استفاده كنید كه برنج روی هم انباشته و له نشود و برنج بهتر بجوشد .

  در قابلمه بزرگی، نصف آن را آب ریخته و بگذارید جوش بیاید و سپس آب نمك برنج را صاف كنید و در آب جوش بریزید و یكبار آن را با كفگیر به آرامی به هم بزنید (با حرارت یكنواخت) وقتی به جوش آمد ، برنج را امتحان كنید كه مغز آن زیاد نرم نشود و سپس آن را داخل آبكش ریخته و روی برنج مقداری آب ولرم بپاشید تا لعاب و نمك اضافه آن خارج شود . در ته قابلمه كمی روغن ریخته و برنج را اضافه كنید و بعد 2 قاشق سوپخوری روغن را با یك فنجان آب داغ روی برنج بدهید و در قابلمه را بگذارید تا برنج بخار كند. در این مرحله روی برنج دم كنی قرار داده و شعله را ملایم كرده و بگذارید برنج كاملا دم بكشد. برای دم كشیدن این برنج نیم ساعت وقت كافیست

  چند نكته ضروری :

  1-برای خوشرنگ شدن زعفران در ابتدا آن را كاملا نرم  كنید و یك قاشق چایخوری زعفران ساییده را  در نصف استكان آبجوش بریزید ویك ساعت آن را روی بخار كتری قرار دهید .

  2- در صورتی كه بخواهید ته دیگ خوبی تهیه كنید بهتر است برای سبزی پلو از برگ كاهو و برای شیرین پلو و مرصع پلو و زرشك پلو با مرغ از لواش و برای ته چین از مخلوط زرده تخم مرغ و ماست و زعفران و برای طبخ ماكارونی از حلقه های سیب زمینی استفاده كنید.

  3- برای تهیه زرشك پلو، چون زرشك لطیف بوده و سریع می سوزد بهتراست پس از داغ شدن روغن، زرشك را كمی تفت داده و بلافاصله شكرو كمی آب را به آن اضافه كنید تا زرشك حالت مربایی به خود بگیرد .

  4- خلال بادام را شسته همرا ه با برنج بگذارید نرم شود ، اما خلال پسته را ده دقیقه قبل از دم كشیدن و آماده شدن  به برنج اضافه كنید تا رنگ پسته تغییر نكند .

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:11  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 17/9/1388
 • تاريخ :
 • سالاد اندونزی

  سالاد اندونزی

  این یک دستور غذایی لذیذ و خوشمزه است که برای وعده غذایی شام یا در مهمانی ها، به جای سالاد الویه می توانید این سالاد را استفاده کنید تا به برنامه ی غذایی تان تنوع ببخشید.

   

  مواد لازم :

  سیب زمینی   نیم كیلو

  گوجه فرنگی   2 عدد متوسط

  نخود فرنگی پخته  200 گرم

  كالباس   300 گرم

  خیار شور   300 گرم

  سس مایونز   به میزان لازم

  گل کلم پخته شده  300 گرم

  هویج پخته شده  250 گرم

   

  طرز تهیه :

  ابتدا سیب زمینی ها را بپزید و به قطعات ریز خرد كنید.

  گوجه فرنگی، کالباس، خیارشور، گل کلم و هویج پخته را خرد کنید.

  سپس تمام مواد را با هم مخلوط نمایید. در صورت تمایل کلم بروکلی پخته شده هم می توانید اضافه کنید.

  سالاد را در یخچال قرار دهید و پس از گذشت حداقل 5 ساعت، سالاد را مصرف نمایید.

  سایت سیمرغ

  *مطالب مرتبط:

  سالاد مرغ و فلفل( مكزیكی)

  انواع سالاد

  بخش تغذیه و سلامت تبیان
  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:32  توسط یگانه  | 

  سالاد مرغ و فلفل( مكزیكی)

  مواد لازم برای 6 نفر:

  450 گرم

  مرغ پخته
   یك چهارم پیمانه مایونز
  یك چهارم پیمانه ماست پاستوریزه
  یك قاشق چای خوری پودرفلفل قرمز
  یك دوم قاشق مرباخوری رب گوجه فرنگی
  یك قاشق مرباخوری پیاز ریز رنده شده
  یك عدد فلفل دلمه ای سبز نازك خلال شده
  یك عدد فلفل دلمه ای قرمز نازك خلال شده

  180 گرم

  ذرت پخته

  180 گرم

  برنج پخته

  طرز تهیه:

  مرغ را به صورت خلالی خرد می كنیم و در كاسه ای می ریزیم. سپس مایونز، ماست، پودر فلفل، رب گوجه فرنگی و پیاز رنده را با هم مخلوط می كنیم و می گذاریم كمی بماند. پس از آن با مرغ مخلوط كرده و فلفل دلمه ای ها و ذرت را اضافه می كنیم.

  این سالاد آماده سرو است كه می توان آن را به طور دلخواه، با برنج یا نان خورد.

  نكات تغذیه ای :

  فلفل یكی از سبزیجاتی است كه دارای بیشترین مقدار ویتامین در دنیا می باشد. به عنوان مثال فلفل قرمز 5 برابر لیمو ترش ویتامینC دارد. همچنین مقدار ویتامینهایA ، B1 ،B2 وP ( بیوفلاوونوئیدها) در فلفل زیاد است. البته بعضی از ویتامین های فلفل، در موقع خشك كردن آن از بین می روند.

   بیوفلاوونوئیدها كه ویتامینP نیز نامیده می شوند ، باعث تقویت عمل ویتامینC در بدن می شوند بنابراین بایستی با یكدیگر مصرف شوند. بدن قادر به ساختن این مواد نیست و بایستی از طریق غذا دریافت شوند.

  این مواد در صدمات ورزشی استفاده شده  و باعث بهبود و تخفیف درد در این موارد می شود.همچنین درد پاها و قسمت میانی پشت بدن و علائم خونریزی طولانی مدت، كاهش كلسیم سرم و تب خال دهان را بهبود می بخشد.

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:31  توسط یگانه  | 

  ترشی لوبیا سبز با قارچ


  مواد لازم:

  لوبیا سبز  500 گرم
  قارچ  500 گرم
  فلفل سبز تند  4- 3عدد
  سیر  4- 3عدد
  زردچوبه  1قاشق چای‌خوری
  ادویه‌ی ترشی  1قاشق مرباخوری
  سرکه  به میزان لازم
  سبزی معطر تازه  50گرم
  سبزی خشک  1قاشق غذاخوری


  روش تهیه:

  1- دم لوبیا سبزها را گرفته و بشویید. سپس به ابعاد دلخواه خرد کنید و درون آبی که در حال جوشیدن است بریزید. پس از حدود 2-1 دقیقه آن‌ها را در آبکش سرازیر کنید.

  2- قارچ‌ها  را خرد کرده یا به صورت درسته داخل آب جوش قرار دهید. بلافاصله از آب خارج کرده و درون صافی بریزید.

  3- برای این که قارچ‌ها آب نیندازد، بهتر است، روی آن‌ها آب سرد ریخته و سپس فشار دهید تا آب اضافی‌شان خارج شود.

  4- سیرها  را پوست کنده و خرد کنید.

  5- فلفل‌ها را خرد کنید. بسته به میزان تند بودن فلفل‌ها، می‌توان مقدار آن‌ها را کم یا زیاد کرد. در ضمن برای زیبا‌تر شدن این ترشی می‌توان از فلفل با رنگ‌های مختلف استفاده کرد. در صورت تمایل می‌توان از پودر فلفل به جای فلفل تازه استفاده کرد.

  6- سبزی‌ها را شسته و بگذارید تا آب اضافی آن‌ها برود. سپس ریز خرد کنید و در صورتی که سبزی تازه در دسترس نبود، می‌توان از سبزی خشک استفاده کرد. البته ارجحیت استفاده از هر دو نوع سبزی (خشک و تازه) است؛ به شرطی که مقدار گفته شده برای هر کدام نصف شود.

  7- قارچ، لوبیا سبز، فلفل، سیر و سبزی را مخلوط کرده و درون ظرف مورد نظر بریزید.

  8- ادویه و زردچوبه را با مقدار کمی سرکه مخلوط کنید و روی مواد آماده شده بریزید. سپس به اندازه‌ی کافی سرکه درون ظرف بریزید تا به طور کامل روی مواد را بپوشاند. آن‌گاه درب ظرف را ببندید و در جایی خنک نگهداری کنید.

  توران بداغی

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:26  توسط یگانه  | 

  سالسا(یک نوع ترشی)

  سالسا

  مواد لازم:

  گوجه ‌فرنگی                    دو عدد

  فلفل سبز و قرمز و زرد    از هر کدام نصف فلفل

  کدو سبز                         دو عدد

  بادمجان                           دو عدد

  سرکه                             دو قاشق غذا خوری

  روغن زیتون                     سه قاشق غذا خوری

   

  سالسا

  مرزنجوش خرد شده        دو قاشق غذا خوری

  آویشن                           دو قاشق غذا خوری

  جعفری خرد شده          یک قاشق غذا خوری

   

  طرز تهیه :

  اگر فلفل رنگی نداشتید، می توانید از دو عدد فلفل سبز استفاده کنید.

  بادمجان، کدو و گوجه فرنگی را به مدت دو ساعت در روغن زیتون می‌خوابانیم.

   

  سالسا

   

  سپس آن ها را در باربیکیو یا فر، کبابی می‌کنیم تا بپزند.

  بعد آن ها را به قطعات کوچک خرد می‌کنیم و همراه با فلفل ‌های خرد شده در ظرف می ‌ریزیم.

  مرزنجوش، جعفری، آویشن، نمک و سرکه را به آن ها اضافه کرده و خوب هم می ‌زنیم.

  این سالسا به همراه غذاهای گوشتی خورده می ‌شود.

  منبع: شیندخت

   

  * مطالب مرتبط:

  ترشی لیته بادمجان کبابی

  ترشی لوبیا سبز با قارچ

  ترشی بندری

  ترشی چغاله بادام

  ترشی مخلوط

  ترشی چغندر

  لیته خرمالو

  ترشی لیته

  ترشی برگ مو

  هفت بیجار

  ترشی بادنجان شكم پر

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:23  توسط یگانه  | 

 • دوشنبه 22/12/1390
 • تاريخ :
 • 7 دلیل خوب برای مصرف بیشتر دارچین


  اگر با خستگی، کلسترول بالا، سرماخوردگی، اختلالات خواب و غیره مواجه هستید دارچین را دریابید.

  دارچین

   

  این ادویه را که می‌توان در بیشتر غذاها و شیرینی‌جات استفاده کرد، برای سلامتی بی نظیر است.

  در این مقاله 7 دلیل خوب ارائه می‌دهیم که هر کدامش برای تشویق به مصرف بیشتر این ادویه کافی است. با ما همراه باشید.

   

  1- دارچین برای مقابله با سرماخوردگی و گریپ خوب است

  دارچین سرشار از «آلدئید سینامیک» است که یک آنتی باکتری، ضدویروس و ضدانگل بسیار قوی محسوب می‌شود. این ادویه‌ی معطر سیستم ایمنی بدن را تحریک و تقویت می‌کند.

  روش مصرف: یک قاشق چای‌خوری دارچین و دو عدد چوب میخک را در یک فنجان آب گرم بریزید. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید بجوشد.

  سپس از روی شعله برداشته و بگذارید به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد. به این محلول آب نصف لیموترش و 1 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. هر روز یک تا دو بار از این محلول میل کنید تا سرماخوردگی‌تان درمان شود.

   

  2- دارچین نفخ را از بین می‌برد

  همان طور که گفتیم دارچین خواص ضدعفونی کنندگی دارد و برای همین از فلور روده محافظت می‌کند. دارچین گرفتگی عضلات معده و روده را برطرف می‌سازند و با نفخ مقابله کرده و اسهال را رفع می‌کند.

  روش مصرف: 150 میلی لیتر آب را روی 1 قاشق چای‌خوری چوب دارچین خرد شده یا پودر دارچین ریخته و در ظرف را بگذارید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کرده و هر روز 3 مرتبه (بعد از غذا) از آن بنوشید. این کار را به مدت 7 تا 10 روز تکرار کنید. توجه داشته باشید که زیاده‌روی نکنید.

  مصرف روزانه 1 تا 6 گرم دارچین به مدت 40 روز میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به میزان 18 تا 29 درصد کاهش می‌دهد

  3- دارچین انرژی‌زا است

  دارچین روی جسم و روح ما تأثیر گذاشته و انرژی‌مان را بالا می‌برد. برای همین اگر احساس خستگی و کسالت می‌کنید به سراغ دارچین بروید.

  روش مصرف: روی 150 میلی گرم آب یک قاشق چای‌خوری پُر پودر دارچین بریزید. در ظرف را گذاشته و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. زمانی که احساس خستگی فیزیکی می‌کنید از این محلول بنوشید.

  می‌توانید به مدت 10 روز از این نوشیدنی دارچینی برای رفع احساس خستگی‌تان استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که میزان دارچین را بیشتر نکنید.

  اضافه کردن دارچین

  4- دارچین میزان تری‌گلیسیرید و کلسترول را پایین می‌آورد

  دارچین میزان گلیسمی خون را پایین می‌آورد و به همین دلیل میزان کلسترول خون و تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد. نتایج یک پژوهش پاکستانی نشان می‌دهد مصرف روزانه‌ی 1 تا 6 گرم دارچین به مدت 40 روز میزان تری گلیسیرید را 23 تا 30 درصد و میزان LDL را به میزان 7 تا 27 درصد کاهش می‌دهد.

  روش مصرف: روزانه یک قاشق چای‌خوری دارچین را به انواع غذاهای خود اضافه و میل کنید.

   

  5- دارچین با پیری مقابله می‌کند

  دارچین حاوی میزان قابل توجهی تانین است که قدرت آنتی اکسیدانی بالایی دارد و به همین دلیل با رادیکال‌های آزادی که باعث پیری سلول‌ها می‌شود مقابله می‌کند.

  روش مصرف: روزانه 1 قاشق چای‌خوری به غذاهای خود اضافه کنید. توجه داشته باشید که در مصرف دارچین نیز دچار افراط نشده و بیش از 1 قاشق در روز از این ادویه استفاده نکنید.

  نتایج یک پژوهش پاکستانی نشان می‌دهد مصرف روزانه‌ی 1 تا 6 گرم دارچین

  به مدت 40 روز میزان تری گلیسیرید را 23 تا 30 درصد و میزان LDL را به میزان 7 تا

   27 درصد کاهش می‌دهد

  6- دارچین میزان گلیسمی را پایین می‌آورد

  دارچین با افزایش گلیسمی بعد از صرف غذا مقابله می‌کند و به همین دلیل باعث می‌شود افراد دیابتی برای صرف غذا کمتر دچار مشکل شوند.

  نتایج یک پژوهش پاکستانی که در سال 2003 انجام گرفته است نشان می‌دهد مصرف روزانه 1 تا 6 گرم دارچین به مدت 40 روز میزان قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به میزان 18 تا 29 درصد کاهش می‌دهد.

  روش مصرف: روزانه 1 قاشق چای‌خوری دارچین به غذاهای خود اضافه کنید.

  دم کرده‌ی دارچین

   

  7- دارچین اشتها را افزایش می‌دهد

  دارچین تحریک کننده‌ی غدد بزاق و غشای مخاطی معده محسوب می‌شود. این ادویه‌ی معطر تشکیل شده از یک ترکیب قوی به نام آلدئید سینامیک است که به طور طبیعی اشتها را افزایش می‌دهد.

  روش مصرف: 1 قاشق چای‌خوری دارچین را در 150 میلی لیتر آب ریخته و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. محلول را صاف کرده و هر روز دو مرتبه نیم ساعت قبل از غذا میل کنید.

  این نوشیدنی برای زمانی که احساس بی اشتهایی می‌کنید موثر است. توجه داشته باشید که مصرفتان بیش از میزانی که توصیه شده است نباشد.

  فاطمه مهدی پور

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  مطالب مرتبط:

  8 روش برای مصرف بیشتر دارچین

  خواص دارچین

  دارچین و عسل را با هم بخورید

  خواص دارچین چیست؟

  تاثیر مصرف دارچین در بیماران دیابتی

  دارچین، موثر در درمان بیماری قارچی

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:19  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 22/4/1384
 • تاريخ :
 • کوفته مرغ


  مواد لازم :

  سینه مرغ  یک کیلو
  پیاز  2 عدد متوسط
  کره  100 گرم
  تخم مرغ  3-2 عدد
  زعفران ساییده  نصف قاشق چایخوری
  آب لیمو  نصف استکان کوچک
  پودر سوخاری  به میزان دلخواه
  پیاز داغ  3 قاشق سوپخوری
   زرشک  نصف فنجان
  رب گوجه فرنگی  یک قاشق سوپخوری
  نمک و فلفل  به مقدار دلخواه

  طرز تهیه:

  سینه مرغ را دو بار چرخ کنید. سپس با پیاز  پخته شده ، کره ، پودر سوخاری ، تخم مرغ  ، نمک و فلفل مخلوط کنید و خوب مالش دهید تا چسبندگی پیدا کند. رب را با کمی روغن تفت دهید و 4-3 لیوان آب و زعفران  را اضافه کنید تا جوش بیاید. سپس مخلوط گوشت را 6-5 قسمت کرده و هر یک را به صورت کوفته در دست فرم دهید. وسط کوفته ها را با دست گود کرده و به اندازه یک قاشق سوپخوری مقداری زرشک و پیاز داغ در میان آنها قرار داده و مجدداً به صورت کوفته در آورید. بعد در آبی که به طور ملایم می جوشد، قرار دهید تا کوفته ها آماده شود. این نوع کوفته باید کم آب باشد.در انتهای پخت رب گوجه فرنگی  و آب لیمو  را به آن اضافه کنید.

  در صورت تمایل 10- 8 عدد سیب زمینی ریز یا سیب زمینی استانبولی آب پز شده را با آب لیمو به آب کوفته اضافه کنید و آنها را در ظرف گودی کشیده و سرمیز ببرید یا می توانید قبل از قرار دادن کوفته در آب جوش، آنها را در روغن کمی سرخ کرده و سپس در آب جوش قرار دهید.

  + نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:32  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 18/12/1388
 • تاريخ :
 • کوفته نخودی (تویسرکان)

  کوفته نخودی (تویسرکان)

  مواد لازم برای 4 تا 6 نفر:

  گوشت مغز ران                    500 گرم

  نخود                                    400 گرم

  تخم ‏مرغ                             1 عدد

  پیاز داغ                               2 قاشق غذاخوری

  رب‏ گوجه ‏فرنگی                 1 قاشق غذاخوری

  سرکه                                 یک دوم لیوان

  شیره انگور                         یک دوم لیوان

  نمک، فلفل، زردچوبه              به میزان لازم

   

  برای داخل کوفته ‏ها:

  خرمای‏ هسته گرفته، آلو، کشمش، زرشک، گردو و یک عدد تخم مرغ آب پز

   

  طرز تهیه:

  نخود را به مدت 12 ساعت خیس کنید، سپس آن را با گوشت دو تا سه بار از چرخ گوشت رد کنید. بعد ادویه و نمک را اضافه کرده، نیمی از پیاز داغ را نیز به مواد اضافه کنید و خوب ورز دهید. تخم ‏مرغ را نیز اضافه کرده و حدود 10 دقیقه کاملا ورز دهید.

   

  از مواد به اندازه یک پرتقال برداشته و کاملا گرد کنید. وسط آن را سوراخی ایجاد کنید و از موادی که برای داخل کوفته ذکر شده است به همراه یک قاشق چای خوری پیاز داغ داخل آن قرار داده و کوفته را ببندید و دوباره فرم دایره به آن بدهید.

   

  در یک ظرف بزرگ مقداری پیاز داغ بریزید و با کمی روغن و رب گوجه ‏فرنگی کمی تفت دهید. 2 لیتر آب را داخل ظرف بریزید و منتظر بمانید تا آب به جوش بیاید.

   

  سپس کوفته ‏ها را یکی یکی و آهسته داخل آب جوش قرار دهید و اجازه دهید تا کوفته‏ ها سفت و بسته شوند. حالا شعله را ملایم نموده تا مغز کوفته ‏ها نیز بپزد.

   

  بعد از 20 دقیقه سرکه و شیره را با هم ترکیب کنید و به سُس کوفته‏ ها اضافه کنید و 10 دقیقه زمان بدهید تا کوفته‏ ها طعم سرکه شیره را بگیرند.

  انرژی کل: 3000 کیلوکالری

  ماهنامه دنیای تغذیه

   

  * طرز تهیه ی چند نوع کوفته:

  کوفته شوید باقلا

  کوفته روسی

  کوفته تبریزی

  کوفته مرغ

  کوفته‌ی به

  کوفته برنجی

  كوفته گشنیزی

  كوفته‌ سیب‌ زمینی

  کوفته لوبیا سفید

  کوفته شیرین (کرمانشاه)

  ریزه كوفته؛ خوراكی آذری

  كوفته با سس گوجه و بادمجان (غذای هندی)

  + نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:30  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 22/6/1390
 • تاريخ :
 • روش تهیه‌ی کوفته‌ی هویج


  کوفته‌ی هویج را با سرکه و شیره میل کرده و از طعم آن لذت ببرید.

  کوفته‌

  مواد لازم برای 6 تا 8 نفر

  گوشت چرخ‌کرده بدون چربی               500 گرم

  پیاز متوسط خرد کرده                           2 عدد

  هویج ریز رنده کرده                              500 گرم

  آرد نخودچی                                        250 گرم

  نمک و فلفل سیاه                                به میزان لازم

  زردچوبه                                               5/1 قاشق چای‌خوری

  زیره‌ی سیاه سائیده                             یک‌دوم قاشق چای‌خوری

  روغن سرخ کردنی                               به میزان لازم

  شیره                                                 500 میلی‌لیتر

  سرکه                                                 125 میلی‌لیتر

   

  طرز تهیه

  * گوشت، پیاز و هویج را، در کاسه‌ی دستگاه غذاساز بریزید. دستگاه را روشن کنید تا مواد کاملاً نرم و مخلوط شود.

  * آنگاه آرد نخودچی، نمک، فلفل، زردچوبه و زیره را، همراه با قدری آب بیفزایید و دوباره دستگاه را روشن کنید تا مخلوء چسبندگی لازم را پیدا کند.

  * در این هنگام، نمک غذا را بچشید.

  * سپس در تابه‌ی مناسبی روغن بریزید. اکنون، هر بار به اندازه‌ی دو قاشق سوپ‌خوری از مایه بردارید و به شکل بیضی درآورید و در روغن سرخ کنید تا طلائی‌رنگ شود.

  * اینک کوفته‌ها را در قابلمه‌ی مناسبی بچینید، و مخلوط شیره و سرکه را روی آن بریزید، درِ قابلمه را بگذارید، و روی اجاق قرار دهید تا با حرارت ملایم بپزد و آبش کشیده شود.

  * حالا کوفته‌ها را برای پذیرایی، در ظرف مناسبی بچینید و میل نمایید.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: مجله آشپزباشی – شماره 46 - اعظم گلزارمنش

   

  مطالب مرتبط:

  کوفته قلقلی گشنیز دار با سس آلوی زنجبیلی

  آشنایی با روش تهیه ی کوفته آدانا

  کوفته نخودی (تویسرکان)

  کوفته کاناپه

  کوفته ی سوئدی

  کوفته شیرین (کرمانشاه)

  ریزه كوفته؛ خوراكی آذری

  کوفته شوید باقلا

  کوفته پل پتا

  کوفته لوبیا سفید

  کوفته برنجی

  كوفته با سس گوجه و بادمجان (غذای هندی)

  + نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:25  توسط یگانه  | 

  سین های باستانی :

  سفره‌ ای است که ایرانیان هنگام نوروز می ‌‌آرایند . این هفت قلم " سین " می ‌توانند هر چیزی با آوای آغازین " سین " باشند ( نمادی از " سپنتا " ) . برای مثال این هفت قلم " سین " بسیار رایج هستند :
   
  . سبزه - نماد نوزایی ( تولد دوباره )
  . سیب - نماد زیبایی و تندرستی
  . سمنو - نماد فراوانی ( برکت )
  . سیر - نماد پزشکی ( درمان یا طب )
  . سنجد - نماد عشق
  . سکه - نماد دارایی
  . سرکه - نماد شکیبایی و عمر
  . سماغ - نماد ( رنگِ ) طلوع خورشید
  . سنبل
   
  دیگر سین‌ ها :
  سوسن . سبزی . سنگک . سپند . سیاهدانه
   
  دیگر اقلام :
            
  . کتاب - به نشانه تمدن و خردورزی : حافظ و شاهنامه و ( مسلمانان معمولاً قرآن را انتخاب می کنند )
  . آینه
  . ماهی سرخ
  . یک جفت نوروزی ( شمعدان اصیل ایرانی )
  . تخم مرغ رنگی
  . کاسه‌ ای از آب که پرتقالی در آن غوطه‌ ور است ( به نشانهٔ زمین در فضا )
  . یک شیرینی ایرانی ( مانند باقلوا ، شیرینی آردنخودچی ، ... )
  . همچنین :
  گلاب . آجیل . شکلات . گل نرگس . دیوان حافظ یا شاهنامه . ...
   
  نکته ی جالب توجه این که این سفره در دوران باستان " هفت شین " ( شهد ، شکر ، شیرینی ، شراب ، شببو ، شالین ، شبدر ) بوده است اما در پی ممنوعیت شراب در ایران در قرن 3 هجری این هفت " سین " بود که جای هفت شین را گرفت ، در اصل هفت شین ثابت بود اما هفت سین تقریبآ هر چیزی که از نظر مردم خوش یمین باشد و با سین شروع شود می‌ تواند باشد . این سفره اجزائی دیگر هم دارد مانند آینه که نماد نور و راستی است ، ماهی که نماد زندگی نیک بختی است ، شمع که نماینده آتش است ، گل که نماد دوستی است و کتاب که نماد دانائی است .
   

  تاریخچه ی هفت سین

  در میان تمامی جشن ها و شادی هایی که در ایام نوروز برگزار می شود نباید ششم فروردین زادروز اشو زرتشت پیامبر راستین ایران زمین را از یاد ببریم . اشو زرتشت در تاریخ ایران زمین از جایگاه ویژه ای برخوردار است مردی که از سرزمین آذربایجان برخاست و با اندیشه و گفتار و کردار نیکش پیام آور صلح و دوستی و خردورزی در جهان گردید تا ایرانیان برای قرن ها به عنوان نخستین ملت یکتا پرست دنیا راه خود را از دیگر ملل دنیا جدا نمایند و در پرتو گفتار های هدایتگر و روشنگرش سرزمین اهورایی خویش را به عنوان پرچمدار صلح و یگانه پرستی به جهانیان معرفی نمایند و نشان دهند که راه در جهان یکیست و آن راه راستی است . هر چند قدمت نوروز به عنوان کهن ترین آیین ملی در جهان بسیار قدیمی تر از زمان زرتشت است اما اندیشه ها و باور های آیین مزدیسنی در این جشن باستانی تاثیر بسیاری گذاشته است .
   
  در آیین زرتشت مراحل شناخت و عرفان به هفت مرحله تقسیم می شود و یک جوینده راه راستی باید در پرتو این هفت فروزه اهورایی به پیش رود و با سرلوحه قرار دادن هر یک در زندگی خویش راه نیک از بد و درستی را از نادرستی تشخیص دهد . هر یک از این هفت فروزه اهورایی که به اصطلاح امشاسپند نامیده می شوند و به جهان مینوی تعلق دارند در جهان مادی نیز برای آنها نماینده ای تعبیر شده است .
   
  در راه رسیدن به شناخت کامل نخستین گام بهمن یا اندیشه نیک است اشو زرتشت چگونه خدا را شناخت و به مردم شناسانید ؟ اشو زرتشت فراگیری و شناخت و دریافت را بر پایه پرسش و پاسخ استوار ساخت . از خود می پرسید : چه کسی این زمین و آسمان و ستارگان را آفریده است ؟ چه کسی گیاهان را پدید آورده است و چه کسی حیوانات را هستی بخشیده ؟ با خرد ذاتی خود و دانش فراگیری از راه گوش و چشم کنکاش می نمود جستجو می کرد و می پرسید می خواند و می شکافت و در پایان بیاری اندیشه پاک پاسخ پرسش خود را در می یافت .
   
  هرمزد ـ اشاسپنـد اولی هرمزد یا اهورا مزدا می باشد به معنی سرور دانا . اشو زرتشت دریافت که اهورا مزدا آفریننده یکتاست اوست که با دانش خود دانش ها را آفرید . زمین و آسمان را آفرید و جهان و جهانیان را هستی بخشید . و بدین ترتیب نخستین گام را در راه بالندگی انسانی که همان اندیشه نیک می باشد برداشت و به کمک یانش اهورایی نیرویی برتر از اندیشه و خرد که اندیشه و خرد نیز آنرا تایید می کند و بر گرفته از روان و خرد الهی و جهانی است به حقایق دست یافت و این خرد الهی که از آن می توان به دل آگاهی نیز تعبیر نمود سرچشمه شناخت و معرفت اهوراییست . قرار دادن شیر بر سفره هفت سین و خوان مهرگانی به این امشاسند نسبت داده شده است . هرمزد در اوستابی اغاز و بی انجام وبا صفات پاک و دانا وتوانا و بی همتا ذکرشده . اولین روز فروردین هرمزد نام دارد و در اوستا نیز فصل مخصوصی به نام هرمزدیشت است که در میان صفات دانایی و توانایی خداوند جهان ( اهورا مزدا ) می باشد .
   
  این یشت در روز اول هر ماه خوانده می شود . انسان در راه پیمودن کمال ابتدا باید خدای مهربان را شناخته و به یگانگی او ایمان بیاورد و بعد از آن سایر مراحل و مراتب کمال و ترقی را طی کرده و از صفات شش اشاسپند دیگر پیروی نماید .
  در سنت زردشتیان هر کدام از گل های خوب به یکی از اشاسپندان متعلق است که از میان درخت گل مورد که همیشه سبز و خرم است و آسیب خزان نمی بیند مخصوص اهورا مزدا است .
   
  دومین گام اشاوهیشتا یا امشاسپند اردیبهشت است که به معنای راستی و درستی و تقدس و پاکی و یا نیکو ترین آئین ایزدی والاست . قانون دگر ناپذیری است که آفرینش را نظم می دهد اشا نشانه خواست اهورایی است . اشا راه راستی است و پویندگان آن راه به خوشبختی می رسند و به بیان ساده تر اشا بیانگر هنجار ها و قانون های حاکم بر جهان هستی است و هر کس باید با اندیشه نیک این راه درست زیستن را انتخاب کرده و بر طبق راستی رفتار نماید و از کجروی پرهیز کند چرا که طبق قانون اشا نتیجه اعمال خود را درو می نماید و این میوه کارکرد خودشان است نه مجازات خداوند . بارها شاهد بودم که بسیاری از دوستان دین زرتشت را دینی کهنه و متعلق به زمان های گذشته می دانند اما در پاسخ به این عده می توان گفت بر طبق قانون اشا انسانها باید خود را با هنجار ها و نظم های پیرامون خود هماهنگ سازند دین زرتشت بر خلاف دیگر ادیان برای جزئیات تصمیم گیری نمی نماید اصول کلی در گات ها بیان گردیده اما جزئیات به خرد و دانش واگذار شده تا بتوانند خود را همگام با زمان تطبیق دهند و همراه سازند . روشن کردن شمع در سفره هفت سین به خاطر روشنایی آن و یا قرار دادن آتش در آتشدان به خاطر پاکی که آتش می آفریند و پلیدی ها را نابود می کند و می سوزاند به همین دلیل است .
  این فرشته در عالم روحانی و معنوی مظهر صفات راستی و درستی و نماینده ی آئین جاودانی اهورا مـزدا و در جهـان مادی نگهبان همه ی آتش های عالم است . در میـان گل ها مـرزنگوش به این فرشته متعلق است .
   
  سومین گام شهریور و یا خشتراوییریا به معنای توانایی برگزیدنی ، کشور آرزو شده یا سلطنت خواسته شده است . خشترا از ریشه خش به معنای توانایی است . این فروزه را به شهریاری خدایی تعبیر کرده اند . اما استاد وحیدی در همان معنی اما به تعبیری دیگر آنرا شهریاری بر میل بیان نمودند و فرهنگ ایرانی می گوید که ای انسان تو باید بر میل های خودت شهریاری و فرمانروایی داشته باشی چرا که میل انسان حد و مرز ندارد به نوعی دیگر می توان شهریور را کنترل بر نفس اماره که در روایات اسلامی از آن بسیار گفته شده بیان نمود . بدست آوردن شهریور به هر انسانی توانایی اهورایی را می بخشد که هیچ چیز نمی تواند آن را از بین ببرد در جهان مادی نیز نگهبانی فلزات به این فروزه نسبت داده شده چرا که فلزات نیز هیچ گاه از بین نمی روند و آتش هر چقدر بر آنها قرار گیرد محکمتر و قدرتمندتر نیز می شوند فلسفه قرار دادن سکه در سفره هفت سین نیز شهریور می باشد . این فرشته در عالم معنوی نماینده ی سلطنت آسمانی و قدرت رحمانی است و همیشه خواهان فرو بزرگی است . در جهان مادی نگهبان زر و سیم و آهن و سایر فلزات می باشد از میان گل ها گل ریحان ( شاه اسپر غم ) متعلق به این فرشته است . گلی سفید با برگی معطر .
   
   
  سپنتا آرمیتی یا اسفند چهارمین فروزه بزرگ اهورامزداست استاد وحیدی این فروزه اهورایی را به معنی اندیشه نیک ترازمند ، آرامش افزاینده یا عشق پاک و سودرسان بیان نمودند . ما یک اندیشه نیک داریم که آن بهمن است آیا بهمن به تنهایی کافیست که مرا به یک راه درست برد ؟ اما همین اندیشه درست باید به دنبالش یک سپنتا آرمیتی باشد تا اندیشه نیک مرا در تراز و اندازه نگه دارد یک مثال ساده پاکیزگی است که در حالت معمول کار شایسته ای می باشد اما اگر همین از حد خود خارج شود به وسواس تبدیل می شود که برای هر انسانی درد سر ساز است . سپنتا آرمئیتی عاطفه و مهر و محبت است . ایمان و مهر به اهورامزدا و فرمانبردار اهورامزدا بودن و اندیشه نیک را از اهورا مزدا منحرف نکردن و در دنیای مادی نیز نگهبانی زمین بر آن قرار گرفته چرا که فروتنی و افتادگی پیش از هر چیز از آن خاک است و این صفات مهر و محبت و فروتنی بیشتر در میان زنان خصوصا مادران یافت می شود به همین جهت است که جشن اسفندگان را به نام روز زن و مادر در ایران باستان نامگذاری نمودند . کاشت سبزه و قرار دادن آن در سفره هفت سین نیز به همین دلیل است . گل بیدمشک به این فرشته منصوب است . در عالم معنویات نماینده ی عشق و محبت و بردباری و در جهان مادی نگهبان زرین است . زن های خوب و پارسا و خوب تربیت یافته بفرشته ی مقدس آریشتی بستگی دارند و همین لحاظ است که این فرشته در لفظ مونث می باشد . بهمن نخستین آفریده ی اهورا مزدا می باشد و برای همین مظهر اندیشه ی نیک است که نخستین پایه ی نیکی را تشکیل داده و همه ی خوبی ها از وی سرچشمه می گیرد . این فرشته در جهان روحانی و معنوی مظهر اندیشه ی نیک و نماینده ی خرد و دانایی خداوند است که انسان را از عقل و دانش بهره مند ساخته و او را به آفریدگار نزدیک می سازد . 
   
  در جهان مادی نگهبان جانداران سودمند است . خروس که در اوستا از مرغان پاک به شمار می رود و در سپیده دم با صدای خویش دیو تاریکی را می راند و مردم را به برخاستن و نماز گذاردن و کسب و کار می خواند به بهمن بستگی دارد ، هم چنین جامه ی سفید از آن اوست . در میان گل ها ، یاسمن سفید به این فرشته تعلق دارد .
   
  و اما پنجمین و ششمین گام هاوروتات ( haurvatat ) و یا خرداد که به معنای رسایی و کمال و تمام و بی عیب و نقـص است و امرتات و یا امرداد که به معنای جاودانگی است . اهورامزدا گوهر کمال است او همه خوبی ها را در خود دارد و همه خوبی ها را از خود می دهد کمال نمادی از خود شناسی اهورامزداست . آدمیان می توانند با کوشش در راه رسیدن به کمال با به کار بردن خرد ( بهمن ) و کارکرد به راستی ( اشا ) و مهر ورزی ( سپنتا آرمیتی ) توان اهورایی بدست آورده ( شهریور ) و در راستای کمال ( خرداد ) راه پی موده خود را شناخته و به خدا برسند ( امرداد ) امرتات به معنای بی مرگی است اهورامزدا بی آغاز بی پایان و جاودانی است در اوستا امرتات و هاوروتات بیشتر جاها با هم آمده اند و این نشانه آن است که راه رسیدن به جاودانگی نایل شدن به خودشناسی و رسایی و کمال است و آدمی می تواند با خرد و راستی و مهرورزی به توانایی سازنده دست یافته و با آن توانایی به رسایی و سرانجام به جاودانگی برسد . در جهان مادی نگهبانی آبهای روان با خرداد است و در سفره هفت سین نیز ما به احترام این امشاسپند آب می گذاریم . و در فرهنگ ایرانی درخت سرو نیز به امرداد نسبت داده می شود چرا که هیچ وقت از بین نمی رود . این فرشتـه در عالم روحانی مظهر کمال اهـورا مـزدا و در جهان جسمانـی نگهبان آب است . گل سوسن نیز به او تعلـق دارد .  به طور کلی این فرشته مظهر کمالات روحانی و جسمانی است .
  امرداد ـ به معنی نمردنی و نابود نشـدنی ( جاودانی ) است . نماینده ی پایداری و جاودانی بودن است . گل زنبق در میان گل ها نماینده ی اوست .
   
  آخرین گام رسیدن به اهورامزداست که در فرهنگ و عرفان ایرانی آخرین مرحله و شناخت خداوند است و انسانی که از خدایی به خودآیی رسد در این مرحله گام نهاده است . که عطار از آن به سیمرغ تعبیر می کند و حلاج ندای انا الحق سر می دهد . سخن در این باره بسیار است . ریشه کلمه جشن که یشن می باشد به معنای ستایش و نیایش خداوند هدف اصلی تمامی جشن های ایرانی از جمله نوروز می باشد . قرار دادن دانه های مختلف از گیاهان مختلف بر سفره هفت سین به نوعی سپاسگزاری از برکات خداوندی است و آرزو کردن سالی پر از خیر و برکت به همراه خوشی و تندرستی از خداوند یکتا و راز جاودانگی فرهنگ ایرانی به همین دلیل است . فرهنگی که هدف آن رسیدن به حقیقت و ناب هستی و شناخت هر چه بیشتر خداوند است .
   
  ای خداوند جان و خرد هنگامی که در اندیشه خود تو را سر آغاز و سرانجام هستی شناختم . آنگاه با دیده دل دریافتم که توئی آفریننده راستی و داور دادگری که کردار مردم جهان را داوری می کنی هات ۳۱ بند ۸
   
  هر کسی در این جهان باید برابر آیین ازلی اشا یا راستی که بنیاد زندگی را تشکیل می دهد رفتار کند هات ۳۳بند۱
   
  ای هستی بخش دانا ای اشا و ای وهومن سرود هایی می سرایم که کسی پیش از این نسروده است . آرزو دارم بوسیله اشا و وهومن و خشترای فناناپذیر حس و ایمان و فداکاری در قلب هایمان افزایش یابد . پروردگارا درخواست ما را بپذیر و بسویمان روی آور و بما خوشبختی کامل ارزانی دار . هات ۲۸ بند ۳
   
  کسی که به گوهر راستی و نیکی بگرود شهریور و بهمن و اردیبهشت و اسفند او را یاری و استواری دهند و در کوشش در راه راستی و بر انداختن دروغ پشت و پناه وی باشند چنان که در روز پسین از آزمایش سرافراز بر آید و در برابر دروغ پرستان نخستین کسی باشد که به سوی بهشت جاودان گام بردارد . هات ۳۰بند۷
   
  مزدا اهورا با شهریاری و مهرخود به کسی که رفتار و گفتارش در پرتو اندیشه نیک و بهترین منش ها بر پایه راستی باشد رسایی و جاودانگی بخشد . هات ۴۶ بند۱
  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:44  توسط یگانه  | 

  فلسفه سفره هفت سین

  هفت سین به معنای هفت قلم شیئی که نام آن ‌ها با حرف " س " ( سین ) آغاز می‌ شود ، یکی از اجزای اصلی آیین‌ های سال نو است که پیشینه ‌ی ایرانیان آن را برگزار می‌ کنند . این اقلام سنتاً در سفره‌ ی هفت سین چیده و به نمایش گذاشته می‌ شوند . این سفره ‌ای است که هر خانواده ‌ای بر روی زمین ( یا بر روی میز ) در اتاقی که معمولاً به میهمانان گرامی اختصاص داده شده می‌ گسترد و این اقلام بر روی آن قرار داده می‌ شود :
  در بالای سفره ( در دورترین فاصله از در ) آینه ‌ای گذاشته می‌ شود ، که در دو طرف آن شمعدان‌ هایی دارای شمع نهاده شده ( سنتاً مطابق با شمار فرزندان خانواده ) ، در پایین آن نسخه‌ ای از قرآن ( از شاهنامه یا دیوان حافظ نیز استفاده می‌ شود ) ، تُنگی که معمولاً حاوی یک ماهی لایی ( بسیاری از خانواده‌ ها یک کوزه آب باران را که قبلاً جمع آوری شده و یا کاسه آبی که حاوی برگ سبز انار ، نارنج ، یا شمشاد است نیز می‌ افزایند ) ، ظرف‌ های حاوی شیر ، گلاب ، عسل ، شکر ، و ( 1 ، 3 ، 5 یا 7 عدد ) تخم مرغ رنگ‌ آمیزی شده گذاشته می‌ شود . مرکز سفره عموماً با گلدانی از انواع گل ‌ها ، معمولاً سنبل و شاخه‌ های بیدمشک فرو گرفته می‌ شود . کنار آن ، سبزه و دست‌ کم شش قلم دیگر که با حرف سین آغاز می‌ شوند ( تشریح شده در زیر ) ، ظرفی حاوی میوه ( سنتاً سیب ، پرتقال ، انار و به ) ، چند نوع نان ( اغلب شیرین ) ، ماست و پنیر تازه ، شیرینی ‌های گوناگون ، آجیل ( مخلوط خشک و بو داده شده‌ی تخم‌ های نخودچی ، خربزه ، گندم برشته ، برنجک ، و فندق و گردو ، که همگی با کشمش آمیخته ‌شده‌ اند ) قرار داده می‌ شود .
   
  چیزهایی که با " س " آغاز می گردند و بر سر سفره جای می گیرند معمولا عبارتند از :
   
  1. سبزه ، یعنی ، گندمی ( یا جو ، گاهی نیز عدس ) که به بلندی چند اینچ درون قطعه پارچه‌ی سفیدِ نازک پیچانده شده به گرداگرد کوزه‌ ای گلی روییده است ( امروزه سبزه در یک ظرف سفالین کم ‌گود رویانده می‌ شود ) ؛
   
  2. سپند ( اسفند ) ، تخم سداب کوهی که اغلب در یک بخورسوز گذاشته می‌ شود و درست پس از آغاز سال سوزانده می‌ شود ؛
  3. سیب ، پیش ‌تر یاد شد ؛
  4. سکه ، چند عدد سکه ‌ی نو ؛
  5. سیر ( سابقاً همراه با ریشه‌ هایی که برای شباهت دادن به شرابه‌ های رنگین ، قرمز رنگ می‌ شدند ) ؛
  6. سرکه ؛
  7. یک کاسه سمنو ( شیرازی ‌ها و کرد ها سمنی می‌ گویند ) .
   
  این فقره ‌ی آخر بدین شیوه تهیه می‌ شود : مقدار مناسبی گندم برای سه روز در آب ( ترجیحاً آب بارانی که برای این منظور فراهم شده ) خیسانده می‌ شود و سپس بر روی یک سینی فلزی پهن گردیده و با پارچه‌ ای سفید پوشانده می‌ شود . هنگامی که گندم اندکی رویید ، بر روی تخته‌ ای سنگی یا چوبی خُرد و بعد درون هاون کوبیده می‌ شود و شیرابه‌ ی آن با آب داغ ، روغن و آرد مخلوط گردیده و همه‌ ی آن به وسیله‌ ی زنان ( هیچ مرد بالغی مجاز با مشارکت در این فرایند نیست ) به آهستگی پخته می‌ شود ( اغلب یک شب کامل صرف آن می‌ گردد ) ؛ نتیجه ‌ی کار یک خمیر غلیظ ، شیرین و به رنگی مایل به قرمز است ، که بخشی از آن برای سفره‌ ی نوروز کنار گذاشته می‌ شود و باقی آمده ‌ی آن در میان همسایگان پخش می‌ شود ، که آنان نیز ظرف حاوی سمنو را همراه با یک یا چند عدد تخم مرغ رنگ شده یا برگی سبز باز می‌ گردانند .
   
  چند نکته را باید پیرامون سفره ی هفت سین گوشزد نمود :
   
  1- به وارونه ی نام سفره ی هفت سین ، همواره چیزهای دیگری که با " س " آغاز نمی شود بر سر این سفره گذارده می شود . همچنین می توان گفت که همواره شمار چیزهای سین دار بر سر سفره ، بیش از 7 می شود و کمابیش سنجد ، سماق ، سوهان ، سیاه دانه و سرمه نیز بر خوان هفت سین گذاشته می شود .
   
  2- این سفره تنها ویژه ی نوروز نیست . در بسیاری جاها این سفره در آیین های عروسی چیده می شود . در برخی جاها نیز در شب جشن چله ، چنین سفره ای برپا می گردد . در بخشی از کاشان ، این سفره در جشن اِسبندی ، در 25 بهمن ، برابر با روز نخست اسفند در گاهشماری رسمی ، چیده می شود .
   
  3- شماری از مردمان آریایی نژاد و اقوام ایرانی زبان چون کرد ها ، تاجیک ها ، ارمنی ها که سهم بزرگی در گستره ی پهناور فرهنگ ایرانی دارند چنین سفره ای با این ویژگی ها ، در آیین نوروزی خود فراهم نمی کنند . حتی کرد ها و زرتشتیان که از محافظه کارترین قشر های پاسدارنده ی آیین های ایرانی اند نیز دارای چنین رسمی نیستند . هر آینه چندیست که به آرامی این آیین در میان ایشان نیز رواج یافته است .
   
  4- می دانیم که در زمان فرمانروایی ساسانیان ، مردم با رویاندن هفت گونه تخم بر روی هفت ستون به پیشواز نوروز می رفتند و بر سر خوان نوروز خود ، سینی هایی دارای هفت شاخه گیاه ( گندم ، جو ، برنج و غیره ) و یک گِرده نان درست شده از هفت گونه غله می گذاشتند . ولی تفاوت های بنیادینی میان آن سفره و سفره ی هفت سین امروزی دیده می شود .
   
  کهن ترین اشاره ای که به چیده شدن سفره ی هفت سین شده ، ارجاعی نا استوار است به یک دست نوشته ی کهن پارسی ، منسوب به دوران صفوی و مورخان سده ی 19 در گزارش های خودا از آیین های نوروز کمتر به این رسم اشاره نموده اند . تنها Heinrich Brugsch ، که در 1860 در تهران بود و جشن نوروز را با برخی جزییات آن شرح داده است ، ادعا می‌ کند که ایرانیان با کاشتن گل ‌هایی با نام ‌های آغاز شونده با حرف " س " در باغ ‌های ‌شان به پیشواز جشن ملی‌ شان می ‌روند .
   
  شاید بتوان ریشه های این آیین نغز را در باور های کهن ایرانیان باستان بازجُست و تا اندازه ای به آن دل استوار بود . اگر کلیت سفره ی هفت سین را بپذیریم پس آن را با امشاسپندان در پیوند خواهیم دید . گستراندن سفره ی هفت سین در شب نوروز و رواج این باور که روان مردگان بر آن فرود می آیند و در آن انباز می شوند ، آشکارا آن را با جشن روان ها ( فروردینگان ) همپیوند می گرداند :
   
  شیر : گاو و وهومنه / بهمن
  شمع ‌ها : آتش پاک و اشه وهیشته ( اردیبهشت )
  سکه ‌ها : ثروت و خشثره‌ویرییه ( شهریور )
  سُنبل : هم هئوروتات ( خرداد ) و هم امرتات ( امرداد )
  بیدمشک : آرمیتی / سپندارمذ ، چنان که سپند ( اسفند )
  آب باران : ایزدبانوی اناهید
  سمنو : که برای سفره کاملاً بایسته است و آن چنان نیروبخش قوای جنسی دانسته می‌ شود که برخی آن را " نیروی رییس خانواده " می ‌خوانند ، می ‌بایست به اناهید منسوب باشد ، چرا که سمنو را تنها زنان تهیه می‌ کنند .
  ماهی : کر Kara ، که در دریای اسطوره‌ ای وئوروکشه Vourukasha می‌ زیید و جانوران زیان ‌بار را می زداید .
   

  سین های باستانی :

  سفره‌ ای است که ایرانیان هنگام نوروز می ‌‌آرایند . این هفت قلم " سین " می ‌توانند هر چیزی با آوای آغازین " سین " باشند ( نمادی از " سپنتا " ) . برای مثال این هفت قلم " سین " بسیار رایج هستند :
   
  . سبزه - نماد نوزایی ( تولد دوباره )
  . سیب - نماد زیبایی و تندرستی
  . سمنو - نماد فراوانی ( برکت )
  . سیر - نماد پزشکی ( درمان یا طب )
  . سنجد - نماد عشق
  . سکه - نماد دارایی
  . سرکه - نماد شکیبایی و عمر
  . سماغ - نماد ( رنگِ ) طلوع خورشید
  . سنبل
   
  دیگر سین‌ ها :
  سوسن . سبزی . سنگک . سپند . سیاهدانه
   
  دیگر اقلام :
            
  . کتاب - به نشانه تمدن و خردورزی : حافظ و شاهنامه و ( مسلمانان معمولاً قرآن را انتخاب می کنند )
  . آینه
  . ماهی سرخ
  . یک جفت نوروزی ( شمعدان اصیل ایرانی )
  . تخم مرغ رنگی
  . کاسه‌ ای از آب که پرتقالی در آن غوطه‌ ور است ( به نشانهٔ زمین در فضا )
  . یک شیرینی ایرانی ( مانند باقلوا ، شیرینی آردنخودچی ، ... )
  . همچنین :
  گلاب . آجیل . شکلات . گل نرگس . دیوان حافظ یا شاهنامه . ...
   
  نکته ی جالب توجه این که این سفره در دوران باستان " هفت شین " ( شهد ، شکر ، شیرینی ، شراب ، شببو ، شالین ، شبدر ) بوده است اما در پی ممنوعیت شراب در ایران در قرن 3 هجری این هفت " سین " بود که جای هفت شین را گرفت ، در اصل هفت شین ثابت بود اما هفت سین تقریبآ هر چیزی که از نظر مردم خوش یمین باشد و با سین شروع شود می‌ تواند باشد . این سفره اجزائی دیگر هم دارد مانند آینه که نماد نور و راستی است ، ماهی که نماد زندگی نیک بختی است ، شمع که نماینده آتش است ، گل که نماد دوستی است و کتاب که نماد دانائی است .
   

  تاریخچه ی هفت سین

  در میان تمامی جشن ها و شادی هایی که در ایام نوروز برگزار می شود نباید ششم فروردین زادروز اشو زرتشت پیامبر راستین ایران زمین را از یاد ببریم . اشو زرتشت در تاریخ ایران زمین از جایگاه ویژه ای برخوردار است مردی که از سرزمین آذربایجان برخاست و با اندیشه و گفتار و کردار نیکش پیام آور صلح و دوستی و خردورزی در جهان گردید تا ایرانیان برای قرن ها به عنوان نخستین ملت یکتا پرست دنیا راه خود را از دیگر ملل دنیا جدا نمایند و در پرتو گفتار های هدایتگر و روشنگرش سرزمین اهورایی خویش را به عنوان پرچمدار صلح و یگانه پرستی به جهانیان معرفی نمایند و نشان دهند که راه در جهان یکیست و آن راه راستی است . هر چند قدمت نوروز به عنوان کهن ترین آیین ملی در جهان بسیار قدیمی تر از زمان زرتشت است اما اندیشه ها و باور های آیین مزدیسنی در این جشن باستانی تاثیر بسیاری گذاشته است .
   
  در آیین زرتشت مراحل شناخت و عرفان به هفت مرحله تقسیم می شود و یک جوینده راه راستی باید در پرتو این هفت فروزه اهورایی به پیش رود و با سرلوحه قرار دادن هر یک در زندگی خویش راه نیک از بد و درستی را از نادرستی تشخیص دهد . هر یک از این هفت فروزه اهورایی که به اصطلاح امشاسپند نامیده می شوند و به جهان مینوی تعلق دارند در جهان مادی نیز برای آنها نماینده ای تعبیر شده است .
   
  در راه رسیدن به شناخت کامل نخستین گام بهمن یا اندیشه نیک است اشو زرتشت چگونه خدا را شناخت و به مردم شناسانید ؟ اشو زرتشت فراگیری و شناخت و دریافت را بر پایه پرسش و پاسخ استوار ساخت . از خود می پرسید : چه کسی این زمین و آسمان و ستارگان را آفریده است ؟ چه کسی گیاهان را پدید آورده است و چه کسی حیوانات را هستی بخشیده ؟ با خرد ذاتی خود و دانش فراگیری از راه گوش و چشم کنکاش می نمود جستجو می کرد و می پرسید می خواند و می شکافت و در پایان بیاری اندیشه پاک پاسخ پرسش خود را در می یافت .
   
  هرمزد ـ اشاسپنـد اولی هرمزد یا اهورا مزدا می باشد به معنی سرور دانا . اشو زرتشت دریافت که اهورا مزدا آفریننده یکتاست اوست که با دانش خود دانش ها را آفرید . زمین و آسمان را آفرید و جهان و جهانیان را هستی بخشید . و بدین ترتیب نخستین گام را در راه بالندگی انسانی که همان اندیشه نیک می باشد برداشت و به کمک یانش اهورایی نیرویی برتر از اندیشه و خرد که اندیشه و خرد نیز آنرا تایید می کند و بر گرفته از روان و خرد الهی و جهانی است به حقایق دست یافت و این خرد الهی که از آن می توان به دل آگاهی نیز تعبیر نمود سرچشمه شناخت و معرفت اهوراییست . قرار دادن شیر بر سفره هفت سین و خوان مهرگانی به این امشاسند نسبت داده شده است . هرمزد در اوستابی اغاز و بی انجام وبا صفات پاک و دانا وتوانا و بی همتا ذکرشده . اولین روز فروردین هرمزد نام دارد و در اوستا نیز فصل مخصوصی به نام هرمزدیشت است که در میان صفات دانایی و توانایی خداوند جهان ( اهورا مزدا ) می باشد .
   
  این یشت در روز اول هر ماه خوانده می شود . انسان در راه پیمودن کمال ابتدا باید خدای مهربان را شناخته و به یگانگی او ایمان بیاورد و بعد از آن سایر مراحل و مراتب کمال و ترقی را طی کرده و از صفات شش اشاسپند دیگر پیروی نماید .
  در سنت زردشتیان هر کدام از گل های خوب به یکی از اشاسپندان متعلق است که از میان درخت گل مورد که همیشه سبز و خرم است و آسیب خزان نمی بیند مخصوص اهورا مزدا است .
   
  دومین گام اشاوهیشتا یا امشاسپند اردیبهشت است که به معنای راستی و درستی و تقدس و پاکی و یا نیکو ترین آئین ایزدی والاست . قانون دگر ناپذیری است که آفرینش را نظم می دهد اشا نشانه خواست اهورایی است . اشا راه راستی است و پویندگان آن راه به خوشبختی می رسند و به بیان ساده تر اشا بیانگر هنجار ها و قانون های حاکم بر جهان هستی است و هر کس باید با اندیشه نیک این راه درست زیستن را انتخاب کرده و بر طبق راستی رفتار نماید و از کجروی پرهیز کند چرا که طبق قانون اشا نتیجه اعمال خود را درو می نماید و این میوه کارکرد خودشان است نه مجازات خداوند . بارها شاهد بودم که بسیاری از دوستان دین زرتشت را دینی کهنه و متعلق به زمان های گذشته می دانند اما در پاسخ به این عده می توان گفت بر طبق قانون اشا انسانها باید خود را با هنجار ها و نظم های پیرامون خود هماهنگ سازند دین زرتشت بر خلاف دیگر ادیان برای جزئیات تصمیم گیری نمی نماید اصول کلی در گات ها بیان گردیده اما جزئیات به خرد و دانش واگذار شده تا بتوانند خود را همگام با زمان تطبیق دهند و همراه سازند . روشن کردن شمع در سفره هفت سین به خاطر روشنایی آن و یا قرار دادن آتش در آتشدان به خاطر پاکی که آتش می آفریند و پلیدی ها را نابود می کند و می سوزاند به همین دلیل است .
  این فرشته در عالم روحانی و معنوی مظهر صفات راستی و درستی و نماینده ی آئین جاودانی اهورا مـزدا و در جهـان مادی نگهبان همه ی آتش های عالم است . در میـان گل ها مـرزنگوش به این فرشته متعلق است .
   
  سومین گام شهریور و یا خشتراوییریا به معنای توانایی برگزیدنی ، کشور آرزو شده یا سلطنت خواسته شده است . خشترا از ریشه خش به معنای توانایی است . این فروزه را به شهریاری خدایی تعبیر کرده اند . اما استاد وحیدی در همان معنی اما به تعبیری دیگر آنرا شهریاری بر میل بیان نمودند و فرهنگ ایرانی می گوید که ای انسان تو باید بر میل های خودت شهریاری و فرمانروایی داشته باشی چرا که میل انسان حد و مرز ندارد به نوعی دیگر می توان شهریور را کنترل بر نفس اماره که در روایات اسلامی از آن بسیار گفته شده بیان نمود . بدست آوردن شهریور به هر انسانی توانایی اهورایی را می بخشد که هیچ چیز نمی تواند آن را از بین ببرد در جهان مادی نیز نگهبانی فلزات به این فروزه نسبت داده شده چرا که فلزات نیز هیچ گاه از بین نمی روند و آتش هر چقدر بر آنها قرار گیرد محکمتر و قدرتمندتر نیز می شوند فلسفه قرار دادن سکه در سفره هفت سین نیز شهریور می باشد . این فرشته در عالم معنوی نماینده ی سلطنت آسمانی و قدرت رحمانی است و همیشه خواهان فرو بزرگی است . در جهان مادی نگهبان زر و سیم و آهن و سایر فلزات می باشد از میان گل ها گل ریحان ( شاه اسپر غم ) متعلق به این فرشته است . گلی سفید با برگی معطر .
   
   
  سپنتا آرمیتی یا اسفند چهارمین فروزه بزرگ اهورامزداست استاد وحیدی این فروزه اهورایی را به معنی اندیشه نیک ترازمند ، آرامش افزاینده یا عشق پاک و سودرسان بیان نمودند . ما یک اندیشه نیک داریم که آن بهمن است آیا بهمن به تنهایی کافیست که مرا به یک راه درست برد ؟ اما همین اندیشه درست باید به دنبالش یک سپنتا آرمیتی باشد تا اندیشه نیک مرا در تراز و اندازه نگه دارد یک مثال ساده پاکیزگی است که در حالت معمول کار شایسته ای می باشد اما اگر همین از حد خود خارج شود به وسواس تبدیل می شود که برای هر انسانی درد سر ساز است . سپنتا آرمئیتی عاطفه و مهر و محبت است . ایمان و مهر به اهورامزدا و فرمانبردار اهورامزدا بودن و اندیشه نیک را از اهورا مزدا منحرف نکردن و در دنیای مادی نیز نگهبانی زمین بر آن قرار گرفته چرا که فروتنی و افتادگی پیش از هر چیز از آن خاک است و این صفات مهر و محبت و فروتنی بیشتر در میان زنان خصوصا مادران یافت می شود به همین جهت است که جشن اسفندگان را به نام روز زن و مادر در ایران باستان نامگذاری نمودند . کاشت سبزه و قرار دادن آن در سفره هفت سین نیز به همین دلیل است . گل بیدمشک به این فرشته منصوب است . در عالم معنویات نماینده ی عشق و محبت و بردباری و در جهان مادی نگهبان زرین است . زن های خوب و پارسا و خوب تربیت یافته بفرشته ی مقدس آریشتی بستگی دارند و همین لحاظ است که این فرشته در لفظ مونث می باشد . بهمن نخستین آفریده ی اهورا مزدا می باشد و برای همین مظهر اندیشه ی نیک است که نخستین پایه ی نیکی را تشکیل داده و همه ی خوبی ها از وی سرچشمه می گیرد . این فرشته در جهان روحانی و معنوی مظهر اندیشه ی نیک و نماینده ی خرد و دانایی خداوند است که انسان را از عقل و دانش بهره مند ساخته و او را به آفریدگار نزدیک می سازد . 
   
  در جهان مادی نگهبان جانداران سودمند است . خروس که در اوستا از مرغان پاک به شمار می رود و در سپیده دم با صدای خویش دیو تاریکی را می راند و مردم را به برخاستن و نماز گذاردن و کسب و کار می خواند به بهمن بستگی دارد ، هم چنین جامه ی سفید از آن اوست . در میان گل ها ، یاسمن سفید به این فرشته تعلق دارد .
   
  و اما پنجمین و ششمین گام هاوروتات ( haurvatat ) و یا خرداد که به معنای رسایی و کمال و تمام و بی عیب و نقـص است و امرتات و یا امرداد که به معنای جاودانگی است . اهورامزدا گوهر کمال است او همه خوبی ها را در خود دارد و همه خوبی ها را از خود می دهد کمال نمادی از خود شناسی اهورامزداست . آدمیان می توانند با کوشش در راه رسیدن به کمال با به کار بردن خرد ( بهمن ) و کارکرد به راستی ( اشا ) و مهر ورزی ( سپنتا آرمیتی ) توان اهورایی بدست آورده ( شهریور ) و در راستای کمال ( خرداد ) راه پی موده خود را شناخته و به خدا برسند ( امرداد ) امرتات به معنای بی مرگی است اهورامزدا بی آغاز بی پایان و جاودانی است در اوستا امرتات و هاوروتات بیشتر جاها با هم آمده اند و این نشانه آن است که راه رسیدن به جاودانگی نایل شدن به خودشناسی و رسایی و کمال است و آدمی می تواند با خرد و راستی و مهرورزی به توانایی سازنده دست یافته و با آن توانایی به رسایی و سرانجام به جاودانگی برسد . در جهان مادی نگهبانی آبهای روان با خرداد است و در سفره هفت سین نیز ما به احترام این امشاسپند آب می گذاریم . و در فرهنگ ایرانی درخت سرو نیز به امرداد نسبت داده می شود چرا که هیچ وقت از بین نمی رود . این فرشتـه در عالم روحانی مظهر کمال اهـورا مـزدا و در جهان جسمانـی نگهبان آب است . گل سوسن نیز به او تعلـق دارد .  به طور کلی این فرشته مظهر کمالات روحانی و جسمانی است .
  امرداد ـ به معنی نمردنی و نابود نشـدنی ( جاودانی ) است . نماینده ی پایداری و جاودانی بودن است . گل زنبق در میان گل ها نماینده ی اوست .
   
  آخرین گام رسیدن به اهورامزداست که در فرهنگ و عرفان ایرانی آخرین مرحله و شناخت خداوند است و انسانی که از خدایی به خودآیی رسد در این مرحله گام نهاده است . که عطار از آن به سیمرغ تعبیر می کند و حلاج ندای انا الحق سر می دهد . سخن در این باره بسیار است . ریشه کلمه جشن که یشن می باشد به معنای ستایش و نیایش خداوند هدف اصلی تمامی جشن های ایرانی از جمله نوروز می باشد . قرار دادن دانه های مختلف از گیاهان مختلف بر سفره هفت سین به نوعی سپاسگزاری از برکات خداوندی است و آرزو کردن سالی پر از خیر و برکت به همراه خوشی و تندرستی از خداوند یکتا و راز جاودانگی فرهنگ ایرانی به همین دلیل است . فرهنگی که هدف آن رسیدن به حقیقت و ناب هستی و شناخت هر چه بیشتر خداوند است .
   
  ای خداوند جان و خرد هنگامی که در اندیشه خود تو را سر آغاز و سرانجام هستی شناختم . آنگاه با دیده دل دریافتم که توئی آفریننده راستی و داور دادگری که کردار مردم جهان را داوری می کنی هات ۳۱ بند ۸
   
  هر کسی در این جهان باید برابر آیین ازلی اشا یا راستی که بنیاد زندگی را تشکیل می دهد رفتار کند هات ۳۳بند۱
   
  ای هستی بخش دانا ای اشا و ای وهومن سرود هایی می سرایم که کسی پیش از این نسروده است . آرزو دارم بوسیله اشا و وهومن و خشترای فناناپذیر حس و ایمان و فداکاری در قلب هایمان افزایش یابد . پروردگارا درخواست ما را بپذیر و بسویمان روی آور و بما خوشبختی کامل ارزانی دار . هات ۲۸ بند ۳
   
  کسی که به گوهر راستی و نیکی بگرود شهریور و بهمن و اردیبهشت و اسفند او را یاری و استواری دهند و در کوشش در راه راستی و بر انداختن دروغ پشت و پناه وی باشند چنان که در روز پسین از آزمایش سرافراز بر آید و در برابر دروغ پرستان نخستین کسی باشد که به سوی بهشت جاودان گام بردارد . هات ۳۰بند۷
   
  مزدا اهورا با شهریاری و مهرخود به کسی که رفتار و گفتارش در پرتو اندیشه نیک و بهترین منش ها بر پایه راستی باشد رسایی و جاودانگی بخشد . هات ۴۶ بند۱
  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:11  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 17/12/1390
 • تاريخ :

  آجیل عید را چگونه انتخاب کنیم؟


  مهم‌ترین نکته در زمان خرید آجیل، تست کردن طعم و مزه آن است.


  آجیل

   

  این روزها وقتی برای خرید آجیل عید به قنادی‌ها یا آجیل‌فروشی‌ها سری می‌زنیم با انواعی از آجیل‌های شور، شیرین، خام، بوداده یا انواعی از آجیل‌های وارداتی چون هندی، ژاپنی و... روبه‌رو می‌شویم. این آجیل‌ها اغلب ظاهری براق و خوش‌رنگ دارند که اکثر افراد را ترغیب به خرید می‌کنند، اما متأسفانه برخی از این آجیل‌ها برخلاف ظاهر خوش‌آب و رنگ، طعمی نامطلوب و گاهی مهمانانی ناخوانده دارند که خریدار به ناچار با توجه به صرف هزینه گزاف مجبور به دور ریختن آن‌ها می‌شود.

  البته برخی نیز هستند که بدون توجه به بهداشت و سلامت آجیل، این محصولات ناسالم را مصرف می‌کنند.

  حال این پرسش مطرح می‌شود، اگر ظاهر آجیل نشان‌دهنده کیفیت آن نیست، پس چگونه می‌توان آجیلی سالم و بهداشتی تهیه کرد؟ آیا مصرف آجیل‌های بدطعم می‌تواند برای سلامت مصرف‌کننده مضر باشد؟ مهم‌ترین نکته در زمان خرید آجیل تست کردن طعم و مزه آن است.

   

  آجیل‌های فله‌ای

  آجیل و خشکبار ازجمله تنقلاتی هستند که اگر در شرایط نامناسب محیط، چون گرما و رطوبت بالا به مدت طولانی قرار گیرند آلوده به نوعی قارچ می‌شوند. این قارچ قرار است با نفوذ به داخل مغزها، آن‌ها را آلوده کرده و با تولید نوعی سم به نام آفلاتوکسین عوارض سریع یا طولانی مدتی را در مصرف‌کننده ایجاد نمایند.

  از عوارض سریع آن می‌توان به تضعیف سیستم ایمنی بدن، صدمات کبدی و در نهایت سرطان کبد و از اثرات طولانی مدت آن نیز می‌توان به بروز ناهنجاری‌های جنینی، جهش‌زایی، انحراف کروموزوم‌ها و غیره اشاره کرد.

  آجیل شور برای افراد با فشار خون بالا و بیماران قلبی عروقی و آجیل شیرین برای بیماران دیابتی و افراد دارای اضافه وزن بسیار مضرند؛ بنابراین بهتر است به مقدار مناسب از آجیل‌های خام بی‌نمک استفاده کنید

  معمولاً این سم در آجیل‌های فله‌ای که به صورت سنتی نگهداری و عرضه می‌شوند به مقدار زیاد یافت می‌شود؛ البته بد نیست بدانید این روزها عده‌ای از فروشندگان سودجو، برخی از اقلام صادراتی آجیل چون پسته را که به دلیل آلودگی به آفلاتوکسین از صادرات ایران حذف شده است به عنوان محصولات درجه یک مخلوط با مغزهای دیگر به صورت درهم عرضه می‌کنند که متأسفانه تشخیص آن بسیار مشکل است بنابراین با توجه به این که برخی مراکز عرضه آجیل، محصولات کهنه و آفت‌زده خود را نیز به صورت مخلوط عرضه می‌کنند توصیه می‌شود که از خرید آجیل‌های مخلوط فله‌ای اجتناب کنید. این آجیل‌ها اغلب طعم ناخوشایندی دارند و مصرف آن‌ها حتی به مقدار اندک، می‌تواند مصرف‌کننده را به عوارض ناشی از سم آفلاتوکسین دچار کند.

   

  آجیل‌های براق

  موضوع دیگری که این روزها باید به آن توجه داشت، مواد براق واکس مانندی است که برخی قنادی‌ها یا آجیل‌فروشی‌ها برای افزایش زمان ماندگاری و جذاب شدن به آجیل می‌افزایند. به گفته کارشناسان علم تغذیه، مصرف طولانی‌مدت این مواد افزودنی می‌تواند به بخش‌های مختلف بدن به ویژه کبد آسیب رسانند. حال اگر زیبایی آجیل‌های براق شما را وسوسه کرده‌اند حداقل آن‌هایی را که در بسته‌بندی‌های بهداشتی و دارای تاریخ مصرف و مجوز بهداشت هستند انتخاب کنید.

  آجیل رنگی

  آجیل‌های رنگی

  نکته دیگر رنگ‌هایی است که برای تخمه، بادام، پسته و ... استفاده می‌شوند. این رنگ‌ها عمدتاً غیرمجاز و با پایه فلزات سنگین بوده و گاهی حساسیت‌های شدیدی را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کنند.

  این رنگ‌ها بسته به نوع رنگ احتمال بروز سرطان و بیماری‌های کبدی و کلیوی را خصوصاً در افراد آسیب‌پذیری چون کودکان، خانم‌های باردار و سالمندان افزایش می‌دهد. بنابراین چنانچه هنگام مصرف تخمه، پسته و بادام دست‌ها و لب‌ها رنگین شدند، این امر علامت مصرف رنگ‌های شیمیایی در تهیه آن‌هاست که باید از مصرف این‌گونه تنقلات خودداری کنید.

   

  توصیه‌ها

  1- آجیل شور برای افراد با فشار خون بالا و بیماران قلبی عروقی و آجیل شیرین برای بیماران دیابتی و افراد دارای اضافه وزن بسیار مضرند؛ بنابراین بهتر است به مقدار مناسب از آجیل‌های خام بی‌نمک استفاده کنید.

  2- آجیل‌های بو داده فسادپذیرند و بو دادن آجیل، طعم کهنگی آن را پنهان می‌کند؛ بنابراین مغزها را به صورت خام خریداری کنید و هر بار به مقدار مصرف بو دهید.

  3- از خرید مغزهای پوست‌کنده اجتناب کنید؛ چرا که این مغزها با توجه به راحتی مصرفشان زیاد میل می‌شوند و این امر می‌تواند سبب افزایش دریافت انرژی و اضافه وزن شود.

  4- نگهداری طولانی‌مدت آجیل تغییرات شیمیایی و اکسیداسیون خفیف چربی‌ها را در پی داشته و موجب بوی کهنگی و طعم نامطلوب آجیل می‌شود؛ بنابراین آجیل را در اندازه‌ای بخرید که در 2 هفته عید مصرف شود.

  5- در صورتی که روی مغزهای آجیل سوراخ‌هایی مشاهده کردید از مصرف آن‌ها بپرهیزید؛ چرا که در داخل سوراخ‌ها لارو حشرات به صورت کرم‌هایی به اندازه دانه برنج وجود دارد.

  6- از مصرف مغز گردوی سیاه شده در داخل آجیلتان اجتناب کنید. سیاه شدن گردو عمدتاً به دلیل رشد کپک‌ها و قارچ‌هایی است که می‌توانند با ترشح سموم خطرناک توکسین برای سلامت مخاطره‌آمیز شوند.

   

  آجیل شب یلدا و چهارشنبه‌سوری مفیدتر از آجیل عید نوروز است

  آجیل شب یلدا و شب چهارشنبه سوری برخلاف آجیل عید نوروز، خام است و نمک ندارد. این آجیل به آجیل شیرین معروف است و از آنجایی که بو داده نیست از نظر متخصصان تغذیه مفیدتر است.

  آجیل شب یلدا شامل انواع مغزها همچون پسته، گردو، بادام و فندق و همچنین میوه های خشک مثل توت، انجیر ، خرمای خشک، برگه هلو و شیرینی باسلوق است.

  نگهداری طولانی‌مدت آجیل تغییرات شیمیایی و اکسیداسیون خفیف چربی‌ها را در پی داشته و موجب بوی کهنگی و طعم نامطلوب آجیل می‌شود؛ بنابراین آجیل را در اندازه‌ای بخرید که در 2 هفته عید مصرف شود

  این آجیل حاوی مغزهای بونداده و شیرین است. این در حالی است که آجیل عید نوروز حاوی مغزهای بوداده همچون پسته، بادام، فندق و به ویژه تخمه شور است.

  در این میان مغز پسته به افرادی که گیاه‌خوار هستند، توصیه می‌شود. زیرا در آن مقادیر بالایی از آهن و کلسیم وجود دارد به طوری که در هر 100 گرم از آن 110 میلی‌گرم کلسیم و مقدار زیادی آهن وجود دارد.

  مغز پسته برای افرادی که دچار کم‌خونی هستند، خانم‌های باردار و بیماران قلبی بسیار مفید است.

  علاوه بر این بادام از دیگر مغزهای موجود در آجیل شب یلدا است که از نظر تغذیه‌ای ارزش غذایی بسیاری دارد به طوری که هر 100 گرم از آن 21 گرم پروتئین دارد و بهتر از بادام زمینی است زیرا مغز بادام حاوی پروتئین است.

  در هر مغز بادام در حدود 240 میلی‌گرم کلسیم وجود دارد که از این رو افرادی که در معرض پوکی استخوان هستند و قادر به مصرف شیر نیستند، می‌توانند از این مغز استفاده کنند.

  گردو یکی دیگر از مغزهایی است که در آجیل‌ها از آن استفاده می‌شود. در هر 100 گرم گردو، حدود 68 گرم چربی وجود دارد که قسمتی از این چربی شامل اسیدهای چرب غیراشباع است. از آنجا که گردو حاوی مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا 3 (به خصوص اسید آلفالینولئیک) و فیتواسترول‌هاست، برای قلب مفید است.

  علاوه بر این مغز فندق نسبت سایر مغزها دارای چربی بیشتری است. در کنار چربی، پروتئین بالایی نیز در این مغز موجود است به طوری که هر 100 گرم از فندق حاوی 14 گرم پروتئین است.

  آجیل چهارشنبه سوری

  متخصصان تغذیه مصرف مخلوط این مغزها را در حجم کم اما با یکدیگر توصیه می‌کنند و بهتر است که این مواد غـذایی در میان وعده صبح و یا بعد از ظهر استفاده شود و از مصرف آن‌ها در ساعت‌های نزدیک به خواب فرد به دلیل دیرهضم بودن آن‌ها اجتناب کرد.

  نخودچی و کشمش، نیز یک ترکیب پر پروتئین است. کشمش تمامی خواص انگور را دارد با این تفاوت که در طول فرآیند خشک شدن، درصد پتاسیم و قند آن افزایش یافته است از این رو استفاده از کشمش به افرادی که مبتلا به دیابت هستند، توصیه نمی‌شود.

  خشکباری مانند توت و انجیر را به آجیلتان اضافه کنید زیرا توت برای افرادی که در حال کاهش وزن هستند، مناسب است و قند موجود در آن چاق کننده نیست. همچنین برای جذب آن، بدن نیاز به ترشح انسولین ندارد به این دلیل استفاده از توت به افراد مبتلا به دیابت نیز توصیه می‌شود.

  انجیر برای زنان در معرض کم خونی بسیار توصیه می‌شود زیرا هر 100 گرم انجیر خشک دارای 250 میلی‌گرم کلسیم و 4 میلی‌گرم آهن است و به این دلیل استفاده از آن برای رفع کمبود آهن و جلوگیری از پوکی استخوان توصیه می‌شود.

   

  فرآوری:معصومه آیت اللهی

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  جام جم

  ایرنا

   

  اگر می‌خواهید با کارشناسان تغذیه‌ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

   

  مطالب مرتبط:

  زنده باد میوه‌های خشک و دانه‌های روغنی

  همه چیز درباره‌ی آجیل عید

  آجیل کهنه و رنگی نخرید

  کدام پسته‌ها بهداشتی‌اند؟

  آیا آجیل خوب است یا نه؟

  خواص آجیل شب یلدا

  در هنگام خرید و مصرف آجیل شب عید مراقب باشید تا ...

  آجیل چه خاصیتی دارد ؟

  آجیل و خشکبار برای سلامتی بدن مفیدند

 • + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:1  توسط یگانه  | 

 • شنبه 4/1/1386
 • تاريخ :
 • فروماژ پرتقال


    


  مواد لازم (برای 6-5 نفر) :

  زرده ی تخم مرغ  4 عدد
  شکر  1 و یک چهارم پیمانه (200 گرم)
  وانیل  یک چهارم قاشق چای خوری
  آب پرتقال  5/2 پیمانه (380 گرم)
  خامه ی پاستوریزه  1 پیمانه (200 گرم)
  ورق ژلاتین ضخیم   4 ورق
  رنده ی پوست پرتقال  نصف قاشق چای خوری


  روش تهیه :

  زرده ی تخم مرغ، شکر و وانیل را با همزن بزنید تا کرم رنگ و غلیظ شود.

  ورق ژلاتین را در آب سرد نرم کرده و در یک دوم پیمانه آب جوش حل کنید.

  زرده ی مخلوط شده با وانیل و شکر را با آب پرتقال مخلوط کنید.

  سپس ژلاتین حل شده را اضافه کرده و مجددا مخلوط کنید و هم بزنید.

  در این مرحله رنده ی پوست پرتقال و خامه را اضافه کنید.

  مایه ی کاملاً صاف و یکدست (اگر ناصاف بود از صافی رد کنید) را در ظرف مخصوص دسر بریزید و در یخچال قرار دهید.

  پس از 4-3 ساعت که کرم بسته شد، قالب دسر را در آب ولرم قرار دهید و بلافاصله در ظرف مخصوص سرو برگردانید.


  نکته :

  به جای ورق ژلاتین می توانید از چهار قاشق مرباخوری پودر ژلاتین استفاده کنید.


  * طرز تهیه چند شیرینی دیگر با پرتقال :

   بیسکویت پرتقالی 

   كیك پرتقالی 

  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 11:58  توسط یگانه  | 

 • دوشنبه 9/3/1390
 • تاريخ :
 • روش تهیه ی دسر کیوی و توت فرنگی


  این دسر دو رنگ، مناسب این روزهاست؛ روزهای بهاری با توت فرنگی های زیبا و قرمز رنگش که دهان هر بیننده ای را آب می اندازد!


  دسر

  مواد لازم:

  کیوی پوست کنده                               سه عدد

  توت فرنگی                                        250 گرم

  آب یخ                                                 یک و نیم فنجان

  شکر                                                  پنج  قاشق غذاخوری

  وانیل                                                 نصف قاشق چای خوری

  ماست پر چرب برای سرو                   به میزان لازم

   

  روش تهیه:

  1- کیوی ها را به همراه یک چهارم فنجان آب یخ و سه قاشق غذاخوری شکر و یک چهارم قاشق چای خوری وانیل، داخل مخلوط کن بریزید.

   

  2- مواد داخل مخلوط کن باید کاملا با هم ترکیب شوند تا مایع یک دست و صافی تهیه گردد. سپس مواد تهیه شده را داخل 4 کاسه ی کوچک که برای سرو دسر در نظر گرفته اید بریزید.

   

  3- مخلوط کن را کاملا تمیز بشویید و این بار توت فرنگی ها را به همراه  آب، شکر و وانیل باقیمانده داخل مخلوط کن بریزید و آن ها را کاملا با هم ترکیب کنید. 

   

  4- حالا مخلوط توت فرنگی را به آرامی از یک گوشه ی کاسه های حاوی مخلوط کیوی، داخل آن ها بریزید.

   

  5- می توانید دسر را همراه یک قاشق ماست پرچرب یا ماست خامه ای میل بفرمایید. 

  نوش جان! 

   

  ترجمه: زهرا امیری

  بخش تغذیه تبیان


  منبع: Taste.com

   

  مطالب مرتبط:

  دسر ماست و خرما (فارس و خوزستان)

  دسر کرم کاستارد با ژله

  دسر سیب و بستنی

  کرم باواریا (دورنگ)

  كولفی (یك نوع دسر هندی)

  دو نوع دسر کدو حلوایی

  دسر کاپوچینو

  بنیه آناناس

  دسر توت فرنگی

  دسر موز و بستنی

  دسر شکلات

  دسر پرتقال

  ژله بستنی در ظرف گرمكی

  دسر آلبالو

  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 11:52  توسط یگانه  | 

  سیمین دانشور نویسنده و مترجم شهیر ایران و همسر جلال آل احمد عصر امروز (پنجشنبه) در سن ۹۰ سالگی در تهران درگذشت. مهم‌ترین اثر او رمان «سووشون» است. عکس‌های زیر مجموعه تصاویر آرشیوی مهر از آن مرحوم می‌باشد.
  مطالب مرتبط
  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:37  توسط یگانه  | 

  روش تهیه‌ی رولت ژله رنگین کمان


  این ژله در قالب رولت شکل و با چند نوع ژله در رنگ و طعم مختلف درست می‌شود و به همین دلیل نام رولت ژله رنگین کمان را به خود گرفته است. برای ژله پایه می‌توانید از کرم وانیلی یا ژله آلوئه ورا که با شیر مخلوط کرده‌اید استفاده نمایید.

  ژله

  مواد لازم:

  کرم وانیلی

  ژله در چند رنگ         از هر کدام 1 بسته

   

  طرز تهیه

  مرحله 1 - کرم وانیلی را طبق دستور آن که در ادامه آمده است، درست کرده و در قالب رولتی شکل ریخته و در یخچال گذاشته تا کاملاً بسته شود.

   

  مرحله 2 - ژله رنگی را در یک و یک چهارم آب جوش حل کرده و در یخچال بگذارید تا کمی غلیظ شود و از حالت رقیق بودن در آید.

  ژله

  مرحله 3 - کرم وانیلی را از روی خط قالب و یا با فاصله 2 سانتی برش زده و یکی در میان آن‌ها را خارج کنید.

   

  مرحله 4 - ژله های رنگی نسبتاً غلیظ شده را همزمان داخل جای خالی ریخته و دوباره در یخچال قرار داده تا کاملاً بسته شود.

   

  مرحله 5 - لبه های ژله را با چاقو جدا کنید و کف قالب را یک لحظه در آب جوش گذاشته و سپس در ظرف مورد نظر برگردانده، به دلخواه تزیین کرده و تا زمان سرو در یخچال نگهداری کنید.

   

  ژله

   

  نکــــــــات:

  دستور کرم وانیلی که در ادامه آمده است برای قالب یا ظرفی با گنجایش 1 لیتر مناسب است. قبل از درست کردن ژله یا کرم باید گنجایش قالب خود را اندازه گیری کنید.

  می‌توانید ژله آلوئه ورایی را که با شیر درست کرده‌اید جایگزین کرم وانیلی کنید.

   

  کرم وانیلی

   

   

  کرم وانیلی

  کرم وانیلی یک مدل کرم خوشمزه و خوش بو است که می‌توانید به تنهایی و یا همراه ژله و دسرهای دیگر مورد استفاده قرار دهید. در ادامه مطلب با مواد لازم و طرز تهیه کرم وانیلی آشنا می‌شوید.

   

   

  مواد لازم:

  خامه                                         2/1 پیمانه

  شیر                                          3 و 2/1 پیمانه

  شکر                                         1 پیمانه سرخالی

  پودر ژلاتین                                 3 قاشق غذاخوری

  وانیل                                         2/1 قاشق چای‌خوری

   

  طرز تهیه:

  مرحله 1 - شیر و شکر را با یکدیگر مخلوط و روی حرارت گذاشته تا شکر در شیر حل شود سپس از روی حرارت برداشته و بعد از چند دقیقه خامه و وانیل را اضافه کنید.

   

  مرحله 2 - پودر ژلاتین را در 3 قاشق غذاخوری آب ریخته و روی بخار آب قرار داده تا کاملاً حل شود سپس به مخلوط بالا اضافه کنید، کرم را در قالب مورد نظر ریخته و برای چند ساعت در یخچال قرار دهید تا بسته شود.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: ملک بانو

   

  مطالب مرتبط:

  روش تهیه‌ی ژله بستنی در پوست پرتقال

  روش تهیه‌ی دسر کیوی و توت فرنگی

  پودینگ انار؛ دسری خوش‌مزه

  روش تهیه‌ی دسر زمستانی

  دسر سیب و بستنی

  پودینگ پرتقال؛ دسر برزیلی

  دسر پرتقال

  فروماژ پرتقال

  روش تهیه‌ی ژله‌ی شیرموز

  دسر کرم کاستارد با ژله

  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:1  توسط یگانه  | 

  یک پیشنهاد ماهیانه: برای بچه‌هایتان ماهی سوخاری درست کنید


  بیشتر مواقع، وقتی مادران به هم می‌رسند اولین چیزی که از هم می‌پرسند این است که فرزندت خوب غذا می‌خورد؟ برخی با افتخار پاسخ می‌دهند «آری» ولی برخی دیگر با ناراحتی می‌گویند «نه» و بلافاصله از راه‌هایی که برای حل این مشکل امتحان کرده‌اند، می‌گویند...

  ماهی سوخاری

   

  یکی از شایع‌ترین بدغذایی‌های بچه‌ها، نخوردن ماهی است. به همین دلیل در این مطلب روش دیگری برای طبخ ماهی و ورود آن به برنامه غذایی بچه‌ها به شما معرفی می‌کنیم.

   

  مقدار کالری

  از آنجا که این غذا با سیب‌زمینی سرخ‌شده سرو می‌شود، در صورتی که مجموع کالری مواد تشکیل دهنده را به 4 تقسیم کنید، به هر نفر تقریباً 400 کیلوکالری انرژی خواهد رسید. همراه شدن این غذا با سس تارتار، مقدار کالری دریافتی را افزایش خواهد داد زیرا مواد لازم برای تهیه این سس نیز در مجموع 580 کیلوکالری انرژی دارد که با مصرف هر قاشق از آن، مقدار کالری این وعده غذایی بیشتر از 400 کیلوکالری خواهد شد. البته چه بهتر که این غذای پرکالری در وعده ناهار میل شود.

   

  همراه غذا

  در صورت تمایل می‌توانید از فیله‌ها و برش‌های سیب‌زمینی، ساندویچی متوسط تهیه کنید و آن را با کمی پنیرپیتزا بپوشانید و در تستر آن را گرم کنید تا پنیرها آب شوند. آنگاه روی پنیر را با سس تارتار آغشته کنید و برای سرو در بشقابی برای فرزندتان بگذارید. به این ترتیب فرزندتان راحت‌تر آن را خواهد خورد. البته توصیه می‌شود نان استفاده شده، سبوس‌دار باشد. اگر فرزند شما تمایلی به خوردن سس تارتار ندارد، می‌توانید این غذا را با سس گوجه‌فرنگی خانگی نیز سرو کنید. نوشیدنی مناسب این غذا نیز آب پرتقال تازه است که توصیه می‌شود بدون افزودن حتی یک قاشق شکر تهیه شود.

   

  مـواد لازم برای 4 کودک:

   

  فیله ماهی حلوای سیاه

  300

  گرم

  500

  کیلوکالری

  آرد سوخاری

  12

  قاشق غذاخوری

  320

  کیلوکالری

  سفیده تخم مرغ

  3

  عدد

  120

  کیلوکالری

  شیر

  1

  قاشق غذاخوری

  5

  کیلوکالری

  آرد سفید

  3

  قاشق غذاخوری

  80

  کیلوکالری

  سیب‌زمینی متوسط

  4

  عدد

  320

  کیلوکالری

  روغن کانولای سرخ کردنی

  3

  قاشق چای‌خوری

  270

  کیلوکالری

   

  مـواد لازم برای سس تارتار:

   

  زرده تخم مرغ

  2

  عدد

  120

  کیلوکالری

  روغن کانولا

  5

  قاشق غذاخوری

  450

  کیلوکالری

  شیر

  2

  قاشق غذاخوری

  10

  کیلوکالری

  آب‌لیموی تازه

  1

  قاشق غذاخوری

  0

  کیلوکالری

  پودر خردل

  2/1

  قاشق غذاخوری

  0

  کیلوکالری

  خیار شور رنده شده

  2

  قاشق غذاخوری

  0

  کیلوکالری

  پیازچه خرد شده

  2

  قاشق چای‌خوری

  0

  کیلوکالری

   

  طـرز تـهـیـه:

  * فر را در دمای 180 تا 200 درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا داغ شود.

  * فیله‌ها را ابتدا در آرد سفید بغلتانید و بعد در مخلوط شیر و سفیده تخم مرغ غوطه‌ور کنید.

  * حالا دو طرف آن‌ها را با آرد سوخاری بپوشانید و در سینی فر که از قبل چرب شده است، قرار دهید.

  * سینی را 20 دقیقه در فر قرار دهید تا فیله‌ها تنوری شوند.

  * در این فاصله سیب‌زمینی‌ها را که از قبل به صورت خلال‌هایی با طول یک و نیم سانتی‌متر در آورده‌اید، سرخ کنید و روی یک دستمال کاغذی بگذارید تا روغن اضافی‌شان گرفته شود.

   

  طـرز تـهـیـه سس تارتار:

  * برای تهیه سس، زرده‌های تخم‌مرغ را در مخلوط‌کن بریزید و به آن آب‌لیمو اضافه کنید بعد پودر خردل و شیر و سپس به آرامی روغن را بیفزایید تا به صورت سس سفتی درآید.

  * حالا پیازچه خرد شده و خیارشور را اضافه کنید و به این ترتیب سس تارتار شما آماده خوردن خواهد بود.

   

  اگر کودکتان چاق است

  به شما توصیه می‌کنیم که به جای سیب‌زمینی سرخ‌شده، از کمی نخودفرنگی استفاده کنید تا مقدار کالری حاصل از خوردن این وعده غذایی کمتر شود. به علاوه قبل از سرو این بشقاب غذا، از فرزندتان بخواهید بشقاب سالادی را که از قبل برای وی تهیه کرده‌اید (متشکل از کاهو، هویج رنده شده، کمی جوانه گندم، خیار و گوجه‌فرنگی) بخورد و به او بگویید که خوردن این سبزی‌های رنگارنگ به هر چه بهتر رشد کردن او کمک می‌کند و در عین حال جلوی اشتهایش را می‌گیرد.

   

  اگر  کودکتان یبوست دارد

  بهتر است در تهیه سس تارتار از روغن زیتون استفاده کنید و به فرزندتان بگویید که خوردن این سس با فیله‌های تهیه شده به حل مشکل یبوست کمک خواهد کرد زیرا باعث افزایش حرکات روده‌ای می‌شود و به این ترتیب از اجابت مزاج سخت جلوگیری می‌کند. در ضمن، بهتر است در آرد سوخاری کمی سبوس گندم نیز بریزید زیرا فیبر موجود در آن حرکات روده‌ای را افزایش خواهد داد. از فرزندتان بخواهید بعد از خوردن این غذا، حتماً محتویات لیوان نوشیدنی‌اش را نیز بنوشد زیرا دریافت مایعات نیز برطرف کننده یبوست خواهد بود.

   

  اگر کودکتان لاغر است

  در مرحله پایانی تهیه فیله‌ها، روی آن‌ها کنجد بپاشید تا میزان کالری دریافتی افزایش پیدا کند. سیب‌زمینی سرخ‌شده را هم حتماً کنار غذای فرزندتان قرار دهید زیرا هم کالری قابل‌توجهی به بدن می‌رساند و هم بچه‌ها به خوردن آن علاقه بسیار دارند. در ضمن شربت آب‌لیموی تازه را به عنوان نوشیدنی کنار بشقاب غذا سرو کنید زیرا آب‌لیمو اشتهاآور است و باعث می‌شود تا کودک تقریباً تمام غذایش را بخورد.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: هفته نامه سلامت - ساقی اخوان

   

  مطالب مرتبط:

  کوفته تخم‌مرغی؛ غذایی برای کودکان

  روش تهیه‌ی فلافل ماهـی

  اگر کودک‌‌تان میوه نمی‌خورد...

  پای ماهی؛ غذایی لذیذ برای بچه‌ها

  خوراک مرغ و آویشن(برای کودک)

  10 ایده‌‌ ی غذایی برای کودکان

  آشنایی با روش تهیه پای اسپاگتی

  روش تهیه ی ساندویچ مرغ با سس آووکادو

  کیک‌های کوچک برای بچه‌های کوچک

  آدمک‌های زنجبیلی؛ عصرانه‌ای کودکانه

  اگر کودک‌تان تخم‌مرغ نمی‌خورد

  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 7:54  توسط یگانه  | 

  عسل‌های تقلبی!


  یکی از باورهای غلط در مورد عسل این است که عسل غلیظ بهتر از عسل رقیق است اما این باور غلط است.

  عسل

  عسل خوب غلیظ است یا رقیق؟

  یکی از باورهای غلط در مورد عسل این است که عسل غلیظ بهتر از عسل رقیق است اما این باور غلط است.

  عسل طبیعی در هوای سرد غلیظ می‌شود و در هوای گرم رقیق می‌شود. به عنوان مثال عسل اگر در یخچال قرار گیرد غلیظ می‌شود و زمانی که در دمای اتاق قرار گیرد رقیق می‌شود، ضمناً عسل جنگل‌های شمال و عسل مرکبات رقیق‌تر از عسل‌های مناطق کوهستانی است، اما بدان معنی نیست که عسل مرکبات یا جنگل از کیفیت پایین‌تری نسبت به عسل کوهستان است، تنها رطوبت در این عسل‌ها به علت شرایط آب و هوایی منطقه بالا می‌رود که در نتیجه ممکن است این عسل‌ها سریع‌تر در معرض تخمیر قرار گیرند که با انجام مراحل صحیح بسته بندی و انبار داری و مصرف سریع این عسل‌ها می‌توان این مسئله را حل نمود.

  از نظر خواص نیز همه عسل‌ها دارای مواد قندی هستند که به سرعت جذب بدن می‌شوند و از نظر طعم، بو، مزه نیز گل هر گیاهی خواص منحصر به فرد خود را دارد و طبیعتاً برتری خاصی بین آن‌ها وجود ندارد.

   

  بعضی عسل‌ها فقط اسمشان عسل است

  تا حدود زیادی ترکیب و خواص عسل‌های مختلف با هم یکسان هستند البته اگر تغییراتی در روند تولید آن‌ها داده نشده باشد. عسل‌های ارزان‌قیمت موجود در بازار که به «عسل چینی» معروفند، در حقیقت عسل نیستند بلکه «گلوگز مایع» هستند.

  «گلوکز مایع» در صنعت تهیه محصولات قندی اهمیت زیادی دارد و از هیدرولیز نشاسته ذرت، گندم، سیب‌زمینی و... به دست می‌آیند. در واقع عسل‌های چینی، نشاسته یا قندی هستند که طی فرآیند هیدرولیز تهیه می‌شوند. رنگ و ظاهر این نوع عسل‌ها، شبیه عسل طبیعی است اما با شیرینی کمتر.

  عسل خالص عسلی است که قند اینورت یا گلوکز مایع به آن اضافه نشده باشد

  و زنبورها با شهد گل و گیاه تغذیه شده باشند، اما متأسفانه برخی از زنبورداران، زنبورها را با آب‌قند یا شکر تغذیه می‌کنند زیرا نگهداری کندوهای عسل در نواحی

  پرگل برای آن‌ها هزینه‌بردار است

  تقریباً همه عسل‌های موجود در بازار تقلبی هستند و این بزرگ‌ترین تقلبی است که در تولید و عرضه عسل انجام می‌شود. معمولاً در صنایع، «گلوکز مایع» یا «قند اینورت» را با عسل مخلوط می‌کنند، به همین دلیل تقریباً بو، طعم و مزه عسل طبیعی می‌دهد و به راحتی نمی‌توان تشخیص داد که عسل مرغوب است یا نه.

  در حقیقت، عسل خالص عسلی است که قند اینورت یا گلوکز مایع به آن اضافه نشده باشد و زنبورها با شهد گل و گیاه تغذیه شده باشند، اما متأسفانه برخی از زنبورداران، زنبورها را با آب‌قند یا شکر تغذیه می‌کنند زیرا نگهداری کندوهای عسل در نواحی پرگل برای آن‌ها هزینه‌بردار است. خواص و ارزش تغذیه‌ای این نوع عسل‌ها مانند عسل‌های طبیعی نیست.

  به علاوه، بو، تغییر رنگ عسل، غلظت، شکرک‌زدن یا نزدن را نباید ملاکی برای تشخیص مرغوبیت عسل دانست. عسل مرغوب و خالص به ندرت یافت می‌شود و در صورتی که عسل طبیعی باشد، نسبتاً قیمت بالایی خواهد داشت. پس هنگام خرید عسل، به گفته‌های فروشنده اکتفا نکنید.

  عسل چینی

  عسل چینی نخرید

  مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران از واردات عسل‌های بی کیفیت با عنوان عسل چینی انتقاد کرد.

  به گزارش واحد مرکزی خبر، رئیسی سرحدی با بیان این که در ایران بیش از 48 هزار تن عسل تولید می‌شود، افزود: این میزان تولید بسیار بیشتر از مصرف سرانه کشورمان است که اگر برنامه ای اصولی برای آن اندیشیده شود حتی امکان صادرات عسل به کشورهای اروپایی خواهیم داشت که متأسفانه با این میزان تولید جای تعجب وجود دارد که چگونه مسئولان اجازه واردات این عسل بی کیفیت را صادر کرده‌اند.

  وی تصریح کرد: در بررسی‌های صورت گرفته در آزمایشگاه‌های دامی مشخص شد که آب استفاده شده برای تولید این عسل از پسماند کارخانجات صنایع نساجی کشور چین است که موجب عفونت‌های روده ای و کبدی می‌گردد.

  مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران به هم‌وطنان توصیه کرد از خریداری این گونه عسل‌ها که در برخی شهرها دست‌فروش‌ها و در برخی از شهرها در مراکز خرید عرضه می‌شود، خودداری کنند.

  بر اساس این گزارش، عسل چینی از مرزهای دریایی کشور به مقدار بسیار فراوان وارد ایران می‌شود.

  عسل طبیعی تولید شده در ایران بیش از 80 هزار ریال قیمت دارد در حالی که عسل چینی وارد شده به ایران در بازار قیمتی معادل یک دلار دارد.

  فرآوری: مریم مرادیان نیری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  باشگاه خبرنگاران

  هفته نامه سلامت – شماره 353 - دکتر محمدحسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی

  جام جم آنلاین

   

  مطالب مرتبط:

  عسل، بهترین شربت سینه برای کودکان

  12 خاصیت فوق‌العاده‌ی عسل

  راه‌های تشخیص عسل طبیعی

  عسل، شیرینی طبیعی

  عسل را خوب می‌شناسید؟

  اثر آنتی اکسیدان‌های عسل

  خواص دارویی عسل

  دارچین و عسل را با هم بخورید

  قوی‌ترین آنتی بیوتیک طبیعی

  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 7:47  توسط یگانه  | 

  روش تهیه‌ی جوجه فانتزی!


  برای تهیه‌ی این غذا از ران مرغ استفاده می‌کنیم...

  جوجه فانتزی

  مواد لازم:

  نان خشک شده آسیاب شده         یک و یک چهارم فنجان

  فلفل                                            1 قاشق چای خوری

  آویشن خشک شده                       نصف قاشق چای خوری

  پودر سیر                                       نصف قاشق چای خوری

  نمک                                             نصف قاشق چای خوری

  روغن زیتون                                   2 قاشق چای خوری

  تخم مرغ                                       1 عدد بزرگ 

  شیر                                              نصف قاشق غذاخوری

  ران مرغ (بدون پوست)                   6 عدد

   

  مواد لازم برای تهیه سس خردل:

  عسل                                         2 قاشق غذاخوری

  خردل                                          2 قاشق غذاخوری

  سس مایونز                                2 قاشق چای خوری

   

  روش تهیه:

  * دمای فر را روی 400 درجه تنظیم نمایید تا گرم شود.

  * نان خشک آسیاب شده و فلفل و آویشن و سیر و نمک را با هم مخلوط کنید. سپس روغن زیتون را به آن‌ها بیفزایید و به هم بزنید. (روغن زیتون باعث می‌شود پودر نان، رنگ بهتری کند)

  * در ظرف جداگانه‌ای تخم مرغ و شیر را با هم مخلوط کنید و کاملاً به هم بزنید.

  * ران‌های مرغ را ابتدا داخل ظرف حاوی شیر و تخم مرغ فرو ببرید تا کاملاً به مواد آغشته شوند. سپس آن‌ها را داخل ترکیب نان خشک و روغن زیتون فرو ببرید. تمام قسمت‌های مرغ‌ها می‌بایست به یک اندازه از ترکیب نان خشک پوشانیده شوند.

  * سطح داخل ظرف مورد نظر برای پخت مرغ‌ها را چرب نمایید و سپس مرغ‌ها را داخل آن بچینید. مرغ‌ها می‌بایست به مدت 35 الی 45 دقیقه با دمای 400 درجه داخل فر بپزند.

  * برای تهیه سس، عسل و خردل و سس مایونز را با هم مخلوط کنید و کاملاً به هم بزنید.

  * سس را در ظرف جداگانه‌ای، همراه با جوجه‌ها، سرو نمایید تا در صورت تمایل، برای طعم بهتر و بیشتر، از این سس نیز استفاده کنید.

  ترجمه: زهرا امیری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع:FOOD.COM       

   

  طرز تهیه‌ی چند غذای دیگر با مرغ:

  بفرمایید جوجه طلایی!

  کروکت مرغ

  پای مرغ

  کوکوی مرغ

  ناگت مرغ

  چیکن استروگانف

  مرغ پارمچان

  مرغ انگشتی با سس عسل

  مرغ ترش و شیرین

  مرغ مغزدار شکم پر

  ته چین مرغ

  خوراک مرغ و آویشن

  شنیسل مرغ

  بریانی مرغ با ماست

  دلمه مرغ

  مرغ کنتاکی

  خوراک مرغ و کرفس

  کتلت مرغ

  خورش مرغ ترش

  پته مرغ

  + نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ساعت 7:45  توسط یگانه  | 

   

  عکس وتزئین انواع آبگوشت ، آش ، سوپ و حليم بادمجان

  آشپزی رنگین

   

  براي خواندن طرز تهيه روي عكس مورد نظر كليك كنيد

   آبگوشت ( آبگوشت كلم قمري ، آبگوشت غوره و گوجه فرنگي ، آّبگوشت آلو چه ، آبگوشت رب و نعناع ،آبگوشت كشك ،آبگوشت مرغ ) آش وسوپ ( آش عدس ، آش شله قلمكار ، حليم بادمجان ، سوپ كشك ، سوپ ترخينه ، سوپ كدو حلوايي ، سوپ گشنيز ، سوپ جو ، حليم ) كله پاچه

   

    آش شله قلمكار     حليم بادمجان(آشپزي رنگين )     آش عدس (عدسي )آشپزي رنگين

   

  كله پاچه (آشپزي رنگين )      سوپ گشنيز(آشپزي رنگين)      سوپ كشك(آشپزي رنگين )

   

  آبگوشت آلوچه       آبگوشت رب و نعناع (آشپزي رنگين )      آش شله قلمكار(آشپزي رنگين )

   

    آبگوشت غوره و گوجه فرنگي      حليم(آشپزي رنگين )      سوپ ترخينه (آشپزي رنگين )

   

  آبگوشت كشك       آبگوشت كلم قمري       آبگوشت مرغ (آبگوشت مرغ )

   

  سوپ جو      آش دوغ(آشپزي رنگين )      سوپ كدو حلوايي (آشپزي رنگين ) 

   

  حليم بادمجان(آشپزي رنگين )     حليم بادمجان (آشپزي رنگين )      حليم بادمجان(آشپزي رنگين ) 

   

  + نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:43  توسط یگانه  | 

     جوحه کباب با سس گوجه فرنگی

   

  خورش خلال بادام(آشپزي رنگين )      خورش كلم بروكلي     خورش هویج(آشپزي رنگين )

   

  کباب چوبی (آشپزي رنگين )     كباب كوبيده در فر (آشپزي رنگين)       کباب کوبیده (آشپزي رنگين ) 

   

  خورش سیب درختی و آلبالو(آشپزي رنگين )      خورش گوجه سبز(آشپزي رنگين )      خورشت کدو و آلبالو ( آشپزی رنگین )

   

   كباب ديگي (آشپزي رنگين )      خورش لوبیا سبز و سیب زمینی(آَشپزي رنگين )

   

  + نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:41  توسط یگانه  | 

  4 توصیه‌ی غذایی برای این‌که دچار کم‌خونی نشوید


  در اکثر موارد کم‌خونی نتیجه‌ی کمبود آهن بدن است که با احساس خستگی و بی حالی شدید همراه است. در برخی موارد افراد کم خون احساس سرگیجه و به ویژه سردرد می‌کنند.

  تغذیه‌ی مناسب، سالم و متنوع از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری به عمل می‌آورد و کم‌خونی نیز از این امر مستثنی نیست. اگر شما هم تغذیه‌ی سالم و متنوعی داشته باشید رگ‌هایتان پر از خون سالم خواهد بود. در این مطلب شما را با مواد غذایی مفیدی آشنا می‌کنیم که کم‌خونی را از شما دور می‌کند.

  ویتامین b12

  برای مقابله با کم‌خونی مواد غذایی سرشار از ویتامین B12 میل کنید

  ویتامین B12 بیشتر در محصولات غذایی حیوانی مثل گوشت گاو، ماهی و همچنین به میزان کمتری در تخم مرغ و پنیر وجود دارد. متأسفانه افراد گیاه‌خوار بیشتر در معرض کم‌خونی جدی قرار می‌گیرند.

  اگر شما هم نفس نفس می‌زنید، احساس خستگی و بی اشتهایی می‌کنید، در دست و پایتان احساس سوزش یا گزگز دارید، یا این که قلبتان تندتر می‌زند احتمال دارد که دچار کم‌خونی شده باشید. اگر این علائم را در خود مشاهده کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا برایتان مکمل ویتامین B12 تجویز کند. بدن ما روزانه به 2.4 میلی‌گرم از این ویتامین نیاز دارد. حتماً در تغذیه‌ی خود گوشت، ماهی، تخم مرغ و میوه را به طور متنوع بگنجانید.

   

  منابع غذایی آهن

  برای مقابله با کم‌خونی مواد غذایی سرشار از آهن را دریابید

  آهن برای تولید هموگلوبین لازم و ضروری است. آهن دو نوع است: آهن هِم و آهن غیر هِم. آهن هِم بیشتر جذب بدن می‌شود و در گوشت قرمز و جگر به میزان زیادی وجود دارد. البته توجه داشته باشید که جگر در عین حال حاوی میزان زیادی کلسترول نیز می‌باشد. آهن موجود در عدس، توفو و کشمش سخت‌تر جذب بدن می‌شود. برای همین توصیه می‌کنیم این مواد غذایی را با مواد غذایی سرشار از آهن هِم یا مواد غذایی سرشار از ویتامین C مصرف کنید تا راحت‌تر جذب بدن شوند. توجه داشته باشید که غلات نیز سرشار از آهن هستند و از مصرف آن‌ها نیز غافل نشوید.

  باید بدانید که زنان زیر 50 سال به 18 میلی گرم و زنان بالای 51 سال و مردان بزرگسال به 8 میلی گرم آهن نیاز دارند. در هر وعده غذای حاوی 90 گرم فیله‌ی گاو، 14 میلی‌گرم و در هر وعده غلات غنی شده 10 میلی‌گرم آهن وجود دارد.

   

  منابع غذایی ویتامین ث

   برای مقابله با کم‌خونی مواد غذایی سرشار از ویتامین C مصرف کنید

  ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می‌شود. برای همین توصیه می‌کنیم غذاهایتان را با بروکلی و فلفل دلمه‌ای میل کنید و از مرکبات غافل نشوید زیرا این مواد غذایی سرشار از ویتامین C می‌باشند. همچنین باید بدانید که ویتامین C به توازن اثرات «فیتات» phytate کمک زیادی می‌کند. محققان سوئدی ثابت کرده‌اند زمانی که مواد غذایی سرشار از ویتامین C با مواد غذایی حاوی فیتات‌ها مثل اسفناج، سیب زمینی شیرین و ریواس میل می‌کنید آهن بهتر و بیشتر جذب بدنتان می‌شود. توصیه می‌کنیم روزانه حداقل یک فنجان مواد غذایی سرشار از ویتامین C میل کنید.

   

  منابع غذایی اسید فولیک

  برای پیشگیری از کم‌خونی از مواد غذایی سرشار از فولات غافل نشوید

  فولات یا همان ویتامین B٩ که به اسید فولیک نیز شهرت دارد به تقسیم شدن گلبول‌های قرمز کمک زیادی می‌کند و برای همین حمل اکسیژن را راحت‌تر می‌سازد. به استثنای کسانی که نمی‌توانند فولات را از طریق مواد غذایی جذب کنند و نیاز به درمان با اسید فولیک دارند، بقیه‌ی افراد می‌توانند از طریق مصرف مواد غذایی میزان این ماده را در بدنشان بالا ببرند. مواد غذایی از قبیل اسفناج، غلات غنی شده، عدس، لوبیاها، سبزیجات دارای برگ سبز، آب پرتقال، جگر و آجیل‌ها سرشار از اسیدفولیک می‌باشند. توجه داشته باشید که بدن ما روزانه به 400 میلی گرم فولات نیاز دارد و با مصرف یک فنجان عدس یا لوبیا کمابیش می‌توان این میزان را تأمین کرد.

  فاطمه مهدی پور

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  مطالب مرتبط:

  چرا چای آهن بدن را کم می کند؟

  تاثیر چای در کاهش جذب آهن غذا

  قطره آهن در هوش نوزادان مؤثر است

  فورا بعد از غذا چای ننوشید

  فقر آهن در کودکان را جدی بگیرید!

  تغذیه در مبتلایان به تالاسمی

  غنی سازی آرد گندم با آهن و اسیدفولیک

  + نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:12  توسط یگانه  | 

 • پنج شنبه 21/10/1385
 • تاريخ :
 • دلمه ی مرغ با کرفس و قارچ  مواد لازم برای 4 نفر :

   ژامبون گوساله  4 ورقه ی بزرگ
   سینه ی درشت مرغ، بدون استخوان  4 عدد


  مواد داخل سینه ی مرغ:

   قارچ بزرگ  125 گرم
   ساقه ی کرفس  1 عدد
   خرده نان تازه  15 گرم


  برای جلا دادن سطح دلمه ی مرغ:

   سس گوجه فرنگی  2 قاشق سوپ خوری(30 میلی لیتر)
   سس سویا  1 قاشق سوپ خوری(15 میلی لیتر)
   روغن مایع  1 قاشق سوپ خوری(15 میلی لیتر)


  طرز تهیه :

  برای تهیه ی مخلفات داخل سینه ی مرغ، قارچ و کرفس را کاملا خرد کنید و همراه با خرده ی نان تازه با هم مخلوط کنید و کنار بگذارید.

  هر ورقه ی ژامبون را با پشت چاقو پهن کنید.

  در پهلوی هر سینه ی مرغ شکاف بزرگی به سمت پایین ایجاد نمایید. به تدریج آن را باز کنید، به طوری که پاکت بزرگی به دست آید و مخلفات را داخل آن قرار دهید.

  دور هر یک از سینه های مرغ یک لایه ژامبون بپیچید.

  سس گوجه فرنگی، سس سویا و روغن مایع را با هم مخلوط کنید تا برای جلا دادن دلمه ها از آن استفاده کنید.

  سینه های مرغ را بر روی منقل ( یا در کباب پزی که از قبل گرم شده) به مدت 5 دقیقه کباب کنید.

  سپس مقداری از مخلوط مخصوص برای جلا دادن را روی دلمه ی مرغ بمالید و به مدت 5 دقیقه دیگر بگذارید تا بپزد.

  سینه های مرغ را برگردانید و پس از 5 دقیقه، همین کار را با مالیدن بقیه مخلوط سس گوجه فرنگی تکرار نمایید.


  *خواص خوراکی ها:

   قارچ 

   کرفس 

   سویا 

   گوجه فرنگی 

  + نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:11  توسط یگانه  | 

 • پنج شنبه 11/12/1390
 • تاريخ :
 • روش تهیه‌ی دلمه‌ی کاهو


  این دلمه برای فصولی از سال که برگ مو در اختیارمان نیست مناسب است.

  دلمه‌ی کاهو

  مواد اولیه:

  برگ درشت کاهو                                   10 عدد

  قارچ                                                     100 گرم

  زرشک                                                  یک قاشق غذاخوری

  فلفل دلمه‌ای رنگی خرد شده                نصف پیمانه

  پیاز خرد شده                                        یک عدد

  سیر                                                     یک حبه

  روغن زیتون                                          1/4 پیمانه

  شوید خرد شده                                    نصف قاشق سوپ‌خوری

  آب نارنج                                               1/4 پیمانه

  نمک و فلفل نیم‌کوب                             به میزان لازم

  پنیر گودا رنده شده                                نصف پیمانه

   

  طرز تهیه:   

  * قارچ‌ها را پس از شستن خرد نموده و روی حرارت با پیاز و سیر تفت می‌دهیم تا آب آن کشیده شود.

  * سپس شوید، زرشک و فلفل دلمه‌ای را اضافه کرده و با کمی روغن تفت می‌دهیم نمک و فلفل را اندازه می‌کنیم و در آخر آب نارنج را افزوده و مخلوط می‌نماییم.

  * پس از 4-3 دقیقه مواد را از روی حرارت برداشته پنیر را اضافه و مخلوط می‌کنیم.

  * برگ‌های کاهو را سه دقیقه در آب جوش قرار داده تا نرم شود.

  * فر را با حرارت 200 درجه سانتی‌گراد روشن می‌کنیم.

  * کاهوها را آبکش کرده و انتهای برگ کاهو (قسمت سفید) را می‌بریم سپس دو برگ کاهو را به پشت روی هم قرار داده و از مواد با قاشق وسط برگ‌ها قرار داده و مثل بقچه یا دلمه برگ مو آن‌ها را می‌بندیم دلمه‌ها را در ظرف مناسب چرب شده چیده و در فر به مدت 10 دقیقه می‌پزیم.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: مجله آشپزی خانواده سبز – شماره 78 - آرزو یگانه، کارشناس بین‌المللی آشپزی و قنادی

   

  مطالب مرتبط:

  دلمه کاهو و ماهی

  دلمه برگ مو

  دلمه بادمجان

  دلمه فلفل سبز

  دلمه ی مرغ با کرفس و قارچ

  دلمه کلم

  + نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:10  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 26/4/1386
 • تاريخ :
 • خواص مفید کفیر

  کفیر،نوشابه ای تخمیری

  در قدیم، کفیر در بیمارستان ها و آسایشگاه ها برای بهبود مشکلات مختلفی مثل بی نظمی های متابولیک، تصلب شرائین و بیماری های آلرژیک استفاده می شد و حتی در مواقعی که هیچ راه درمانی برای بیماری هایی مثل سل، سرطان و اختلالات گوارشی وجود نداشت، مصرف کفیر را به بیماران تجویز می کردند.

  قفقازی ها به داشتن طول عمر بالای صد سال مشهورند. اعتقاد بر این است که مصرف کفیر ارتباط زیادی با طول عمر در قفقاز دارد.

  دانشمندان زیادی فواید کفیر را تأیید کرده اند، اما هنوز در حال اثبات یافته های تجربی هستند.

  تحقیقاتی نیز بر روی فعالیت ضد توموری کفیر انجام شده است. کشت های خاصی از کفیر وجود دارند که می توانند به ترکیبات جهش زا(موتاژن) مثل ایندول و ایمیدازول متصل شوند. فعال شدن سیستم ایمنی بدن با کفیر و با اسفنگومیلین های جدا شده از لیپیدهای آن در دو محیط زنده و غیر زنده ثابت شده است.

  کفیر حاوی پروتئین و بعضی اسیدهای آمینه ضروری است. تریپتوفان یکی از این اسید آمینه هاست که به دلیل اثر آرام بخش آن بر سیستم عصبی شهرت دارد و نیز به علت داشتن املاح مهم برای سلامتی از جمله منیزیم و کلسیم، برای جلوگیری از عوارض سیستم عصبی در رژیم های غذایی توصیه می گردد.

  کفیر غنی از ویتامین های گروه B مثل B12, B1 و ویتامین K است که در عملکرد صحیح کلیه ها، کبد و سیستم عصبی نقش بسزایی دارند.

  خاصیت های کفیر

  خواص زیادی در زمینه ی تنظیم فلور میکروبی روده بزرگ و پیشگیری از بعضی بیماری ها به کفیر نسبت داده شده که با تحقیق بر روی حیوانات به اثبات رسیده است. این خواص مفید عبارتند از:

  - هضم لاکتوز در کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند

  - تولید آنتی بیوتیک توسط میکروفلور کفیر علیه میکروارگانیسم های مضر

  - ضد سرطان

  - اصلاح فلورمیکروبی محیط روده

  - هضم سلول های مخمری

  - ترشح بزاق دهان

  - جلوگیری از نفخ

  - درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی

  - تحریک ترشح شیره ی معده

  - درمان اسهال

  - درمان سندرم خستگی

  - مقوی برای زنان باردار، شیرده و مسن

  - موثر در زیبایی پوست

  - کمک به بیماران رنجور از ایدز

  به هر حال بشر با کسب تجربیات بسیار زیاد به این نتیجه رسیده است که هر چه به طبیعت نزدیک تر شود و از مواد طبیعی مصرف کند، سالم تر می ماند.

  مصرف نوشیدنی های تخمیری با وجود انواع ویتامین ها و مواد مغذی می تواند جانشین مناسبی برای نوشیدنی های مصنوعی که با انواع رنگ های مصنوعی، شکر و مواد شیمیایی تولید می شوند، باشد، چون علاوه بر اینکه خطرات آنها را ندارد، منافع زیادی برای سلامتی دارد.

  به امید روزی که تولید این نوشیدنی ها با تنوع زیاد در کشور ما نیز گسترش یابد.

  دکتر ربابه شیخ الاسلام- متخصص بهداشت عمومی و اپیدمیولوژی تغذیه

  عضو هیئت علمی وزارت بهداشت

  *مطالب مرتبط:

  کِفیر، نوشابه ای تخمیری

  تهیه و تولید کفیر

  تهیه شیر و پنیر از سویا

  چه نوشیدنی هایی مناسب و قابل توصیه هستند؟

  نوشابه های شیرین باعث چاقی كودكان می شود

  اهل دوغ هستید یا نوشابه؟

  نوشیدنی‌های مصنوعی

  عوارض مصرف کولا

  رفع خستگی با آب میوه طبیعی

  + نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:32  توسط یگانه  | 

 • پنج شنبه 24/2/1388
 • تاريخ :
 • لبنيات پرچرب يا كم‌چرب؟

  شير و لبنيات

  شير بعد از آب، حياتي‌ترين نوشيدني تلقي مي‌شود. اين فرآورده، غذايي کامل و سرشار از مواد مغذي است كه عمده نياز بدن انسان را تامين مي‌كند.

  شير حاوي 5/3 گرم پروتئين و 5/3 تا 4 درصد چربي است كه هر دوي آنها براي كودكان در حال رشد، ضروري است.

  ولي پرسش اينجاست كه بايد چه نوع لبنياتي را مصرف كرد، پرچرب يا كم‌چرب؟

  دكتر احمدرضا درستي، متخصص تغذيه، و رئيس دانشكده و انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي كشور در گفتگو با «جام‌جم»، مصرف شير و لبنيات پرچرب را براي كودكان زير 5 سال مفيد دانسته و مي‌گويد: بدن كودكان در اين سن به قند، پروتئين و چربي شير نياز دارد، به همين دليل توصيه مي‌شود اين گروه سني، شير و ماست پرچرب دريافت كنند و حتي مصرف كره پاستوريزه براي آنها مفيد است.

  كودكان و نوجوانان 5 تا 16 ساله نيز مي توانند شير و لبنيات پرچرب مصرف کنند، مگر اينکه چاق باشند که دراين صورت بايد از لبنيات و شير كم‌چرب استفاده كنند.

  متخصصان تغذيه توصيه مي کنند كه افراد از سن 18 سالگي به بعد، شير و لبنيات كم‌چرب مصرف کنند (حتي اگر به ظاهر لاغر هستند)،‌ مگر در مواقعي كه فرد خيلي لاغر و ضعيف است.

  علت توصيه به مصرف كم‌ چرب‌ها

  چربي شير با كلسيم موجود در مواد غذايي، از جمله كلسيم خود شير، تركيب نامحلولي درست مي‌كند و دسترسي بدن به كلسيم را كاهش مي‌دهد. لذا با مصرف لبنيات كم‌چرب، به جذب بالاي كلسيم كمك مي‌شود.

  دكتر درستي با بيان اين مطلب مي‌افزايد: اگر روزي يك ليتر لبنيات مصرف كنيم، با خوردن شير و ماست كم‌چرب (يك درصد چربي)‌ روزانه 25 گرم چربي كمتري دريافت خواهيم كرد كه در يك ماه، 750 گرم چربي کمتر مي شود كه اين تفاوت مي‌تواند از بروز 5/0 تا 8/0 كيلوگرم اضافه وزن جلوگيري كند.

  شير و سبزيجات

  يبوست و لبنيات پرچرب

  يكي از عادات اشتباه رايج در جامعه ما، عدم مصرف كافي سبزيجات است. تحقيقات نشان مي‌دهد كودكاني كه داراي رشد قدي ناكافي هستند، حتي با مصرف روزانه 4 تا 7 ليوان شير و لبنيات از رشد خوبي برخوردار نبوده و حتي دچار يبوست نيز هستند كه مهم‌ترين علت آن، عدم مصرف کافي سبزيجات است كه باعث مي شود مواد كافي جهت رشد به بدن نرسيده و منجر به كوتاهي قد و ضعف آنها ‌شود.

  اين متخصص تغذيه مي‌افزايد: سبزيجات باعث مي‌شوند مواد غذايي حجم زيادي در بدن پيدا كنند و با جذب آب بيشتر، سريع تر از روده عبور كنند و در نتيجه روزي يك يا چند مرتبه عمل دفع صورت بگيرد.

  ولي كودكي كه به اندازه كافي، سبزيجات مصرف نمي كند و از نان سفيد و برنج استفاده مي كند، در اثر نرسيدن فيبر كافي به بدن، دچار يبوست مي‌شود و در آينده احتمال ابتلا به سرطان در او افزايش خواهد يافت.

  دكتر درستي خاطرنشان مي‌كند: خوردن شير و لبنيات پرچرب تفاوت جدي در ايجاد يبوست افراد ندارد، ولي از آنجا كه اين افراد به مقدار كافي سبزيجات مصرف نمي‌كنند، با خوردن شير پرچرب اين عارضه در آنها شديدتر خواهد بود.

  خواص شير كم‌چرب (در اصطلاح عموم آبكي)

  نوشيدن شير

  وقتي چربي‌ را از شير جدا مي‌كنند، باقي‌مانده آن ظاهري شل و كم‌رنگ خواهد داشت، ولي واقعيت اين است كه در آب اين شير به ظاهر كم‌ارزش، ويتاميني به نام B2 (ريبوفلابين)‌ وجود دارد كه براي سلامتي مغز و اعصاب و سلول‌هاي بدن بسيار ضروري است و كمبود آن مي‌تواند منجر به بروز برخي عوارض عصبي شود.

  اين متخصص تغذيه مي‌‌افزايد: شير حاوي كلسيم، فسفر و منيزيم است كه اصلا ربطي به چربي آن ندارد.

  همچنين پروتئيني كه فوق‌العاده از نظر تغذيه، براي رشد كودك ارزشمند است نيز در قسمت آبكي شير باقي مي‌ماند و با گرفتن چربي شير از بين نمي‌رود، يعني با گرفتن چربي شير، تنها چيزي كه از شير جدا مي‌شود، چربي آن است نه چيز ديگر.

  ولي واقعيت اين است كه چربي، همه چيز را خوشمزه مي‌كند و خيلي‌ها به دليل خوشمزه بودن، به سراغ چربي‌ها مي‌روند كه شير و لبنيات نيز از اين موضوع مستثني نيستند.

  * مطالب مرتبط:

  شير پرچرب يا كم چرب؟

  براي سلامت قلبتان،‌ شير بخوريد

  اثر شير و فراورده هاي آن در پيشگيري از سرطان

  مصرف شير و لبنيات را فراموش نکنيد

  تأثير شير و لبنيات در پيشگيري و درمان فشار خون بالا

  بخش تغذيه و سلامت تبيان

   

  + نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:29  توسط یگانه  | 

  معرفی دوغ و انواع آن


  دوغ یک نوشیدنی اصیل ایرانی است و تا قبل از هجوم انواع نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های مصنوعی احتمالاً رقیب بلامنازع سفره‌های ایرانی بوده است.

  دوغ

  فکرش را هم نکنید که لوطی‌ها و عیاران بعد از خروج از گود زورخانه‌ها، در دیزی‌خانه سر کوچه چیزی به جز دوغ با دیزی و نان سنگکشان می‌خورده‌اند. دوغ یک نوشیدنی ترکیبی است که در این مطلب بیشتر در مورد آن خواهید دانست.

  دوغ در واقع نوشیدنی لبنی حاصل از تخمیر شیر بوده که از اختلاط ماست پاستوریزه، آب، اسانس‌های طبیعی گیاهی و نمک به دست می‌آید. این محصول به طور میانگین 50 درصد ترکیبات و ارزش غذایی ماست را دارا است و از آنجایی که مواد افزودنی و نگه‌دارنده در تولید آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، علاوه بر این که غذایی با ارزش است بلکه از نظر تأمین سلامت مصرف کننده نیز بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

   

  تاریخچه

  تاریخ استفاده از انواع فرآورده‌های تخمیری شیر به 1300 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و به نظر می‌رسد که تولید آن از منطقه خاورمیانه آغاز شده و به مرور به سراسر اروپای مرکزی و شرقی گسترش یافته است. لازم به ذکر است که در دوره‌های مختلف نگرش خاصی نسبت به انواع فرآورده‌های تخمیری شیر وجود داشته و از دیرباز نقش آن در سلامتی انسان در قالب داستان‌هایی در زمینه افزایش طول عمر بازگو شده است، به همین جهت مصرف آن به طور روز افزونی در اذهان عمومی به عنوان مواد غذایی سلامت بخش جای گرفته است.

  دوغ علاوه بر مزایای تغذیه‌ای، حاوی باکتری‌های مفیدی است که اثرات زیادی

  بر سلامت گوارش دارد

  گروه وسیعی از این فرآورده‌های تخمیری را نوشیدنی‌های تخمیری شیری یا نوشیدنی‌های لاکتیکی مانند کفیر، کومیس، آیران، لبنه و... تشکیل می‌دهد. دوغ نیز از نوشیدنی‌های لاکتیکی و سنتی کشور ایران است.

   

  تاریخچه دوغ در ایران

  دوغ سنتی و ایرانی در واقع در رده نوشیدنی‌های لبنی است. دوغ در ایران، ابتدا یکی از فرآورده‌های جانبی کره محسوب می‌شد. به این شکل که ابتدا ماست پرچرب، با آب، رقیق و سپس با استفاده از مشک، چربی آن جدا شده و باقی مانده به عنوان دوغ مصرف می‌شد. امروزه با تغییر در روند تولید کره به لحاظ تکنولوژی، روش تولید دوغ نیز به عنوان نوشیدنی تخمیری شیری، تغییر یافته است.

  تولید صنعتی دوغ بدون گاز و دوغ گازدار در ایران سابقه‌ای در حدود نیم قرن دارد.

   

  ویژگی‌های دوغ

  بر اساس استاندارد شماره 2453 که مشخص کننده ویژگی‌های دوغ است، دوغ فرآورده‌ای است که از رقیق کردن ماست با آب آشامیدنی و یا معدنی و یا آب پنیر تخمیر شده به دست می‌آید. رنگ آن باید سفید تا سفید شیری باشد و دارای طعم مطبوع و مخصوص به خود بوده و فاقد هر گونه طعم و بوی خارجی باشد.

   

  بر اساس استاندارد به 4 نوع دوغ می‌توان اشاره کرد:

  1. دوغ گازدار

  2. دوغ بدون چربی گازدار

  3. دوغ بدون گاز

  4. دوغ بدون چربی و گاز

   

  ارزش غذایی دوغ

  دوغ نوشیدنی لبنی مناسبی است که می‌تواند جای نوشابه را در سبد غذایی ما بگیرد. نوشیدنی سالم و مفیدی که تأمین کننده نیاز روزانه به کلسیم و حاوی ویتامین‌های گروه B است. از این رو بر عکس نوشابه، تقویت کننده استخوان‌هاست. دوغ علاوه بر مزایای تغذیه‌ای، حاوی باکتری‌های مفیدی است که اثرات زیادی بر سلامت گوارش دارد. هر لیتر دوغ حاوی 5/ 1- 2 درصد پروتئین، 1 درصد چربی و 6/0 گرم کلسیم است.

  چنانچه می‌بینید با توجه به ارزش غذایی دوغ میزان کلسیم، فسفر و پروتئین آن زیاد است و این مواد برای استخوان سازی، اکسیداسیون و متابولیسم بدن لازم و ضروری است. نکته مهم این است که دوغ بهتر است به صورت بدون گاز و کم نمک استفاده شود. گازدار کردن نوشیدنی‌ها و از جمله دوغ طعم بهتری به آن‌ها می‌دهد، اما ارزش غذایی آن را کاهش می‌دهد. بنابراین دوغ‌های معمولی بر دوغ‌های گازدار ارجحیت دارند.

  دوغ

  انواع دوغ بر اساس نحوه تولید

  با توجه به نحوه تولید این فرآورده می‌توان آن را به انواع زیر تقسیم کرد:

  1. دوغ

  2. دوغ گازدار

  3. دوغ حرارت دیده بدون گاز

  4. دوغ حرارت دیده گازدار

   

  دوغ معمولی

  فرآورده‌ای است که از اختلاط ماست با آب آشامیدنی و نمک (یا بدون نمک) و افزودن اسانس‌های سبزیجات معطر از قبیل کاکوتی، نعناع و پونه تهیه می‌شود.در این نوع دوغ ممکن است با توجه به شرایط نگهداری و در اثر تخمیر طبیعی (ناشی از فعالیت میکروارگانیسم های زنده موجود در ماست اولیه) گاز تولید شود.

  برای فرآوری دوغ ابتدا انواع ماست با درصد چربی مختلف و با اسیدیته بیشتر از 4/1 درصد بر حسب اسید لاکتیک تولید و سپس حداکثر با 50 درصد آب آشامیدنی مخلوط و در صورت نیاز به آن نمک و اسانس اضافه می‌شود. این دوغ چنانچه در شرایط سرما و مدت زمان محدود نگهداری شود، فاقد گاز و در صورت نگهداری در دمای محیط (بیشتر از 20 درجه سانتی‌گراد) در مدت چند روز تحت تأثیر در اثر تخمیر طبیعی گازدار می‌شود.

   

  دوغ گازدار

  فرآورده‌ای است که بعد از فرآوری به روش فوق به آن گاز CO 2 تزریق می‌شود.

  برای تولید دوغ گازدار ابتدا ماست با اسیدیته حداقل 4/1 درصد بر حسب اسید لاکتیک تهیه و سپس با افزودن آب کربناته حداکثر به میزان 50 درصد و نمک تولید می‌شود. این دوغ با افزودن اسانس سبزیجات معطر، طعم دار می‌شود.

  دوغ در ایران، ابتدا یکی از فرآورده‌های جانبی کره محسوب می‌شد. به این شکل

  که ابتدا ماست پرچرب، با آب، رقیق و سپس با استفاده از مشک، چربی آن جدا

  شده و باقی مانده به عنوان دوغ مصرف می‌شد

  دوغ حرارت دیده بدون گاز

  فرآورده‌ای است که بعد از فرآیند آن برای افزایش قابلیت نگهداری و جلوگیری از تولید گاز، تحت تأثیر فرآوری حرارتی قرار داده می‌شود.

  این دوغ بلافاصله بعد از تولید گاز و تخمیر طبیعی تحت تأثیر حرارت پاستوریزاسیون قرار می‌گیرد که به این ترتیب زمان ماندگاری آن افزایش می‌یابد.

   

  دوغ حرارت دیده گازدار

  فرآورده‌ای است که بعد از فرآیند آن برای ایجاد گاز در اثر تخمیر طبیعی باکتری‌های ترموفیل مورد استفاده در تولید، ماست به آن اضافه می‌شود.

  به این دوغ حداقل 1 درصد استارتر ماست اضافه می‌شود. این دوغ پس از تولید و بسته بندی حداقل 24 ساعت در دمای محیط (بالاتر از 20 درجه سانتی‌گراد) قرار می‌گیرد تا اسیدیته و گاز طبیعی به میزان مناسب در آن ایجاد شود.

  دوغ

  بسته بندی

  دوغ می‌تواند در ظروفی از جنس شیشه یا PET یا هر گونه ظروف مجاز برای مواد لبنی بسته بندی گردد. لیکن این مواد نسبت به اسید مقاوم و در برابر عوامل خارجی و میکروارگانیسم نیز غیرقابل نفوذ است.

  درج نام محصول، نشانی کارخانه سازنده، وزن خالص دوغ، شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و نیز ذکر اسامی مواد افزودنی مجاز بر روی بسته بندی دوغ به منظور اطمینان از سلامت آن ضروری است.

   

  شرایط نگهداری

  برای حفظ کیفیت انواع دوغ گازدار و بدون گاز و افزایش زمان ماندگاری آن بهتر است در یخچال نگهداری شود.

   

  طرز تهیه دوغ گازدار در منزل

  اول از همه باید ماست مناسبی انتخاب کنید. یعنی ماستی که یک دست و ترش باشد. اگر ترش نیست ماست را در ظرف سر بسته و به مدت 3 روز در یخچال نگهداری می‌کنیم سپس ماست را آن قدر هم می‌زنیم تا کاملاً براق شود آنگاه دو برابر ماست موجود، آب به آن اضافه می‌کنیم و میزان نمک هم به دلخواه خواهد بود. حال برای گازدار شدن دوغ کافی است دو حبه قند به آن اضافه کنیم. سپس دوغ را به مدت 10 دقیقه در ظرف سربسته‌ای (کاملاً بسته و محکم) خوب هم می‌زنیم و بعد ظرف حاوی دوغ را در هوای آزاد به مدت یک هفته نگهداری می‌کنیم. اکنون دوغ ما به همراه چند تکه یخ آماده میل کردن است. هرگز بیش از حد از قند برای گازدار کردن دوغ استفاده نکنید. 

  در پایان امیدواریم که با جایگزینی صحیح و درست و با علم به فواید و ارزش غذایی دوغ آن را در لیست مواد آشامیدنی خود قرار دهید.

  فرآوری: معصومه آیت اللهی

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  مجله غذا - شراره انصار

  راسخون

   

  اگر می‌خواهید با کارشناسان تغذیه‌ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

   

  مطالب مرتبط:

  چرا دوغ خواب آور است؟

  دوغ را در یخچال بگذارید

  دیگر نوشابه گازدار نخورید

  کدام نوشیدنی بهتر است؟

  چه نوشیدنی‌هایی مناسب و قابل توصیه...

  خواص مفید کفیر

  تاثیر ماست بر سلامت روده

  اهل دوغ هستید یا نوشابه؟

  لبنیات پرچرب یا کم‌چرب؟

  شیر و فرآورده‌هایش؛ درصد چربی بیشتر، کالری بیشتر

  فواید گوناگون انواع ماست

  ماست چکیده چاقتان می‌کند

  + نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:22  توسط یگانه  | 

  روش تهیه‌ی شامی لبنانی


  این شامی با مخلوطی از گوشت چرخ کرده، سبزی، سویا، تخم مرغ، آرد و پیاز آماده می‌شود.

  شامی

  مواد اولیه

  گوشت چرخ‌کرده                                                   100 گرم

  سبزی خردشده (تره، جعفری و گشنیز)                دو قاشق غذاخوری

  سویای خیس شده                                               دو قاشق غذاخوری

  پیاز رنده شده                                                        یک عدد

  تخم‌مرغ                                                                یک عدد

  آرد                                                                        دو قاشق غذاخوری

  روغن                                                                   به میزان لازم

   

  طرز تهیه

  * تمامی مواد آماده شده را با هم مخلوط می‌کنیم و هم می‌زنیم تا یک‌دست شود.

   

  * روغن را در تابه ریخته و حرارت را کم می‌کنیم.

   

  * سپس از مواد مخلوط شده به اندازه یک توپ گلف برداشته و با دست آن را به صورت بیضی در می‌آوریم.

   

  * شامی باید به حالت شناور در روغن قرار بگیرد و با حرارت ملایم سرخ شود.

   

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: مجله آشپزی خانواده سبز

   

  مطالب مرتبط:

  الفته (غذای لبنانی)

  عرایس (غذای عربی)

  خورش مرغ و زیتون؛ غذایی لبنانی

  حمص (غذای لبنانی)

  كیبه، غذای سنتی لبنان

  شامی با لپه (شامی پوک)

  شامی با سبزی

  فلافل (غذای لبنانی)

  روش تهیه‌ی کتلت عدس و زیره

  کتلت سویا

  کتلت گیاهی

  روش تهیه‌ی کتلت جعفری

  کتلت گوشت

  + نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:19  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 9/12/1390
 • تاريخ :
 • خواص تغذیه‌ای سیرابی و شیردان


  سیرابی، مخاط معده گاو یا گوسفند است که در بیشتر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد و خورده می‌شود؛ چرا که خواص تغذیه‌ای بی‌شماری دارد.

  سیرابی

  سیرابی و شیردان جزو امعا و احشای درون شکم نشخوارکنندگان است. مصرف آن از زمان‌های قدیم به طور سنتی در کشور ما مرسوم بوده و از آن می‌توان در تهیه انواع غذاها بر حسب میل خانواده همراه نان استفاده کرد. حال این پرسش مطرح می‌شود، ارزش تغذیه‌ای سیرابی و شیردان تا چه حد است؟ آیا می‌توان آن را به عنوان یک وعده غذایی کامل در نظر گرفت؟

  نشخوارکنندگان، معده 4 قسمتی شامل سیرابی، شیردان و بخش‌هایی به نام نگاری و هزارلا دارند که بافت عضله دیواره آن‌ها از جنس عضلات صاف بوده که از نظر ترکیب و ساختمان با عضلات مخطط مثل ماهیچه‌ها و عضله قلب فرق دارد و ارزش تغذیه‌ای آن از نظر پروتئین، چربی، ویتامین و املاح معدنی مقداری با گوشت متفاوت است. سیرابی بر اساس نوع بافت به انواع مختلف طبقه‌بندی و نام‌گذاری می‌شود؛ مثل بافت لانه‌زنبوری یا بافت صاف. بیشتر سیرابی‌های تازه‌ای که در فروشگاه‌ها فروخته می‌شود، سفید رنگ است.

   

  خواص سیرابی

  کالری این ماده غذایی در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند کمتر است. نوع پروتئین آن حیوانی و از نظر اسیدهای آمینه کامل‌تر از پروتئین گیاهی است.

   

  کلسیم

  در هر 92 گرم سیرابی، حدود 81 میلی‌گرم کلسیم وجود دارد که 8 درصد نیاز روزانه بدن به کلسیم می‌باشد. FAO مقدار مورد نیاز روزانه به کلسیم را 1000 میلی‌گرم تعیین کرده است. کلسیم یکی از مواد معدنی و ساختاری مهم در حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌هاست که به همراه منیزیم، به انقباض عضلات بدن کمک می‌کند و موجب آرامش فرد می‌شود.

   

  پروتئین و چربی

  در هر 92 گرم سیرابی، 7/11 گرم پروتئین وجود دارد که در واقع 18 درصد از نیاز روزانه بدن به پروتئین است. همین مقدار سیرابی حاوی 4 گرم چربی و 4/1 گرم چربی اشباع شده می‌باشد.

  مقدار آهن در سیرابی، تقریباً مشابه گوشت است؛ یعنی در هر 92 گرم آن حدود

   5/19 میلی‌گرم آهن وجود دارد

  در واقع، پروتئین و چربی موجود در سیرابی تقریباً به اندازه نیمی از پروتئین و چربی موجود در گوشت گاو و مرغ است. با گنجاندن سیرابی در وعده‌های غذایی خود می‌توانید مصرف چربی را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

   

  سلنیوم

  مقدار سلنیوم در 92 گرم سیرابی، حدود 8/1 میکروگرم (یعنی 17 درصد مقدار مورد نیاز بدن در روز) است. بدن روزانه به 70 میکروگرم سلنیوم نیاز دارد. سلنیوم یکی از چندین آنتی‌اکسیدانی است که تأثیر سموم را خنثی و آن‌ها را از طریق کانال‌های پاک‌کننده طبیعی بدن دفع می‌کند. این مواد سمی، رادیکال‌های آزاد نام دارند که با تغییر ساختار شیمیایی سلول‌های سالم، منجر به پیری زودرس آن‌ها می‌شوند و در نهایت، التهاب و بیماری را به همراه خواهند داشت.

   

  روی

  در هر 92 سیرابی، حدود 7/1 میلی‌گرم روی وجود دارد که 11 درصد از نیاز روزانه بدن است. طبق نظر FAO، نیاز روزانه بدن به روی تقریباً 15 میلی‌گرم می‌باشد. روی یکی از مواد معدنی ضروری بدن است که به سلامت سیستم تناسلی مردان کمک می‌کند و در سنین بالاتر، با مصرف روی کافی، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آن‌ها کاهش می‌یابد. همان طور که می‌دانید، روی جزئی از هر سلول زنده در بدن است که در ساختار و عملکرد بیش از 50 آنزیم بدن نقش دارد و برای رشد و تولید اسپرم، افزایش اشتها، افزایش حس چشایی و بویایی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود زخم مفید است. گوشت قرمز به نسبت سایر مواد، روی بیشتری دارد و نوع پروتئین موجود در گوشت گاو و گوسفند به جذب روی در بدن کمک می‌کند. این بدان معناست که روی موجود در غذاهای حاوی گوشت راحت‌تر جذب بدن می‌شود. برعکس، غذاهای گیاهی، مانند غلات و حبوبات حاوی ماده‌ای به نام فیتات و فیبر هستند که جذب روی را در بدن کاهش می‌دهند.

  سیرابی

  آهن

  مقدار آهن در سیرابی، تقریباً مشابه گوشت است؛ یعنی در هر 92 گرم آن حدود 5/19 میلی‌گرم آهن وجود دارد. آهن یکی از مواد مورد نیاز برای داشتن خون سالم و انرژی و رشد مغز، به خصوص در کودکان می‌باشد که در بسیاری از غذاها، از جمله گوشت قرمز یافت می‌شود. به طور کلی هر چقدر رنگ گوشت، قرمزتر باشد، حاوی آهن بیشتری است.

  آهن دو نوع است: همِ و غیرهمِ نوع همِ به راحتی جذب بدن می‌شود و در گوشت گاو، بره، جگر، مرغ، سیرابی و غذاهای دریایی وجود دارد.

   آهن غیرهمِ در سبزیجات، نان، غلات، حبوبات، لوبیا، تخم‌مرغ و میوه یافت می‌شود. گوشت قرمز، علاوه بر تأمین آهن نوع اول، جذب آهن غیرهمِ را در بدن افزایش می‌دهد. ویتامین C نیز دارای اثر مشابه است و جذب آهن را در بدن افزایش می‌دهد. یک رژیم غذایی سالم باید غنی از هر دو نوع آهن باشد.  

   

  کلسترول

  کلسترول نوعی چربی است که در بسیاری از محصولات حیوانی یافت و در بدن انسان ساخته می‌شود. مقدار مشخصی از آن برای سلامتی بدن لازم است و جزء مهمی در دیواره سلولی، صفرا و برخی هورمون‌ها می‌باشد؛ ولی اگر مقدار آن از حد مجاز بیشتر شود، در دیواره عروق قلبی رسوب می‌کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی افزایش می‌یابد. در برخی موارد، کلسترول بالای خون، ژنتیکی است. غذاهایی که حاوی کلسترول زیاد هستند، شامل جگر، مغز و زرده تخم‌مرغ، می‌شوند که در مصرف آن‌ها باید کمی احتیاط کرد.

  در هر 92 گرم سیرابی، 7/11 گرم پروتئین وجود دارد که در واقع 18 درصد از نیاز
  روزانه بدن به پروتئین است

  البته لزوماً کلسترول زیاد در غذا، فرد را به این بیماری مبتلا نخواهد کرد. متخصصان تغذیه معتقدند علت اصلی این عارضه، کلسترول موجود در غذاها نیست، بلکه از چربی‌های اشباع‌شده ناشی می‌شود. در این میان، کلسترول سیرابی حتی از مرغ، گوشت گاو و گوسفند نیز کمتر است و برعکسِ کله‌پاچه، کلسترول خون را افزایش نمی‌دهد. چربی کم برای سلامتی مفید است.

   

  ویتامین B‌

  سیرابی گوسفند و گوساله، سرشار از ویتامین B است؛ و تقریباً در هر 92 گرم حدود 130 کالری وجود دارد. ویتامین‌های گروه B، بسیاری از واکنش‌های شیمیایی بدن را تنظیم می‌کنند که این واکنش‌ها برای حفظ سلامتی بدن بسیار ضروری هستند. برخی از این واکنش‌ها موجب آزاد شدن انرژی در بدن، بهبود بینایی، سلامت پوست، عملکرد بهینه مغز و تولید گلبول‌های قرمز خون می‌شوند. گوشت گاو و گوسفند و مشتقات آن حاوی ویتامین‌های B1، B2، B3، B6 و به خصوص B12 می‌باشند. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی یافت می‌شود و گوشت گاو و گوسفند از غنی‌ترین منابع این ماده ضروری هستند. با مصرف روزانه 100 گرم گوشت گاو بدون چربی، کل نیاز روزانه بدن به ویتامین B12 را فراهم کرده‌اید.

   

  ویتامین A

  ویتامین A برای رشد مو لازم است و به داشتن پوست سالم، دستگاه تنفسی سالم و حفظ بینایی کمک و با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. جگر و سیرابی سرشار از ویتامین A هستند.

  سیرابی

  خرید سیرابی

  * رنگ سیرابی در فصل تابستان و پاییز سفید رنگ است؛ زیرا معمولاً غذای حیوانات تازه و سالم است و حیوان در این فصول تحرک زیاد دارد؛ ولی رنگ سیرابی در فصل زمستان و بهار کمی تیره‌تر است؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید، یافتن علوفه تازه برای حیوانات مشکل‌تر است و آن‌ها معمولاً از علوفه‌های خشک تغذیه می‌شوند و البته تحرکشان نیز در این فصول کمتر می‌باشد. بنابراین رنگ تیره سیرابی در این فصول به معنای خرابی آن نیست.

  * سیرابی نباید بوی بد، تعفن و ماندگی بدهد. بهتر است قبل از پختن سیرابی، آن را از هر جهت بررسی کنید.

  * توصیه می‌شود در صورت امکان سیرابی از فروشگاه‌ها و به صورت بسته‌بندی‌های بهداشتی خریداری شود.

  * بهتر است قبل از پخت، این ماده غذایی را کامل شسته و تمام زواید اطراف آن را دور بریزید.

  * سیرابی با آب‌لیمو و نمک بسیار خوشمزه است و مصرف آن در ماه، 3 تا 4 بار توصیه می‌گردد. البته از آن جایی که در تهیه این غذا برای ایجاد طعم مطلوب از نمک زیاد استفاده می‌شود، مصرف آن برای مبتلایان به فشار خون بالا توصیه نمی‌شود.

  سیرابی گوسفند و گوساله، سرشار از ویتامین B است؛ و تقریباً در هر 92 گرم حدود 130 کالری وجود دارد

  * معمولاً در تهیه غذای سیراب و شیردان از جگر سفید نیز استفاده می‌کنند. جگر سفید یا همان شش‌ها که مسوول تنفس و تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن در حیوان هستند، از نظر ترکیب و ارزش غذایی با جگر سیاه تفاوت دارند. میزان پروتئین جگر سفید کمتر از جگر سیاه و گوشت و مقدار چربی آن مشابه جگر سیاه ولی مقدار کلسترول آن بسیار بالا و بیشتر از گوشت کم‌چرب و مقدار آهن آن نیز از جگر سیاه کمتر است. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که جگر سفید منبع خوب و غنی ویتامین A است و گاهی آن را جایگزین جگر سیاه کرده و جهت تقویت بینایی آن را به هم توصیه می‌کنند، ولی خوب است بدانید مقدار ویتامین A جگر سفید بسیار پایین بوده و در مقایسه، ویتامین A جگر سیاه چندین برابر بیشتر از جگر سفید است. پس مصرف جگر سفید این غذا برای مبتلایان به چربی خون بالا مضر است.

   

  فرآوری: مریم مرادیان نیری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  زندگی آنلاین - دکتر احمدرضا درستی

  جام جم آنلاین - فاخره بهبهانی

   

  مطالب مرتبط:

  دل و جگرخورها بفرمایند تو!

  گروه گوشت‌ها چه‌قدر کالری دارند؟

  سنگدان جای گوشت را می‌‌گیرد؟

  + نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:16  توسط یگانه  | 

 • شنبه 13/12/1390
 • تاريخ :
 • نکاتی درباره‌ی تردی و سفتی گوشت‌ها


  بحث تردی گوشت به عوامل متعددی چون نژاد دام، سن، جنس، تغذیه و محل قرارگیری ماهیچه‌ها بستگی دارد.

  گوشت

  عوامل تأثیرگذار بر تردی و سفتی گوشت:

  * نژاد دام از عوامل تعیین‌کننده تردی و سفتی گوشت است.

  * سن دام نیز اهمیت خاصی دارد زیرا تارهای عضلانی با گذشت زمان، ضخیم‌تر می‌شوند، ضمن اینکه با بیشتر شدن بافت پیوندی تردی گوشت کاهش می‌یابد و به اصطلاح آب موجود در بافت گوشت کاهش پیدا می‌کند و هر چقدر سن دام جوان‌تر باشد بافت پیوندی کمتر و الیاف ماهیچه‌ها نازک‌تر و گوشت آن تردتر خواهد بود و آب بیشتری در بافت گوشت وجود خواهد داشت.

  * ضمن این که جنس دام نیز مهم است. معمولاً دام‌های نر نسبت به دام‌های ماده بافت لطیف‌تری دارند.

  * مسئله تردی یا سفتی گوشت تا حدی هم به تغذیه دام مرتبط است. در برخی از کشورها برخی از گوساله‌های خاص را صرفاً با شیر تغذیه می‌کنند. گوشتی که از این گوساله تهیه می‌شود تردی خاص و مزه و طعم خوبی دارد.

  حین پخت گوشت اضافه کردن نمک نیز می‌تواند باعث سفتی و کاهش آب موجود

  در گوشت شود

  * به علاوه محل قرارگیری ماهیچه‌ها نیز در بدن مهم است. به عنوان نمونه گوشت سردست یا ران به دلیل این که بیشترین فشار از وزن دام روی آن قرار دارد و باعث به حرکت درآوردن دام می‌شوند، بافت ضخیمی دارند. اما روی قسمت ماهیچه کمر که به طرف ستون مهره‌هاست و مردم به نام راسته و فیله آن را می‌شناسند فشار کمتری از وزن دام است. در نتیجه الیاف ضخیمی ندارد و ترد است و به این دلیل به طور معمول برای تهیه کباب به کار می‌رود.

  ترد کردن گوشت

  ترد کردن گوشت

  مسئله بعدی که اهمیت دارد این است که گوشت طبقه‌بندی و تعریف خاصی دارد. به این معنا که هر گوشتی برای تهیه هر غذایی مناسب نیست و هر قسمت از گوشت کاربرد خاصی دارد و نمی‌توان یک نوع گوشت را خریداری و برای تهیه هر غذایی از آن استفاده کرد.

  * برای ترد کردن گوشت در رستوران‌ها از موادی که به صورت پودرهای تهیه شده از انواع آنزیم‌هاست و ماهیت پروتئاز دارند (یعنی بافت پروتئینی را می‌توانند تجزیه کنند) استفاده می‌کنند.

  * اغلب در منزل نیز از میوه‌هایی چون انجیر، کیوی و آناناس یا میوه‌های مشابه استفاده می‌شود که حاوی آنزیم‌های قوی تجزیه کننده پروتئین هستند و به ترد شدن گوشت کمک می‌کنند. البته مدت زمانی که گوشت در کنار این میوه‌ها قرار می‌گیرد نیز مهم است. اگر گوشت مدت زمان زیادی با این مواد مخلوط شود، بافتش متلاشی خواهد شد.

  اگر می‌خواهید گوشت سفت را ترد کنید، روی همه قسمت‌های آن مخلوطی از

  سرکه و روغن زیتون بمالید و بگذارید به مدت دو ساعت بماند، سپس بپزید

  * در صنایع فرآورده گوشتی نیز از پلی‌فسفات‌ها استفاده می‌کنند زیرا باعث نگهداری آب موجود در گوشت می‌شوند. به همین دلیل زمانی که فرآورده‌هایی مانند سوسیس و کالباس را می‌خوریم، ترد هستند.

  * اگر می‌خواهید گوشت سفت را ترد کنید، روی همه قسمت‌های آن مخلوطی از سرکه و روغن زیتون بمالید و بگذارید به مدت دو ساعت بماند، سپس بپزید.

  * وقتی می‌خواهید گوشت را با زدن گوشت‌کوب یا بیفتک کوب یا کارد نرم کنید، روی آن آرد بپاشید این کار از خارج شدن آب گوشت جلوگیری خواهد. می‌توانید آن را در یک کیسه‌ی نایلونی نیز قرار دهید.

  * اگر گوشت شما خیلی سفت و تازه است، روی همه قسمت‌های آن کمی جوش شیرین بمالید، بگذارید چند ساعت بماند، سپس قبل از پختن آن را کاملاً بشویید.‌ البته استفاده از جوش شیرین خیلی توصیه نمی‌شود.

  * علاوه بر تمامی مسائل گفته شده حین پخت گوشت اضافه کردن نمک نیز می‌تواند باعث سفتی و کاهش آب موجود در گوشت شود.

  فرآوری: مریم مرادیان نیری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  هفته نامه سلامت – شماره 313 - دکتر آراسب دباغ‌مقدم، متخصص صنایع غذایی

  ضیافت

   

  مطالب مرتبط:

  چگونه یخ‌زدایی کنیم؟

  گوشت چرخ کرده را فریز نکنید

  گوشت چرخ‌ کرده آماده از قصابی نخرید

  ناگفته‌های شیر و گوشت‌های هورمونی

  شرایط نگهداری گوشت در خانه

  جدول زمان نگهداری انواع گوشت

  + نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:4  توسط یگانه  | 

  روش تهیه‌ی سمبوسه با اسفناج؛ غذای عربی


  در این مطلب شما را با طرز تهیه‌ی سمبوسه‌ی اسفناج که یک غذای عربی است، آشنا می‌کنیم...

  سمبوسه

  مواد لازم برای تهیه‌ی خمیر:

  آرد                                4 پیمانه

  خمیر مایه                     2 قاشق غذاخوری

  شکر                             1 قاشق غذاخوری

  نمک                             1 و 2/1 قاشق مرباخوری

  روغن نباتی                   4/1 لیوان

  شیر خشک                  6 قاشق غذاخوری

  آب داغ                          1 و 4/1 لیوان

   

  مواد لازم برای داخل سمبوسه:

  اسفناج                 1 و نیم کیلو (پخته و ریز شده)

  پیاز                        5 عدد رنده شده

  سماق                  1 قاشق مرباخوری

  رب انار                   2/1 قاشق مرباخوری

  پودر دارچین            کمی

  روغن زیتون             4/1 لیوان

  آب‌لیمو                   4/1 لیوان

   

  طرز تهیه‌ی خمیر:

  * در ظرفی آرد، خمیر مایه، نمک، شکر و شیر خشک را با هم مخلوط کنید.

  * آب داغ و روغن را به مخلوط اضافه کرده و هم بزنید.

  * خمیر را با دست خوب ورز داده تا خمیر صاف و یکدستی بدست آید.

  * خمیر را در ظرف سربسته در جای نسبتاً گرمی به مدت 30 تا 40 دقیقه بگذارید تا خمیر به اصطلاح بیاید و حجم آن تقریباً دو برابر شود.

   

  طرز تهیه‌ی مواد داخل خمیر:

  * اسفناج، پیاز، سماق، نمک، رب انار و دارچین را با هم مخلوط کنید.

  * مخلوط را به مدت 5 دقیقه در یک صافی بریزید.

  * مواد را بین دو دست فشار دهید تا آب آن کاملاً برود.

  * در آخر روغن زیتون را به مخلوط اضافه کرده به طوری که کاملاً جذب مواد شود.

  * برای تهیه سمبوسه روی یک سینی را آرد بپاشید و با وردنه خمیر را پهن کنید (قطر خمیر 1 سانتیمتر باشد).

  * روی خمیر را یک لیوان از سر آن گذاشته و دور لیوان را با چاقو ببرید تا خمیر گردی بدست آید.

  * کمی از مواد را برداشته در وسط خمیر بگذارید.

  * اطراف خمیر را به صورت مثلث برگردانید به طوری که روی مواد را بپوشاند.

  * سینی فر را چرب کرده آرد بپاشید و سمبوسه ها را با فاصله در سینی بچینید.

  * سینی را در طبقه وسط فر که از قبل گرم کرده‌اید گذاشته و سمبوسه ها را به مدت 30 تا 40 دقیقه با حرارت 160 درجه سانتی‌گراد بپزید تا زمانی که سمبوسه ها درست شوند و روی آن طلایی رنگ شود.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: کتاب عربی سفرة عامرة

   

  مطالب مرتبط:

  روش تهیه‌ی شامی لبنانی

  الفته (غذای لبنانی)

  عرایس (غذای عربی)

  خورش مرغ و زیتون؛ غذایی لبنانی

  + نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:59  توسط یگانه  | 

  + نوشته شده در  چهارشنبه دهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 12:13  توسط یگانه  | 

  تیم "جدایی نادر از سیمین" در مقابل سالن برگزاری هشتاد و چهارمین دوره اسکار
  + نوشته شده در  چهارشنبه دهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:52  توسط یگانه  | 

  کد خبر: ۱۰۰۹۱۷
  تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۷
  تعداد نظرات: ۶ نظر
   
  + نوشته شده در  چهارشنبه دهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:50  توسط یگانه  | 

 • يکشنبه 7/12/1390
 • تاريخ :
 • چگونه ذکر بگوییم ؟!


  مهم‌ترین اثر سودمند ذکر قلبی آن است که آدمی در سایه‌ی دست یافتن به آن، در برابر دستورات الهی سر تسلیم فرود آورده، و از عمق جان پذیرای آن‌ها خواهد شد .

  ذکر

  دل‌های مرده را زنده کنیم

  «فإنّی أُوصیک به تقوی اللهِ – اَی بُنیَّ-  و لزوم أمرِهِ، و عمارة قلبک بِذِکرِهِ»1 ؛ امیر متقیان علی (علیه السلام) در این فراز از نامه‌ی 31 نهج البلاغه، فرزند دلبند خود امام حسن مجتبی (علیه السلام) را به عصاره و خلاصه‌ی تمام خوبی‌ها سفارش نموده و در ابتدا می‌فرماید: «پسرم همانا تو را به تقوا سفارش می‌کنم که پیوسته در فرمان او باشی...»

  صفت ارزشمند تقوا، در منظر پروردگار عالم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده، و آن یگانه خالق هستی، در مقام گزینش برترین انسان‌ها، کلام زیبای خود را متوجه انسان با تقوا و پرهیزگار نموده و مدال افتخار بهترین بودن را به او اختصاص داده است و در این باره می‌فرماید: (انّ اکرمکم عندالله اتقاکم)2 همانا گرامی‌ترین شما نزد خداوند متعال، با تقواترین شما است.

  البته در موضوع تقوا این مطلب بدیهی است که حقیقت تقوا زمانی در انسان نمایان می‌شود که از درون ترس و واهمه‌ای از عظمت و بزرگی خداوند بی همتا در او ایجاد شود، ترسی که در اثر آن بین او و گناهان سدّ محکمی ایجاد شده، به گونه‌ای که هرگز به خود جرأت ارتکاب معاصی و گناهان را ندهد.

  در مرحله بعد امیر بیان علی (علیه السلام)، از ذکر زیبای الهی سخن به میان آورده و خطاب به فرزند خود می‌فرماید: (و عمارة قلبک بذکره) و تو را سفارش می‌کنم که، دلت را با یاد خدا زنده کنی.

  تعبیر به (عمارة قلبک بذکره) از ناحیه‌ی مولای متقیان بیانگر آن است که خانه قلب آدمی بدون ذکر خدا، به ویرانه‌ای می‌ماند که هرگز بذر خوبی‌ها و صفات برجسته‌ی انسانی در آن سبز و شکوفا نمی‌شود. بنابراین می‌توان گفت: این ذکر ارزشمند الهی است که همچون دانه‌های حیات بخش باران می‌تواند زمین خشکیده‌ی دل آدمی را طراوت بخشیده و از این طریق درخت تنومند ایمان را در خانه قلب انسان آبیاری نماید.

   

  چگونه ذکر بگوییم؟!

  نکته‌ی حائز اهمیت پیرامون موضوع ذکر آن است که اگر چه ذکر زبانی بسیار خوب و پسندیده است، اما هرگز نباید به آن بسنده و اکتفاء نماییم، بلکه همواره باید بکوشیم که ذکر خدا را به خانه دل راه داده، تا در اثر آن، زبان دل نیز همراه با زبان سر، به ذکر و یاد خدا بپردازد، که علماء علم اخلاق از چنین ذکری، به ذکر قلبی تعبیر می‌کنند.

  ذکر خدا آن است که چون تصمیمی بر معصیت می‌گیرد، خداوند متعال را یاد کند و یاد خدا میان او و معصیت فاصله شود، و این همان چیزی است که خداوند عزوجل درباره‌ی آن فرموده است: همانا پرهیزگاران هنگامی که گرفتار وسوسه‌های شیطان می‌شوند، به یاد خدا می‌افتند (و در پرتو ذکر او حق را دیده) و در این هنگام بینا می‌شوند

  مهم‌ترین اثر سودمند ذکر قلبی آن است که آدمی در سایه‌ی دست یافتن به آن، در برابر دستورات الهی سر تسلیم فرود آورده، و از عمق جان پذیرای آن‌ها خواهد شد.

  در حقیقت می‌توان گفت: ذکر قلبی را رابطه‌ی تنگاتنگی با اعمال و رفتار آدمی داشته، به گونه‌ای که در اثر آن انسان از زشتی‌ها پرهیز نموده، و رخت وجود خویش را از چرک گناهان پاک نگه خواهد داشت. در روایتی ششمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت امام صادق (علیه السلام) درباره‌ی حقیقت ذکر می‌فرماید: «و هُوَ اَن یذکر الله عزوجل عند المعصیة یَهُمُّ بها فیحول ذکر الله بَینَهُ و بین تلک المعصیة و هُوَ قول الله عزوجل – اِنَّ الذین اتّقوا إذا مَسَّهُم طائفٌ من الشیطانِ تذکّروا فإذاهم مبصرون»3 (ذکر خدا آن است که چون تصمیمی بر معصیت می‌گیرد، خداوند متعال را یاد کند و یاد خدا میان او و معصیت فاصله شود، و این همان چیزی است که خداوند عزوجل درباره‌ی آن فرموده است: همانا پرهیزگاران هنگامی که گرفتار وسوسه‌های شیطان می‌شوند، به یاد خدا می‌افتند (و در پرتو ذکر او حق را دیده) و در این هنگام بینا می‌شوند)

  شایسته است که بدانیم خالق هستی به پاس چنین ذکری، انسان را به طرز شگفت انگیزی مورد توجه خود قرار داده، و از الطاف ویژه‌ی خود او را بهره‌امند خواهد ساخت.

  در روایتی که از قول یکی از دو امام بزرگوار از امام باقر علیه السلام یا امام صادق علیه السلام در این باره وارد شده است، امام (علیه السلام) می‌فرماید: «فرشته جز آنچه می‌شنود نمی‌نویسد، و خداوند متعال فرموده: «پروردگار خود را به حال زار و پنهانی در دل خود یاد کن» و ثواب این گونه ذکر را که انسان در نفس خود می‌گوید، به خاطر عظمت و بزرگی‌ای که دارد، کسی جز خدا نمی‌داند»4

  بنابراین در راه ذکر خدا هرچه تلاش نموده، و در این باره سختی‌ها را تحمل نماییم، باز هم کم است.

  در پایان این بخش لازم به ذکر است که ذکر قلبی امری است بس دشوار، که به سادگی نمی‌توان از پس آن برآمد، بلکه در این مسیر باید مراحلی را طی نمود، تا به مرور زمان به چنین گنج ارزشمندی دست یابیم.

  ذکر قلبی را رابطه‌ی تنگاتنگی با اعمال و رفتار آدمی داشته، به گونه‌ای که در اثر آن انسان از زشتی‌ها پرهیز نموده، و رخت وجود خویش را از چرک گناهان پاک نگه خواهد داشت

  استاد برجسته علم اخلاق و عارف کامل «امام خمینی قدس سره» در کتاب ارزشمند شرح چهل حدیث از قول استاد بزرگوار خود مرحوم شاه آبادی نقل می‌کند که ایشان فرمودند: «شخص ذاکر باید در ذکر مثل کسی باشد که به طفل کوچک که زبان باز نکرده می‌خواهد تعلیم کلمه را کند [یعنی کلمه‌ای را به او یاد دهد]؛ تکرار می‌کند تا اینکه او به زبان می‌آید و کلمه را ادا می‌کند. پس از آنکه او ادای کلمه را کرد، معلم از طفل تبعیت می‌کند؛ و خستگی آن تکرار برطرف می‌شود و گویی از طفل به او مددی می‌رسد، همین طور کسی که ذکر می‌گوید باید به قلب خود که زبان ذکر باز نکرده، تعلیم ذکر کند و نتیجه‌ی تکرار اذکار آن است که زبان قلب گشوده شود، و علامت گشوده شدن زبان قلب آن است که زبان از قلب تبعیت کند و زحمت و تعب تکرار مرتفع شود.»5

   

  ذکر «الله اکبر» بر زبان مرد خدا

  اگر انسان در این دنیا فراوان به یاد خدا باشد، به گونه‌ای که علاوه بر زبانش، قلب و جانش نیز به این ذکر شریف عادت نماید، نتیجه‌ی چنین امری را در لحظه مرگ خواهد دید، چرا که عادت به ذکر زیبای الهی باعث می‌شود که در آن لحظه‌ی حساس نیز آن را به زبان جاری نماید و حداقل از خاطرش بگذراند که این خود امری است ارزشمند که در سایه‌ی آن بسیاری از سختی‌ها و مشکلات آن زمان هولناک بر انسان سهل و آسان شود.

  در اینجا به منظور تأیید مطلب، به داستان یکی از مردان بزرگ الهی به هنگام مرگ اشاره می‌کنیم، به امید آنکه رشته‌ی علم و یقین در وجودمان مستحکم شده و غبار هرگونه تردیدی در این باره از صفحه‌ی ذهن پاک شود:

  جناب حجت الاسلام و المسلمین توسلی نقل می‌کند که امام دائماً در حال ذکر بودند حتی در یکی از موارد وقتی به هوش آمده بودند، لب‌های مبارکشان تکان می‌خورده است. وقتی دکتر گوشش را جلو می‌برد می‌شنوند که امام «الله اکبر» می‌گویند. با همان حال ذکر گفتن نیز از دنیا رفتند.6

   

  پی نوشت ها :

  1-فرازی از نامه 31 نهج البلاغه، ص520، ترجمه محمد دشتی

  2- سوره حجرات- آیه‌ی 13

  3- بحارالانوار، ج90، ص151، ح6

  4- کافی، ج2، ص502

  5- برگرفته از کتاب شرح چهل حدیث، نوشته امام خمینی، ص292-293

  6- برگرفته از کتاب سیره آفتاب، ص134

  مهدی صفری

  + نوشته شده در  یکشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:45  توسط یگانه  | 

  • تعداد بازديد :
  • 3233
  • دوشنبه 10/11/1390
  • تاريخ :

  کیوسکی؛ غذایی ساده و خوشمزه


  مواد اولیه‌ی مورد نیاز این غذا خیلی کم است و سریع آماده می‌شود.

  کیوسکی

  مواد اولیه:

  سینه مرغ                                                               یک عدد

  سبزی (هویج، نخودفرنگی، ذرت و جعفری)              به میزان لازم

  پنیر پیتزا و آرد سوخاری                                            به میزان لازم

  تخم‌مرغ                                                                  یک عدد

  روغن                                                                      دو پیمانه

   

  طرز تهیه:

  * سینه‌ی مرغ را باز کرده، سبزی و پنیر پیتزا را داخل آن قرار داده و لوله می‌کنیم.

  * سپس آن را به تخم‌مرغ و آرد سوخاری آغشته کرده و داخل روغن قرار می‌دهیم تا کاملاً سرخ و طلایی شود.

  * این غذا را با سبزی‌های مورد علاقه خود می‌توانید تزئین کنید.

   

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: مجله آشپزی خانواده سبز

   

  طرز تهیه‌ی چند نوع غذای دیگر با مرغ:

  روش تهیه‌ی جوجه با سُس اسفناج

  خوراک مرغ با کلم قرمز

  خورش مرغ، به سبک هندی

  مرغ با کِرِم ترخون

  خوراک مرغ با آب سیب را امتحان کنید!

  آشنایی با روش تهیه‌ی خوراک مرغ و بیسکوییت

  روش تهیه‌ی ساندویچ مرغ با سس آووکادو

  آشنایی با روش تهیه‌ی فیله مرغ و سیب

  مرغ سوخاری با سبزیجات

  مرغ مراکشی مخصوص

  بال مرغ کنجدی شیرین

  کروکت مرغ

  کوکوی مرغ

  ناگت مرغ

  مرغ ترش و شیرین

  استیک دسته‌دار(مخصوص کم خونی)

  آشنایی با روش تهیه‌ی خوراک مرغ و سیب

  + نوشته شده در  یکشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:49  توسط یگانه  | 

  روش تهیه‌ی اگرول اسفناج


  این رولت خوشمزه با اسفناج، تخم مرغ، سیر، آرد، گوشت چرخ‌کرده، پنیرپیتزا و نمک و فلفل آماده می‌شود.

  اگرول

  مواد اولیه:

  اسفناج                                      یک کیلوگرم

  تخم‌مرغ                                      پنج عدد

  سیر                                           یک حبه

  آرد                                             یک قاشق سوپ‌خوری

  نمک و فلفل                               به میزان لازم

   

  مواد داخل اگرول:

  گوشت چرخ‌کرده                         300 گرم

  پنیر پیتزا                                     100 گرم

   

  طرز تهیه:  

  * اسفناج‌ها را شسته و خرد می‌کنیم.

  * سپس مواد خشک (نمک، فلفل، سیر خرد شده و آرد) را مخلوط می‌کنیم.

  * در آخر تخم‌مرغ‌ها را به آن افزوده و به هم می‌زنیم.

  * بعد در داخل قالب یا تابه ریخته و درون فر می‌گذاریم.

  * پس از 15 دقیقه آن‌ها را بر می‌گردانیم.

  * مواد (گوشت چرخ‌کرده، پنیر پیتزا) را درون آن ریخته و رول می‌کنیم و دوباره 10 تا 15 دقیقه داخل فر می‌گذاریم تا برشته شود.

  * آنگاه برش می‌زنیم و میل می‌کنیم!

  انرژی کل این رولت 2049 کیلوکالری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: مجله آشپزی خانواده سبز

   

  مطالب مرتبط:

  روش تهیه‌ی رولت مرغ و اسفناج

  روش تهیه‌ی رولت مرغ و گوشت

  روش تهیه‌ی رولت مرغ با هویج

  رولــت سـبـزی و مــاهــی

  رولت گوشت

  طرز تهیه‌ی رولت زردآلو و پرتقال

  رولت سبزیجات

  رولت اسفناج با سس لیمو

  رولت لازانیا با مرغ

  رولت ساده

  رولت تن ماهی و تخم مرغ

  + نوشته شده در  یکشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:46  توسط یگانه  | 

 • يکشنبه 7/12/1390
 • تاريخ :
 • شفاف سازی پوست در 10 روز!


  بیشتر خانم‌ها دوست دارند همیشه پوستی شفاف و شاداب داشته باشند؛ به خصوص اگر قرار باشد لباس عروسی به تن کنند و برای یک شب هم که شده، گل سر سبد مجلس باشند...

  استفاده از انواع کرم‌های شیمیایی آرایشی، می‌تواند به سادگی آن‌ها را به این هدف برساند اما اگر قرار است به این زودی‌ها جشن عروسیتان را برگزار کنید، پیشنهاد دیگری برایتان داریم؛ از همین امروز، به مدت 10 روز برنامه صبحانه خود را تغییر دهید و صبحانه پیشنهادی ما را روی میز بچینید. خوردن این 10 نوع صبحانه مفید و مغذی می‌تواند به شما برای برداشتن 10 قدم بلند تا داشتن پوستی زیبا کمک کند.

  املت

  1. روز 1 : املت ایتالیایی

  دو گوجه‌فرنگی بزرگ را با یک زرده تخم‌مرغ و نیمی از سفیده آن مخلوط کنید و با افزودن یک قاشق مرباخوری روغن زیتون و نصف فلفل‌دلمه‌ای قرمز، یک املت ایتالیایی خوشمزه برای صبحانه روز اول خود درست کنید.

  دکتر جسیکا وئو، متخصص پوست و مو از دانشگاه لس‌آنجلس و نویسنده کتاب «صورتتان را تغذیه کنید» می‌گوید: «گوجه‌فرنگی یکی از بزرگ‌ترین دوستداران پوست ماست»!

  مطالعات اخیر دانشمندان آمریکایی هم نشان می‌دهد که مصرف سبزی‌ها و صیفی‌های قرمزرنگ به کاهش علایم آفتاب‌سوختگی، افزایش ساخت کلاژن در پوست و کم شدن چین‌وچروک‌های پوستی کمک می‌کند.

   

  2. روز 2 : املت میوه‌ها و جوی دو سر

  مصرف جوی دو سر، هم برای سلامت قلب مفید است و هم به حفظ سلامت و زیبایی پوست کمک می‌کند. شما می‌توانید صبحانه روز دوم را با مخلوطی از جوی دو سر بوداده یا آب‌پز، به همراه کمی سیب و انجیر تکه شده درست کنید. یعنی پس از مخلوط کردن این مواد با یکدیگر، کمی عسل روی آن‌ها بریزید و با استفاده از بخار آب سماور یا کتری، اجازه بدهید عسل به خورد جو و میوه‌ها برود. املت جو و میوه‌ها می‌تواند بهترین جایگزین برای غلات صبحانه سرشار از شکر باشد.

  امروز به جای چای معمولی یا حتی قهوه، یک لیوان چای سبز همراه با صبحانه‌تان بنوشید. محققان ژاپنی معتقدند نوشیدن چای سبز می‌تواند آثار مخرب اشعه فرابنفش خورشید را روی پوست از بین ببرد و از ابتلا به سرطان پوست هم پیشگیری کند

  هر چقدر مصرف شکر ممکن است باعث ایجاد آکنه در پوست صورت شود، خوردن عسل و سیب از چروک و افتادن پوست پیشگیری می‌کند و به آن لطافت و نرمی می‌بخشد.

   

  3. روز 3 : املت یونانی

  برای تهیه املت یونانی کافی است حدود300 گرم اسفناج خام و خردشده را با یک تخم‌مرغ، یک قاشق مرباخوری روغن زیتون یا هسته انگور و مقدار بسیار کمی نمک مخلوط کنید و این مخلوط را 20 تا 30 دقیقه روی حرارت بسیار ملایم اجاق گاز بگذارید تا کاملاً بپزد.

  ویتامین A موجود در اسفناج می‌تواند قرمزی و تا حدی لکه‌های پوستی صورت را از بین ببرد و تخم‌مرغ هم به حفظ نرمی و افزایش انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کند. به علاوه، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این املت مانند لوتئین و زآگزانتین، آثار مخرب اشعه مضر UV را روی پوست دست و صورت از بین می‌برند.

   

  آب توت فرنگی و کیوی

  4. روز 4 : آب توت‌فرنگی و کیوی

  اگر وقت کافی برای تهیه یک صبحانه مفصل ندارید، بهتر است صبح این روز را به جای قهوه‌های فوری پرکالری، با یک لیوان پر از آب توت‌فرنگی و کیوی شروع کنید. این آب‌میوه در کمتر از 5 دقیقه آماده می‌شود و ویتامین C فراوان موجود در این میوه‌ها می‌تواند تا حد قابل قبولی به حفظ نرمی و لطافت پوست صورت کمک کند.

  ویتامین C، باعث افزایش ساخت کلاژن در پوست و پیشگیری از چروکیدگی آن می‌شود. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید کیوی‌ها را خیلی خوب بشویید و آن‌ها را با پوستشان آب بگیرید تا دریافت ویتامین C در بدنتان بالاتر رود.

   

  5. روز 5 : کیک سیب و گردو

  درست کردن صبحانه این روز به وقت بیشتری نیاز دارد اما کیک سیب و گردو از سالم‌ترین و مغذی‌ترین صبحانه‌ها برای حفظ سلامت پوست و قلب است به خصوص اگر آن را با آب سیب که سرشار از فیبر است یا با آب پرتقال که غنی از ویتامین C است، بخورید. طرز تهیه کیک سیب و گردو مانند کیک اسفنجی است. برای تهیه این کیک باید از آرد کامل سبوس‌دار (مانند آرد نان سنگک)، تکه‌های سیب زرد سفت و گردوهای خرد شده استفاده کنید. میزان شیر، تخم‌مرغ و شکر هم که به اندازه کیکی که قرار است بپزید، بستگی دارد.

  امگا 3 موجود در گردو، سلامت و شادابی پوست را برایتان به همراه دارد و از خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست دست و صورتتان هم در این روزهای سرد و خشک سال، پیشگیری می‌کند.

   

  6. روز 6 : لقمه موز و شکلات تلخ

  شاید این صبحانه به نظر کمی عجیب بیاید اما درست کردن آن به سادگی درست کردن یک نیمرو است! کمی شکلات تلخ را روی بخار سماور یا کتری، آب کنید و آن را روی یک کف دست نان سبوس‌دار بمالید و تکه‌های موز را روی شکلات قرار دهید.

  هر چقدر مصرف شکر ممکن است باعث ایجاد آکنه در پوست صورت شود، خوردن عسل و سیب از چروک و افتادن پوست پیشگیری می‌کند و به آن لطافت و نرمی می‌بخشد

  اگر این صبحانه را با یک لیوان شیر کم‌چرب مصرف کنید، احتمال پوسته‌پوسته و خشک شدن پوستتان را به حداقل می‌رسانید و یک گام بزرگ هم در راه حفظ لطافت و نرمی پوست خود برمی‌دارید.

   

  7. روز 7 : پنیر خامه‌ای و نان سبوس‌دار

  یکی از دلایل کدر شدن پوست صورت، کاهش میزان چربی آن است. بیشتر عروس خانم‌ها عادت دارند کمی پیش از جشن عروسیشان، رژیم غذایی بگیرند و این رژیم می‌تواند باعث کدر و تیره شدن رنگ پوست آن‌ها بشود بنابراین خوردن روزی یک وعده غذای کمی چرب مانند نان سبوس‌دار همراه پنیر خامه‌ای و 2 گردو یا ماهی سالمون بخارپز که سرشار از امگا 3 است، می‌تواند به حفظ شفافیت پوست کمک کند.

   

  8. روز 8 : چای سبز

  امروز به جای چای معمولی یا حتی قهوه، یک لیوان چای سبز همراه با صبحانه‌تان بنوشید. محققان ژاپنی معتقدند نوشیدن چای سبز می‌تواند آثار مخرب اشعه فرابنفش خورشید را روی پوست از بین ببرد و از ابتلا به سرطان پوست هم پیشگیری کند.

  موز و غلات

  9. روز 9 : غلات سبوس‌دار با موز و عسل

  غلات سبوس‌دار حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که باعث جوان و زیبا ماندن پوست می‌شوند.

  زینک(روی) موجود در این غلات به ساخت بیشتر کلاژن و بازسازی نهایی پوست، کمک می‌کند.

  برای مغذی‌تر کردن این غلات، می‌توانید کمی موز و عسل را هم در وعده صبحانه به آن‌ها اضافه کنید تا یک غذای کامل پوست را در اختیار داشته باشید.

   

  10. روز 10 : سیب‌زمینی شیرین

  بتاکاروتن موجود در سیب‌زمینی‌های شیرین می‌تواند مانند یک کرم ضدآفتاب برای پوست باشد. با خوردن سیب‌زمینی شیرین آب‌پز در وعده صبحانه، بدن بتاکاروتن و ویتامین A خوبی دریافت می‌کند و پوست از آفتاب‌سوختگی و خشکی، درامان می‌ماند.

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: هفته نامه سلامت – شماره 352 - ترجمه: ندا احمدلو

   

  مطالب مرتبط:

  چگونه پیری پوست را به تأخیر بیندازیم؟

  بهترین خوراکی‌ها برای زیبایی

  تاثیر تغذیه بر زیبایی

  پوستی بدون چروک می‌خواهید؟ بخوانید

  تاثیر کاهش وزن بر پوست و مو

  دنیا دنیا زیبایی، با مواد غذایی

  7 میوه و سبزی برای زیبایی پوست

  غذاهایی که پوست را برنزه می‌کند

  وقتی مواد غذایی بلای پوست می‌شود

  این ها را بخورید تا جوش نزنید

  پوستی بدون چروک با تغذیه مناسب

  پوستی جوان با تغذیه ای مناسب

  11 دوست پوست

  به خاطر پوست‌تان آب بنوشید

  + نوشته شده در  یکشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:33  توسط یگانه  | 

  6 چیز را در مایکروفر نگذارید

  لیست سیاه مایکروفر


  همه‌ی غذاها را نمی توان با مایکروفر گرم کرد، برخی را هم باید قبل از گرم کردن، برای استفاده در مایکروفر آماده کرد.
  مردم آمریکا در سال 1934 برای اولین بار از یک وسیله برقی برای گرم کردن برخی مواد غذایی استفاده کردند. البته گرم کردن غذا با این وسیله برقی که تقریباً مانند مایکروفرهای امروزی بود، خیلی طول می‌کشید اما امروزه می‌توانیم به راحتی ظرف مدت کمتر از 2 تا 3 دقیقه، غذای کاملاً خنک یخچالی را داغ کنیم.

  شما در طول روز یا هفته چند بار از مایکروفر برای گرم کردن مواد غذایی مختلف استفاده می‌کنید؟ آیا می‌دانید قرار دادن برخی از مواد غذایی داخل مایکروفر می‌تواند برایتان دردسرساز شود؟ بد نیست نگاهی به فهرست مواد غذایی ممنوعه برای مایکروفر بیندازید.

  مایکروفر

  تخم‌مرغ

  هرگز تخم‌مرغ خام را با پوست یا بدون پوست داخل مایکروفر نگذارید. پوست تخم‌مرغ خام در اثر حرارت بالای مایکروفر، می‌ترکد و ممکن است محتویات آن باعث آسیب دیدن المنت‌های داخل دستگاه شود. ترکیدن زرده تخم‌مرغ بدون پوست در اثر حرارت بالای مایکروفر هم دور از انتظار نیست.

  چاره چیست؟ تخم‌مرغ را داخل یک پیاله یا بشقاب شیشه‌ای که از قبل کمی چرب شده است، بشکنید و با چنگال، سوراخ‌هایی در زرده آن ایجاد کنید.

  راه دیگر، هم زدن زرده و سفیده تخم‌مرغ پیش از قرار دادن آن در مایکروفر است. قرار دادن تخم‌مرغ پخته‌ای که با چاقو به چند قسمت تقسیم شده در مایکروفر نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

   

  هویج

  هویج از سبزی‌های نسبتاً کم آب است و با توجه به بافت تقریباً سفتی که در وسط آن وجود دارد، گذاشتن آن داخل مایکروفر باعث خشک شدن یا حتی سوختنش می‌شود.

  چاره چیست؟ هویج خام را داخل مایکروفر نگذارید. شما می‌توانید هویج را بپزید و آن را با شیر و کره مخلوط کنید و به صورت پوره دربیاورید و این پوره را برای گرم شدن یا پختن درون مایکروفر قرار دهید. هویج بخارپز هم به راحتی و بدون مشکل با حرارت مایکروفر گرم می‌شود.

  گوجه‌فرنگی یکی از پرب‌ترین صیفی‌هاست که اگر به صورت خام و سالم داخل مایکروفر قرار داده شود، در اثر بالا رفتن بیش از اندازه درجه حرارت ب داخل ن، می‌ترکد و مشکل‌ساز می‌شود

  ماهی و میگو

  بافت گوشت ماهی و میگو از گوشت‌های دیگر بسیار نرم‌تر است، به همین دلیل اگر ماهی و میگو را خام یا پخته داخل مایکروفر بگذارید، گوشت آن‌ها از هم می‌پاشد و تمام دیواره‌های داخلی دستگاه را کثیف می‌کند. چربی بیش از اندازه و بافت نرم ماهی تن هم باعث پاشیدن تکه‌های آن در اثر حرارت بالای مایکروفر می‌شود.

  چاره چیست؟ ماهی را پس از طعم‌دار کردن، با پوست داخل یک ظرف گود مانند بشقاب خورش‌خوری یا ظرف پیتزاخوری بگذارید و روی ظرف را با سلفون بپوشانید. حالا می‌توان این ظرف سرپوشیده را با خیال راحت، داخل مایکروفر گذاشت و دیگر نگران پاشیدن تکه‌های ماهی به در و دیوار دستگاه نبود. تن ماهی را هم می‌توان به همین شکل گرم کرد. اگر حرارت مناسبی برای پخت یا گرم کردن ماهی و میگو انتخاب کرده باشید، امکان از دست رفتن بافت ظاهری آن‌ها به زیر 10 درصد می‌رسد.

   

  مایکروفر

  گوجه‌فرنگی

  گوجه‌فرنگی یکی از پرآب‌ترین صیفی‌هاست که اگر به صورت خام و سالم داخل مایکروفر قرار داده شود، در اثر بالا رفتن بیش از اندازه درجه حرارت آب داخل آن، می‌ترکد و مشکل‌ساز می‌شود.

  چاره چیست؟ چند برش عمیق دور تا دور گوجه‌فرنگی خام ایجاد کنید و سپس آن را داخل مایکروفر بگذارید. حتی می‌توان گوجه‌فرنگی را حلقه‌حلقه و با چنگال، سوراخ‌هایی روی هر حلقه ایجاد کرد و سپس آن را درون دستگاه قرار داد.

   

  غذاهای آبکی و سس‌های گوشتی

  حجم بالای آب این مواد غذایی، داغ شدن بیش از اندازه آبشان و ترکیدن اجزای ریز موجود در آن‌ها (مانند لوبیا، لیمو یا نخود و نخودفرنگی) می‌تواند باعث آلوده شدن فضای داخلی مایکروفر یا حتی آسیب دیدن لوازم داخلی دستگاه شما شود.

  چاره چیست؟ باید غذاهای آبکی و سس‌های گوشتی را داخل ظروف پلاستیکی گود یا کاسه بریزید و روی ظرف را با سلفون بپوشانید. به این ترتیب می‌توانید از پاشیدن آب داخل مایکروفر پیشگیری کنید.

  هرگز تخم‌مرغ خام را با پوست یا بدون پوست داخل مایکروفر نگذارید. پوست

  تخم‌مرغ خام در اثر حرارت بالای مایکروفر، می‌ترکد و ممکن است محتویات آن

  باعث آسیب دیدن المنت‌های داخل دستگاه شود

  گوشت استیک

  گوشت تکه‌ای خام به خصوص اگر گوشت گوساله بدون چربی باشد، پس از قرار دادن داخل مایکروفر مانند لاستیک ماشین، سفت و غیر قابل مصرف می‌شود. دلیل این موضوع هم تبخیر بیش از اندازه آب درون بافت گوشت طی فرآیند پختن است.

  چاره چیست؟ باید گوشت‌های استیکی را با کره، چرب و مزه دار کنید و بعد آن‌ها را درون یک بشقاب خورش‌خوری گود که مقدار اندکی آب‌جوش و آب‌لیمو دارد، بگذارید و روی بشقاب را با سلفون بپوشانید یا با بشقاب دیگری، یک در برای آن درست کنید.

   

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: سلامتیران -  ترجمه: ندا احمدلو

   

  مطالب مرتبط:

  از مایکروویو فاصله بگیرید

  مایکروفر سرطان‌زاست؟

  چگونه از مایكروویو استفاده کنیم؟

  تاثیر مایكروفر بر سلامت انسان

  مزایای اجا ق های میکروویو

  + نوشته شده در  شنبه ششم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:13  توسط یگانه  | 

 • شنبه 6/12/1390
 • تاريخ :
 • حفاظت از بدن با مواد غذایی


  روی، آویشن، عسل، ماست، ویتامین و غیره سیستم ایمنی بدن ما را تقویت کرده و بیماری‌ها را از ما دور می‌کنند.

  سیستم ایمنی بدن همان‌گونه که از اسمش پیداست وظیفه‌ی حفاظت از بدن را در مقابل بیماری‌ها بر عهده دارد. برای مقابله‌ی بهتر با میکروب‌ها و بیماری‌ها لازم است که این سیستم دفاعی قوی باشد. برای آشنایی با تقویت سیستم ایمنی بدن با ما همراه باشید.

  آویشن

   

  آویشن: دو مرتبه در روز

  عصاره‌ی گیاه اکیناسه پورپورا و همچنین گیاه جینسینگ برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است اما آویشن دم دست‌ترین و موثرترین گیاه برای تقویت این سیستم می‌باشد.

  این گیاه معطر مورد علاقه‌ی مادربزرگ‌ها تقویت کننده است یعنی به خوبی بدن را تقویت می‌کند.

  برای این که زمستان را به سلامت به پایان برسانید و از ویروس‌ها در امان باشید برای هر فنجان آب جوش یک قاشق چای‌خوری آویشن دم کنید و هر روز دو مرتبه بنوشید.

   

  ماست

   

  هر روز ماست بخورید

  فلور روده از میلیون‌ها باکتری تشکیل شده است که ما را از میکروب‌ها دور می‌سازند. پروبیوتیک‌ها وضعیت و کیفیت این فلور را بهتر می‌کنند. البته هنوز یافته‌های علمی این گفته را به طور کامل تایید نمی‌کند. اما در هر صورت بهتر است که فلور روده در وضعیت بهتری قرار گیرد. برای همین کافی است که روزانه ماست و فیبرهای گیاهی میل کنید. این مواد غذایی حاوی پربیوتیک‌هایی هستند که باکتری‌های محافظ را تغذیه می‌کنند.

  برای جذب فیبر بیشتر سیب و گلابی را با پوست میل کنید. البته توجه داشته باشید این پوست میوه عاری از آفت کش‌های صنعتی باشد.

   

   

  غذای آماده

  مواد غذایی صنعتی ممنوع

  در جوامع امروزی که سیطره‌ی فست‌فودها در همه جا گسترده شده است مردم علاقه‌ی زیادی به مصرف این قبیل مواد غذایی نشان می‌دهند که متأسفانه بخش زیادی از ویتامین‌ها و املاح معدنی خود را از دست داده و ارزش غذایی پایینی دارند. نتیجه این می‌شود که سیستم ایمنی بدن با مشکل مواجه می‌شود و قدرت لازم را برای مقابله با میکروب‌ها و بیمارها را از دست می‌دهد. به علاوه این قبیل مواد غذایی اضافه وزن زیادی به همراه دارد. فست‌فودها و غذاهای صنعتی را تحریم و خیال خودتان را راحت کنید!

   

  مکمل غذایی

   

  زنده باد ویتامین‌ها

  ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است. به جای مصرف قرص‌های جوشان ویتامین به سراغ میوه و سبزیجات بروید.

  توصیه می‌کنیم روزانه کیوی، مرکبات، کلم، فلفل دلمه‌ای، گوجه فرنگی و ... میل کنید زیرا این مواد غذایی سرشار از ویتامین C و لیکوپن هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

   

   

  روی را دریابید

  یکی از مهم‌ترین عناصر برای سیستم ایمنی بدن روی یا همان زینک است. برای تقویت سیستم دفاعی بدنتان مواد غذایی سرشار از روی را فراموش نکنید.

  موم عسل

   

  عسل و موم عسل (پروپولیس) : ضدعفونی کننده

  برای ضدعفونی کردن بدن سیر بسیار مفید است و اگر بتوانید روزانه چند حبه سیر میل کنید بدنتان کاملاً ضدعفونی و قوی می‌شود.

  علاوه بر این، عسل و موم عسل نیز این خاصیت را دارند. برای صبحانه روی نانتان عسل مالیده و میل کنید. به این ترتیب هم یک صبحانه‌ی خوشمزه می‌خورید و هم سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می‌کنید.

   

  زود بخوابید تا میکروب‌ها مجال جولان نداشته باشند

  در فصل زمستان بدن انسان در مقابل میکروب‌ها حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شود. در این فصل تعداد گلبول‌های سفید خون نیز با افت مواجه می‌شود.

  برای همین در فصل سرما مردم تمایل کمتری به کار کردن دارند و بیشتر ترجیح می‌دهند در کنار بخاری بمانند. اما بعید به نظر می‌رسد کسی در این دوره زمانه بتواند سه ماه زمستان را در خانه و زیر پتو به استراحت بپردازد. برای همین توصیه می‌کنیم شب‌ها زودتر بخوابید و از آخر هفته‌ها برای استراحت استفاده کنید. این گونه بدنتان در آمادگی بهتری قرار می‌گیرد و در مقابل میکروب‌ها بهتر عمل می‌کند.

   

  ورزش و ریلکسیشن را فراموش نکنید

  ورزش جریان خون سلول‌های سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد و برای همین باعث تقویت قوای دفاعی بدن می‌شود. البته منظورمان این نیست که خودتان را خسته کنید و ورزش‌های سنگین انجام دهید. زیرا ورزش سنگین سیستم دفاعی را حساس و آسیب پذیر می‌کند. علاوه بر این استرس نیز سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

  توصیه می‌کنیم روزانه کیوی، مرکبات، کلم، فلفل دلمه‌ای، گوجه فرنگی و ... میل کنید زیرا این مواد غذایی سرشار از ویتامین C و لیکوپن هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند

  محققان به این نتیجه رسیده‌اند که استرس شدید یا مداوم قدرت دفاعی بدن را پایین می‌آورد. برای کاهش و مقابله با استرس در کلاس‌های یوگا و ریلکسیشن ثبت نام کنید. هر فردی در حالت عادی دکتر بدن خود است. ببینید بدنتان چگونه راحت‌تر و سرحال‌تر است همان‌گونه برنامه‌ی زندگی‌تان را ترتیب دهید.

   

  فاطمه مهدی پور

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  مطالب مرتبط:

  غذاهایی برای تقویت قدرت دفاعی بدن

  مقاوم کردن بدن با غذاها

  اثر کمبود روی بر سیستم ایمنی

  6 گام تا تقویت سیستم ایمنی بدن

  تغذیه سالم؛ سپر دفاعی در برابر سرماخوردگی!

  5 عامل ضعف سیستم ایمنی بدن

  مقاوم کردن بدن با غذاها

  چه بخوریم تا سرما نخوریم

  هفت توصیه برای تقویت بدن

  + نوشته شده در  شنبه ششم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:8  توسط یگانه  | 

 • شنبه 6/12/1390
 • تاريخ :
 • روش تهیه‌ی شش انداز بادمجان


  این غذا یکی از غذاهای محلی استان گیلان است؛ طرز تهیه و مواد اولیه‌ی آ را ببینید...

  شش انداز بادمجان

  مواد اولیه

  بادمجان قلمی بدون تخم                     پنج عدد

  مغز گردو ساییده شده                       300 گرم

  رب انار                                               دو قاشق سوپ‌خوری

  پیاز سرخ کرده                                   چهار قاشق سوپ‌خوری

  نمک، فلفل، زردچوبه و روغن              به میزان لازم

   

  طرز تهیه  

  * دو تا سه قاشق روغن در قابلمه ریخته و روی حرارت می‌گذاریم.

  * سپس مغز گردوی ساییده شده را در آن تفت می‌دهیم.

  * پیاز سرخ کرده و زردچوبه را افزوده و کمی دیگر تفت می‌دهیم.

  * دو تا سه پیمانه آب ولرم و رب انار را مخلوط و به مواد اضافه می‌کنیم. نمک و فلفل زده و با حرارت ملایم اجازه می‌دهیم تا خورش به روغن بیفتد.

  * در آخر به بادمجان‌هایی که پوست گرفته و به صورت حلقه‌ای خرد کرده‌ایم نمک زده و در آبکش به مدت دو ساعت قرار می‌دهیم تا تلخی آن گرفته شود.

  * سپس شسته، خشک نموده و سرخ می‌کنیم.

  * آنگاه بادمجان‌ها را به خورش اضافه کرده و اجازه می‌دهیم تا جا بیفتد.

   

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: مجله آشپزی خانواده سبز – شماره 74 - عظمی مسقطی آملی، مدرس آشپزی

   

  طرز تهیه‌ی چند غذای دیگر با بادمجان:

  طرز تهیه‌ی املت بادمجان

  بادمجان رولی

  خورش بادمجان

  کوکوی بادمجان کبابی

  کشک بادمجان

  دلمه بادمجان

  کشک بادمجان کبابی

  بورانی بادمجان

  خوراک کدو و بادمجان

  خورش بامیه با بادمجان

  خوراک بقچه بادمجان

  بادمجان و کدوی توپر

  سوفله بادمجان

  میرزا قاسمی

  + نوشته شده در  شنبه ششم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:5  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 3/12/1390
 • تاريخ :
 • آشنایی با خواص پوملو یا گریپ‌فروت چینی


  پوملو یا پومیلو بزرگ‌ترین میوه از خانواده مرکبات است. رنگ آن سبز کمرنگ و گاهی هم زرد با گوشت سفید است.

  پوملو

  پوملو (pomelo) میوه‌ای است که شاید تا به حال نام آن را نشنیده باشید، اما آن را در میادین یا مغازه‌های میوه‌فروشی در کیسه‌های توری شکل بسیار دیده‌اید. این میوه که شباهت زیادی به گریپ‌فروت دارد، وزن هر عدد آن از 1 تا 4 کیلوگرم متغیر است و به دلیل وارداتی بودن قیمت بالایی دارد.

  پوملو چند سالی است که با نام‌های مختلفی چون گریپ‌فروت چینی، لیموی بزرگ و ... در کشورمان عرضه می‌شود. این میوه بومی آسیای جنوب شرقی و از خانواده مرکبات است.

  پومیلو بزرگ‌ترین میوه از خانواده مرکبات است. رنگ آن سبز کمرنگ و گاهی هم زرد با گوشت سفید است و به ندرت صورتی و قرمز است. پوست آن بسیار ضخیم و شیرین است و حدود 15 تا 25 سانتی متر قطر دارد و وزن آن به 1 تا 2 کیلوگرم می‌رسد.

  این میوه در هند، چین، ژاپن و... کشت می‌شود. گوشت پوملو رنگ‌های مختلف زرد، صورتی یا قرمز دارد و پوست آن بسیار ضخیم و رنگ آن در حالت رسیده از سبز تا زرد متغیر و حاوی مواد مغذی زیادی است که اغلب از آن برای تهیه انواع شیرینی، مارمالاد یا برخی دسرها استفاده می‌شود.

  پوملو حاوی آنزیم‌های چربی‌سوزی است که از افزایش تری‌گلیسیرید و کلسترول بد خون پیشگیری و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می‌شود

  گوشت پوملو خشک‌تر و کم‌آب‌تر و طعم آن کمی شیرین‌تر و ملایم‌تر از گریپ‌فروت بوده و مزه تلخی ندارد. البته انواع ترش این میوه هم یافت می‌شود.

   

  خواص تغذیه‌ای

  پوملو خواص گریپ‌فروت را دارد و سرشار از ویتامین‌های A، B، C و املاح معدنی فسفر، پتاسیم، فیبر و آنتی‌اکسیدان است. ویتامین C پوملو چند برابر پرتقال و قابلیت جایگزینی با این میوه را دارد.

   

  پوملو

  خواص درمانی

  * پوملو اشتها را تحریک کرده، هضم غذا را سرعت می‌بخشد و بر روی ترشحات معده و صفرا اثر غیرقابل انکاری دارد.

   

  * این میوه به دلیل دارا بودن پتاسیم ادرارآور خوبی است. به دفع سموم و مواد زاید بدن کمک و از افزایش فشار خون جلوگیری می‌کند.

   

  * پوملو حاوی آنزیم‌های چربی‌سوزی است که از افزایش تری‌گلیسیرید و کلسترول بد خون پیشگیری و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می‌شود.

   

  * گریپ‌فروت چینی به دلیل دارا بودن اسیدهای آلی طبیعی از خستگی، سستی و رخوت می‌کاهد و ویتامین C آن برای تقویت خاصیت ارتجاعی عروق نافع و ویتامین A آن باعث تقویت قوه بینایی شده و به بهبود سریع زخم‌ها کمک می‌کند.

   

  * پوملو به دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی با تقویت سیستم دفاعی بدن از بروز بیماری‌های عفونی می‌کاهد.

   

  * در پوست این میوه مقادیر زیادی بیو فلاوونوئید وجود دارد که میزان استروژن را در بدن خانم‌ها متعادل و از ابتلا به سرطان سینه می‌کاهد.

  پوملو

   

  چگونه مصرف کنیم؟

  پوملو را هم می‌توان به صورت تازه خورد و هم می‌توان آب آن را مصرف کرد. بهتر است انواع صورتی و قرمز آن را استفاده نمایید زیرا این‌ها حاوی مقادیر بیشتری از مواد مغذی هستند و در عین حال شیرین‌تر نیز هستند.

   

  برای آبگیری این میوه باید دقت کنید که در هنگام پوست کندن آن لایه‌ی داخلی‌اش را دور نیندازید زیرا حاوی مواد مغذی ضدسرطانی فوق‌العاده‌ای است.

  اگر پوملو خیلی‌ترش بود می‌توانید آن را با کمی عسل شیرین نمایید.

   

  توجه

  * پوملو همچون گریپ‌فروت با داروهای کاهنده فشارخون، کلسترول خون و داروهای ضد صرع، ضد افسردگی و ضد تشنج‌ها تداخل داشته و با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی در بدن قادر است اثرات دارو را چند برابر یا فاقد اثر کند. بنابراین در صورت مصرف همزمان این میوه با داروهای فوق پزشک خود را مطلع سازید.

  گریپ‌فروت چینی به دلیل دارا بودن اسیدهای آلی طبیعی از خستگی، سستی

  و رخوت می‌کاهد و ویتامین C آن برای تقویت خاصیت ارتجاعی عروق نافع و ویتامین A آن باعث تقویت قوه بینایی شده و به بهبود سریع زخم‌ها کمک می‌کند

  * هنگام خرید پوملو دقت کنید که پوست آن فاقد له‌شدگی و لک باشد، بوی شیرینی دهد و نسبتاً سنگین و سفت باشد.

  * پوملو ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کند مخصوصاً در افرادی که به مرکبات یا ویتامین C حساسیت دارند.

  * مصرف زیاد پوملو ممکن است موجب تشکیل سنگ‌های کلیوی شود؛ پس در مصرف آن افراط نکنید.

   

  فرآوری: مریم مرادیان نیری

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  جام جم

  ویکی‌پدیا

  Oohoi

   

  مطالب مرتبط:

  6 دلیل خوب برای مصرف مرکبات

  ارزش غذایی مرکبات

  مرکبات؛ با ارزش برای تغذیه انسان

  نظر متخصصان تغذیه درباره مرکبات

  تاثیر مرکبات در پیشگیری و درمان بیماری‌ها

  گریپ‌فروت؛ همیار سلامتی

  + نوشته شده در  چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:49  توسط یگانه  | 

  روش تهیه‌ی ژله بستنی در پوست پرتقال


  با کمی تغییرات در ژله معمولی می‌توانید دسری ساده با ظاهری جدید را درست نمایید. در این دستور ژله با بستنی و میوه مخلوط شده و در پوست همان میوه سرو می‌شود. در ادامه مطلب با مواد لازم و طرز تهیه آشنا می‌شوید.

  ژله بستنی

  مواد لازم:

  ژله پرتقال                  1 بسته

  پرتقال                       2 عدد

  آب جوش                   1 لیوان

  بستنی وانیلی          یک و نیم لیوان

   

   

   

  ژله بستنی

  طرز تهیه:

  مرحله 1 - پرتقال‌ها را شسته و سپس از وسط نصف کنید، داخل آن‌ها را با قاشق یا دست خارج کنید و کنار بگذارید.

   

  مرحله 2 - ژله را در آب جوش حل کرده و بعد از این که از داغی افتاد، بستنی را که قبلاً کمی زده‌اید تا یکدست شود به آن اضافه کنید و در یخچال بگذارید تا کمی غلیظ شود.

   

  ژله بستنی

   

   

  مرحله 3 - پرتقال‌های از پوست خارج کرده را با ژله مخلوط کنید.

   

  مرحله 4 - داخل پوست پرتقال‌ها را با ژله پر کرده و برای 30 دقیقه در یخچال بگذارید، سپس سرو نمایید.

   

   

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: ملک بانو

   

  مطالب مرتبط:

  روش تهیه‌ی دسر کیوی و توت فرنگی

  پودینگ انار؛ دسری خوش‌مزه

  روش تهیه‌ی دسر زمستانی

  دسر سیب و بستنی

  پودینگ پرتقال؛ دسر برزیلی

  دسر پرتقال

  فروماژ پرتقال

  روش تهیه‌ی ژله‌ی شیرموز

  + نوشته شده در  چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:44  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 14/11/1388
 • تاريخ :
 • افزایش استروژن با مواد غذایی

  سبزی ها

  زنان دقیقاً در همان گیرودار یائسگی متوجه می ‏شوند که کاهش استروژن با بدن شان چه می ‏کند. وقتی که بدن شما درگیر این تغییرات زندگی شود و استروژن از دست بدهد، گُرگرفتگی، نوسانات وضع روحی روانی، خشکی و خارش پوست، خشکی و شکنندگی موها، چروک شدن‏‏ پوست، سینه ‏های شل و افتاده و افزایش وزن را تجربه خواهید کرد.

  این وضعیت می‏ تواند در خانمی رخ دهد که یا درگیر یائسگی است و یا به سمت آن حرکت می ‏کند.

  علاوه بر این زمانی که یائسه می‏ شوید در معرض خطر بیماری ‏های جدی ‏ای خواهید بود؛ تنها به این علت که دوست قدیمی شما(استروژن) که باعث زیبایی و جوان به نظر رسیدن شما می ‏شد، ناپدید شده و شما را در وضعیت خطر ترک کرده است.

  به این ترتیب شما برای این که بدن تان را در برابر سرطان، بیماری ‏های قلبی، پوست افتاده و شل، افزایش وزن و گُرگرفتگی ها محافظت کنید، لازم است که استروژن دریافتی خود را افزایش دهید.

  از آنجا که قرص ‏های جایگزین هورمون می ‏توانند همان اثر مخرب کمبود شدید استروژن را داشته باشند، شما نیازمند یافتن راه‏ های دیگری برای دریافت استروژن فوق ‏العاده سودمند و نجات بخش خواهید بود.

  برای این که این استروژن سودمند را به بدن خود برگردانید می ‏توانید به سادگی به نزدیک‏ ترین فروشگاه مواد غذایی مراجعه کنید. بله درست متوجه شده اید. بسیاری از غذاها دارای خاصیت‏های شبه استروژنی هستند و فیتواستروژن نامیده می ‏شوند و به شما برای مقابله با گُرگرفتگی های ناگهانی شبانه کمک می‏ کنند.

  شما قبلاً هم غذاهای زیادی را خورده‏ اید که حاوی استروژن بوده‏ اند. آنچه اکنون برای تان توضیح داده می شود، دسته بندی غذاهای سرشار از استروژن و غذاهایی که مانع تولید استروژن می‏ شوند، است. آن چه شما باید انجام دهید این است که غذای مناسب بخورید و مجدداً عالی به نظر برسید و احساس جوانی کنید.

  دوران یائسگی برای هر زنی دوران مشکلی است اما برای این که حتی‏المقدور سالم و دور از بیماری باشید لازم است که مقدار زیادی غذاهای سرشار از استروژن میل کنید. در واقع باید  تلاش کنید روزانه 30 تا 50 میلی گرم استروژن طبیعی دریافت کنید.

  غذاهای سرشار از استروژن

  میوه‏ ها: سیب، خرما، آلو، گیلاس

  سبزی‏ ها: چغندر، هویج، گوجه ‏فرنگی، سیب زمینی ، زیتون، خیار، بادمجان، فلفل و کلم بروکلی

  غلات: جو، جو دو سر، گندم، برنج

  دانه ها: ، تخم بذرکتان، رازیانه، تخمه‏ آفتابگردان، یونجه

  بذرکتان غذای فوق‏ العاده‏ای برای تامین استروژن ضروری بدن در زمان قبل و بعد از یائسگی است. اگر بذرکتان روزانه مصرف شود از آنجا که حاوی فیتواستروژن است بیماری‏ های قلبی را نیز در حداقل نگه می ‏دارد. بذرکتان هم‏ چنین باعث بهبود عملکرد کبد می‏ شود و خشکی و خارش پوست شما را بهتر می ‏کند و همین ‏طور به شفاف شدن موهای شما و درمان اگزما و پسوریازیس کمک می‏ کند.

   فرآورده های سویا

  لوبیا‏ها: سویا، لپه، لوبیا چشم بلبلی

  غذاهای شامل سویا گزینه خوبی هستند تا دوز روزانه استروژن شما را تامین کنند. فرآورده‏های سویای حاوی استروژن شامل اقلام زیر هستند: رشته فرنگی سویا، شیر سویا، توفو، ماست سویا، پنیر سویا و آرد سویا.

  سویا هم چنین یک منبع عالی برای تامین کلسیم است. زمانی که درگیر یائسگی هستید و یا زمانی که با موفقیت از آن گذشته‏ اید، به این ماده معدنی، نیاز جدی دارید.

  گیاهان و ادویه‏ ها: سیر، جعفری، شبدر، زنجبیل، آویشن و پونه کوهی

  غذاهایی که مانع تولید استروژن می ‏شوند

  میوه‏ها: مرکبات، توت ها، انگورها، انجیرها، لیمو و آناناس

  سبزی‏ها: کلم، لوبیای سبز، پیاز، کدو

  دانه‏ها: ارزن، برنج سفید، آرد سفید و ...

  ترجمه: ریحانه حمیدی فر – سایت تبیان

   

  اگر می خواهید با پزشک سایت مشورت کنید، اینجا کلیک کنید.

  برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا کلیک کنید.

  اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا کلیک کنید

   

  *مطالب مرتبط:

  برنامه غذایی دوران یائسگی

  سویا از تعریق شبانه در خانم ها جلوگیری می‌کند

  گیاه پنج انگشت جهت‌ رفع ‌اختلالات‌ قاعدگی‌ و یائسگی

  تاثیر ویتامین E در کاهش دردهای قاعدگی‌

  نقش سویا در كاهش عوارض دوران یائسگی

  یائسگی در مردان و زنان

  یائسگی

  تغییرات پوست در یائسگى

  قطع قاعدگی به هزار و یک علت

  بخش تغذیه و سلامت تبیان

   

  + نوشته شده در  چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 8:1  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 3/12/1390
 • تاريخ :
 • غذاهای مؤثر بر هورمون‌ها


  فراموش نکنید که اگر روزی فرآورده‌ای یافت شود که بتواند محرک ترشح هورمون‌ها در بدن باشد، مصرف آن می‌تواند مخاطره آفرین باشد.

  هورمون

  نخستین بازی المپیک در حدود 776 سال قبل از میلاد مسیح در یونان برگزار شد. دانسته‌های ما از رفتارهای ورزشکاران در آن دوره نشان از آن دارد که آنان برای تأمین نیازهای تغذیه‌ای و تلاش در افزایش توان ورزشی خود، مواد غذایی خاصی نظیر برخی انواع قارچ‌ها و یا دانه کنجد مصرف می‌کرده‌اند. اگرچه نخستین دوره المپیک مدرن و معاصر در سال 1896 برگزار شد، اما تا سال 1922 اغلب رفتارها بر اساس باورهایی نه چندان علمی بود و بیشتر نشات گرفته از تجارب شخصی و ایده‌های افراطی برخی افراد بود. بی‌شک هورمون‌ها از مهم‌ترین ترکیباتی هستند که در طول تاریخ مصرف و یا تحریک ترشح آن در بدن، در کانون توجه ورزشکاران بوده است. بر اساس شواهد موجود، گلادیاتورهای رومی در شب قبل از رزم تن به تن خود، بیضه گاو نر را مصرف می‌کرده‌اند.

  در بین هورمون‌ها تستوسترون یا هورمون جنسی مردانه به عنوان یک هورمون موثر در افزایش توده عضلانی سال‌ها است که مورد توجه ورزشکاران می‌باشد. با توجه به ممنوعیت مصرف هورمون‌ها به طور مستقیم، در طول سال‌های اخیر ورزشکاران و شرکت‌های تولید کننده داروهای ورزشی، تلاش می‌کنند تا به کمک سایر ترکیبات، به ویژه ترکیبات تغذیه‌ای و مکمل‌های کارافزا، سطح هورمون‌ها را در بدن برای افزایش کارایی و یا برخورداری از اثرات مثبت برخی از هورمون‌ها بر ترکیب بدن، تحت تأثیر قرار دهند. هورمون‌های آنابولیک مهم‌ترین هورمون‌هایی هستند که تغییرات آن در ورزشکاران مورد نظر می‌باشد. در سال 1988 دونده سرعت آمریکایی «بن جانسون» مدال طلای خود را به دلیل مصرف استروئیدهای آنابولیک از دست داد و برای مدتی از حضور در میادین ورزشی منع شد.

   

  هورمون‌های آنابولیک

  انسولین، هورمون رشد، تستوسترون و عامل رشد شبه انسولین – 1 (IGF-1) را به عنوان هورمون‌های آنابولیک می‌شناسند. در مورد اثرات دریافت مواد غذایی و به ویژه کربوهیدرات و پروتئین بر تحریک ترشح انسولین بسیار سخن گفته‌ایم و در واقع این دو ترکیب اصلی‌ترین محرکین ترشح انسولین در بدن محسوب می‌شوند؛ لذا تلاش می‌کنیم تا دانسته‌های خود را در مورد سه هورمون دیگر و عوامل محرک آن‌ها افزایش دهیم.

   

   عامل رشد شبه انسولین-1

  IGF-1 به طور طبیعی توسط کبد و به عنوان یک هورمون موثر بر رشد ترشح می‌شود. افزایش حجم توده عضلانی (هیپرتروفی) تحت سه فرآیند فیزیولوژیک در بدن انجام می‌شود و قابل توجه آن که IGF-1 محرک مناسبی برای هر سه فرآیند فوق می‌باشد. بر این اساس به نظر می‌رسد افزایش IGF-1‌ می‌تواند به افزایش حجم توده عضلانی منجر گردد. به همین دلیل مطالعاتی متعدد به بررسی تأثیر عوامل تغذیه‌ای و مکمل‌ها بر این هورمون پرداخته‌اند. اگرچه در آغاز دو مطالعه نامناسب که بر روی تعداد اندکی از ورزشکاران انجام شده بود، گزارش کردند که پس از دریافت کلستروم (آغوز) شیر گاو، غلظت این هورمون در بدن ورزشکاران افزایش نشان داده است، اما در بهترین مطالعه‌ای که به بررسی اثرات دریافت کلستروم بر IGF-1 انجام شده است، هیچ تأثیری از این مکمل بر هورمون فوق مشاهده نشد. بر این اساس به نظر می‌رسد هنوز هیچ ماده غذایی و یا مکملی در دسترس نیست که محرک ترشح هورمون IGF-1 باشد.

   

  هورمون رشد

  هورمون رشد از فعال‌ترین هورمون‌های بدن بوده و در افزایش فعالیت‌های آنابولیک و تشکیل توده عضلانی موثر است و بر اساس شواهد موجود می‌تواند در کاهش توده چربی نیز تأثیرگذار باشد. مهم‌ترین ترکیبی که در حال حاضر به عنوان محرک هورمون رشد ترویج می‌شود، آمینواسیدی به نام آرژینین است. در حال حاضر دانسته‌های ما در مورد تأثیر این آمینواسید بر تحریک ترشح هورمون رشد هنوز مبهم است. البته در چند مطالعه که بر روی ورزشکاران انجام شده، افزایش هورمون رشد پس از مصرف مکمل آرژینین (به میزان روزانه چند گرم و تحت نظر پزشک) گزارش شده است.

  به نظر می‌رسد هنوز هیچ ماده غذایی و یا مکملی در دسترس نیست که محرک ترشح هورمون IGF-1 باشد

  بر اساس یافته‌های برخی دیگر از مطالعات نیز ترکیب کردن آرژینین با برخی دیگر از ترکیبات و آمینواسیدها می‌تواند موجب افزایش قدرت تحریک آرژینین بر هورمون رشد شود. البته هیچ یک از این مطالعات از نظر ساختار مطالعاتی مورد تایید نبوده و نمی‌توانند گویای تأثیر مستقیم و قابل توجه این آمینواسیدها بر غلظت هورمون رشد باشند. علاوه بر آن، تعداد زیادی از مطالعات نیز پس از تجویز و مصرف آرژینین، تأثیری از آن بر غلظت هورمون رشد گزارش نکرده‌اند. به همین دلیل و با توجه به همین مستندات است که محققین طب ورزشی معتقدند هنوز اطلاعات کافی و مستندی در مورد تأثیر آمینواسیدها بر غلظت هورمون رشد در ورزشکاران در دسترس نیست.

   

   هورمون تستوسترون

  تستوسترون نخستین بار در سال 1935 به طور مصنوعی ساخته شد و از حدود سال 1940 بود که مصرف آن در ورزشکاران رواج یافت. طی دهه 50 و 60 میلادی بود که رواج مصرف آمفتامین‌ها و تستوسترون و اثرات منفی فراوان آن‌ها، موجب نگرانی جوامع ورزشی شده و نهادهای تصمیم‌گیرنده را به واکنش واداشت. بر این اساس بود که کمیته بین‌المللی المپیک در آغاز دهه 60 مصرف آن را ممنوع اعلام کرده و آزمایشات دوپینگ از سال 1968 میلادی در المپیک انجام شد.

   

   پروهورمون‌ها و تستوسترون

  پروهورمون‌ها ترکیباتی مشتق شده از گیاهان هستند که به این نام کلی شناخته می‌شوند. این ترکیبات شامل دی‌هیدرواپی‌اندروسترون، اندرواستندیون و ترکیبات مشابهی هستند که تصور بر آن است می‌توانند تولید هورمون تستوسترون را تحریک کنند. اگرچه برخی از این ترکیبات موجب افزایش غلظت هورمون تستوسترون می‌شوند، اما تاکنون تأثیر مثبتی از این ترکیبات بر سنتز پروتئین و افزایش توده بدون چربی بدن گزارش نشده است. امروزه عصاره‌های گیاهی نظیر گاما اریزانول (Gama-Oryzanol)، تریبولوس و Yohimbine به بازار عرضه می‌شوند که گمان بر آن است این ترکیبات می‌توانند محرک هورمون تستوسترون باشند. مطالعات در مورد گاما اریزانول، هیچ تأثیری از این ترکیب بر عملکرد و غلظت تستوسترون، انسولین و هورمون رشد گزارش نکرده است. در حال حاضر هنوز مطالعات در مورد پروهورمون‌ها در حال اجرا بوده و هنوز برای تایید اثربخشی آن‌ها نیازمند تحقیقات بیشتر هستیم.

   

   تریبولوس

  این ترکیب امروزه از معروف‌ترین و رایج‌ترین ترکیبات پروهورمون است. تریبولوس از یک گیاه گرفته شده و در طب سنتی هندوستان مصرف می‌شده است. تصور بر آن است که این ترکیب می‌تواند موجب افزایش سطح هورمون تستوسترون شود. بر همین اساس به تریبولوس نام «تستوسترون گیاهی» می‌دهند. البته مطالعات موجود هیچ تأثیری از دریافت تریبولوس بر غلظت هورمون تستوسترون در خون نشان نمی‌دهند.

  انسولین موجب بازسازی گلیکوژن در عضلات می‌شود و در متابولیسم ترکیبات مهمی نظیر آمینواسیدها و کراتین نقش ضروری دارد، اما این نکته که دریافت مقادیر زیاده از حد آن می‌تواند مرگبار باشد، بر هیچ کس پوشیده نیست

  بر همین اساس اثربخشی این ترکیب در هاله‌ای از ابهام بوده و به نظر نمی‌رسد بر هورمون‌های بدن و به ویژه تستوسترون موثر باشد، اما در مورد این ترکیب دو اصل نگران کننده وجود دارد. نخست آنکه اگرچه این ترکیب توسط نهادهای نظارتی ممنوع نبوده و دوپینگ محسوب نمی‌شود، اما بررسی‌ها نشان می‌دهند برخی از محصولات آن به ترکیبات ممنوعه آلوده می‌باشند. از طرف دیگر شواهد نشان می‌دهند میزانی از تریبولوس که در بین ورزشکاران در حال مصرف است، بسیار بیشتر از میزانی است که برای مصرف توسط شرکت‌های تولیدکننده و بر روی برچسب محصولات ذکر می‌شوند. به همین دلیل تا کسب اطلاعات بیشتر، مصرف تریبولوس به عنوان یک محرک هورمون تستوسترون قابل توصیه نمی‌باشد. از دیگر ترکیباتی که به عنوان افزایش دهنده‌های هورمون تستوسترون از آن‌ها یاد می‌شود می‌توان به ZMA اشاره داشت. البته این مکمل هنوز تحت بررسی است و خیلی زود است تا بتوان در مورد آن تصمیم‌گیری کرد.

   

  دیگر ترکیبات موثر بر هورمون‌ها

  ترکیبات گیاهی و اثر بر استروژن

  فیتونوترینت‌ها از ترکیبات شیمیایی هستند که در گیاهان یافت شده و دارای برخی اثرات خاص بر سلامت هستند. در بین این ترکیبات، ایزوفلاون‌هایی نظیر جنیستئین که در سویا و فرآورده‌های آن و برخی دیگر از حبوبات یافت می‌شوند، دارای اثراتی مشابه با هورمون استروژن بوده و می‌توانند از شدت علائم ناشی از کمبود این هورمون جنسی زنانه پس از یائسگی (نظیر از دست دادن توده استخوانی و علائمی نظیر گُرگرفتگی) بکاهند. علاوه بر این تصور بر این است که ممکن است دریافت این ترکیبات با میزان استروژن تولیدی بدن تداخل نموده و موجب کاهش احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه شود. البته برای استفاده از مزایای آن بر ابتلای به سرطان سینه بهتر است نخست با پزشک متخصص مشورت کنید.

   

  اسیدهای چرب امگا-3

  این ترکیبات مغذی به صورت مکمل‌های بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند و البته به سادگی می‌توان این ترکیبات را از طریق منابع غذایی آن‌ها شامل انواع ماهی به ویژه ماهی‌های آب‌های سرد نظیر سالمون، هرینگ و ساردین و نیز برخی ترکیبات گیاهی به ویژه روغن بذر کتان و گردو تأمین کرد. این اسیدهای چرب دارای اثرات مفیدی بر کاهش دردناکی عضلات پس از ورزش هستند. البته علیرغم این مزایا، در بررسی‌های علمی هیچ تأثیر مثبتی از دریافت مکمل اسیدهای چرب امگا-3 بر توان استقامتی افراد مشاهده نشده است.

   

  نتیجه گیری

  امروزه گزارشاتی در مورد مصرف هورمون‌ها در ورزشکاران به مقاصد گوناگون موجود است. به عنوان مثال برخی افراد به خیال آنکه انسولین مهم‌ترین هورمون آنابولیکی بدن بوده و بر این اساس افزایش آن می‌تواند موجب افزایش توان آنابولیکی بدن آنان شود، به مصرف انسولین به صورت تزریقی مبادرت می‌کنند. این رفتار غلط می‌تواند یک نگرانی و دغدغه‌ای اساسی برای سلامتی آنان باشد. انسولین موجب بازسازی گلیکوژن در عضلات می‌شود و در متابولیسم ترکیبات مهمی نظیر آمینواسیدها و کراتین نقش ضروری دارد، اما این نکته که دریافت مقادیر زیاده از حد آن می‌تواند مرگبار باشد، بر هیچ کس پوشیده نیست.

  با افزایش تحریک ترشح هورمون تستوسترون، سلول‌های مسئول ساخت و ترشح این هورمون مهم در بدن فرسوده شده و زودتر از زمان تعیین شده از بین می‌روند

  حتی دریافت انسولین در مقادیر کم و در طولانی مدت نیز می‌تواند اثرات منفی بسیاری بر متابولیسم بدن داشته و سلامتی فرد را تهدید کند. فراموش نکنید که اگر روزی فرآورده‌ای یافت شود که بتواند محرک ترشح هورمون‌ها در بدن باشد، مصرف آن می‌تواند مخاطره آفرین باشد. به عنوان مثال با افزایش تحریک ترشح هورمون تستوسترون، سلول‌های مسئول ساخت و ترشح این هورمون مهم در بدن فرسوده شده و زودتر از زمان تعیین شده از بین می‌روند. در چنین شرایطی است که سلامتی بدن فرد دچار چالشی اساسی شده و به خطر می‌افتد و ممکن است دیگر بدن قادر به ترشح هورمون در سطح طبیعی نیز نباشد.

  به یاد داشته باشید برای موفقیت در یک رشته ورزشی باید از نظر ژنتیکی مستعد بوده و با استفاده از تمرینات هدفمند، توان عضلات خود را افزایش دهید. سپس با یک برنامه غذایی متعادل نیازهای غذایی خود را تأمین کنید و در صورت نیاز (و با مشورت با یک متخصص تغذیه یا طب ورزشی) به مصرف مکمل مبادرت کنید.

   

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منبع: ماهنامه دنیای تغذیه – شماره 116 - دکتر محمد حضوری

   

  مطالب مرتبط:

  مطالبی جامع و کامل درباره‌ی تغذیه در ورزشکاران

  افزایش استروژن با مواد غذایی

  + نوشته شده در  چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 7:58  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 26/11/1390
 • تاريخ :
 • فواید روغن ماهی برای جنین


  دانشمندان استرالیایی معتقدند اسیدهای چرب امگا 3 می‌تواند با افزایش مقاومت بدن نوزاد در رحم مادر، در ماه‌های اولیه زندگی مانع ابتلایشان به اگزما شود.

  امگا

  دانشمندان معتقدند مادران باردار با خوردن روغن ماهی می‌توانند تا حد زیادی مانع ابتلای نوزادانشان به بیماری اگزما شوند. در آزمایش‌هایی که در این رابطه صورت گرفت، نوزادان مادرانی که در دوران بارداری از قرص‌های مکمل امگا 3 و روغن ماهی استفاده کرده بودند یک سوم کمتر به بیماری‌های خشکی پوست (از جمله اگزما) دچار شدند.

  دانشمندان استرالیایی معتقدند اسیدهای چرب امگا 3 می‌تواند با افزایش مقاومت بدن نوزاد در رحم مادر، در ماه‌های اولیه زندگی مانع ابتلایشان به اگزما شود.

   در این آزمایش محققان دانشگاه آدلاید با در نظر گرفتن سابقه ابتلای بیش از 700 زن باردار به نیمی از آن‌ها سه بار در روز قرص‌های مکمل امگا 3 دادند و این کار از ماه پنجم بارداری تا پایان دوره انجام شد.

  در همین زمینه تحقیقاتی درباره میزان تأثیر روغن ماهی بر آسم و تب یونجه در نوزادان در حال انجام است. با این وجود مسئولان بهداشتی استرالیا هشدار دادند مادران باردار باید حداکثر هفته‌ای چهار وعده ماهی بخورند چون جیوه موجود در ماهی می‌تواند برای نوزاد مضر باشد.

   

  روغن ماهی و ارتباط آن با هوش کودکان

  مطالعات بر روی 9 هزار مادر و کودک‌هایشان نشان داده است، مادرانی که امگا 3 کمتری دریافت کرده‌اند، فرزندانشان از ضریب هوشی پایین‌تری برخوردارند. این مطالعات نشان داده‌اند، هماهنگی بین چشم‌ها، دست‌ها و مهارت اجتماعی در این کودکان بهتر بوده است و سرعت عمل بالاتری دارند.

  محققان می‌افزایند، ضریب هوشی این کودکان 6 مرتبه از حالت عادی کمتر است. به علاوه، این کودکان در فعالیت‌های اجتماعی خود (مانند دوست‌یابی) ناتوان‌تر هستند و با اختلالات رفتاری در بزرگسالی روبه‌رو خواهند بود.

  محققان در رابطه با اثرات مصرف روغن ماهی در دوران بارداری عقیده دارند که دریافت مناسب امگا 3 می‌تواند از بروز بیماری فشار خون و سایر مشکلات ناشی

  از آن در میانسالی بکاهد و به این دلیل است که به مادران باردار توصیه می‌شود حداقل دو بار در هفته از ماهی استفاده کنند

  آن‌ها در ادامه می‌افزایند، 60 درصد از مغز را چربی‌ها تشکیل می‌دهند که ‌30 درصد از آن اسیدهای چرب ضروری و اسید چرب امگا 3 است که اغلب از طریق امگا 3 ای که مادر در دوران بارداری مصرف می‌کند، به نوزاد می‌رسد. به این دلیل مصرف روغن ماهی به صورت ماهی‌هایی که روغن بالاتری دارند، در دوران بارداری توصیه می‌شود.

  حتی در مطالعه‌ای دیگر دیده شده است که می‌توان با دادن مکمل روغن ماهی به بچه‌های دبستانی تا حدودی در رفتارهای بد آن‌ها تغییراتی ایجاد کرد. محققان در این مطالعه به این نتیجه دست یافته‌اند که کمبود امگا 3 در بچه‌ها و حتی در دانش آموزان بزرگ‌تر 10 تا 16 ساله نیز موجب بروز مشکلات رفتاری می‌شود که با دریافت روغن ماهی می‌توان به میزان قابل توجهی از مشکلات روحی، رفتاری و اجتماعی آن‌ها کاست. 

   

  امگا 3، برای همه

  اسیدهای چرب امگا 3، که در گوشت ماهی به وفور وجود دارد، سبب افزایش کارایی ذهنی در کودکان و جلوگیری از ابتلای سالمندان به آلزایمر می‌شود.

  به گزارش فاکس نیوز، جدیدترین تحقیق دانشمندان نشان می‌دهد، مصرف ماهی همچنین سبب می‌شود، بیماران قلبی، کمتر به حمله دوباره قلبی دچار شوند.

  همچنین با مصرف مستمر ماهی، مرگ ناگهانی ناشی از نارسایی قلبی و عروقی کاهش می‌یابد. مصرف ماهی کلسترول را کاهش می‌دهد و خطر لخته شدن و رسوب دهی خون را می‌کاهد. در صورتی که افراد امکان مصرف مستمر ماهی را ندارند، توصیه می‌شود از مکمل‌های امگا 3 که برای افراد بیمار قلبی، هزار میلی گرم در روز است، استفاده کنند که عوارض جانبی نیز ندارد.

   

  بچه‌های با وزن طبیعی با روغن ماهی

  جالب است بدانید که این روغن در دوران بارداری نه تنها بر ضریب هوشی نوزادان اثر دارد، بلکه دارای فواید دیگری نیز هست. به تازگی مطالعات نشان داده‌اند، مادرانی که در دوران بارداری از این روغن استفاده کرده‌اند به احتمال کمتر کودکانی با وزن کم را به دنیا خواهند آورد. از آنجایی که کمبود وزن در بدو تولد با ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت رابطه مستقیمی دارد، از این رو جلوگیری از بروز این بیماری‌ها در حفظ سلامت کودک حتی در بزرگسالی نیز اهمیت بالایی دارد.

  به علاوه چون ماهی‌ها سرشار از امگا 3 هستند، داشتن یک بارداری سالم می‌تواند با مصرف این ماده غذایی میسر شود. از این رو دانشمندان ماهی را به عنوان جزء مهمی از رژیم غذایی انسان‌ها خصوصاً در این دوران به حساب می‌آورند.

  مطالعات بر روی 9 هزار مادر و کودک‌هایشان نشان داده است، مادرانی که امگا 3 کمتری دریافت کرده‌اند، فرزندانشان از ضریب هوشی پایین‌تری برخوردارند

  محققان در رابطه با اثرات مصرف روغن ماهی در دوران بارداری عقیده دارند که دریافت مناسب امگا 3 می‌تواند از بروز بیماری فشار خون و سایر مشکلات ناشی از آن در میانسالی بکاهد و به این دلیل است که به مادران باردار توصیه می‌شود حداقل دو بار در هفته از ماهی استفاده کنند.

  با وجود تمامی فوایدی که روغن ماهی دارد، نباید آن را بی مورد و بدون حساب و کتاب مصرف کرد. گاهی مصرف زیاد این ماده کمبود ویتامینE را به همراه دارد که افراد را با کم خونی مواجه می‌سازد. گاهی نیز مصرف بی‌رویه این روغن‌ها موجب بروز خونروی شده که بر اثر ضربه، عمل جراحی و یا اعمال دندانپزشکی آشکار می‌شود.

  پس خودسرانه از روغن ماهی به میزان بالا استفاده نکنید. به علاوه، به یاد داشته باشید که این روغن نیز مانند روغن‌های دیگر دارای کالری بالایی است که مصرف بی‌رویه آن می‌تواند انرژی مازادی را به بدن رسانده و موجب چاقی شود.

   

  فرآوری: معصومه آیت اللهی

  بخش تغذیه و آشپزی تبیان


  منابع:

  پارسی طب

  خبرآنلاین

  pezeshk . us

   

  اگر می‌خواهید با کارشناسان تغذیه‌ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

   

  مطالب مرتبط:

  2 فایده‌ی دیگر از امگا 3

  تاثیر امگا 3 بر سلامت چشم‌ها

  خواص ماهی و امگا 3 موجود در آن

  فواید اُمگا-3 در غذاهای دریایی

  چربی امگا- 3 باعث بهبود افسردگی و اسکیزوفرنی می‌شود

  اُمگا-3، معجزه قرن جدید در پیشگیری از بیماری‌ها

  نقش اُمگا- 3 در پیشگیری از بیماری‌ها

  امگا 3 طول عمر را افزایش می‌دهد

  لثه هایی سالم‌تر با امگا 3

  + نوشته شده در  چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 7:56  توسط یگانه  |