این وبلاگ را با دقت بخوان تا با مطالب جدید آشنا شوید
 

15 نکته ی کلیدی برای کاهش وزن


وقتی صحبت از کنترل مقدار غذای دریافتی می‌ شود همه بلافاصله گروهی از غذاهایی را که در رأس آن ها نان و برنج قرار دارند، محدود می‌ کنند در حالی که باید اندازه ‌های صحیح را با به کار بردن ترفندهایی به دست آورد.


رژیم

این که در روز چه بخوریم و چه قدر بخوریم مشکل بزرگی است که تقریبا همه با آن رو به ‌رو هستیم. بارها شنیده ‌ایم که نباید وعده ‌ای از برنامه ی غذایی حذف شود آن هم به این بهانه که قصد لاغر شدن داریم و به اندازه خوردن غذا، کلید اصلی سلامت است و بهترین چاره برای رهایی از اضافه وزن به حساب می‌ آید.

وقتی صحبت از کنترل مقدار غذای دریافتی می‌ شود همه بلافاصله گروهی از غذاهایی را که در رأس آن ها نان و برنج قرار دارند، محدود می‌ کنند در حالی که باید اندازه ‌های صحیح را با به کار بردن ترفندهایی به دست آورد که عبارت هستند از:

1- همیشه به دنبال کوچک ‌ترین اندازه‌ ها بگردید.

2- فقط به نیازهای بدن پاسخ دهید یعنی هر آن چه را که بدن خواستار آن است میل کنید؛ نه کمتر و نه بیشتر.

3- قبل از هر چیز غذاهای کمتری را برای هر وعده ‌تان آماده کنید.

4- سعی کنید برای غذا خوردن بیرون نروید زیرا همیشه در رستوران غذا خوردن، آن هم همراه دوستان، برابر است با پُرخوری.

وعده‌ های اصلی و میان وعده‌ های تان را به طور منظم و سر ساعت مشخص

میل کنید، به این ترتیب دیگر به شدت گرسنه نخواهید شد

5- خوردن نصف مقدار غذای همیشگی را به مدت 20 دقیقه طول دهید. به این ترتیب نه تنها سیر شده ‌اید بلکه انرژی کمتری را نیز وارد بدن تان کرده‌ اید.

6- هنگام غذا خوردن سرعت خود را به شدت پایین بیاورید.

بشقاب

7- از بشقاب و لیوان‌ های کوچک تر استفاده کنید.

8- همواره با وعده ‌ای کوچک، غذا خوردن تان را آغاز کنید.

9- قبل از سفارش غذا حتما به آن چه می‌ خواهید بخورید، خوب فکر کنید.

10- وعده‌ های اصلی و میان وعده‌ های تان را به طور منظم و سر ساعت مشخص میل کنید، به این ترتیب دیگر به شدت گرسنه نخواهید شد.

11- همواره غذای تان را با دیگران سهیم شوید و از همان ابتدا غذای تان را تقسیم کنید.

12- اگر بیرون از منزل غذا می‌ خورید نصف آن را در رستوران میل کنید و مابقی را به خانه بیاورید.

13- کمتر بخورید ولی وعده‌های غذایی را بیشتر کنید. پرخوری‌ های مکرر باعث می‌ شود معده شما گشاد شده و جا باز کند و در این حالت باید هر دفعه بیش از مقدار لازم، غذا بخورید تا احساس سیری کنید. با این ترتیب کالری دریافتی بدن‌ تان بیش از حد نیاز خواهد شد که منجر به از دست دادن تناسب اندام و چاقی خواهد شد.

هرگز جلوی تلویزیون غذا نخورید. معمولا افرادی که جلوی تلویزیون غذا می ‌خورند، بدون فکر این کار را انجام داده و توجهی به این موضوع ندارند غذایی که

در این حالت وارد بدن‌ شان می ‌کنند برای آن ‌ها خاصیت دارد یا خیر؟

برای تحت کنترل درآوردن این پرخوری ‌ها، بهتر است وعده‌ های غذایی را افزایش داده و در هر وعده، مقدار کمتری غذا بخورید. برای این کار بهتر است از میان وعده‌ های غذایی مناسبی استفاده کنید. استفاده از میان وعده‌ هایی که دارای پروتئین هستند بهتر می‌ توانند بر احساس گرسنگی کاذب شما غلبه کرده و آن را تحت کنترل درآورند.
نوشیدن آب

14- آب بنوشید و آدامس بجوید. اغلب اوقات زمانی که احساس گرسنگی می ‌کنید در واقع بدن شما نیاز به آب دارد. اکثر متخصصان تغذیه، نوشیدن 8 تا 10 لیوان در روز را توصیه می ‌کنند. اما واقعا می‌ توانید حساب لیوان ‌های آب نوشیده شده در روز را همیشه به طور دقیق به خاطر داشته باشید؟ مسلما نه. پس برای این کار موارد زیر را رعایت کنید: هر زمان که احساس گرسنگی می ‌کنید، یک لیوان آب بنوشید و مورد دیگر آن که همیشه قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید.

با انجام این موارد، به معده‌ کمک می‌ کنید تا احساس پر بودن کند و به این ترتیب نسبت به خوردن غذا، اشتهای کمتری خواهید داشت علاوه بر این که بدن تان به اندازه ی کافی آب مورد نیازش را دریافت خواهد کرد.

جویدن آدامس نیز می ‌تواند کمک خوبی برای کنترل اشتهای شما باشد مخصوصا اگر عاشق خوردن شیرینی ‌جات باشید. توجه داشته باشید برای این کار از آدامس ‌های بدون قند استفاده کنید.

15- هرگز جلوی تلویزیون غذا نخورید. معمولا افرادی که جلوی تلویزیون غذا می ‌خورند، بدون فکر این کار را انجام داده و توجهی به این موضوع ندارند غذایی که در این حالت وارد بدن‌ شان می ‌کنند برای آن ‌ها خاصیت دارد یا خیر؟ اگر به عنوان مثال یک پاکت چیپس در دست شان هست نقطه پایان خوردن چیپس آن‌ ها زمانی است که پاکت چیپس به انتها برسد. به این ترتیب بدن بیش از حد نیاز کالری دریافت کرده و منجر به چاقی خواهد شد. برای رها شدن از این شرایط بهتر است شام را در کنار خانواده و یا همراه با دوستان صرف کنید و هنگام شروع غذا، تلویزیون را خاموش کنید تا به آن چه می‌ خورید توجه بیشتری داشته باشید.

 

فرآوری: مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه تبیان


منابع:

هفته نامه ی سلامت – شماره ی 315

همشهری آنلاین - شهره فرجی

 

مطالب مرتبط:

مطالبی جامع و کامل درباره ی رژیم های کاهش وزن
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:49  توسط یگانه  | 

 • پنج شنبه 22/2/1390
 • تاريخ :
 • 7 حرکت برای کنترل نامحسوس وزن!


  در بسیاری از موارد، ممکن است فکر کنیم با حذف یک وعده، حتما کالری کمتری به بدن می رسد، ولی تجربه ثابت کرده است این رفتار در طولانی مدت منجر به افزایش حس گرسنگی و در نتیجه افزایش ولع خوردن می شود.


  وزن

  عادت کردن کنترل میزان وعده ی غذایی، آن قدر ها هم که فکر می کنیم سخت و ناممکن نیست!

  این جا راه حل هایی برای کاهش کالری دریافتی، بدون این که از لذت خوردن آن چه دوست داریم محروم شویم، پیشنهاد شده است:

   

  نصف کردن

  ما می توانیم به سادگی فقط نیمی از کالری غذای دلخواه مان را دریافت کنیم، فقط کافی است نیمی از غذا را بخوریم. مثلا اگر هر روز 20 قاشق غذاخوری برنج می خوریم، فقط 10 قاشق آن را بخوریم  و ما بقی حس گرسنگی امان را با آهسته خوردن سبزیجات خصوصا سبزیجات خام بر آورده کنیم. فراموش نکنیم سبزیجات را هم زمان با غذا نخوریم! یا قبل از غذا و یا بعد از غذا، البته این جا منظور از سبزیجات سبزی خوردن نیست، بلکه سایر سبزیجات مانند سالاد و... می باشد. اگر غذا در ظرف آماده برای ما آورده می شود، همان ابتدا سهم جدید خودمان را در ظرف دیگری جدا کرده و از مابقی آن دوری کنیم، بهتر است مابقی را دست نزده با دوست دیگری شریک شویم. 

   

  دو برابر کردن

  تعداد لقمه ها را با کوچک کردن اندازه ی آن ها دو برابر کرده و زمان جویدن را نیز افزایش دهیم.

   

  فارغ از زمان بودن

  بر حسب عادت زمانی  سراغ غذا نرویم. زمان، فراخوان غذا خوردن ندهد، بلکه حس گرسنگی مان ما را دعوت به غذا خوردن کند، البته در این میان حس دیگری که دعوت کننده ی ما است، حس بینایی یعنی همان چشم های ما است، بسیاری از مواقع چشم های ما به ما دستور خوردن می دهد تا حس گرسنگی.

  آن چه در مذهب مان در آداب غذا خوردن آمده را رعایت کنیم، که دقیقا همان چیزی است که تمام تجربیات ما در حال حاضر به آن رسیده است

  حس بینایی و حس بویایی در شراکت با هم بسیار اغوا کننده عمل می کنند، به قول معروف برای مقابله  " گاو نر می خواهد و مرد کهن ". البته کنترل این قضیه فقط در ابتدا سخت است، مطمئن باشیم اگر اجرا کنیم بسیار به خود می بالیم!

   

  حذف نکردن وعده ها

  در بسیاری از موارد، ممکن است فکر کنیم با حذف یک وعده، حتما کالری کمتری به بدن می رسد، ولی تجربه ثابت کرده است این رفتار در طولانی مدت منجر به افزایش حس گرسنگی و در نتیجه افزایش ولع خوردن می شود. در واقع با گرسنه نگه داشتن خود، به خود اجازه می دهیم در وعده ی بعد بیشتر بخوریم. چرا؟ چون بر این باوریم که کمتر خورده ام، پس حالا می توانم به راحتی  بیشتر بخورم! ولی در حقیقت داریم به خودمان دروغ می گوییم! 

  نوشابه رژیمی

   

  عدم زیاده روی در غذاهای رژیمی

  در بسیاری از موارد که خوشحالیم داریم غذای دلخواه مان را با انرژی کمتر می خوریم، درست داریم سر خودمان را کلاه می گذاریم، مثلا اگر نوشیدنی رژیمی می خوریم، اگر همیشه یک لیوان می خوردیم، این بار دو لیوان می خوریم، چرا؟ چون رژیمی است! دقیقا انرژی دریافتی همان می شود و چه بسا بیشتر از قبل.

   

  به راحتی نه بگوییم

  در بسیاری از موارد با توجه به فرهنگ مان نمی توانیم بگوییم " الان سیرم یا الان نمی خورم "؛ فقط فکر می کنیم " اگر نخورم بد می شود یا الان ناراحت می شود " ، بهتر است تعارف را کنار گذاشته و با کمال احترام و ادب چنین جملاتی را به کار ببریم " سعی می کنم اگر توانستم بخورم یا حتما خوشمزه است، در اولین فرصت می خورم. "

   

  اصرار نکنیم

  هیچ وقت در خوردن به دوست یا میهمان مان پافشاری نکنیم و اگر او در خوردن مردد است و یا نمی خورد، به پای بی ادبی او نگذاریم، اگر یک دوست یا میزبان واقعی هستیم، آن چه تدارک دیده ایم در اختیار میهمان مان بگذاریم و دست او را در انتخاب و میزان خوردن او آزاد بگذاریم، به قول معروف لقمه ها را نشمریم!

  و در نهایت این که آن چه در مذهب مان در آداب غذا خوردن آمده را رعایت کنیم، که دقیقا همان چیزی است که تمام تجربیات ما در حال حاضر به آن رسیده است!

  راحله باباپور

  بخش تغذیه تبیان


  مطالب مرتبط:

  15 نکته ی کلیدی برای کاهش وزن

  عوامل محیطی موثر در چاقی (1)

  عوامل محیطی موثر در چاقی (2)

  به موفقیت های خود در کاهش وزن جایزه بدهید!

  جدیدترین پیشنهاد برای کاهش وزن

  چرا لاغر ماندن برای بعضی ها، دشوارتر است؟

  دو خوراکی فوق العاده برای کاهش وزن

  اگر همیشه گرسنه هستید ...

  خوب فکر کنید تا چاق نشوید...

  10 فرمان برای آن هایی که رژیم دارند

  8 نکته ی رژیمی فوق ‌العاده

  + نوشته شده در  سه شنبه دهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:48  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 10/3/1390
 • تاريخ :
 • باورهای غلط در مورد تناسب اندام(3)

  www.novindiet.com


  به علت تطابق و سازگار شدن بدن با ورزش، قطع نمودن ورزش و ترک آن برای مدتی طولانی تاثیری قطعی منفی بر سطوح تناسب اندام شما خواهد گذاشت و اغلب کاهش وزن ناشی از تعریق، به علت کاهش آب بدن می باشد و نه چربی.


  تناسب اندام

   

  امروزه متخصصین تغذیه همه ی افراد را به داشتن فعالیت بدنی منظم برای رسیدن به تناسب اندام توصیه می نمایند. اما باورهای مشهور ولی نادرست بسیاری در مورد ورزش و تناسب اندام وجود دارند و برای همگان بسیار مفید است که این باورهای غلط رایج را به خوبی بشناسند.

  در قسمت های قبل برخی از باورهای غلط رایج در مورد ورزش و تناسب اندام را معرفی نمودیم. در این مقاله نیز به معرفی دیگر باورهای نادرست در این زمینه می پردازیم:

   

  باور غلط: حتی با 5 تا 10 دقیقه فعالیت در هفته نیز می توانید به تناسب اندام برسید.

  حقیقت امر: خیر متاسفانه جمله ی مذکور صحیح نیست.

  برای دست یابی به سطح متوسطی از تناسب اندام، هر فرد می بایست حداقل 5 مرتبه در هفته و هر مرتبه 40 تا 50 دقیقه را به فعالیت بدنی اختصاص دهد، در واقع فعالیت به میزان کمتر از مقدار مذکور تاثیر ملموس و قابل توجهی نخواهد داشت، هر چند که حتی مقادیر اندکی از فعالیت بدنی نیز تاثیر مثبتی را در مصرف کالری شما می گذارد و اگر بخواهیم آن را با عدم فعالیت بدنی مقایسه کنیم؛ داشتن کمی فعالیت بدنی همواره بهتر از فقدان فعالیت خواهد بود(به قول ما ایرانی ها: کاچی به از هیچی). 

  چنان چه توانایی شما برای فعالیت بدنی محدود است می توانید به تدریج و آهستگی توانایی خود را ارتقا بخشید. از طرف دیگر می توانید این میزان فعالیت را در روز تقسیم نمایید.

   

  باور غلط: اگر به سطوح بالایی از تناسب اندام دست یابید؛ حتی پس از یک کناره گیری طولانی از ورزش نیز این حالت حفظ خواهد شد. 

  حقیقت امر: خیر مسلما به علت تطابق و سازگار شدن بدن با ورزش، قطع نمودن ورزش و ترک آن برای مدتی طولانی تاثیری قطعی منفی بر سطوح تناسب اندام شما خواهد گذاشت.

  برای مثال با خود فرض کنید که قبلا می توانسته اید مسافت 3 کیلومتر را در مدت 12 دقیقه بدوید، سپس برای مدت 3 هفته برنامه دویدن خود را متوقف می کنید، مسلم است که به محض بازگشت به برنامه ی قبلی احتمالا دیگر نمی توانید به راحتی مسافت فوق را مانند سابق در 12 دقیقه طی کنید و قدری زمان می برد تا دوباره به توانایی بدنی پیشین بازگردید.

  اگر شما در حین فعالیت بدنی شدید آب ننوشید؛ خطر کرامپ ها به موازات خطرات جدی ناشی از دهیدراته شدن بدن ایجاد می شود

  یک اصل در تناسب اندام به نام اصل برگشت پذیری(Reversibility) این است که در صورت توقف طولانی مدت ورزش، بهبود آمادگی جسمانی حاصل شده به سرعت از دست خواهد رفت. اگر شما تمرینات بدنی را متوقف کنید؛ عضلات و سیستم قلبی - عروقی تان توانایی خویش در مصرف موثر اکسیژن به مانند سابق را از دست خواهد داد.

   

  باور غلط: هر چه میزان تعریق شما در حین ورزش بیشتر باید، چربی بدن تان سریع تر کاهش می یابد.                         

  حقیقت امر: اغلب کاهش وزن ناشی از تعریق، به علت کاهش آب بدن می باشد و نه چربی.

  تعریق شدید می تواند عوارض جانبی خطرناکی را در بر داشته باشد از جمله دهیدراته شدن بدن. لذا توصیه می شود که الگوهایی مناسب جهت جلوگیری از دهیدراته شدن بدن هنگام ورزش به کار برده شود.  همچنین بسیار عاقلانه است که از انواع لباس های پلاستیکی که تعریق را تشدید می کنند، استفاده نشود. در ضمن خالی از لطف نیست که یادآور شویم برخی از کمربندها و شلوارک های حرارتی بیشتر از طریق کاهش آب بدن سایز را کاهش می دهند.

   

  باور غلط: نوشیدن آب و دیگر آشامیدنی ها در حین فعالیت بدنی موجب گرفتگی، درد شکم و معده خواهد شد.

  حقیقت امر: این جمله صحیح نیست. در واقع اگر شما در حین فعالیت بدنی شدید آب ننوشید؛ خطر کرامپ ها به موازات خطرات جدی ناشی از دهیدراته شدن بدن ایجاد می شود. به علاوه نوشیدن آب سرد بر آب گرم به علت تخلیه سریع تر معده ارجحیت دارد.

   

  باور غلط: مکمل های ویتامینی به بهبود تناسب اندام و عملکرد بدن کمک می کنند.

  حقیقت امر: هیچ فرمول غیر معمولی برای بهبود تناسب جسمانی وجود ندارد و به جز در موارد خاص، مصرف مقادیر زیاد از مکمل های ویتامینی مورد نیاز نیست. چه بسا مصرف دوز بالای ویتامین در ورزشکاران و در پروش اندام، می تواند حتی خطرناک واقع شود.

  دریافت بیش از حد هر ماده مغذی ممکن است اثرات منفی بر سلامت در بر داشته باشد.

  پس از بهبودی درد ناشی از یک فعالیت دردزا، چنان چه طبق روالی صحیح

  تمرینات بدنی را انجام دهید و به تدریج بر شدت آن ها بیفزایید، در جلسات

  بعدی ورزش درد کمتری خواهید داشت

  باور غلط: تزریق ویتامین ب 12 اثر مثبتی را در افزایش سطح انرژی بدن دارد.

  حقیقت امر: این باور ممکن است از این حقیقت نشات گرفته باشد که تزریق ویتامین ب 12 در برخی از گیاهخواران فوایدی را در بر داشته است.

  تاکنون هیچ اثبات علمی پزشکی مبنی بر سودمند بودن تزریق ب12 در بهبود خستگی مزمن یک ورزشکار یا افزایش سطوح انرژی بدن افراد وجود نداشته است. به همین جهت بهتر است با یک متخصص تغذیه در مورد رژیم غذایی مناسب برای تناسب اندام مشورت کنید.

   

  باور غلط: اگر عضلات شما پس از ورزش درد نداشته باشد به این معنی می باشد که ورزش تان از شدت کافی برخوردار نبوده است.

  حقیقت امر:  پیروی افراط گونه از اصطلاح: نابرده رنج گنج میسر نمی شود، در مقوله ورزش و فعالیت بدنی و این که بخواهید جسم تان را توسط ورزش های شدید به رنج بیندازید تا به تناسب اندام برسید؛ ممکن است موجب آسیب رساندن به جسم تان گردد. دردناک شدن عضلات نشانگر فعالیت بدنی شدید و غیر منتظره، یا فعالیت بدنی پس از یک دوره عدم فعالیت بدنی است.

  پس از بهبودی درد ناشی از یک فعالیت دردزا، چنان چه طبق روالی صحیح تمرینات بدنی را انجام دهید و به تدریج بر شدت آن ها بیفزایید، در جلسات بعدی ورزش درد کمتری خواهید داشت. به هیچ وجه نباید درد و آسیب را به عنوان اهداف و نتایج مرسوم ورزش و فعالیت بدنی اطلاق کنید.

   

  در مقاله ی بعد آخرین سری از باورهای غلط در مورد تناسب اندام را معرفی خواهیم نمود.

   

  برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

  دکتر حمیدرضا فرشچی - همکار تبیان

  متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی

  بخش تغذیه تبیان


  مطالب مرتبط:

  مطالبی جامع و کامل درباره ی رژیم های لاغری
  + نوشته شده در  سه شنبه دهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:30  توسط یگانه  | 

  برای جلوگیری از ریزش مو چه باید خورد ؟


  ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرات می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی ، برخی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید ، آنمی  ( کم خونی ) و نوع تغذیه در ریزش مو دخیل است.

  اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن به خصوص مو  ، نمی توان نادیده گرفت. تحقیقات اخیر ژاپنی ها بعد از جنگ جهانی دوم این امر را تایید می کند؛ چرا که استفاده از رژیم غذایی غربی ها به وسیله ی ژاپنی ها باعث اضافه وزن  توام با ریزش مو در اکثر مردم شد.

  شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان  کمبودهای غذایی است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی  را به کار می برند که نتیجه ی آن بروز این مشکل است. همچنین کسانی که مواد غذایی حیوانی مصرف نمی کنند و به اصطلاح گیاهخوار هستند، به دلیل عدم اطلاع کافی در زمینه چگونگی مصرف غذاهای گیاهی، دچار کمبود پروتئین ، روی ، آهن  ، اسیدهای آمینه ی ضروری ، ویتامین های گروه B و ... می گردند.

  در زیر منابع برخی از عناصر مهم و موثر در سلامت مو ذکر شده است :


  پروتئین :

  اساس و پایه ی نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن ، پوست  و ... می باشد و در موادی مانند انواع گوشت ( مرغ ، ماهی  و گوشت قرمز  ) ، تخم مرغ  ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته ای مثل نان  ، برنج ، ماکارونی و سبزی ها  نیز به مقدار کمی وجود دارد.

  اسیدهای آمینه اجزای تشکیل دهنده پروتئین ها هستند که در مواد ذکر شده در بالا وجود دارند.


  کلسیم و منیزیم :

  گروه شیر و  لبنیات  منابع غنی کلسیم و منیزیم  و نیز پروتئین هستند.

  اگر فردی دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) باشد و از سایر مشتقات لبنیاتی نیز برای تامین نیازهای بدن خود استفاده نکند، باید به طور روزانه مکمل کلسیم  مصرف کند و مصرف سایر غذاهای غنی از پروتئین را نیز افزایش دهد.


  ویتامین های گروه B:

  یکی از راههای درمان ریزش مو مصرف مواد مغذی حاوی ویتامین B زیاد است که در گروه ویتامین های B ، ویتامین B6 و بیوتین اهمیت خاصی دارند. بیوتین ویتامینی است که دربسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است. منابع غذایی غنی از ویتامین B6  و بیوتین را برایتان ذکرمی کنم. منابع غنی از B6 : جگر، موز ، دانه آفتابگردان، ماهی ، مرغ، جوانه گندم ، آلوی خشک ، گوشت ، غلات سبوس دار  ، مخمر و زرده تخم مرغ ( به ترتیب) و منابع غنی بیوتین : جگر و گوشت مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، تخم مرغ و بادام زمینی است .


  آنتی اکسیدان ها

  شامل ویتامین E  ، ویتامین C  ، بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A  که در سیب زمینی شیرین، هویج  ، اسفناج پخته، کدو حلوایی ، طالبی  ، زرد آلو  ، کلم بروکلی ، گریپ فروت قرمز وجود دارد ) ، روی و سلنیوم می باشد. رژیم های غذایی نامناسب توام با سیگار کشیدن و آلودگی هوا باعث فعال شدن رادیکال های آزاد و به خطر افتادن سلامت فرد می شود. آنتی اکسیدان ها  مولکول هایی هستند که می توانند اثر رادیکال های آزاد را خنثی کنند. همچنین باعث ساخته شدن موی جدید و استحکام آن می شوند.

  به هر حال رفتار تغذیه ای صحیح که همیشه مورد تاکید می باشد، میزان رشد و استحکام فولیکول مو را بهبود می بخشد.

  طبق نظر کارشناسان تغذیه می توان گفت ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه B مانند بیوتین، اسید فولیک  ، پانتوتنیک اسید و برخی املاح مانند روی، آهن، گوگرد، سیلیس و مس اثرات مثبت زیادی بر روی مو دارند. آزمایش ها حاکی از آن است که مصرف بیوتین به صورت مکمل باعث تقویت و بهبود پوست به خصوص فولیکول های مو می شود.

  در ضمن در مورد کاهش مصرف نمک و اثر آن در توقف ریزش مو نظریه هایی ارائه شده است، اما در صحت این نظریه ها تردید وجود دارد . ولی در هر حال کاهش مصرف نمک برای سلامت عمومی بدن مفید است.

  دانشمندان ژاپنی بر اساس تحقیقات خود معتقدند که وجود چربی زیاد در رژیم غذایی مردان، مکانیسم طاسی  را سرعت می بخشد. به این ترتیب که قسمتی از پوست سر آنزیمی به نام گاما- آلفا- رداکتاز تولید می کند. این آنزیم باعث تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) می شود که این ترکیب باعث ریزش مو می شود. غدد چربی مجاور هر فولیکول مو نیز این آنزیم را تولید می کنند. وجود چربی زیاد در غذا باعث تحریک غدد چربی و افزایش فعالیت این غدد برای تولید آنزیم نام برده می شود.

  بهترین توصیه این است که غذاهای مفید و خوشمزه اما کم چرب مصرف نمایید. البته این عمل باعث رویش موی جدید نمی شود، اما می تواند از ریزش سایر موها جلوگیری کند. به طور کلی باعث سلامت جسم نیز می شود.

  همچنین مصرف مقداری مخمر همراه یک لیوان آب پرتقال  در صبح بسیار سودمند می باشد؛ زیرا مخمر منبع مناسبی از ویتامین های گروه B و املاح کمیاب ( املاحی که بدن به میزان خیلی کم به آن ها نیاز دارد) و اسیدهای آمینه است. به علاوه مصرف روغن ماهی و گردو که دارای اسیدهای چرب اُمگا- 3  و تخمه آفتابگردان که دارای اسیدهای چرب اُمگا-6 است ، مفید می باشد.

  برخی از مردم برای تامین مواد مغذی مورد نیاز خود تمایل دارند از قرص و دارو استفاده کنند و کمتر سراغ مواد غذایی مفید می روند. متخصصان تغذیه معتقدند که تنها 10 تا 20 درصد از مواد مغذی این قرص ها جذب می شوند و هنوز عوامل ناشناخته ی زیادی در غذاها وجود دارد که هنوز به شکل شیمیایی در داروها ساخته نشده اند، در نتیجه قرص و دارو هرگز نمی تواند جانشین غذا شود و فقط در مواقع ضروری از مکمل های غذایی می توان استفاده کرد.

  بررسی ها نشان می دهند که اسیدهای چرب اُمگا- 3  و اُمگا-6 با سلامت مو در ارتباط هستند؛ زیرا اغلب مردم وقتی منابع این نوع اسیدهای چرب را کمتر مصرف می کنند و یا اصلاً مصرف نمی کنند، دچار خشکی و شکنندگی مو ، خارش و شوره پوست سر و در نهایت ریزش مو  می شوند.


  منابع اسیدهای چرب اُمگا-3 و اُمگا-6

   اسیدهای چرب اُمگا-3  شامل آلفا- لینولنیک اسید و ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) است در ماهی های آب سرد مانند ماهی سالمون و ساردین، روغن سویا و کانولا، جوانه گندم  ، روغن  گردو  ، روغن تخم کتان یا پنبه و روغن ماهی  یافت می شود.

  اسیدهای چرب اُمگا-6 شامل اسید لینولئیک و اُمگا- لینولئیک اسید می باشد و در روغن های غیر اشباع گیاهی مانند روغن ذرت، روغن کانولا، روغن سویا، روغن بادام زمینی  و روغن آفتابگردان یافت می شوند.

  منبع : تغذیه و سلامتی

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:23  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 1/5/1387
 • تاريخ :
 • تاثير ميوه‌ها بر سلامت موها

  ميوه

  ميوه‌ها به‌ دليل دارا بودن املاح و ويتامين ها، تأثير به‌ سزايي در سلامت بدن از جمله پوست و مو دارند. ميوه‌ها سرشار از کلسيم، فسفر، سديم، پتاسيم، منيزيم، آهن و ويتامين هاي C و A بوده و براي رشد و استحکام پوست و مو بسيار مؤثر و سودمند هستند.

  مصرف مداوم ميو‌ه‌ها در پيشگيري از بيماري‌‌هاي مختلف خصوصاً بيماري‌هاي پوست و مو، مانند ريزش موها و حتي درخشندگي، استحکام و رشد و نموشان نقش چشمگيري را ايفا مي ‌کنند و طراوات و زيبايي را به پوست و مو مي‌ بخشند.

  دکتر مسعود داوودي، متخصص پوست و مو در اين زمينه معتقد است: "اصولاً ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه، انواع و اقسام ويتامين‌ها و مواد معدني را به بدن مي ‌رسانند و وجود اين مواد در سلامت پوست و مو مؤثر است. خوردن ميوه‌ها به ‌دليل داشتن خواص آنتي‌اکسيداني، فرآيندهاي تخريبي موجود در پوست و مو را تا حدودي کاهش مي ‌دهد. همچنين پوست و مو در اثر عوامل آسيب‌رسان بيروني مثل آفتاب ، داروها، سن و ... آسيب‌پذير خواهند بود."

  وي معتقد است:

  "افراد با خوردن ميوه‌هاي تازه مي‌ توانند ويتامين‌هاي موجود در آنها را جذب کنند و از تخريب و ريزش مو جلوگيري نمايند. اين در حالي است که ماليدن عصاره ي آنها روي سر به دليل عدم جذب شدن، فايده‌اي ندارد. حتي کرم‌هاي گياهي نيز مي‌ توانند باعث لطافت و مرطوب‌کنندگي پوست و مو شوند، ولي هرگز سلامت پوست و مو را در پي ندارند."

  در حالي که دکتر صفايي‌پور، متخصص پوست و مو مي‌ گويد: "خوردن ميوه‌ها و ماليدن آنها روي موها، تفاوت چنداني در سلامت و رشد آنها ندارند، فقط تا حدودي مي ‌توانند پروتئين‌ها را به موها برسانند. به‌ عنوان مثال ماده پروتئيني موجود در سويا سبب درخشندگي موها مي ‌شود، ولي باعث استحکام موها نمي ‌شود. همچنين موادي مانند روغن بادام شيرين به‌ عنوان مرطوب‌کننده‌ نقش مفيدي دارد، ولي سلامت موها را سبب نمي‌ شود." 

  شادي الهي، متخصص تغذيه خاطر نشان مي کند: "ميوه‌ها و سبزي‌ها به‌ دليل داشتن ويتامين‌ها و مواد معدني، نقش مهمي را در رشد و حفظ موها دارند. همچنين مصرف غذاهايي مانند نان سبوس دار و برنج که منابع سرشار ويتامين هاي گروه B و مرکبات و ميوه هايي مثل کيوي که حاوي ويتامين C هستند، نيز در رشد و نمو موها تأثير به سزايي دارند.

  عنصر روي که به وفور در گوشت قرمز و منابع پروتئيني يافت مي‌ شود، از جمله عناصري است که استحکام موها را سبب شده و از ريزش آنها جلوگيري مي ‌کند.

  استفاده از ميوه‌ها به ‌طور موضعي، تأثيري بر رشد و نمو موها ندارند، زيرا مدت زمان تماس با اين مواد کوتاه است. همچنين تأثير شامپوهاي حاوي مواد پروتئيني نيز روي استحکام و رشد موها به اثبات نرسيده است.

  براي تقويت موها و جلوگيري از ريزش آنها بايد به مقدار قابل توجهي از ميوه‌ها، سبزي‌ها، آب‌ميوه‌هاي گوناگون مخصوصاً آب هلو، انگور، زردآلو ، توت‌فرنگي و عصاره خرما استفاده کرد.

  مصرف مغزها مثل بادام، پسته و بادام زميني به دليل داشتن پروتئين، ويتامين هاي B1 و B2 براي درمان شوره سر، ريزش مو و تقويت و درخشندگي موها توصيه مي ‌شود.

  افراد مبتلا به شوره سر و ريزش مو مي ‌توانند هفته‌اي يک يا دو مرتبه با روغن زيتون سرشان را ماساژ دهند که علاوه بر استحکام و درخشندگي موها، از سفيد شدن آنها هم جلوگيري مي ‌کند."

  منبع:هفته نامه سلامت

  *مطالب مرتبط:

  مکمل ويتامين و املاح براي جلوگيري از ريزش مو

  موها هم گرسنه مي شوند

  تأثير ويتامين ها و املاح در حفظ جواني پوست (1) و (2)

  پوستي زيبا با مصرف آنتي اكسيدان

  حفظ سلامتي پوست با تغذيه مناسب

  چگونه و با چي سرم را بشويم؟

  چطور موهاي بلند را بايد شست؟

  ريزش موي سر در آقايان

  ريزش موي سر در خانم ها

  بهداشت مو

  براي داشتن موهايي زيبا چه كاري انجام دهيم؟

   

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:20  توسط یگانه  | 

  دلایل تغذیه ای سفید شدن مو(1)


  ویتامین B6 از ریزش موها پیشگیری می‌ کند و تولید ملانین در فولیکول موها را افزایش می ‌دهد که بدین ترتیب رنگ مو را حفظ می ‌نماید و اسید پانتوتنیک از کاهش موها و سفید شدن آن ها پیشگیری می ‌کند. از منابع غنی آن می ‌توان به گوشت عضلات، زرده تخم مرغ و غلات با پوسته اشاره کرد.


  سفید شدن مو

  فولیکول موی انسان روی پوست سر قرار دارد که روزانه تقریبا 35 میلی‌‌ متر کرک مو تولید می ‌کند. بدون توجه به اندازه آن، تنها حجم کوچکی از این سلول ‌ها در پایه فولیکول(ماتریکس)، بافت زایا تولید می‌ کنند. سپس پروتئین ‌های کمپلکس بالای فولیکول از آن منشاء می ‌گیرند.

  با رشد مو، داخل هر فولیکول مو، تقسیم سلولی ماتریکس و سنتز پروتئین ‌های ساختمانی مو ادامه می ‌یابد.

  گاهی به علل مختلف، رشد مو به کلی متوقف می‌ گردد. در این دوره، بخش اعظمی از ریشه مو و سلول‌ های باقیمانده فولیکول وارد مرحله نازایی می‌ شوند.

  با بهبود وضعیت تغذیه، دوره خواب سلول ‌های مو کاهش می ‌یابد، ریشه مو بازسازی می ‌شود و مو دوباره رشد می ‌کند.

  چرخه‌ های رشد هر فولیکول شامل ایجاد و تخریب ساختار مو می‌ باشد. بعد از دوره استراحت، موی جدید از مواد خام ساخته می ‌شود و هر فولیکول مو وارد مرحله تکثیر می‌ گردد که باید در این فاصله زمانی بسیاری از نیازهای متابولیک فولیکول مو تامین شود و گرنه مو به رشد مطلوب خود نخواهد رسید. این بدان معنی است که درشت مغذی ‌ها، ویتامین‌ ها و مواد معدنی خاص باید به میزان کافی برای رشد مو در اختیار بدن قرار گیرند.

   

  پیری پوسته سر

  تغییرات قابل توجهی در مرحله پیر شدن پوسته سر و فولیکول ‌های مو رخ می ‌دهد. از آن جمله می ‌توان به فرایندهای متابولیک در ساختار چربی زیر پوسته سر و میزان عروق تغذیه کننده فولیکول ‌های مو اشاره کرد که با افزایش سن از نوزادی تا سالمندی به تدریج کاهش می‌ یابد.

  با افزایش سن، خط رویش‌ موها به تدریج عقب رانده می ‌شود و موها نازک ‌تر و خاکستری رنگ می ‌شوند. حتی در مردان جوان نیز ممکن است پیری موها به شکل طاسی سر همراه با سفید شدن موها ظاهر ‌گردد. این تغییرات در نتیجه ارتباط هورمون‌ های جنسی مردانه با مواد ژنتیکی فولیکول ‌های موی سر می ‌باشد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی در یک فرد سالمند، تعداد رگ ‌های تغذیه کننده ی فولیکول‌ ها کاهش می یابد که به شکل کاهش جریان خون به موها ظاهر می ‌شود. در نتیجه، مواد مغذی کمتری به ماتریکس فولیکول مو می‌ رسد و علائم پیری و سفید شدن مو پدیدار می ‌گردد. با تامین مواد مغذی شامل ویتامین‌ ها، مواد معدنی و اسیدهای ‌آمینه می ‌توانیم روند پیری و تخریب ساختار مو را به تاخیر بیندازیم.

  در قسمت اول، به نقش برخی ویتامین ‌ها در پیشگیری از سفیدی مو می ‌پردازیم و در قسمت دوم به نقش مفید برخی اسیدهای آمینه و مواد معدنی در سلامت مو خواهیم پرداخت:

   

  مهم‌ترین ویتامین‌ های موثر در رشد و نمو مو به شرح زیر می ‌باشند:

   

  1- ویتامین A

  ویتامین A، آنتی اکسیدانی است که به تولید ترشحات چربی بر پوسته سر کمک می ‌کند. منابع خوب این ویتامین، روغن کبد ماهی، شیر، پنیر، گوشت، تخم‌مرغ، کلم بروکلی، اسفناج، کلم برگ، زردآلو، هلو و هویج می‌ باشد. دوز روزانه 5000 واحد ویتامین A توصیه می‌ شود، اما به خاطر داشته باشید که دریافت بیش از حد این ویتامین، به ویژه بالای 25 هزار واحد سمی است و موجب عوارض نامطلوب، مانند ریزش شدید مو و سایر عوارض سلامتی می‌ گردد.

   

  2- ویتامین C

  ویتامین C آنتی ‌اکسیدانی است که حفاظت از پوست و موی سالم را بهبود می ‌بخشد. منابع خوب این ویتامین شامل مرکبات، آناناس، گوجه فرنگی، کیوی، طالبی، فلفل دلمه‌ای، سیب زمینی آب پز و سبزیجات با برگ تیره می ‌باشد. دوز توصیه شده روزانه 60 میلی ‌گرم می‌ باشد و مصرف مقدار بسیار بیشتر از آن عوارض جدی گوارشی و کلیوی مانند سنگ کلیه را به دنبال دارد.

   

  3- ویتامین E

  ویتامین E، آنتی اکسیدان شناخته شده ‌ای است که گردش خون در پوسته سر را بهبود می‌ بخشد. منابع مناسب ویتامین E عبارتند از: روغن جوانه گندم، دانه سویا، دانه ‌های خام گیاهی، آجیل، سبزیجات با برگ تیره و لوبیاها. دوز توصیه شده روزانه 400 واحد می ‌باشد که زیاده‌ روی در دریافت آن می ‌تواند منجر به افزایش فشار خون و کاهش قابلیت انعقاد خون شود.

  افرادی که تحت درمان با داروهای ضد فشار خون یا ضد انعقاد خون هستند، باید قبل از مصرف مکمل‌ های غذایی با پزشک خود مشورت کنند.

   

  4- ویتامین B3

  نیاسین یا ویتامین B3، گردش خون پوسته ی سر را افزایش می ‌دهد. منابع آن شامل ماهی‌، مرغ، بوقلمون، گوشت قرمز و جوانه گندم می ‌باشد. دوز روزانه پیشنهادی، 15میلی‌ گرم است که بیشتر از آن موجب گرگرفتگی، سرخی و برافروختگی می ‌شود که در اثر رقیق سازی سلول‌ های خونی رخ می‌ دهد.

   

  5- ویتامین B5

  اسید پانتوتنیک از کاهش موها و سفید شدن آن ها پیشگیری می ‌کند. از منابع غنی آن می ‌توان به گوشت عضلات، زرده تخم مرغ و غلات با پوسته اشاره کرد.

  به طور کلی در یک فرد سالمند، تعداد رگ ‌های تغذیه کننده ی فولیکول‌ ها

  کاهش می یابد که به شکل کاهش جریان خون به موها ظاهر می ‌شود.

  در نتیجه، مواد مغذی کمتری به ماتریکس فولیکول مو می‌ رسد و علائم

  پیری و سفید شدن مو پدیدار می ‌گردد

  6- ویتامین‌ های B6 و B12

  ویتامین B6 از ریزش موها پیشگیری می‌ کند و تولید ملانین در فولیکول موها را افزایش می ‌دهد که بدین ترتیب رنگ مو را حفظ می ‌نماید. ویتامین B12 همراه با ویتامین B6، اثر مطلوبی بر حفظ موی سالم و شاداب دارد. منابع خوب ویتامین B6، عبارتند از: دانه ‌ها، غلات، جگر، قلوه و گوشت‌ های دیگر. منابع غذایی ویتامین B12 عمدتا غذاهای حیوانی می‌باشند.

   

  7- بیوتین

  بیوتین تولید کراتین در مو را افزایش می‌ دهد و از رنگ پریدگی و شکنندگی مو جلوگیری می‌ نماید. منابع بیوتین شامل غلات دانه کامل، زرده تخم مرغ، برنج، شیر و مخمرها می ‌باشد.

   

  8- اینوزیتول و کولین

  اینوزیتول از سلامت فولیکول‌ های مو حفاظت می‌ کند که منابع مفید آن عبارتند از: جگر، مرکبات، مخمرها و غلات دانه کامل.

  کولین در متیلاسیون تیامین و اسید تیامیدیک حائز اهمیت می ‌باشد که این مواد در ماتریکس فولیکول، نقش مهمی را بر عهده دارند. عدم وجود کولین در رژیم غذایی موجب عدم پیگمانتاسیون مو و رنگ پریدگی آن می ‌شود. از منابع مناسب کولین می ‌توان به جگر، سویا، کاهو، گل کلم، کلم پیچ و جو دو سر اشاره کرد.

   

  9- اسید فولیک

  اسید فولیک یا ویتامین B9 نقش مهمی در سنتز اسیدهای نوکلئیک در فولیکول ‌های مو دارد و سنتز پروتئین ‌های مو  در حضور آن انجام می ‌گیرد. در صورتی که رژیم غذایی کمبود اسید فولیک داشته باشد، علاوه بر علایم عصبی، ریزش مو افزایش می ‌یابد.

  اثرات منفی کمبود اسید فولیک در رژیم‌ های غذایی با کمبود ویتامین C و آهن تشدید می ‌شود و موی فرد، رنگ پریده، زمخت و کوتاه می ‌گردد. منابع غنی اسید فولیک عبارتند از: اسفناج، کلم بروکلی، سیب زمینی، غلات دانه کامل و حبوبات خشک.

  در قسمت بعد نقش اسیدآمینه ‌ها و مواد معدنی را در سلامت مو و پیشگیری از سفید شدن آن مورد بررسی قرار خواهیم داد.

   

  بخش تغذیه تبیان


  منبع: ماهنامه ی دنیای تغذیه شماره ی 87 -  مهسا جلیلی زیر نظر دکتر سلطانعلی محبوب

   

  مطالب مرتبط:

  8 نکته ی تغذیه ای برای رشد موها

  اگر موهای تان نازک شده...

  برای جلوگیری از ریزش مو چه باید خورد؟

  ویتامین E  ضد موخوره

  مواد لازم برای سلامت موها

  حفظ سلامت موها

  تاثیر میوه‌ها بر سلامت موها

  چرا موهایمان سفید می شوند؟

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:11  توسط یگانه  | 

 • يکشنبه 28/3/1385
 • تاريخ :
 • یخ در بهشت آلبالو


  مواد لازم برای 8 نفر:

  200 گرم

  شکر

  2قاشق غذاخوری

  آب لیموی ترش تازه

  1 لیتر

  آب آلبالو

  یک هشتم قاشق چای‌خوری

  وانیل

  روش تهیه:

  8 گیلاس(لیوان) مخصوص سرو را در یخچال قرار دهید تا سرد شوند.

  شکر، آب آلبالو و آب‌لیموترش را در ظرفی روی حرارت متوسط قرار دهید تا مواد بجوشد و شکر کاملاً حل شود. آن‌گاه حرارت را کم کنید تا 3- 2 دقیقه به آرامی‌بجوشد (اجازه دهید مواد خنک شود). سپس در ظرف فلزی (کم عمق) بریزید و به مدت 4- 3 ساعت در فریزر قرار دهید تا مواد یخ بزند. وقتی که مواد کاملاً یخ بست از فریزر خارج کرده و با هم مخلوط کنید و مجدداً در فریزر قرار دهید تا دوباره یخ بزند؛ سپس هنگام سرو با قاشق از مواد بتراشید، درون گیلاس‌ها را پر کنید، با برگ نعنای تازه‌ تزیین کنید و فوراً سرو نمایید.

  *مطالب مرتبط :

   - خواص آلبالو 

   - خواص لیمو ترش 

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:2  توسط یگانه  | 

   در برگزاری یک جشن عروسی موفق
  مراسم عروسی هر فرد،بی شک،خاطره انگیز ترین وبهترین شب در تمام عمر اوست.ولی در چند سال اخیرتبدیل شده است به پر استرس ترین ،دلهره آور ترین و سخت ترین شب.همه چیز حالت نمادین پیدا کرده است.حضوردر باغ و آتلیه برای انداختن عکس وفیگور های رمانتیک،برای عروسی که استرس داردو دامادی که دلشوره تمام وجودش راگرفته،غیر ممکن است.جالب این جاست که خانم عکاسی می گفت 60درصد عروس و دامادها در روز عروسی با هم قهر هستند

  کلید یک جشن عروسی موفق در برنامه ریزی آن می باشد. چه جشنی یک جشن موفق است؟ جشنی که همه چیز به خوبی پیش رود. مشکل عمده ای در طی آن به وجود نیاید. مسلّم است که در هر مراسم عروسی نکات کوچکی از قلم می افتد ولی به یاد داشته باشید که می توانید خطاها و مشکلات را با برنامه ریزی صحیح به حداقل برسانید.
  این نکات ساده به شما کمک می کنند که حدّاقل مقداری از استرس شما کاهش یابد

  یک اشتباه عمومی
  اشتباهی که بسیاری از زوج ها به آن دچار می شوند عدم برنامه ریزی دراز مدت می باشد

  پس از نامزدی هر چه سریع تر باید نسبت به برنامه ریزی جشن عروسی اقدام کنید


  یک تقویم خریداری کنید
  به محض تعیین تاریخ جشن عروسی، تاریخهای مختلفی را برای انجام کارهای مرتبط مشخص کنید. برای مثال: اگر نامزدی شما در خرداد ماه می باشد و عروسی شما در فروردین می باشد، تاریخی را در تقویم خود برای رزرو محل جشن در ماه شهریور انتخاب نمایید. سعی کنید تمام کارهایی که مقدور می باشد از ماه ها قبل انجام داد را انجام دهید تا در ماه های پایانی دغدغه ی خاطر کمتری داشته باشید

  در طول هر هفته، زمانی را به برنامه ریزی تخصیص دهید
  یک روز هفته را انتخاب کنید و در آن روز مشخص کارهای انجام شده را مرور و نسبت به برنامه ریزی هفته های آتی اقدام کنید

  تقسیم وظایف
  بهترین روش انجام کارها، تقسیم وظایف می باشد. عروس و داماد هر دو باید در جریان انجام کلیه ی امور باشند. لیستی با ذکر تمام جزئیات از کارهایی که باید انجام شوند تهیه نمایید، سپس از روی آن ،کارها را تقسیم نمایید

  صحبت، صحبت، صحبت
  بسیار حائز اهمیت است که مطمئن شوید کارها با ذکر جزئیات دقیق تقسیم گردیده اند و مطمئن شوید که به همدیگر نکات ریز را یادآوری و در موردشان صحبت کرده اید

  انعطاف پذیر باشید


  مسلّما" هرکدام از طرفین، عروس و یا داماد ممکن است خواسته ها و نظرات مختلفی را در برگزاری مراسم و حتی جزئیات تهیه و تدارک داشته باشد. همیشه اجازه دهید که طرف مقابل دلایل خود را در مورد نکات فوق بیان نماید. شاید دلایلی وجود دارد که شما اگر مطلع شوید نظرتان موافق گردد. نهایتا" هیچگاه فراموش نکنید که انعطاف پذیری یک اصل بسیار مهم می باشد


  انعقاد قرارداد
  در هنگاه عقد قرارداد با تالارهای پذیرایی، مراکز سرو غذا و گل فروشی ها حتما" تمام جزئیات را قید نمایید و انتظارات دقیق خود را در زمان عقد قرارداد بیان نمایید. مطمئن شوید در قرارداد تاریخ دقیق، زمان و محل را قید نموده اید. فراموش نکنید که در مورد انتخاب موارد فوق کیفیت را فدای قیمت پایین نکنید! مهمترین نکته اینکه قبل از امضای قرارداد آن را به دقت مطالعه کنید ضمن اینکه قبل از امضای آن از شرایط کنسل نمودن و هزینه های احتمالی کنسل کردن آن مطلع شوید

  به برنامه ریزی خود ادامه دهید
  مسلّم است که هر چه بیشتر و دقیق تر برنامه ریزی نمایید احتمال اینکه مشکلی بروز نماید را به حداقل می رسانید. دفترچه یادداشتی خریداری نمایید و تمام اطلاعات مربوطه را در آن نگهداری کنید. (رسیدها، قرارداد ها، برنامه ها و ...) و حتی کارهایی را که به دوستان و اقوام واگذار می کنید را در آن یادداشت نمایید

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 10:7  توسط یگانه  | 

  سفره عقد   آرزوها

  مجری تخصصی شیک ترین-مدرن ترین و مجلل ترین سفرهای عقد

  در35 نمونه درهر مدل و رنگ مطابق با سلیقه وبودجه شما

  میزحنا-میزنامزدی-جایگاه عروس-تالار-باغ-عکاس-فیلمبردار-موزیک

  خدمات مجالس-سفره هفت سین-تزئین کادو

  طراحی و اجرای زیباترین و مجلل ترین سفره عقدهای سنتی و مدرن ، میز نامزدی ، حنابندان ، یادبود (gift) ، تزیینات مجالس ، تزیینات جهیزیه و هدایای عقد عروس ...
  همراه با گل آرایی و شمع آرایی و ...
  كادر طراحان مجرب ایده مصمم است تا همراهی شایسته برای شما در شادیهایتان باشد

  اجاره و فروش شیکترین و مدرنترین دکوراسیون های سفره های عقد(خنچه) ، میز نامزدی ، سینی های حنا ، و ارائه انواع تابلو های پتینه همراه با میوه آرایی و گل آرایی بسیار مجلل و زیبا ،تزئینات با حریر ، پارچه ، پر ، گل طبیعی یا مصنوعی ، عروسک ، ظروف با چیدمان های کلاسیک ، مدرن توسط بهترین دیزاینرهای
  .
  آموزش و تدریس طراحی و دیزاین سفره عقد - خنچه - میزنامزدی - میوه آرایی و سبزی آرایی - گلهای ارگانزا - پتینه - دکوپاژ و ... توسط بهترین اساتید مجرب پذیرفته می شود.

  با ماتماس بگیرید و ژورنالی از بی نظیرترین سفره های عقد را به انتخاب بنشینید

  ازسایت ما دیدن فرمائیدwww.arezoha.ir  

  تلفن تماس:     021-  44312144  ---- 09394431214

  09192496559 


  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 10:6  توسط یگانه  | 

  کشیدگی انگشتان دست و یافته‌های تازه روانشناسی


  تحقیقات- همشهری آنلاین:
  طول انگشت کودک شما ممکن است با میزان موفقیت او در امتحانات ارتباط داشته باشد.
  پژوهشگران در دانشگاه بات در مقاله‌ای که در شماره این هفته “نشریه روانشناسی انگلیس” منتشر کرده‌اند، نشان داده‌اند که کودکان هفت‌ساله‌ای که انگشت انگشتری‌شان بلندتر از انگشت اشاره‌شان است در ریاضیات نمره بالاتری به دست می‌آورند.

  البته این قضیه ربطی به کف‌بینی ندارد و مهارت تحصیلی را مغز آدم تعیین می‌کند و نه انگشتش. اما عاملی وجود دارد که هم بر مغز و هم بر طول انگشت موثر است و آن هم قرار گرفتن جنین در معرض هورمون‌های جنسی در رحم است.

  کاملا ثابت شده است که طول انگشت انگشتری نسبت به انگشت اشاره به میزان قرارگیری در معرض هورمون جنسی مردانه در رحم ارتباط دارد.

  برای همین است که در مردان انگشت انگشتری معمولا بلندتر از انگشت اشاره است ولی در زنان انگشت اشاره بلندتر از انگشت انگشتری یا هم‌اندازه آن است.

  در عین حال شواهدی وجود دارد که قرارگیری در معرض میزان بالای تستوسترون در دوران جنینی باعث بهبودی استدلال فضایی در فرد می شود و این مهارت در ریاضیات و نیز نقشه‌خوانی مفید است.

  طول انگشت انگشتری با صفات دیگری هم ارتباط داده شده است که می‌تواند تحت تاثیر تستوسترون قرار گیرد.

  یک تحقیق در انگلیس نشان داده است که فوتبالیست‌های حرفه‌ای انگشتان انگشتری درازتری دارند و طول انگشت انگشتری بازیکنان بین‌المللی هم از بازیکنان باشگاهی محلی بلندتر است. همین خصوصیت در ورزشکاران زن هم دیده شده است.

  در یک تحقیق دیگر در دانشگاه لیورپول انگلیس نشان داده است که مردان با انگشت انگشتری کوتاه‌تر ممکن است اندکی بیشتر در معرض حمله قلبی در سنین پایین‌تر باشند، اما احتمال قلبی در سنین بالاتر در آنها کمتر است.

  شواهدی وجودی دارد که انگشت انگشتری درازتر ممکن است با شمار بالاتر اسپرم همراهی داشته باشد.

  گرچه نتایج تحقیق فوق جنبه دیگری از تاثیر هورمون‌ها در دوران جنینی را بر فیزیولوژی انسانی روشن می‌کند، اما باید این یافته‌ها را با احتیاط تفسیر کرد، زیرا این ارتباط میان طول انگشتان و صفات جسمی یا روانی تنها ارتباط آماری هستند.

  آنها بیانگر رابطه بین میانگین‌ها در سطح عموم جمعیت هستند و لزوما نمی‌توان در مورد یک فرد خاص به آنها استناد کرد.

  همه موافق هستند که عموما مردان بلندقدتر از زنان هستند، اما در عین حال هیچ‌کس هم تردید ندارد که برخی از زنان از برخی مردان بلندقدتر هستند. همین قضیه در مورد طول انگشت انگشتری هم صادق است.

  برای مثال تحقیق دانشگاه بات بیانگر آن است که تستوسترون ممکن است در یک عامل تاثیرگذار در توانایی کودکان در ریاضیات باشد. اما عوامل مختلف دیگری مانند فشارهای محیطی و اجتماعی و نیز سایر عوامل زیست‌شناختی مانند ژن‌ها هم در این توانایی موثرند.

  بنابراین بسیاری از کودکان با انگشت انگشتری کوتاه کاملا در ریاضیات خوب یا حتی عالی خواهند بود.

  اصولا هنگامی که پای پژوهش درباره منشا صفات انسانی به میان می‌آید، چه منشا ژنتیکی، چه هورمونی یا محیطی با ید همین احتیاط را به خرج داد.

  به جز موارد استثنایی مثل ژن به وجود آورنده بیماری تحلیل‌برنده عصبی هانتینگتون ـ که دارندگان آن حتما در میانسالی به این بیماری علاج‌ناپذیر مبتلا می‌شوند، بسیاری از چنین عواملی تنها زمینه‌ساز ایجاد یک صفت هستند یا به همراه عوامل دیگر در ایجاد آن شرکت دارند، نه اینکه عامل منفرد و همیشگی به وجود آورنده آن باشند.

  *نویسنده این مطلب مارک هندرسن دبیر علمی روزنامه تایمز است.


  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 9:35  توسط یگانه  | 

  ارتباط طول انگشتان دست با موفقیت فرد

  طول انگشت کودک شما ممکن است با میزان موفقیت او در امتحانات ارتباط داشته باشد.
  انگشتان دستپژوهشگران دانشگاه بات در مقاله‌ای که در شماره این هفته “نشریه روانشناسی انگلیس” منتشر کرده‌اند، نشان داده‌اند که کودکان هفت‌ساله‌ای که انگشت انگشتری‌شان بلندتر از انگشت اشاره‌شان است، در ریاضیات نمره بالاتری به دست می‌آورند.
  البته این قضیه ربطی به کف‌بینی ندارد و مهارت تحصیلی را مغز آدم تعیین می‌کند، نه انگشتش. اما عاملی وجود دارد که هم بر مغز و هم بر طول انگشت موثر است و  آن هم  قرار گرفتن جنین در معرض هورمون‌های جنسی در رحم است.
  کاملا ثابت شده است که نسبت طول انگشت انگشتری به انگشت اشاره، به میزان قرار گرفتن در معرض هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) در رحم ارتباط دارد و هر چقدر تماس با هورمون تستوسترون بیشتر باشد، طول انگشت انگشتری بلندتر می شود.برای همین است که در مردان انگشت انگشتری معمولا بلندتر از انگشت اشاره است، ولی در زنان انگشت اشاره بلندتر از انگشت انگشتری یا هم‌اندازه ی آن است.
  در عین حال شواهدی وجود دارد که قرارگیری در معرض میزان بالای تستوسترون در دوران جنینی باعث بهبودی استدلال فضایی در فرد می شود و این مهارت در ریاضیات و نیز نقشه‌خوانی مفید است.
  طول انگشت انگشتری با صفات دیگری هم ارتباط داده شده است که می‌تواند تحت تاثیر تستوسترون قرار گیرد.
  یک تحقیق در انگلیس نشان داده است که فوتبالیست‌های حرفه‌ای انگشتان انگشتری درازتری دارند و طول انگشت انگشتری بازیکنان بین‌المللی هم از بازیکنان باشگاهی محلی بلندتر است. همین خصوصیت در ورزشکاران زن هم دیده شده است.
  در یک تحقیق دیگر در دانشگاه لیورپول انگلیس نشان داده است که مردان با انگشت انگشتری کوتاه‌تر ممکن است، اندکی بیشتر در معرض حمله قلبی در سنین پایین‌تر باشند، اما احتمال قلبی در سنین بالاتر در آنها کمتر است.
  شواهدی وجودی دارد که انگشت انگشتری درازتر ممکن است با شمار بالاتر اسپرم همراهی داشته باشد.
  گرچه نتایج تحقیق فوق، جنبه دیگری از تاثیر هورمون‌ها در دوران جنینی را بر فیزیولوژی انسانی روشن می‌کند، اما باید این یافته‌ها را با احتیاط تفسیر کرد، زیرا ارتباط میان طول انگشتان و صفات جسمی یا روانی تنها ارتباط آماری هستند. آنها بیانگر رابطه بین میانگین‌ها در سطح عموم جمعیت هستند و لزوما نمی‌توان در مورد یک فرد خاص به آنها استناد کرد.
  همه موافق هستند  که عموما مردان بلندقدتر از زنان هستند، اما در عین حال هیچ‌کس هم تردید ندارد که برخی از زنان از برخی مردان بلندقدتر هستند. همین قضیه در مورد طول انگشت انگشتری هم صادق است.
  برای مثال تحقیق دانشگاه بات بیانگر آن است که تستوسترون ممکن است در دوران جنینی، یک عامل تاثیرگذار در توانایی کودکان در ریاضیات باشد. اما عوامل مختلف دیگری مانند فشارهای محیطی و اجتماعی و نیز سایر عوامل زیست‌شناختی مانند ژن‌ها هم در این توانایی موثرند. بنابراین ممکن است بسیاری از کودکان با انگشت انگشتری کوتاه، کاملا در ریاضیات خوب یا حتی عالی باشند.
  اصولا هنگامی که پای پژوهش درباره منشا صفات انسانی به میان می‌آید، چه منشا ژنتیکی، چه هورمونی یا محیطی، باید همین احتیاط را کرد.
  به جز موارد استثنایی مثل ژن به وجود آورنده بیماری تحلیل‌برنده عصبی هانتینگتون که دارندگان آن حتما در میانسالی به این بیماری علاج‌ناپذیر مبتلا می‌شوند، بسیاری از اینگونه عوامل، تنها زمینه‌ساز ایجاد یک صفت هستند یا به همراه عوامل دیگر در ایجاد آن شرکت دارند، نه اینکه عامل منفرد و همیشگی به وجود آورنده ی آن باشند.
  *نویسنده: مارک هندرسن- دبیر علمی روزنامه تایمز
  The Times, May 26, 2007
   

  ارتباط طول انگشتان دست با موفقیت فرد

  مطالب جالب

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 9:31  توسط یگانه  | 

  محققان پس از مطالعات بسیاری دریافته اند که بلندتر بودن انگشت حلقه نسبت به انگشت اشاره در زنان و مردان حقایقی را نشان می دهد .زنانی که نسبت انگشت حلقه آنها از انگشت اشاره بیشتر است استعداد و تمایل بیشتری به فعالیت های ورزشی دارند .

  اسرار شگفت انگیز بلندی انگشتان
  اسرار بلندی انگشتان حلقه نسبت به اشاره

  محققان پس از مطالعات بسیاری دریافته اند که بلندتر بودن انگشت حلقه نسبت به انگشت اشاره در زنان و مردان حقایقی را نشان می دهد .

  زنانی که نسبت انگشت حلقه آنها از انگشت اشاره بیشتر است استعداد و تمایل بیشتری به فعالیت های ورزشی دارند .

  علت دقیق این امر هنوز مشخص نیست اما معلوم است که عوامل ژنتیکی نقش قابل ملاحظه ای در این میان بر عهده دارند .

  نتایج بررسی های انجام شده در مردان نیز نشان می دهد که چنانچه انگشت حلقه بلندتر از انگشت اشاره باشد ، توانایی های هوشی ، استعداد موسیقی و حساسیت و آمادگی افراد برای ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد .

  نتایج فوق پس از بررسی های بسیار و انجام اشعه ایکس روی دست راست و چپ بیش از ??? نفر بین سنین ?? تا ?? سال بدست آمده و انتخاب افراد در سنین بالا نیز بیشتر به دلیل بررسی عواقب و نتایج بوده است.

  بنابر همین گزارش زنانی که انگشت حلقه آنها از اشاره بلندتر است از حدود ?? سالگی تمایل به انجام ورزشهای گوناگون دارند و جالب اینجاست که در این ورزش ها بویژه در دویدن تنیس و فوتبال نیز به دستاوردهای خوبی می رسند .

  مردانی هم که چنین وضعیتی دارند حتی از نظر روحی نیز حساس تر میباشند به همین دلیل آمادگی کارهای هنری را داشته و در عین حال مستعد به ابتلا به برخی بیماریها می باشند که از آن میان میتوان به فشار خون بالا و مشکلات قلبی اشاره کرد.

  البته لازم به ذکر است که نتایج کلی و عمومی است و قطعی نمی باشد ، فقط چنین مردانی باید بیشتر مراقب وضعیت سلامتی خود باشند .

  منبع : www.abcnews.com

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:40  توسط یگانه  | 

 • يکشنبه 8/3/1390
 • تاريخ :
 • برای استفاده بی خطر از گوشواره باید...


  در میان زیور آلا‌ت آویزی، گوشواره ها کم خطرترین هستند، اما در شرایطی خاص حتی گوشواره ها هم خطرناک محسوب می شوند. نرمه گوش (قسمت پایین گوش) از جمله امن‌ترین نواحی بدن برای اتصال گوشواره ‌هاست.

  آویزان کردن گوشواره به گوش

  سوراخ کردن نرمه گوش و آویزان کردن گوشواره به آن، رسمی است که از دیر باز در فرهنگ‌های گوناگون برای خانم ‌ها مرسوم بوده است. در بعضی کشورها مثل هند قرار دادن آویز در بینی نیز متداول است.

  اما امروزه، بسیار دیده می‌شود که به تقلید از فرهنگ غرب، زیورآلاتی در نواحی مختلف بدن از جمله لب، زبان، ناف و ... قرار می ‌گیرد. قرار دادن زیورآلات در نواحی مختلف به جز نرمه گوش بسیار خطرناک و منبع عوارض گوناگون است. زیورآلاتی که با سوراخ کردن ناحیه لب و زبان در این نواحی قرار می ‌گیرد، بسیار خطرناک است. لب و زبان جزء بافت ‌های بسیار پرخون بدن هستند که سوراخ کردن آن ها احتمال ایجاد خونریزی ‌های شدید و نیز التهاب و عفونت در این نواحی را به همراه دارد. تورم‌های شدیدی که گاه به دنبال سوراخ کردن لب یا زبان ایجاد می ‌شود ممکن است به بسته شدن راه‌های هوایی بیانجامد.

   

  سوراخ کردن گوش کودکان

  نرمه گوش (قسمت گوشتی پایین گوش) از جمله امن‌ترین نواحی بدن برای اتصال آویز و گوشواره ‌ها است. در بسیاری از خانواده‌ها مرسوم است که گوش دختر بچه ‌ها را در سنین بسیار کم و با روش‌های خانگی نخ و سوزن سوراخ می‌کنند. اما این روش ممکن است به دلیل استریل نبودن، شخص را دچار عفونت کند. بهتر است برای سوراخ کردن گوش کودکان به مراکز درمانی مجاز که از استریل بودن وسایل و تجهیزات آن مطمئن هستیم، مراجعه کنیم، زیرا احتمال انتقال عفونت‌هایی مثل هپاتیت و کزاز با وسایل آلوده وجود دارد.

  بهتر است در این مورد از پزشک کودک خود راهنمایی بخواهید. سوراخ کردن گوش در شرایط استریل، ‌در مجموع عملی کم ‌خطر است، اما در مورد بعضی از بیماران مثل کسانی که استعداد عفونت دارند (بیماران دیابتی یا افرادی که کورتون مصرف می‌کنند) و یا افرادی که احتمال خونریزی در آن ها بالا است (مثل افرادی که داروی ضدانعقاد مصرف می‌کنند)، بهتر است قبل از سوراخ کردن گوش، با پزشک مشورت شود.

   

  عوارض سوراخ کردن گوش

  با وجودی که گوش یکی از رایج‌ترین نواحی بدن برای نصب آویزها است، اما سوراخ کردن گوش نیز ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد، از جمله این عوارض می ‌توانیم به عفونت‌ها،‌ حساسیت‌ به فلزهای مختلف گوشواره‌ها، تشکیل یک بافت برجسته در ناحیه نرمه گوش و نیز پارگی گوش در اثر ضربه اشاره کنیم.

  ایجاد چند سوراخ بر روی گوش شایع است، اما سوراخ کردن لاله گوش‌ (قسمت غضروفی بالای گوش) خطرناک است، زیرا این منطقه غضروفی است و رگ‌خونی ندارد، در نتیجه التهاب اطراف سوراخ ایجاد شده دیرتر بهبود پیدا می ‌کند و احتمال ایجاد عفونت و تاول معمولا در ماه ‌های اول بعد از سوراخ کردن، به‌خصوص در ماه‌های گرم سال، زیاد است

  علامت ایجاد این عفونت در قسمت لاله گوش، تورم دردناک، گرمی و قرمزی است که معمولا نرمه گوش را درگیر نمی‌کند.

   

  8 نکته مهم هنگام استفاده از گوشواره

  1- قبل از اقدام به سوراخ کردن گوش با پزشک مشورت کنید تا از نظر سلامت عمومی بدن مشکلی وجود نداشته باشد. در ضمن از پزشک در مورد مراکز مجاز و مطمئن برای این کار راهنمایی بخواهید.

  2- بعد از سوراخ کردن گوش، احتمال عفونت‌های سطحی نرمه گوش وجود دارد که این عفونت‌ها معمولا به خوبی به درمان موضعی پاسخ می ‌دهند. بنابراین محل سوراخ شده را با یک حوله گرم و مرطوب کمپرس کنید و در صورت نیاز از یک پماد آنتی ‌بیوتیک استفاده کنید.

  3- از گوشواره ‌های سنگین به مدت طولانی استفاده نکنید، زیرا این گوشواره‌ها ممکن است سوراخ گوش را گشاد و حتی پاره کنند و نرمه گوشه را به دو قسمت تقسیم کنند.

  4- اگر پشت (گل میخ) گوشواره شما بلند است یا گوشواره شما قسمت نوک تیزی دارد که در هنگام خواب شما را اذیت می ‌کند، باید گوشواره خود را هنگام خواب خارج کنید، زیرا این نواحی نوک تیز ممکن است زخم‌های فشاری یا آزردگی‌های پوست قسمت پشتی لاله گوش را ایجاد کنند.

  5- اگر کودک کم سن و سال شما گوشواره دارد، مراقب باشید که قفل گوشواره ‌اش محکم باشد و کودک نتواند خودش آن ‌را باز و بسته کند، زیرا در این صورت ممکن است کودک گوشواره‌اش را از گوش خارج کرده، آن ‌را به دهان ببرد و ببلعد که خطر خفگی وجود دارد.

  6- هنگام انجام ورزش ‌های پُر برخورد بهتر است گوشواره ‌ها از گوش خارج شوند، زیرا احتمال پارگی گوش در اثر کشیده شدن گوشواره‌ها به هنگام ضربه وجود دارد.

  7- یکی از عوارض شایع استفاده از گوشواره‌ها، حساسیت پوستی به فلزهایی است که گوشواره‌ از آن ساخته شده است. این حساسیت‌ها به‌ صورت خارش، قرمزی و التهاب دیده می ‌شود. معمولا افراد به گوشواره‌هایی از جنس نیکل حساسیت دارند، اما حساسیت به طلا و یا نقره نیز گزارش شده است.

  می ‌توانید دنبال زیورآلاتی بگردید که روی آن ها برچسب "بدون نیکل" یا "ضدحساسیت" خورده باشد، یا این که زیورآلاتی از جنس استیل ضدزنگ یا طلای سفید یا طلای زرد بخرید.

  برای برطرف شدن حساسیت، بهتر است گوشواره خود را عوض کنید و اگر مشکل برطرف نشد، شاید لازم باشد مدتی گوشواره را از گوش خود خارج کنید.

  8- پاره شدن نرمه گوش سوراخ شده در اثر ضربه یکی از عوارض شایع است. ممکن است در اثر تصادف رانندگی، افتادن، نزاع ورزش ‌های پُربرخورد و یا کشیده شدن یک گوشواره به‌ صورت تصادفی نرمه گوش پاره شود. اگر چنین اتفاقی افتاد، ظرف حداکثر 24 ساعت به پزشک مراجعه کنید. پزشک این ناحیه را بخیه می‌زند و محل پاره شده معمولا در مدت سه ماه ترمیم می‌شود. بعد از این زمان می ‌توان نرمه گوش را مجددا سوراخ کرد.

   

  گوشواره ارزان قیمت نخرید!

  همه ما عاشق خرید وسایل ارزان قیمت هستیم، ولی اگر می‌خواهید گوشواره بخرید، بهتر است پول بیشتری برای آن در نظر بگیرید.

  طبق تحقیقات آکادمی امراض پوستی آمریکا، محققان انواع مختلفی از گوشواره ‌های ارزان ‌قیمت را امتحان کردند و دریافتند بیش از یک‌سوم آن ها دارای فلز نیکل هستند. وجود این فلز، باعث ایجاد آلرژی‌های پوستی می ‌شود که اثراتی مانند ورم کردن، قرمز شدن و خارش به همراه دارد.

  تحقیقات نشان داده که وجود نیکل در گوشواره‌ها خطر ابتلا به اگزما در دست‌ها را نیز بالا می ‌برد، البته برای کسانی که به نیکل حساسیت دارند، این وضعیت با خشکی و قرمزی روی پوست شروع می‌شود و ممکن است با پیشرفت این نوع حساسیت، پوست دردناک، ترک ‌خورده و خشک شود.

  اگر متوجه چنین علایمی شدید، می ‌توانید با زدن پماد یا کرم هیدروکورتیزن یک درصد روی محل، آن را درمان و حتما گوشواره‌های تان را بلافاصله از گوش تان خارج کنید.

  اگر بعد از 3 تا 5 روز همچنان این علایم بدتر شدند، با وجود این که گوشواره‌های تان را استفاده نمی‌کردید، به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

  فرآوری: معصومه آیت اللهی

  بخش تغذیه و سلامت تبیان


  منابع:

  سایت دکتر محمدعلی نیلفروش زاده- متخصص پوست، مو و زیبایی

  هفته نامه سلامت

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:11  توسط یگانه  | 

  5 علت شایع کمردرد


  ساختمان کمر عبارت است از: مهره ها، دیسک بین مهره ها، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک، نخاع، اعصاب، عضلات کمر، لگن و پوست پوشاننده کمر.
  کمردرد
  ستون فقرات از چندین مهره تشکیل شده است. این مهره ها باعث حرکت می شوند. همچنین حفاظت از نخاع را بر عهده دارند.

  نخاع شامل مجموعه ای از اعصاب است. این اعصاب از مغز تا پایین ستون فقرات کشیده شده اند.

  دیسک ها مانند بالش در بین مهره ها می باشند. این دیسک ها، فشار را به حداقل ممکن می رسانند. قسمت مرکزی دیسک قابل پاره شدن می باشد و به همین دلیل می تواند موجب ناراحتی بافت عصبی و بروز سیاتیک گردد.

  رباط ها یکی از قوی ترین بافت های نرم فیبری می باشند که استخوان ها را به هم می چسبانند. رباط ها باعث چسبندگی و ارتباط مهره ها به همدیگر و دیسک ها می شوند.

  بسیاری از عضلات مربوط به خم شدن و چرخاندن کمر و حرکت دادن انتهای بدن، از طریق تاندون ها به ستون فقرات متصل می شوند.

  کمر دارای وظایف متعددی می باشد، از جمله: حرکت بدن، حفاظت از بافت های بدن و حمایت از ساختمان بدن.

  هنگامی که ایستاده ایم، پایین کمر، وزن بدن را تحمل می کند. هنگامی که خم میشویم و یا کمر را می چرخانیم، پایین کمر در حال حرکت می باشد. پس صدمه به ساختار بدن (مانند ستون فقرات، عضلات، تاندون ها و رباط ها) را می توان از طرز ایستادن و حرکت فرد تشخیص داد

  حفاظت از بافت نرم سیستم عصبی و نخاع و لگن و شکم یکی از عملکردهای اساسی کمر می باشد.

   

  دلایل شایع کمردرد

  1- فشار به کمر یا دررفتگی کمر

  صدمه به رباط ها، تاندون ها و یا عضلات کمر موجب وارد آمدن فشار و یا دررفتگی کمر می گردد. دررفتگی کمر در اثر استفاده زیاد یا نادرست از کمر و یا حادثه اتفاق می افتد.

  اگر درد کمر تا مدت سه ماه ادامه داشته باشد، مزمن نامیده می شود. این درد کمر غالبا در افراد 40 ساله دیده می شود، اما ممکن است در هر سنی واقع شود.

  فشار کمر در اثر استرس و گرفتگی عضلات پایین کمر بوجود می آید.

  تشخیص دررفتگی و فشار کمر توسط بررسی تاریخچه صدمه، محل درد و صدمه به سیستم عصبی مشخص می گردد. معمولا عکسبرداری با اشعه ایکس ، استخوان نابهنجار را مشخص می کند.

  درمان این دررفتگی و فشار عبارت است از: استراحت کردن، درمان دارویی برای تخفیف درد و گرفتگی عضلات، گرم کردن محل درد و ماساژ. هنگامی که از شدت درد کاسته شد، می توان ورزش هایی برای تقویت عضلات کمر و شکم انجام داد.

  استراحت طولانی در بستر و عدم فعالیت بدنی، خوب نیست، زیرا در این صورت کمردرد دیرتر بهبود می یابد.

   

  2- تحریک عصبی

  اعصاب ناحیه کمر، توسط برخی بیماری ها و یا تحمیل فشار به استخوان و یا بافت کمر آسیب می بینند. این ناراحتی اعصاب تا سطح پوست نیز کشیده می شود. دیسک کمری (radiculopathy)، دست اندازی (تجاوز) استخوان و تورم اعصاب در نتیجه آلوده شدن به ویروس زونا بوجود می آیند.

   

  دیسک کمر، کمر درد

  3- دیسک های کمر ( radiculopathy)>

  این درد باعث تخریب دیسک های بین مهره ها می گردد. به علت خراب شدن حلقه دور دیسک ها و جراحت ها و یا هر دوی این ها، تخریب دیسک اتفاق می افتد.

  پارگی حلقه دور دیسک ها به نام سیاتیک خوانده می شود. درد سیاتیک در ناحیه کمر و باسن و پایین ساق پا است. سیاتیک با سوزن سوزن شدن و بی حسی همراه است. درد معمولا با حرکت کمر و حتی سرفه و عطسه کردن زیاد می شود. در موارد شدید، سیاتیک با بی اختیاری ادرار و مدفوع همراه است. درد سیاتیک معمولا یک طرف بدن می باشد (طرف راست یا چپ).

  آسیب عصب را می توان از طریق الکترومیوگرام و NCV تشخیص داد. پارگی و فتق دیسک ها را به کمک MRI می توان تشخیص داد.

  درمان شامل مصرف دارو برای کاهش درد و گرفتگی عضلات، تزریق کورتیزون اطراف نخاع، گرما دادن، ماساژ، صوت درمانی و استراحت کردن می باشد. اگر با این روش ها، بیمار بهبود نیافت، جراحی لازم است.

   

  4- تجاوز استخوان

  هر گونه شرایطی که منجر به حرکت یا رشد مهره های ستون فقرات شود، می تواند به نخاع و اعصاب فشار وارد کند. علل تجاوز استخوانی عصب نخاع عبارت است از: لغزش مهره ها روی هم، تنگی مجرای نخاع (فشار ریشه عصب یا نخاع توسط خار مهره یا بافت نرم در کانال نخاع) و باریک شدن مدخل نخاع که در اثر ورم مفاصل می باشد (عصب نخاع از این مدخل می گذرد و به تمامی بدن می رود). این دلایل باعث به وجود آمدن درد سیاتیک، درد در هنگام راه رفتن و درد در هنگام استراحت کردن می شود.

  درمان این دردها نیز بسیار متفاوت می باشد و از استراحت کردن تا عمل جراحی برای برداشتن استخوانی که به بافت عصبی فشار وارد می کند، فرق می کند.

   

  5- موقعیت استخوان و مفاصل

  کمردرد در این حالت می تواند از زمان تولد یا در اثر فرسایش یا جراحت و یا ورم مفاصل (آرتریت) به وجود می آید.

  خمیدگی غیر طبیعی ستون فقرات به یک طرف (اسکولیوز) و اسپینا بیفیدا در اثر وراثت و یا در اثر نقصان تولد ایجاد می شوند.

  همانطور که بزرگ می شویم، مقدار آب و پروتئین موجود در غضروف تغییر می کنند. این تغییرات باعث ضعف و شکنندگی غضروف می گردد. دیسک ها و مفاصل دارای غضروف می باشند. این قسمت ها نیز در معرض فرسایش قرار دارند.

  در اشخاص مسن، شکستگی کمر و استخوان خاجی به نام استئوپروز خوانده می شود. در افراد جوان نیز امکان استئوپروز وجود دارد، مانند موتور سوارانی که تصادف می کنند و یا بیماران مصروع.

   

  در مطلب بعدی راجع به سایر علل موثر در بروز کمردرد و درمان آن با شما صحبت خواهیم کرد.

  ادامه دارد...

  مریم سجادپور

  بخش تغذیه و سلامت تبیان


  مطالب مرتبط:

  ورزش هایی برای کمردرد

  با کمردرد چه باید کرد؟

  5 روش جدید درمان کمردرد

  کمردرد، بیماری نیست!

  مروروی بر درمان کمردرد

  شروع کمردرد از30 سالگی

  با کمر درد چه کنیم؟

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:9  توسط یگانه  | 

  دسر هندوانه

  مواد لازم:

  3فنجان

  هندوانه خرد شده

  1 فنجان

  توت فرنگی

  1قاشق غذاخوری

  عسل

  3 قاشق غذاخوری

  خامه

  یك ششم طالبی

  طالبی شیرین

  طرز تهیه :

  تمام مواد را با هم در مخلوط كن ریخته، سپس با تكه های كوچك یخ خوب مخلوط كنید تا به صورت پوره در آید. سپس آن را در ظرف های دسر ریخته و میل كنید. برای تزیین می توانید از برگ تازه نعنا، پوست پرتقال یا توت فرنگی تازه استفاده كنید.

   
  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:8  توسط یگانه  | 

  روش تهیه ی دسر کیوی و توت فرنگی


  این دسر دو رنگ، مناسب این روزهاست؛ روزهای بهاری با توت فرنگی های زیبا و قرمز رنگش که دهان هر بیننده ای را آب می اندازد!


  دسر

  مواد لازم:

  کیوی پوست کنده                               سه عدد

  توت فرنگی                                        250 گرم

  آب یخ                                                 یک و نیم فنجان

  شکر                                                  پنج  قاشق غذاخوری

  وانیل                                                 نصف قاشق چای خوری

  ماست پر چرب برای سرو                   به میزان لازم

   

  روش تهیه:

  1- کیوی ها را به همراه یک چهارم فنجان آب یخ و سه قاشق غذاخوری شکر و یک چهارم قاشق چای خوری وانیل، داخل مخلوط کن بریزید.

   

  2- مواد داخل مخلوط کن باید کاملا با هم ترکیب شوند تا مایع یک دست و صافی تهیه گردد. سپس مواد تهیه شده را داخل 4 کاسه ی کوچک که برای سرو دسر در نظر گرفته اید بریزید.

   

  3- مخلوط کن را کاملا تمیز بشویید و این بار توت فرنگی ها را به همراه  آب، شکر و وانیل باقیمانده داخل مخلوط کن بریزید و آن ها را کاملا با هم ترکیب کنید. 

   

  4- حالا مخلوط توت فرنگی را به آرامی از یک گوشه ی کاسه های حاوی مخلوط کیوی، داخل آن ها بریزید.

   

  5- می توانید دسر را همراه یک قاشق ماست پرچرب یا ماست خامه ای میل بفرمایید. 

  نوش جان! 

   

  ترجمه: زهرا امیری

  بخش تغذیه تبیان


  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:6  توسط یگانه  | 

 • دوشنبه 9/6/1388
 • تاريخ :
 • سنگ کلیه، عاقبت رژیم لاغری غلط

  محققان می‌گویند رژیم‌های لاغری غلط، علاوه بر همه بدی‌هایشان، سنگ کلیه هم می‌آورند!

  وزن کردن

  همیشه خارج شدن از حد تعادل، بدن را با مشكلات متعددی رو به رو می‌كند كه مهم‌ترین آنها در حیطه تغذیه، چاقی است. چاقی یعنی بیش از نیاز روزانه، انرژی دریافت كردن كه البته این كالری‌های اضافی به بافت چربی تبدیل می‌شوند. از آنجا كه طولانی شدن این عارضه، فرد را با مشكلات متعددی رو به رو می‌كند، همه از آن گریزان‌اند و در جهت فرونشاندنش تلاش بسیار می‌كنند. خیلی‌ها از همان ابتدا به سراغ رژیم‌های لاغری سریع ناصحیح و پرمخاطره می‌روند، زیرا تحمل برنامه‌های غذایی اصولی كه مدت‌ها طول می‌كشد تا به نتیجه برسند، را ندارند. فارغ از این موضوع كه عجله می‌تواند، زمینه ابتلایشان را به عوارضی چون سنگ كلیه فراهم آورد، به خصوص در افرادی كه مستعد این اختلال بوده و سابقه بروز آن در خانواده‌شان وجود دارد. ولی همان‌طور كه وزن اضافه ی ما در طول سال‌های متمادی به وجود آمده، باید در درازمدت و با اصلاح عادات غذایی ناصحیح آن را برطرف كرد، زیرا در صورت بی‌توجهی، عوارض جبران‌ناپذیری پیش روی افراد قرار خواهد گرفت.

  رژیم لاغری غلط اتکینز

  یکی از مشهورترین‌ رژیم‌های لاغری كه در مدت زمان كوتاه، كاهش وزن قابل ملاحظه‌ای را به همراه دارند،‌ رژیم غذایی اتكینز است. همان برنامه غذایی پرپروتئینی كه به فرد اجازه مصرف آزادانه انواع گوشت‌ها و حتی چربی‌ها را می‌دهد (البته بدون نان و هر نوع سبزی و میوه‌ای) و بدن با از دست دادن آب زیاد، با كاهش وزن رو به رو می‌شود. یادتان باشد كه مصرف بیش از اندازه گوشت‌ها بار زیادی را بر كلیه‌ها وارد خواهد كرد و در صورتی كه مستعد ابتلا به سنگ‌های کلیوی باشید، با گرفتن این رژیم لاغری غیراصولی، خود را در معرض ابتلا به این عارضه قرار خواهید داد.

  البته این به آن معنا نیست كه در رژیم لاغری نباید گوشت خورد، بلكه منظور این است كه نباید بیش از اندازه مصرف كرد. همواره خوردن مقدار مشخصی از انواع گوشت سفید به خصوص گوشت مرغ و ماهی برای افرادی که می خواهند لاغر شوند، به‌ عنوان یك گزینه ضروری و مورد نیاز بدن توصیه می‌شود.

  سبزی زیاد و آب كم

  سبزیجاتی مانند اسفناج، ریواس، جعفری، كرفس، فلفل سبز ، بادمجان و... اگزالات فراوانی دارند و خوردنشان برای كسانی كه مستعد ابتلا به سنگ كلیه‌اند، می‌تواند زمینه تشكیل این سنگ ها را فراهم آورد و چون این سبزی‌ها از نوع كم كالری هستند، افراد تصور می‌كنند به هر اندازه كه می‌خواهند می‌توانند از آنها استفاده كنند و این موضوع می‌تواند زمینه ساز این عارضه شود. در حالی كه باید رعایت تعادل در حین كاهش وزن شدید مورد توجه قرار گیرد و مقادیر معینی از این گروه غذایی در طول روز به مصرف برسد.

  علاوه بر سبزی‌ها، آب نیز در رژیم‌های لاغری اهمیت زیادی دارد، زیرا همان طور كه گفتیم كم آبی یكی از دلایل اصلی بروز سنگ كلیه است، بنابراین در صورتی كه در حال اجرای یك رژیم لاغری هستید، آب فراوانی بنوشید و مقدار مشخصی از سبزی‌های تازه یا بخارپز را بخورید تا به این ترتیب رژیم كاهش وزن‌، كمترین عارضه را برایتان به دنبال داشته باشد.

  پس چه كنیم؟

  یادتان باشد كه ما تنها به یك جنبه از دردسرهای رژیم‌های لاغری غلط اشاره كردیم، در حالی كه آنها مشكلات عدیده‌ای را برای افراد در پی خواهند داشت.

  از این‌رو برای کاهش مشكلات یاد شده، نكات زیر را هنگام اجرای رژیم لاغری مورد توجه قرار دهید:

  1- برای خود مقطع زمانی مشخصی را در نظر نگیرید، زیرا در صورت طولانی‌تر شدن روند كاهش وزن، برای ادامه ی مسیر ناامید خواهید شد.

  2- در رسیدن به هدف تان ثابت قدم باشید.

  3- در رژیم لاغری تان از همه گروه‌های غذایی، اما در مقدار مشخص استفاده كنید.

  4- به دلیل كم‌كالری بودن سبزیجات، در مصرف آنها زیاده‌روی نكنید.

  5- از آنجا كه كاهش وزن و سوختن چربی‌ها، با ایجاد مواد سمی ‌بسیاری همراه خواهد بود تا می‌توانید آب بنوشید.

  6- هرگز با هدف كاهش وزن سریع، خود را به دست رژیم‌های لاغری غیراصولی نسپارید.

  7- در صورتی كه در میان اعضای خانواده‌تان سابقه سنگ كلیه وجود دارد، آن را با مشاور تغذیه‌تان در میان بگذارید تا وی نكات پیشگیری‌كننده را مدنظر قرار دهد.

  8- هر چند که رژیم گرفتن به عزم و اراده محكم شما بستگی دارد، اما نوع رژیم لاغری كه به عنوان راه‌حل چاقی شما شناخته شده است نیز حایز اهمیت است و نباید به راحتی از آن گذشت و تن خود را به هر برنامه غذایی لاغری غیراستانداردی، با نتایج غیرواقعی سپرد.

  دکتر مهرداد اخوان بهبهانی

  سلامتیران

  *مطالب مرتبط:

  گرسنه ماندن خطر دارد

  چه موقع باید جلوی چاقی را گرفت؟

  30 درصد تهرانی‌ها رژیم دارند

  10 توصیه برای مانکن شدن

  صبحانه، موجب کاهش وزن می‌شود

  روش مُد شده برای کاهش وزن!

  كاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (1)و(2)

  كاهش وزن سریع، مضر است

  علل ناكامى در رژیم های لاغری

  رژیم‌های لاغری در دوران بلوغ بسیار خطرناک است

  رژیم های دروغی

  عوارض رژیم های غیراصولی: پوکی استخوان، ریزش مو و ...

  همه چیز درباره سنگ کلیه

  سنگ كلیه چیست؟

  رژیم غذایی در افراد مبتلا به سنگ های کلیه (1) و (2)

  باورهای غلط درباره چاقی

  شما باید بخواهید تا بدن تان تغییر کند

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:4  توسط یگانه  | 

 • دوشنبه 9/6/1388
 • تاريخ :
 • سنگ کلیه، عاقبت رژیم لاغری غلط

  محققان می‌گویند رژیم‌های لاغری غلط، علاوه بر همه بدی‌هایشان، سنگ کلیه هم می‌آورند!

  وزن کردن

  همیشه خارج شدن از حد تعادل، بدن را با مشكلات متعددی رو به رو می‌كند كه مهم‌ترین آنها در حیطه تغذیه، چاقی است. چاقی یعنی بیش از نیاز روزانه، انرژی دریافت كردن كه البته این كالری‌های اضافی به بافت چربی تبدیل می‌شوند. از آنجا كه طولانی شدن این عارضه، فرد را با مشكلات متعددی رو به رو می‌كند، همه از آن گریزان‌اند و در جهت فرونشاندنش تلاش بسیار می‌كنند. خیلی‌ها از همان ابتدا به سراغ رژیم‌های لاغری سریع ناصحیح و پرمخاطره می‌روند، زیرا تحمل برنامه‌های غذایی اصولی كه مدت‌ها طول می‌كشد تا به نتیجه برسند، را ندارند. فارغ از این موضوع كه عجله می‌تواند، زمینه ابتلایشان را به عوارضی چون سنگ كلیه فراهم آورد، به خصوص در افرادی كه مستعد این اختلال بوده و سابقه بروز آن در خانواده‌شان وجود دارد. ولی همان‌طور كه وزن اضافه ی ما در طول سال‌های متمادی به وجود آمده، باید در درازمدت و با اصلاح عادات غذایی ناصحیح آن را برطرف كرد، زیرا در صورت بی‌توجهی، عوارض جبران‌ناپذیری پیش روی افراد قرار خواهد گرفت.

  رژیم لاغری غلط اتکینز

  یکی از مشهورترین‌ رژیم‌های لاغری كه در مدت زمان كوتاه، كاهش وزن قابل ملاحظه‌ای را به همراه دارند،‌ رژیم غذایی اتكینز است. همان برنامه غذایی پرپروتئینی كه به فرد اجازه مصرف آزادانه انواع گوشت‌ها و حتی چربی‌ها را می‌دهد (البته بدون نان و هر نوع سبزی و میوه‌ای) و بدن با از دست دادن آب زیاد، با كاهش وزن رو به رو می‌شود. یادتان باشد كه مصرف بیش از اندازه گوشت‌ها بار زیادی را بر كلیه‌ها وارد خواهد كرد و در صورتی كه مستعد ابتلا به سنگ‌های کلیوی باشید، با گرفتن این رژیم لاغری غیراصولی، خود را در معرض ابتلا به این عارضه قرار خواهید داد.

  البته این به آن معنا نیست كه در رژیم لاغری نباید گوشت خورد، بلكه منظور این است كه نباید بیش از اندازه مصرف كرد. همواره خوردن مقدار مشخصی از انواع گوشت سفید به خصوص گوشت مرغ و ماهی برای افرادی که می خواهند لاغر شوند، به‌ عنوان یك گزینه ضروری و مورد نیاز بدن توصیه می‌شود.

  سبزی زیاد و آب كم

  سبزیجاتی مانند اسفناج، ریواس، جعفری، كرفس، فلفل سبز ، بادمجان و... اگزالات فراوانی دارند و خوردنشان برای كسانی كه مستعد ابتلا به سنگ كلیه‌اند، می‌تواند زمینه تشكیل این سنگ ها را فراهم آورد و چون این سبزی‌ها از نوع كم كالری هستند، افراد تصور می‌كنند به هر اندازه كه می‌خواهند می‌توانند از آنها استفاده كنند و این موضوع می‌تواند زمینه ساز این عارضه شود. در حالی كه باید رعایت تعادل در حین كاهش وزن شدید مورد توجه قرار گیرد و مقادیر معینی از این گروه غذایی در طول روز به مصرف برسد.

  علاوه بر سبزی‌ها، آب نیز در رژیم‌های لاغری اهمیت زیادی دارد، زیرا همان طور كه گفتیم كم آبی یكی از دلایل اصلی بروز سنگ كلیه است، بنابراین در صورتی كه در حال اجرای یك رژیم لاغری هستید، آب فراوانی بنوشید و مقدار مشخصی از سبزی‌های تازه یا بخارپز را بخورید تا به این ترتیب رژیم كاهش وزن‌، كمترین عارضه را برایتان به دنبال داشته باشد.

  پس چه كنیم؟

  یادتان باشد كه ما تنها به یك جنبه از دردسرهای رژیم‌های لاغری غلط اشاره كردیم، در حالی كه آنها مشكلات عدیده‌ای را برای افراد در پی خواهند داشت.

  از این‌رو برای کاهش مشكلات یاد شده، نكات زیر را هنگام اجرای رژیم لاغری مورد توجه قرار دهید:

  1- برای خود مقطع زمانی مشخصی را در نظر نگیرید، زیرا در صورت طولانی‌تر شدن روند كاهش وزن، برای ادامه ی مسیر ناامید خواهید شد.

  2- در رسیدن به هدف تان ثابت قدم باشید.

  3- در رژیم لاغری تان از همه گروه‌های غذایی، اما در مقدار مشخص استفاده كنید.

  4- به دلیل كم‌كالری بودن سبزیجات، در مصرف آنها زیاده‌روی نكنید.

  5- از آنجا كه كاهش وزن و سوختن چربی‌ها، با ایجاد مواد سمی ‌بسیاری همراه خواهد بود تا می‌توانید آب بنوشید.

  6- هرگز با هدف كاهش وزن سریع، خود را به دست رژیم‌های لاغری غیراصولی نسپارید.

  7- در صورتی كه در میان اعضای خانواده‌تان سابقه سنگ كلیه وجود دارد، آن را با مشاور تغذیه‌تان در میان بگذارید تا وی نكات پیشگیری‌كننده را مدنظر قرار دهد.

  8- هر چند که رژیم گرفتن به عزم و اراده محكم شما بستگی دارد، اما نوع رژیم لاغری كه به عنوان راه‌حل چاقی شما شناخته شده است نیز حایز اهمیت است و نباید به راحتی از آن گذشت و تن خود را به هر برنامه غذایی لاغری غیراستانداردی، با نتایج غیرواقعی سپرد.

  دکتر مهرداد اخوان بهبهانی

  سلامتیران

  *مطالب مرتبط:

  گرسنه ماندن خطر دارد

  چه موقع باید جلوی چاقی را گرفت؟

  30 درصد تهرانی‌ها رژیم دارند

  10 توصیه برای مانکن شدن

  صبحانه، موجب کاهش وزن می‌شود

  روش مُد شده برای کاهش وزن!

  كاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (1)و(2)

  كاهش وزن سریع، مضر است

  علل ناكامى در رژیم های لاغری

  رژیم‌های لاغری در دوران بلوغ بسیار خطرناک است

  رژیم های دروغی

  عوارض رژیم های غیراصولی: پوکی استخوان، ریزش مو و ...

  همه چیز درباره سنگ کلیه

  سنگ كلیه چیست؟

  رژیم غذایی در افراد مبتلا به سنگ های کلیه (1) و (2)

  باورهای غلط درباره چاقی

  شما باید بخواهید تا بدن تان تغییر کند

  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:2  توسط یگانه  | 

 • يکشنبه 8/3/1390
 • تاريخ :
 • مضرات رژیم غذایی بدون کربوهیدرات


  رژیم ‌های کاهش وزنی که بر پایه ی مصرف اندک کربوهیدرات‌ ها باشند، به خاطر عدم تامین انرژی کافی برای عضلات و مغز و احساس ضعف و خستگی و در نتیجه ناتوانی در ورزش کردن، گزینه ی خوبی برای کاهش وزن معرفی نمی ‌شوند.


  بدون نان

  بدن انسان طوری ساخته شده که بر اساس ترکیبی متعادل و متناسب از انواع مواد غذایی فعالیت می ‌کند. متاسفانه برخی رژیم‌ های غذایی هستند که با حذف یک نوع ماده ی غذایی مثلا کربوهیدرات‌ ها سعی دارند اضافه وزن فرد را کاهش دهند.

  رژیمی که منابع دریافت کربوهیدرات در آن محدود شده باشد، برای بدن مناسب نیست و باعث بروز بیماری‌‌ های گوناگونی در فرد می ‌شود که در زیر، به تعدادی از آن ها اشاره می ‌شود:

   

  1- سنگ ‌های کلیوی

  سنگ‌ های کلیه زمانی به وجود می ‌آ‌یند که اسید اوریک و کلسیم اگزالات در کلیه، به صورت کریستال درآمده و به مرور زمان تشکیل سنگ بدهند. تنها فیبرهای نامحلول که در کربوهیدرات ‌ها یافت می ‌شوند، جذب کلسیم را کاهش می‌ دهند و مقدار کلسیم موجود در ادرار را پایین می ‌آورند و از تشکیل سنگ ‌های کلیوی جلوگیری می ‌کنند. توصیه می ‌شود که روزانه حداقل 30 گرم فیبر در رژیم غذایی وجود داشته باشد. این امر در رژیم ‌های حاوی کربوهیدرات کم میسر نیست.

   

  2- یبوست و عملکرد نامناسب روده‌ها

  برای این که روده ‌ها درست عمل کنند، بدن ما روزانه به حداقل 30 گرم فیبر احتیاج دارد. فیبرها به دو نوع تقسیم می‌ شوند:

  دسته ی اول، فیبرهایی که در آب قابل حل هستند و دسته دیگر، انواعی که در آب قابل حل نیستند.

  فیبرهای نامحلول، در تولید مدفوع و کاهش زمان دفع نقش اساسی دارند. رژیم‌ های کم کربوهیدرات، فیبر نامحلول کمتری دارند و همین موجب افزایش احتمال یبوست می ‌شود و یبوست‌ های مکرر خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می ‌دهند. توصیه می ‌شود که غلات کامل، لوبیا، میوه‌ها، سبزی‌ ها و جو که غنی از فیبرهای محلول و نامحلول هستند، حتما در رژیم غذایی گنجانده شوند.

  با مصرف فیبر، خطر بروز یبوست، سندرم روده ی تحریک‌ پذیر، هموروئید و سرطان روده کاهش می ‌یابد.

   

  3- افزایش میزان کلسترول

  رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات کم و فیبر اندک، خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی – عروقی را بالا می‌ برد. این نوع رژیم ‌ها، فرد را به خوردن مقادیر زیاد پروتئین حیوانی تشویق می ‌کنند که حاوی مقادیر زیادی کلسترول و چربی اشباع است. افزایش مصرف این نوع مواد غذایی، به افزایش مقادیر کلسترول بد خون(LDL) منجر می ‌شود که ریسک سخت شدن دیواره رگ ‌ها و سکته‌ های قلبی را بالا می‌ برد. فیبرها که در رژیم‌ های حاوی کربوهیدرات به مقدار زیاد وجود دارند، از خطر سخت شدن دیواره ی رگ‌ ها و بسته شدن آن ها و لخته شدن خون در آن ها می‌ کاهند و ریسک سکته قلبی و مغزی را پایین می‌ آورند. یک رژیم غذایی سالم حاوی 10 تا 15 درصد پروتئین، 55 تا 65 درصد کربوهیدرات حاوی فیبر و 25 تا 35 درصد چربی است.

   

  4- پوکی استخوان

  پوکی استخوان که با کاهش تراکم استخوان ‌ها اتفاق می‌ افتد، به خاطر از دست دادن کلسیم در زمان‌ های طولانی روی می ‌دهد. عوامل زیادی در رژیم غذایی باعث پوکی استخوان می‌ شوند. وقتی مقادیر پروتئین مصرفی در رژیم غذایی روزانه بسیار زیاد باشد، کلسیم دفع شده از طریق ادرار هم رو به فزونی می ‌گذارد.

  رژیم ‌های کاهش وزنی که بر پایه ی مصرف اندک کربوهیدرات‌ ها باشند،

  مورد تایید نیستند و به خاطر عدم تامین انرژی کافی برای عضلات و مغز

  و احساس ضعف و خستگی و در نتیجه ناتوانی در ورزش کردن، گزینه ی

  خوبی برای کاهش وزن معرفی نمی ‌شوند

  پژوهش‌ ها نشان داده که اگر کسی برای طولانی مدت از رژیم غذایی حاوی پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم پیروی کند، ریسک ابتلا به پوکی استخوان در او بالا خواهد رفت. نکته اینجاست که کمبود منابع پروتئین هم باعث پوکی استخوان می‌ شود و به همین علت است که یک رژیم غذایی سالم باید به طور متعادل، شامل همه گروه‌ های مواد غذایی باشد.

   

  5- از دست دادن توده ی عضلانی و کاهش متابولیسم

  هر رژیم غذایی که در طولانی مدت بدن را از دریافت کالری ‌های مورد نیاز آن محروم کند، به کاهش متابولیسم و از دست دادن توده ی عضلات منجر می‌ شود. از دست دادن عضلات عامل اصلی افزایش مجدد وزن است. اگر تلاش کنیم در مدتی کوتاه وزن کم کنیم، عضلات مان را هم از دست خواهیم داد. رژیم ‌هایی که کاهش وزن‌ های زیاد را در مدت زمان کوتاه وعده می ‌دهند، عواقبی این چنین به دنبال دارند.

   

  6- ورزش کردن اندک

  کربوهیدرات ‌ها منابع اصلی تامین انرژی در بدن هستند و برای عضلات و مغز منبع تغذیه محسوب می ‌شوند. داشتن یک رژیم غذایی دارای کربوهیدرات اندک باعث تولید مقدار کمی گلیکوژن در عضلات و کبد می ‌شود و همین، عملکرد عضلات را پایین می ‌آورد و باعث ضعف و خستگی می ‌شود. ATP منبع اصلی انرژی برای عضلات است. وقتی عضله ‌ای حرکت می ‌کند، یک مکانیسم شیمیایی، ATP را می ‌شکند تا از آن انرژی آزاد شود.

  یک رژیم کاهش وزن سالم، رژیمی است که در آن از همه گروه‌ های مواد

  غذایی به مقدار لازم وجود داشته باشد و فرد در آن احساس ضعف،

  خستگی و گرسنگی نکند

  در هر عضله فقط مقدار کمی ATP و برای چند انقباض و انبساط ذخیره شده است و عضله به ATP بیشتری نیاز دارد. کربوهیدرات‌ ها منبع اصلی تامین ATP هستند و اگر در دسترس نباشند، از اسیدهای چرب و آمینواسیدها استفاده می ‌شود. این منابع، چندان کارا نیستند و به همین دلیل شما احساس خستگی می ‌کنید و نمی‌ توانید ورزش کنید و تحرک بدنی کافی برای کاهش وزن را داشته باشید. کربوهیدرات ‌هایی که سرشار از فیبر باشند و قند خون را به آهستگی بالا ببرند، منابع خوبی برای تامین انرژی هستند. این کار به شما انرژی لازم برای تمرینات ورزشی را می ‌دهد.

  بنابراین رژیم ‌های کاهش وزنی که بر پایه ی مصرف اندک کربوهیدرات‌ ها باشند، مورد تایید نیستند و به خاطر عدم تامین انرژی کافی برای عضلات و مغز و احساس ضعف و خستگی و در نتیجه ناتوانی در ورزش کردن، گزینه ی خوبی برای کاهش وزن معرفی نمی ‌شوند. یک رژیم کاهش وزن سالم، رژیمی است که در آن از همه گروه‌ های مواد غذایی به مقدار لازم وجود داشته باشد و فرد در آن احساس ضعف، خستگی و گرسنگی نکند.

   

  بخش تغذیه تبیان


  منبع: ماهنامه ی دنیای تغذیه – شماره ی 87

   

  مطالب مرتبط:

  برای لاغر شدن نان و برنج را حذف نکنید

  لاغری با رژیم پرکربوهیدرات و فیبر

  رژیم های لاغری نامتعادل و رژیم متعادل

  كاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نا متعادل(1)

  كاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل(2)

  15 نکته ی کلیدی برای کاهش وزن

  چهار اصل مهم در رژیم درمانی چاقی

  رژیم های چند روزه را فراموش کنید

  مقاومت بدن در برابر رژیم لاغری

  گرسنه ماندن خطر دارد

  قبل از رژیم لاغری باید بدانید

  كاهش وزن سریع، مضر است

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:0  توسط یگانه  | 

 • دوشنبه 9/3/1390
 • تاريخ :
 •  اشلون "Echelon"چيست؟


  امروزه فعاليت سيستم جمع آوري الكترونيك اشلون براي همه آشكار شده است و اكثر كشورها در جهت مقابله با آن دست به اقداماتي زده‌اند....


  اشلون

  اشلون

  مردم آمريكا سال‌هاست به نگاه‌هاي بي‌پرواي ميليون‌ها ابزار جاسوسي در زندگي خصوصي‌اشان عادت كرده‌اند. آمريكايي‌ها سال‌هاست كه مي‌دانند اگر كتاب‌هاي فهرست سياه اف بي آي را از كتابخانه‌اي امانت بگيرند يا از كتابفروشي‌ بخرند، نام و مشخصات آنها، خود به خود، در اولويت‌هاي حساسيت برانگيز اف بي آي قرار مي‌گيرد،.

  اما مردم جهان هم از اين حضور ناخوانده آمريكايي‌ها در حريم خصوصي‌اشان آزرده خاطرند.

  در 23 فوريه سال 2000 ميلادي، پارلمان اروپا گزارش تكان دهنده‌اي را منتشر ساخت كه جهانيان را در هاله‌اي از حيرت فروبرد. در اين روز، به دنبال اختلافات تجاري اتحاديه اروپا با آمريكا، پس از شصت سال، پروژه  "جاسوسي سري اشلون" فاش شد.

  اشلون نام رمز يك سيستم جاسوسي جهاني است كه آژانس امنيت ملي آمريكا (ناسا) آن را طراحي كرد و علاوه بر آمريكا، كشورهاي انگليس، كانادا، استراليا و نيوزيلند در آن شركت دارند.

  طبق آخرين گزارش‌ها، سيستم جاسوسي اشلون از 120 ماهواره ارتباطاتي، اكتشافي و نظارتي تشكيل شده كه در مدارهاي ثابتي دور زمين مي‌گردند. علاوه بر اين ماهواره‌ها، تعداد بسيار زيادي گيرنده‌هاي زميني، در نقاط مختلف دنيا نصب شده تا نقاط كور ماهواره‌ها را پوشش دهند.

  اين ماهواره‌ها و گيرنده‌ها وظيفه دارند، روزانه حدود سه ميليارد تماس تلفني، فاكس و ايميل را ذخيره كرده، به رايانه‌هاي مادري كه در اين پنج كشور وجود دارند، انتقال دهند. اين اطلاعات پس از ترجمه خودكار به زبان انگليسي، تحت يك پردازش محتوايي دقيق قرار مي‌گيرد.

  نرم افزارهاي قدرتمند اشلون به فهرستي از واژه‌هاي كليدي مجهزند كه در صورت يافت شدن هريك از آن واژه‌ها در متن گفتگوهاي تلفني يا فاكس و ايميل، پرونده ويژه‌اي براي آن اطلاعات تشكيل مي‌شود و با تحليل محتواي بقيه مطالب آن پرونده، ميزان اهميت خبر ذخيره شده مشخص مي‌شود و به آژانس اطلاعات امنيت ملي آمريكا ارسال مي‌گردد تا اقدامات جاسوسي بعدي درباره آن صورت گيرد.

  بيشترين توجه سيستم اشلون به كشورهاي اروپايي است. شكل ابتداي اين سيستم جاسوسي، در سال 1948 ميلادي شكل گرفت. در آن سال، پنج كشور آمريكا، انگليس، كانادا، استراليا و نيوزيلند تصميم مي‌گيرند براي مبارزه با نفوذ شوروي، پيمان جاسوسي "اوكوسا" را به امضا برسانند. سيستم جاسوسي جهاني اشلون فرزند اين پيمان محرمانه شصت ساله است.

  هيچ‌يك از مقامات آمريكايي حاضر نشدند با فرستادگان ويژه پارلمان اروپا ديدار كنند و درباره سيستم اشلون، توضيحات بيشتري بدهند. نكته جالب‌تر اينجاست كه يكي از اهداف مهم اين سيستم بسيار پيچيده جاسوسي، يافتن اسامه بن لادن بود. پروژه‌اي كه بيش از چهار سال به شكست انجاميد.

  اطلاعات بدست آمده به حافظه مدرنترين رايانه‌هاي موجود در مركز بررسي اشلون ارسال و پياده مي‌شود. اين اطلاعات از "ديكشنري‌هاي اشلون" رد مي‌شود كه شامل پايگاه‌هاي كلمات كليدي كه اين پايگاه‌ها هر ماه در حال نوسازي مرتب است.

  اشلون چگونه عمل مي‌کند ؟

  سيستم كار اشلون بدين صورت است كه يك مجموعه كليد واژه كلي دارد و پس از آنكه موردي نزديك به اين كليد واژه مبادله شد، بلافاصله سيستم اصلي فعال شده و اقدامات بعدي را انجام مي‌دهد. اين كليد واژه از كدها و كلمات رمز خاصي پيرويي مي‌كند.

  اتحاديه اروپا بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده بواسطه وجود اشلون ضررهاي مالي بسياري را متحمل شده است. با اين حال بسياري از كشورها از اطلاعات اشلون به نفع خود استفاده مي‌نمايند. حوزه فعاليت اشلون بسيار گسترده است. اين شبكه تارگونه در مسايل سياسي، اقتصادي، فرهنگي و ... مهارت داشته ولي نقطه توجه و تمركز آن بيشتر بر روي مسايل صنعتي و تجاري در حوزه اقتصاد است.

  امروزه فعاليت سيستم جمع آوري الكترونيك اشلون براي همه آشكار شده است و اكثر كشورها در جهت مقابله با آن دست به اقداماتي زده‌اند . شايد بتوان يكي از راه‌هاي مقابله با آن را دقت در برقراري ارتباطات دانست. اما فرهنگ سازي و دادن اطلاعات كامل‌تر در خصوص اشلون خود باعث افزايش آگاهي‌هاي جامعه جهاني مي‌تواند شود.

  براي اولين بار اطلاعات درباره سيستم "اشلون" اواخر سال‌هاي 1990 پخش شد. يكي از نشريات آمريكايي مطلبي درج كرده بود كه ايالات متحده در چارچوب همكاري با بريتانيا، كانادا، استراليا و نيوزلند به ايجاد شبكه جهاني استراق سمع و تحليل اطلاعات و داده‌هاي همه وسايل الكترونيكي اعم از انواع تلفن، فكس، اينترنت و ايميل، پرداخته است. سيستم‌هاي ارتباطات كابلي كه بر روي بستر دريا بين قاره‌ها ساخته شده‌اند، مورد توجه اين سيستم قرار گرفت. بعد از انتشار اين اطلاعات، كاخ سفيد و شركاي آن در زمينه جاسوسي الكترونيكي جهاني رسماً به وجود سيستم اشلون اعتراف كردند.

  اشلون

  اشلون

  اين سيستم كه در سال‌هاي جنگ سرد ايجاد شده بود، مخصوص نظارت بر اتحاد شوروي، كشورهاي عضو پيمان ورشو و دولت‌هايي كه به اردوگاه سوسياليستي گرايش داشتند، بود. اما امكانات آن براي كسب اطلاعات نه فقط نظامي بلكه اقتصادي و جاسوسي-سياسي و ديپلماتيك- صنعتي و نيز نظارت بر سازمانها و اشخاص كافي بود.

  اشلون حدود 120 ماهواره ارتباطات، اكتشافي و نظارتي مستقر در مدارهاي ثابت دور زمين را دربرمي‌گيرد. طبق اطلاعاتي كه به مجمع پارلماني اروپا ارائه شد، بسياري از ماهواره‌هاي تجسسي مشغول استراق داده‌ها از كانال‌هاي ارتباطي نه تنها روسيه بلكه اتحاديه اروپا هستند.

  جمع‌آوري اطلاعات الكترونيكي در سراسر كره زمين صورت مي‌گيرد. ايالات متحده، آمريكاي لاتين، آسياي مركزي و چين شمالي را كنترل مي‌ كند. اروپا، قسمت غربي روسيه تا اورال و آفريقا در عرصه مسئوليت انگليس قرار دارد. استراليا مشغول استراق سمع مكالمات از منطقه جنوب شرق آسيا و چين جنوبي است. زلاند نو در منطقه اقيانوسيه فعاليت مي‌‌كند.

  اطلاعات بدست آمده به حافظه مدرنترين رايانه‌هاي موجود در مركز بررسي اشلون ارسال و پياده مي‌شود. اين اطلاعات از "ديكشنري‌هاي اشلون" رد مي‌شود كه شامل پايگاه‌هاي كلمات كليدي كه اين پايگاه‌ها هر ماه در حال نوسازي مرتب است.

  اين پايگاه واژه‌ها شامل اسامي افراد، ناوها، سازمان‌ها و كشورها و يك سري اصطلاحات ويژه است. شماره تلفن و فكس، آدرس ايميل در اينترنت كه به اشخاص، تجار، سازمان‌ها يا سرويس‌هاي دولتي تعلق دارند، حكم كليد رمز را دارند. با استفاده از مجموعه معين كليدها مي‌توان اطلاعات ارزنده را كشف كرده و اطلاعات بي‌ارزش را بيرون انداخت.

  تجهيزات ويژه اشلون قادر است بطور اتوماتيك موضوع اطلاعات دريافت شده را طبقه بندي كند. دور كامل پردازش گزارش‌ها از پياده كردن ماشيني سخن شفاهي تا ترجمه اتوماتيك از بيش از 100 زبان، استخراج مي‌شود.

  سيستم اشلون همچنين دربرگيرنده ناوهاي تجسسي و ايستگاه‌هاي گيرنده‌اي است كه به سازمان‌هاي عضو پروژه (اداره ارتباطات وزارت دفاع استراليا، دفتر ملي امنيت زلاند نو و اداره ارتباطات بسته كانادا) تعلق دارند. از اين طريق پذيرش و انتقال اطلاعات پردازش شده صورت مي‌گيرد.

  به گزارش خبرگزاري‌هاي خارجي با كمك اشلون نظارت بر بيش از 10 خط تلفن متعلق به خالد شيخ محمد، بالاترين مقام‎هم رده با بن لادن، صورت گرفت. اطلاعات ب دست آمده همراه با اطلاعات بدست آمده از مأموران اجازه داد كه اين شخص را دستگير كنند.

  به گزارش خبرگزاري‌هاي خارجي با كمك اشلون نظارت بر بيش از 10 خط تلفن متعلق به خالد شيخ محمد، بالاترين مقام‎هم رده با بن لادن، صورت گرفت. اطلاعات ب دست آمده همراه با اطلاعات بدست آمده از مأموران اجازه داد كه اين شخص را دستگير كنند.

  كشورها و سازمان‌هاي مختلف مدافع حقوق بشر مكرراً آمريكايي‌ها و شركاي آنها را به استفاده غير تخصصي از اين وسايل نيرومند متهم كرده‌اند. آنها مدعي هستند كه اين ابزار در جهت جاسوسي اقتصادي، صنعتي، سياسي و ديپلماتيك، استراق سمع مكالمات خصوصي و نظارت بر مكاتبات الكترونيكي خصوصي مردم فعاليت مي‌كند. ولي اين اتهامات داراي مدرك و سند قابل توجه و محكمه پسندي نيست.

  در پارلمان اروپا حتي جلسه ويژه‌اي در اين مورد تشكيل شد. كميسيوني كه مخصوصاً تشكيل شد، خاطرنشان كرد كه در اتحاديه اروپا قوانيني وجود ندارد كه فعاليت اين‌گونه سيستم‌ها را مقرر كند. اين كميسيون پا را فراتر از حدود بحث درباره كاربرد مشروع اين سيستم نگذاشت.

  آمريكايي‌ها به استفاده گسترده از سيستم استراق جهاني داده‌ها ادامه مي‌دهند تا طيف وسيع مسايل و از جمله مبارزه با گسترش مواد مخدر را حل كنند. در حال حاضر يكي از جهات اساسي فعاليت اين سيستم، مقابله با تروريسم جهاني و جستجوي رهبران و فعالان القاعده و سازمان‌هاي تروريستي ديگر است.

  فرآوري فاطمه ناظم زاده

  بخش سياست تبيان


  + نوشته شده در  دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:59  توسط یگانه  | 

 • شنبه 16/5/1389
 • تاريخ :
 • نکات جالب و عجیب اعداد و حروف انگلیسی

  اعداد انگلیسی

  حروف انگلیسی A,B,C,D در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 100 دیده نمی شود.

  حرف D برای اولین بار در عدد 100 به کار می رود (Hundred)

  حروف A,B,C در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 999 دیده نمی شود.

  حرف A برای اولین بار در املای عدد 1000 دیده می شود (Thousand)

  حروف B,C در املای انگلیسی هیچ یک از اعداد 1 تا 999999999 دیده نمی شود.

  حرف B برای اولین بار در املای عدد بیلیون به کار می رود. (billion)

  و حرف C هیچ وقت در املای اعداد انگلیسی به کار نمی رود.


  بخش امور کاربران سایت تبیان - ارسالی گلنوش صدف زاده

   

   

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:56  توسط یگانه  | 

 • شنبه 16/5/1389
 • تاريخ :
 • اسم تان را به خط میخی ببینید

  خط میخی

  خط میخی به آن دسته از خطوط  گفته می‌شود که نمادهایی شبیه میخ دارند. خطوط میخی متفاوتی وجود دارند که برای نوشتن زبان های مختلفی به کار می‌روند. از گونه‌های مختلف خط میخی می‌توان به میخی سومری، اکدی، ایلامی، اوگاریتی اشاره کرد. خط میخی هخامنشی برای نوشتن فارسی باستانی به کار می‌رفته است. تمام خطوط میخی که تاکنون رمزگشایی شده‌اند از چپ به راست نوشته می‌شوند.

  لطفاً اسم خود را به انگلیسی وارد كنید سپس اسم خود را به خط میخی پارسی باستان ببینید. برای وارد کردن نام خود اینجا کلیک کنید. این خط مربوط به دوران هخامشی است.


  بخش امور کاربران سایت تبیان - ارسالی ahad_ebrahimi

  خطای چشم یا خطای مغز؟ (تست جالب)

  تست تمرکز

  ذهن شما چطور حرکت می کند؟

  هوش پای راست شما چقدر است؟

  عجیب ترین خطای چشم

  تست هوش انشتین

  مغز شما چند ساله است؟ (تست جالب)

  یک تست هوش جالب

  هوش خود را بسنجید (تست هوش)

  شخصیت شناسی با پرندگان

  شخصیت شناسی از روی تاریخ تولد

  شخصیت شناسی با رنگ ها

  شخصیت شناسی با درختان

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:54  توسط یگانه  | 

   

  آنلاین چهره سازی کنید

  چهره سازی

  تا حالا حتماً در بسیاری از فیلم های پلیسی دیده اید، صحنه هایی که پلیس ها برای شناسایی دزدها چهره سازی می کنند.برنامه های زیادی هم در این مورد تولید شده است. شما می توانید در این سایت آنلاین چهره سازی کنید و در کامپیوتر و یا در خود سایت ذخیره نمایید.

  برای رفتن به سایت اینجا کلیک کنید.


  دوست عزیز شما می توانید لینك ها و مطالب طنز و سرگرم كننده جالب خود را به ای میل زیر ارسال نمایید:ایمیل فستیوال

  بخش امور کاربران سایت تبیان - ارسالی جاده دوستی

   

  حدس نام شما از اسم پدر و مادر

  اولین های مذهبی

  هوش کلاغ را دست کم نگیرید!

  آیا ماهی ها می خندند؟

  اگر کسی رو دوست داری؟

  امضایی شیک و جالب داشته باشیم

  از زندگی چه آموخته اید؟

  8 راز زندگی انشتین

  مودب باش چاق نشی!

  چیستان بیل گیتس

  ساعتی سه محور

  محبوب ترین اسکرین سیور در آمریکا

  نکات جالب و عجیب اعداد و حروف انگلیسی

  آنلاین چهره سازی کنید

  اسم تان را به خط میخی ببینید

  اتفاقاتی که برای یک سیب افتاد

   

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:52  توسط یگانه  | 

  وزن شما چقدر باید باشد؟ (جالب)

  بازی

   در این بازی ابتدا وزن و سن کنونی شما پرسیده می شود، سپس به شما گفته می شود که در صورت زندگی در سایر سیارات منظومه شمسی، این 2 فاکتور چگونه تغییر خواهند کرد. پس ابتدا سن و وزن درست خود را وارد نموده و سپس روی گزینه Continue کلیک نمایید و با کلیک برروی نام هر یک از سیارات می توانید عمر تقریبی خود را در آنجا مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که اینگونه موارد جنبه بازی و سرگرمی دارد.

  شما می توانید اینجا کلیک کنید.

   


  دوست عزیز شما می توانید لینك ها و مطالب طنز و سرگرم كننده جالب خود را به ای میل زیر ارسال نمایید:ایمیل فستیوال

  باشگاه کاربران تبیان - ارسالی sarand313

  آزمون های سرگرم کننده (2) - (1)

  پرونده ای پر از پیامک (1) - (2)

  اگه تونستی تو تله بندازی؟(جالب)

  تا سال جدید چقدر مانده؟

  جراحی قلب به صورت آنلاین (جالب)

  وزن شما چقدر باید باشد (جالب)

  مراحل مختلف گوارش (جالب)

  اینجا فکر شما خوانده می شود

  از بالای برج ایفیل تماشا کنید (جالب)

  سرعت تایپ شما چقدر است؟

  اگر دنبال مترجم آنلاین هستید اینجاست

  جعبه ای پر از لینک های جالب

  محاسبه تناسب قد و وزن

  محاسبه طول عمر و بیماری های قلب

  ارسال یک سبد گل رایگان به کسی که دوستش دارید

  حدس زدن نام شما از روی نام پدر مادرتان (جالب)

  ساعتی سه محور

  محبوب ترین اسکرین سیور در آمریکا

  آنلاین چهره سازی کنید

  اسم تان را به خط میخی ببینید

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:51  توسط یگانه  | 

  مراحل مختلف گوارش (جالب)

  دستگاه گوارش

  انجام مراحل گوارش یکی از مهمترین اعمال فیزیولوژیک بدن انسان است.

  - دهان اولین مرحله گوارشی و محل دریافت احساس طعم (بو – مزه ) غذاست .

  - بزاق یا آب دهان از سه جفت غدد بزاقی بنا گوشی، زیر زبانی و تحت فکی برحسب نوع غذا یک تا یک ونیم لیتر در 24 ساعت ترشح می شود.

  - تحریکات عصبی شامل مشاهده، بوئیدن، چشیدن و تجسم اغذیه، اشتها، تحریکات مکانیکی اعم از خوردن غذا، تماس آن با مخاط معده و روده، تحریکات شیمیایی ناشی از الکل و هیستامین ها عواملی هستند که باعث ترشح شیره معده می شوند.

  - غذای معمولی متشکل از مخلوط خوراکی های مختلف بین 3-5 ساعت در معده باقی می ماند این مدت توقف برای غذا های کربوهیدراتی 1-3 ساعت برای پروتئین ها 3-5 ساعت و برای چربی 4-6 ساعت است.

  - روده کوچک با طول حدود 8 متر و قطر 3 سانت، آنزیم های زیادی دار د و کار حضم و قابل جذب شدن مواد غذایی در آن انجام می گردد و در نهایت بیشتر مواد در روده کوچک جذب می شوند.

  - مقداری از غذاهای هضم نشده مثل سلولز، غضروف ، نشاسته ، مولکول های پروتئین و چربی و نیز مقداری مواد جذب نشده (آب و اسید ها آمینه ) به همراه بقایای شیره های گوارشی و لاشه های سلولی به روده بزرگ می ریزند که آب آن به تدریج باز جذب شده و شکل می گیرد . سپس باکتری های موجود در  روده این مواد را تخمیر می کنند و اسیدهای لاکتیک، بتیریک، استیک، دی اکسیدکربن، متان، الکل و ترکیبات دیگر ایجاد می شود که به همراه مدفوع دفع می گردد. 

   برای مشاهده مراحل مختلف گوارش در بدن توسط مواد غذایی مختلف می توانید اینجا کلیک کنید.


  دوست عزیز شما می توانید لینك ها و مطالب طنز و سرگرم كننده جالب خود را به ای میل زیر ارسال نمایید:ایمیل فستیوال

  باشگاه کاربران تبیان - ارسالی sarand313

  آزمون های سرگرم کننده (2) - (1)

  پرونده ای پر از پیامک (1) - (2)

  اگه تونستی تو تله بندازی؟(جالب)

  تا سال جدید چقدر مانده؟

  جراحی قلب به صورت آنلاین (جالب)

  وزن شما چقدر باید باشد (جالب)

  مراحل مختلف گوارش (جالب)

  اینجا فکر شما خوانده می شود

  از بالای برج ایفیل تماشا کنید (جالب)

  سرعت تایپ شما چقدر است؟

  اگر دنبال مترجم آنلاین هستید اینجاست

  جعبه ای پر از لینک های جالب

  محاسبه تناسب قد و وزن

  محاسبه طول عمر و بیماری های قلب

  ارسال یک سبد گل رایگان به کسی که دوستش دارید

  حدس زدن نام شما از روی نام پدر مادرتان (جالب)

  ساعتی سه محور

  محبوب ترین اسکرین سیور در آمریکا

  آنلاین چهره سازی کنید

  اسم تان را به خط میخی ببینید

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:50  توسط یگانه  | 

  اگر زیاد سرما می‌خورید،

  آب آناناس بنوشید!

  سرماخوردگی

  این میوه شیرین و خوشمزه تقریبا در تمام گروه‌های سنی طرفدار و علاقمند دارد.

  به گزارش روزنامه آكسپرس، آناناس علاوه بر این كه شیرین و خوش طعم است مزایای بسیاری نیز برای سلامتی دارد. از جمله این كه آناناس حاوی یك نوع آنزیم با خواص ضد التهابی است كه «بروملاین» نام دارد. این آنزیم در واقع می‌تواند با عفونت‌ها مقابله كرده و باكتری‌ها را نابود سازد.

  در ادامه این گزارش آمده است: نوشیدن آب آناناس در تسكین گلو درد موثر است و همچنین می‌تواند به راحتی مخاط بدن را پاكسازی كند. همچنین آنزیم بروملاین موجود در آناناس به تسكین سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی كمك می‌كند.

  آب آناناس در عین حال به درمان سایر علائم و مشكلات تنفسی مثل برونشیت، آسم و ذات‌الریه كمك می‌كند. علاوه بر اینها در این مقاله كه در روزنامه اكسپرس به چاپ رسیده تاكید شده است كه نوشیدن آب آناناس می‌تواند در تسكین بدن دردهای ناشی از سرماخوردگی تاثیر مفید و بسزایی داشته باشد.


  باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از ehsan8014

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:49  توسط یگانه  | 

 • پنج شنبه 5/3/1390
 • تاريخ :
 • طرز کار چرخ خیاطی به زبان ساده

  چرخ خیاطی سینگر

  اولین چرخ خیاطی ساخته شخصی به نام " تامیس سنت " انگلیسی است وی ماشینی در سال ۱۷۹۰ به ثبت رسانید كه كارش بسیار شبیه به دوخت زنجیره ای زمان ما بود البته هدف از ساخت این ماشین بیشتر دوختن چیزهای چرمی بود اما هرگز این وسیله مورد استفاده قرار نگرفت و مخترع این اثر از اختراع خود سودی نبرد تا اینكه در سال ۱۸۳۰ یك خیاط فرانسوی فقیر كه " بارتلمی تیمونیه " نام داشت موفق شد با ذوق و ابتكار خلاقانه خود چرخ خیاطی را بسازد كه بسیار شبیه چرخ های خیاطی امروزی بود. بعدها این وسیله در فرانسه مورد استقبال مردم قرار گرفت ولی گروهی از كارگران كه وجود این اختراع را باعث كسادی كار خود می دیدند شبانه به كارگاه بارتلمی حمله كرده و همه چرخهای خیاطی او را نابود كردند و بارتلمی از غصه و فقر جان خود را از دست داد.

  شاید برای همه ما این سئوال پیش آمده باشد که: چرخ خیاطی چگونه کار میکند و چگونه چنین دوختهای ریز و ظریف بدون ذره ای خطا در پی هم قرار می گیرند. برای پی بردن به این موضوع عکس زیرو ببینید.......

  .

  .

  .

  جالبه نه؟! نظر شما چیه؟


  دوست عزیز شما می توانید لینك ها و مطالب طنز و سرگرم كننده جالب خود را به ای میل زیر ارسال نمایید:ایمیل فستیوال

  باشگاه کاربران تبیان - ارسالی madena2006

  راه حلی برای شاد کردن مردم هرگز به رستوران 5 ستاره نروید
  نصیحت لقمان به پسرش (نسخه جدید)  نامه تاریخی غضنفر به اهل و عیال
   راز آنهایی که دلشان باید فرمت شود  در مقابل چی، مثل چی باش
   سوالاتی متداول از مهندسان کامپیوتر  این نی نی ها چی می خوان بگن؟
   خودکشی دختر بچه 5 ساله (+18)  خصوصیات زنان و مردان چینی
   عاقبت اعتیاد به کامپیوتر و اینترنت  شوخی با فرهنگستان
   شعر طنز "سربازی"  ماجرای زن گرفتن یک چهارپا
   ایمیل لیلی به مجنون  آیین نامه زندگی
    خنده دار یا تاسف آور!!!  یک کم بخندیم
   سیزده جمله کلیدی پزشکان (طنز)  آسیب شناسی فک و فامیل (طنز)
  حرف هایی که دوست ندارید در اتاق عمل
  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:48  توسط یگانه  | 

 • يکشنبه 8/3/1390
 • تاريخ :
 • چگونه از نمازم لذت ببرم؟

  چرا در نماز حضور قلب ندارم

  چرا لذت نمی برم؟ / علت لذت نبردن از نماز چیست؟

  عواملی که می تواند نمازها و عبادات انسان را لذت بخش کند، عبارتند از:

  الف) قبل از عبادت، انسان خود را مستعد و مهیا سازد؛ یعنی، به خود تلقین کند که من در صدد نیایش و نماز هستم و سعی کند افکار متفرق را از ذهنش دور کند.

  ب) سعی کند در بهترین وقت عبادت کند؛ مثلاً، با کسالت - خستگی و خواب آلودگی - وارد نماز نشود؛ «لاتقربوا الصلوة و انتم کسالی».

  در هنگام اقبال دل، به مستحبات بپردازید و در صورت پشت کردن، به واجبات اکتفا کنید

   ج) در محیط پر سر و صدا به مناجات نایستد؛ بلکه محیط آرام و ساکتی را انتخاب کند.

  د) در حین نماز، مصمّم بر مراقبت باشد و اگر احیاناً افکار دیگری به او هجوم آورد، همین که متوجه شد، سعی کند خود را از دام آن افکار برهاند.

  یکی از عواملی که باعث صفای دل و زدودن حالت قساوت می شود، همین دعاها و نیایش ها و نمازهای سازنده است، البته اگر با شرایط ادا شوند.

  1. در حالت شادابی و نشاط عبادت انجام شود.

  2. توجه کامل به خدا باشد.

  3. در محیطی دور از سر و صدا و جنجال انجام شوند.

  4. گریه از خوف خدا و اهوال قیامت عامل دیگری است که در صفای دل موءثر است.

  5. نشست و برخاست با عالمان و شخصیت های برجسته و وزینی که خود مظهر صفا و تقوا هستند. همچنین تلاوت قرآن با توجه به آیات الهی نیز موءثر است.

  6. عامل دیگر، طلب صفای دل از خداست. در این زمینه مناجات شاکین از مناجات خمسه عشر را بخوانید.

  انسان حالات گوناگونی دارد. امیرالمومنین علیه السلام می فرماید: «ان للقلوب شهوه و اقبالا و ادبارا».

  بنابراین، قلب انسان گاهی اقبال به خدا و معنویات دارد و گاهی پشت می کند. در هنگام اقبال دل، به مستحبات بپردازید و در صورت پشت کردن، به واجبات اکتفا کنید. البته هر قدر انسان مجاهده نفس بیشتری کند و با خدا و قرآن و اهل بیت علیهم السلام انس بیشتری گرفته و دل از هواهای نفسانی تخلیه کند به تدریج اقبالش بیشتر شده و به صورت ملکه راسخه در می آید. آن گاه است که در همه حالات به یاد خدا و متوجه اوست و هیچ چیز نمی تواند او را از محبوب حقیقی باز دارد. این همان حالتی است که از آن تعبیر به«نماز دائم» شده است:

  خوشا آنان که الله یارشان بی

  به حمد و قل هوالله کارشان بی

  خوشا آنان که دائم در نمازند

  بهشت جاودان مأوایشان بی

  همچنین برای لذت بردن از نماز و انس با آن، راهکارهای زیرا را دقیق عمل کنید:

  1. باور کردن اهمیت نماز؛ باید یک مطالعه مستمری را درباره اهمیت نماز پیش بگیرید و کتاب های مختلفی را که در این باره نگاشته شده، پیوسته مطالعه کنید تا با تکرار این مطالعه به اهمیت نماز برسید و از اعتقاد صرف به باور و ایمان دست یابید. از این رو، کتاب های زیر سفارش می شود:

  الف) «اسرار الصلوة»، میرزا جواد ملکی تبریزی.

  ب) «پرواز در ملکوت یا اسرار الصلوة»، امام خمینی.

  اگر شروع مطالعات با کتاب های آقای قرائتی درباره نماز باشد، بهتر است.

  انس با محیطهای معنوی؛ مساجد و محافل نشاط بخش معنوی، دل را به سمت عبادت و نماز می کشاند

  2. باور کردن عتاب تارک نماز؛ وعید و عذاب های الهی درباره تارک نماز، همیشه باید مورد نظر باشد تا انسان به خود بباوراند که چنین عذاب هایی واقعاً وجود دارند. کتاب هایی مثل «گناهان کبیره» شهید دستغیب، در این باره مفیدند.

  3. روزی نیم ساعت، تفکر در مرگ؛ در زود گذشتن دوران زندگی، خاطرات تلخ و شیرین، ورود به عالم قبر، قیامت و رسیدن عذاب های الهی و سرافکندگی و... . این فکر، باید در مکانی خلوت باشد تا دل شما متأثر گردد و شما برای نماز و هر توشه اخروی تحریک گردید. اگر این تفکر اثر خود را بخشید، هفته ای نیم ساعت کفایت می کند.

  4. گزیدن دوستانِ نماز دوست و گریز از دشمنان بی نماز و به ظاهر دوست؛ زیرا اثر همنشین بر کسی پوشیده نیست.

  5. انس با محیطهای معنوی؛ مساجد و محافل نشاط بخش معنوی، دل را به سمت عبادت و نماز می کشاند؛ حتی شنیدن و دیدن دعاهایی مثل دعای ندبه و کمیل، به وسیله صدا و سیما، مفید و روح بخش هستند.

  پدیدآورنده: ذبیح الله اسماعیلی


  باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از یاس خاكی

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:47  توسط یگانه  | 

   
  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:46  توسط یگانه  | 

  عاقبت فحش دان و مسخره کردن


  از جمله بدان و اشرار بندگان خدا کسی است که مردم به جهت فحش گفتن او، از مجالست و همنشینی با او کراهت داشته باشند.


  مردی عصبانی

  یکی از ناپسندترین کارهای آدمی، دهان به دشنام گشودن است. ناسزاگویی امری است که نه تنها در بین ادیان آسمانی نکوهش شده بلکه جامعه بشری نیز این کار را مذموم شمرده و از فرد بد زبان بی زار است.

  انسان های فرهیخته ای که مراتبی از مقام انسانیت را طّی کرده اند. به هیچ وجه زبان را آلوده به این گناه زشت نمی نمایند و الگویی در این زمینه می باشند. یکی از معاصران امام حسن مجتبی علیه السّلام می گوید: تنها امام حسن علیه السّلام بود که تا وقتی با من صحبت می کرد دوست نداشتم ساکت شود و هیچگاه از ایشان کلمه ای فحش نشنیدم.1

  این کار زمانی زشت تر و ناپسندتر می گردد که به کسی که حقش نباشد این الفاظ رکیک گفته شود و قطعاً کیفر این گناه نیز مضاعف می شود و مسلماً جزء حق الناس است. و لازم است تا از آن شخصی که این ستم در موردش روا داشته شده، طلب حلالّیت شود و او راضی گردد و الّا این عمل باقی خواهد ماند تا در پای میزان الهی در قیامت کبری تصفیه گردد و حتماً این تسویه حساب در دنیا راحتر از آخرت خواهد بود. مرحوم دیلمی می فرماید: (و اگر توبه از ریختن آبروی دیگران است یا اینکه کسی را فحش و دشنام داده ای یا تهمت زده باشی و سخن چینی کرده باشی، واجب است آنها را راضی نمایی و تهمت زده را از اتهام بیرون آوری به هر نحوی که می شود.)2

  گاه افرادی با بی شرمی و گستاخی به برخی مظلومان که یارای مقابله با وی را ندارند فحش و ناسزا می گویند ، باید دانست این سکوت می تواند عقوبت سریع و سنگینی را برای دشنام دهنده به همراه بیاورد. زیرا او از حق خود گذشته است ولی ممکن است خداوند متعال که مسلّط بر همه امور این هستی است، این بدزبان ظالم را به واسطه جرمش، مجازات دنیایی نماید. و همچنین «آه» یک انسان مظلوم گاهی می تواند دودمانی را بر باد دهد.

  امام صادق علیه السّلام می فرمایند: «هیچ انسانی رو در رو به مؤمنی طعن نزند و او را مسخره نکند، جز اینکه به بدترین مرگ ها هلاک شود و پس از مرگ درخواست بازگشت به خیر کند (یعنی تمنّا کند او را به دنیا باز گردانند تا جبران مافات نماید.) 7

  نکوهش فحاشی در روایات

  در فرمایشات اهل بیت علیهم السّلام در نهی و نکوهش این کار احادیث فراوانی رسیده است.

  1ـ امام صادق علیه السّلام فرمودند: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:«دشنام بر مؤمن چون پرت شدن در هلاک است.»3

  2ـ امام کاظم علیه السّلام درباره مردمی که به هم دشنام دهند، فرمود: آنکه آغاز به دشنام کرده ستمکارتر است و گناه او و گناه طرف مقابلش بر عهد، اوست تا وقتی که از ستم دیده عذر نخواسته است.4

  3ـ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: از جمله بدان و اشرار بندگان خدا کسی است که مردم به جهت فحش گفتن او، از مجالست و همنشینی با او کراهت داشته باشند.5

  4ـ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: بپرهیزید از فحش که خداوند عزّ و جلّ فحش دهنده بی شرم را دوست ندارد.6

  مرگ قبر تابوت انسان

  مسخره کردن

   این کار نیز یکی از گناهان کبیره است و جزء حق الناس محسوب می شود زیرا مسخره کننده مستقیماً فرد دیگری را که محترم است و باید حقوق وی رعایت می شده را مورد تمسخر قرار داده است و ابتداً به حقی از جانب خداوند متعال مربوط نمی گردد. در نتیجه کسب رضایت و جلب حلالّیت وی لازم است.

  امام صادق علیه السّلام می فرمایند: «هیچ انسانی رو در رو به مؤمنی طعن نزند و او را مسخره نکند، جز اینکه به بدترین مرگ ها هلاک شود و پس از مرگ درخواست بازگشت به خیر کند (یعنی تمنّا کند او را به دنیا باز گردانند تا جبران مافات نماید.) 7

  رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: دوزخیان با همه شکنجه و عذابی که دارند از آزار چهار طایفه در رنجند و عذاب می برند. اینان را از حمیم جهنّم می چشانند و فریادشان به واویلا و واثبورا بلند است....یکی از آن چهار طایفه چرک و خون از دهانش جاری است. جهنمیان می پرسند که این دور از رحمت، حال و وضعش چیست؟ و چه کرده که به این عذاب دچار شده که ما با همه گرفتاری های خود، از آن در زحمتیم؟ گویند: این دور از رحمت کارش مسخرگی و ادای این و آن در آوردن بود و می نگریست هر کلام زشتی که می دیدید ادای آن را در می آورد.8

   

  پی نوشت ها :

  1 ـ بحار الانوار،ج 43،ص 358.

  2 ـ ارشاد القلوب ترجمه مسترحمی،ج ،ص 106.

  3 ـ کافی،ترجمه کمره ای،ج 5، ص 337.

  4 ـ کافی،ترجمه کمره ای،ج 5، ص،339.

  5 ـ ارشاد القلوبفترجمه مسترحمی،ج 2،ص 298.

  6 ـ بحار الانوار،ترجمه کمره ای،ج 2،ص 193.

  7 ـ ثواب الاعمال و عقاب الاعمال،شیخ صدوق ترجمه غفاری، ص 286.

  8 ـ ثواب الاعمال و عقاب الاعمال،شیخ صدوق ترجمه غفاری،ص 297.

  بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:33  توسط یگانه  | 

   

  ایمیل تان را اسلامی کنید!

  ایمیل


  دین اسلام دینی جامع است و برای همه فعالیت های بشر برنامه دارد. اگر بخواهیم سعادتمند شویم لازم است حتی در نکات ریز و بسیار کوچک هم به سراغ این برنامه کامل و جامع برویم تا به بهترین وجه ممکن با آداب و اعمال خود آشنا شویم. تا بحال فکر کرده اید آیا اسلام درباره نامه نوشتن! هم برنامه ای دارد یا نه؟! شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در اسلام برای نوشتن نامه آدابی ذکر شده است که رعایت آنها می تواند بسیار ثمربخش و نیکو باشد. به ویژه آن که در این میان برخی از کارهای لازم و ضروری نیز وجود دارد! پس با ما همراه باشید تا از این به بعد نامه های خود را چه از نوع کاغذی و چه از نوع الکترونیکی و ایمیل! اسلامی بنویسید!!


  نامه نوشتن راهی برای مهربانی!

  از حضرت امام صادق (علیه السلام) منقول است که فرمودند مهربانی در میان برادران مؤمن در حضر به این است که به دیدار یکدیگر بروند و در سفر به این است که برای یکدیگر نامه بنویسند. پس اگر در شهر دوری از دوستان و خانواده هستی هرگز نوشتن نامه و فرستادن ایمیل (ببخشید رایانامه!) را فراموش نکن! البته نکته ظریفی در این میان هم وجود دارد و آن این است که مبادا به بهانه آن که به ارحام و نزدیکان خود نامه می نویسی و ایمیل می زنی و پیامک می فرستی و البته بعضاً تلفن می کنی، دیدارشان را به فراموشی بسپاری! حتماً توجه داری که در حضر (منظور این است که اگر به خودت زحمت بدهی و از این ور شهر به اون ور شهر بری!) دیدار دوستان و برادران مؤمن نشانه مهربانی است و نه فقط نامه نوشتن به آنها! (عجب نکته بین و ظریف!!)

   

  نامه واجب!

  از دیگر مسائل مهم درباره نامه نوشتن آن است که بعضی وقت ها نه فقط نشانه مهربانی که البته آن هم لازم است بلکه اصلاً نوشتن نامه واجب می شود! حتماً می پرسید چطور؟! در حدیثی صحیح از امام صادق (علیه السلام) منقول است که فرمودند جواب کتابت نوشتن واجب است مانند جواب سلام گفتن! پس اگر کسی برایت نامه نوشت (مؤکّداً عرض می کنم از هر نوعی ولو ایمیل و پیامک) و منتظر جواب شما بود مثل جواب سلام که واجب است باید فوراً پاسخ نامه اش را مرحمت فرمایید!! وگرنه بنابر این حدیث شما یک واجبی را ترک فرموده اید! (حالا البته عجله نکن! وقت هست برای جواب رایانامه های! رسیده را بدی! مقاله ما را تا آخر بخوان!!)
  شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در اسلام برای نوشتن نامه آدابی ذکر شده است که رعایت آنها می تواند بسیار ثمربخش و نیکو باشد. به ویژه آن که در این میان برخی از کارهای لازم و ضروری نیز وجود دارد!

  اول خدا، یادت نره!

  از دیگر آداب نامه نگاری که از معارف اسلامی ما بدست می آید نوشتن بسم الله الرحمن الرحیم در ابتدای نامه است که توصیه شده است هرگز ترک نشود تا جائی که از امام علی النقی (علیه السلام) نقل است که فرمودند: اگر بگویم کسی که گفتن و نوشتن بسم الله را در کارها و نوشته ها ترک می کند مثل کسی است که نماز را ترک کند، هر آینه راست گفته ام! و البته حتماً بسیار شنیده اید که در حدیث آمده است کاری که بدون بسم الله باشد ابتر می ماند. (شاید همین رمز بسیاری از کارها و نامه ها و... بی سر و ته ما باشد که بسم الله هایش فراموش می شود!!)

   

  نامه های بی برو برگرد!

  دعا

  اگر نامه و نوشته ای را برای طلب حاجت و درخواستی می نویسی و می خواهی حتماً آن درخواست اجابت شود (مثل طومار نامه هایی که برای اداره جات! می نویسی و البته پاسخش...!) یک راه حل ساده وجود دارد که در حدیثی فرموده اند با قلم بدون مداد در بالای آن نامه بنویسید: بسم الله الرحمن الرحیم؛ إنّ الله وَعَدَ الصّابرین المَخرج ممّا یکرهون و الرّزقَ مِن حیثُ لایَحتَسِبون، جَعَلَنا الله و إیّاکم مِن الّذین لاخوفٌ علیهم و لا هم یَحزَنون. و البته در همان حدیث از قول راوی نقل شده است که هرگاه چنین می کردم حاجتم برآورده می شد!

   

  نامه های واگذاری!

  در حدیث دیگری نقل است که امام صادق (علیه السلام) فرمودند که به جایی نامه ای بنویسند. وقتی نامه را نوشتند به دست آن حضرت دادند. حضرت فرمودند: چگونه امید دارید که به آنچه در نامه نوشته اید عمل کنند در حالی که إن شاء الله را در جاهایی که مناسب است ننوشته اید؟!

  گفتن و نوشتن إن شاء الله به این معنی است که شما ایمان دارید که هر امری به خواست و مشیت الهی انجام می گیرد و افراد مختلف در مناصب و پست های گوناگون تنها وسایل انجام مشیت الهی هستند. این موضوع سبب می شود برآورده شدن و یا نشدن حاجت را به خود خدا واگذار نمایید.

  بدین ترتیب علاوه بر تقویت ایمان خود و حفظ آن از دستبردهای شرک آمیز، نوعی آرامش حقیقی را تجربه خواهید نمود! باور ندارید؟! امتحان کنید!

  در حدیث دیگری نقل است که امام صادق (علیه السلام) فرمودند که به جایی نامه ای بنویسند. وقتی نامه را نوشتند به دست آن حضرت دادند. حضرت فرمودند: چگونه امید دارید که به آنچه در نامه نوشته اید عمل کنند در حالی که إن شاء الله را در جاهایی که مناسب است ننوشته اید؟!

  کاغذ نامه ها!

  کاغذ

  این قسمت هم برای وقتی که نامه نگاری های کاغذی رونق گرفت و البته سایر نوشته هایی که نام خدا را دارند! در حدیثی از امام موسی کاظم (علیه السلام) پرسیدند که کاغذهای نامه را (که نام خدا بر آنها دارد) می توانیم با آتش بسوزانیم؟ حضرت فرمودند: نه بلکه اول آنها را با آب بشویید. در حدیث صحیح دیگری هم از امام صادق (علیه السلام) نقل است که کاغذها را نسوزانید بلکه آنها را پاره کنید و (نام خدا بر آنها را) محو نمایید.

  البته این موضوع در مورد نامه های جدید و مدرن امروزی چندان مشکل به نظر نمی آید. چون به راحتی می توانید با دکمه Delete رایانامه هاتون را پاک کنید! پس به فکر شستن رایانه هاتون نیفتید! (این یکی خیلی بی مزه بود!)

   

  خاتمه

  با این توضیحات درباره نامه و نامه نگاری حتماً شما هم به این نتیجه رسیده اید که جای خالی بسیاری از آموزش ها در کتاب های درسی خالی است!

  فکر نمی کنم دانستن اینکه چگونه نامه اسلامی بنویسیم کم اهمیت تر از این باشد که بدانیم نامه بدون تمبر را پست نکنیم! به نظر شما اینطور نیست؟! شما چه فکر می کنید؟!

  رادفر

  گروه دین تبیان


  فهرست منابع و مآخذ

  1- بحارالانوار- علامه مجلسی

  2- حلیة المتقین- علامه مجلسی

  3- اصول کافی- شیخ کلینی

  4- نهج الفصاحه- گزیده سخنان رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:31  توسط یگانه  | 

  شهيدي كه حضرت زهرا(س) خبر شهادتش را داد

  خبرگزاري فارس: يادت هست من هميشه بهت مي‌گم كه به شكل غريبانه‌اي شهيد مي‌شم، تو هي به من بخند، ولي ديشب به ظهور رسيدم. بشارتش را گرفتم.


  صبح يك روز گرم تابستاني، زير سايه چادري در هفت تپه، مامن «لشكر خط شكن 25 كربلا» لابه‌لاي تپه ماهورها، تك و تنها نشسته بودم. نورالله ملاح را ديدم كه از دور، در طراز نرم و ملايم نور، با لبخندي از جنس سرور، به طرفم مي‌آمد، سرش را از ته تراشيده بود. مهربان كنارم نشست.

  گفت: پسر، قشنگ شدي‌ها! عجبا چرا اين روزها، بعضي از بچه‌ها موهاشون رو از ته مي‌تراشند! نكنه خبرايي هست و ما بي خبريم، عين حاجي واقعي ها شدي‌ها! ...تقصير كه ميگن همينه ديگه، نه؟

  شهيد ملاح دستش را روي شانه‌هايم چفت كرد و با لبخندي غريبانه گفت: سيد، بذار برات از خواب ديشب بگم. تو هم از اصحاب خواب ديشب من هستي...

  گفتم: من! اين يعني چي؟ خواب! حالا چه خوابي ديدي؟ پسر نكنه جرعه شهادت را تو خواب نوشيدي!‌

  گفت: برو بالاتر سيد، اصلا يادت هست من هميشه بهت مي‌گم كه به شكل غريبانه‌اي شهيد مي‌شم، تو هي به من بخند، ولي ديشب به ظهور رسيدم. بشارتش را گرفتم.

  خنديم و گفتم: آره، تو از همين حالا سوت شهادتت رو بزن!‌

  گفت: خواب ديدم همين اطرافم، بعد يكي به اسم صدا زد، نگاهي به دور برم انداختم، صدا از تو چادر حسينه گردان مي‌آمد، اما صدا يك جورايي غريبانه خاص بود، حيرت كردم!؟ مثل اون صدا تا به حال هيچ كجا نشنيده بودم. آرام و بي‌تاب و بي‌قرار، گوشه چادر را كنار زدم، پر شدم از عطر ناب، در دم فرو ريختم. ناگهان انديشه‌اي مثل يك وحي ريخت توي دلم. مقابل تكه‌اي از نور زانو زدم. مثل وقتي كه مقابل ضريح آقا علي بن موسي‌الرضا مي‌خواستم سلام بدهم، با اشك و بغض و بي‌قراري گفتم:

  «السلام عليك يا فاطمه زهرا (س)»

  حال غريبي پيدا كردم، من و حضرت زهرا (س)

  حضرت فاطمه زهرا (س)، آقا امام حسن (ع) و امام حسين (ع) دو طرفش نشسته بودند.

  آن قدر مبهوت و متحير بودم كه كلامي براي گفتن نيافتم، دوباره سلام دادم، به آقا امام حسن (ع) و امام حسين (ع) به اصحاب عاشورايي به مولا علي (ع).

  حضرت زهرا (س) فرمودند: پسرانم، حسن و حسين، سلام خدا بر شما باد، ايشان (نورالله) چند روز ديگر مهمان ما خواهد بود.

  بعد، آقا امام حسين (ع) دست روي سرم كشيدند و من ناگهان از خواب پريدم.

  اين بشارت بود. سيد جون!‌ مدت‌هاست كه منتظرش بودم، واقعيت اينه كه تا منتظر نباشي، خونده نخواهي شد. بايد آرزو كني، تا آ‌رزوهات سراغت بيان. بيدار كه شدم، وقت اذان بود. وضو گرفتم، فكر كردم كه قرار است چند روز ديگه.... اصلا خبر كه داري داريم ميريم مهران؟ ميدوني انشاء الله من شهيد مي‌شم، بشارتش رو گرفتم، مي‌دونم كه به غريبانگي حضرت زهرا (س) به شكل غريبانه‌اي هم شهيد خواهم شد.... ان‌شاء‌الله

  بغض گلويم را گرفت، تو حيرت ماندم. آره ما بر حقيم و اين‌ها نشانه آن ظهور حقيقت مطلق است. بلند شدم شهيد ملاح را بغل كردم.

  گفت: تو شك داري؟ گفتم: بيا يك شرطي ببنديم، اگه جا موندم، شفاعتم كن.

  عصر روز پنجم از اين واقعه، شانزدهم تيرماه شصت و پنج، سربندها كه روي پيشاني رفت، به ياد ملاح افتادم. دور و برم را گشتم. آخه قدش بلندتر بود و ته ستون مي‌ايستاد. رفتم نزديكش و گفتم: هي مرد، قول و قرار ما رو كه يادت هست؟

  لبخندي زد و گفت: سيد، از همين حالا تو سوتت را بزن.

  طولي نكشيد كه با رمز يا ابا عبدالله الحسين (ع) وارد عمليات شديم و چند روز بعد در حين آزاد‌سازي مهران، نورالله ملاح، بر بلنداي قلاويزان، با اصابت مستقيم راكت هواپيماي دشمن به شكل غريبانه‌اي، مظلومانه شهيد شد، و چنان پودر شد كه چيزي از جنازه‌اش باقي نماند. در سحرگاه هفدهم تيرماه 65، نورالله مهمان حضرت زهرا (س) شد.

  *غلامعلي لساني

  انتهاي پيام/

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:53  توسط یگانه  | 

   

  آیا توبه با عدل خدا می سازد؟

  توبه


  عدل خداوند نزد امامیه یکی از پایه های دین شمرده شده است، در خصوص عدالت پروردگار مسائل گوناگونی قابل طرح است از جمله می توان به عدم تنافی میان عدل خدا و توبه پذیری حضرتش اشاره نمود؛ در نوشتار حاضر، استاد مهدی امینیان، کوشیده است تا بدین شبهه پاسخ دهد که آیا عدل خدا نافی توبه پذیری اوست یا خیر؟


  طرح مسئله:

  عدالت ورزی خداوند در مجموعه عقاید و باورهای دینی و اسلامی، از جمله ارکان شاخص و برجسته خداشناسی و خداباوری است، که همواره مورد اهمیت و توجه فراوان بوده است، به گونه‌ای که اختلاف نظر در رد یا قبول آن، و یا تعیین حدود و ثغور آن دست مایه تحولات اساسی در نگرش‌های دینی و اعتقادی مسلمانان گردیده است، تا بدانجا که زمینه ساز پیدایش فرق و مذاهبی در عالم اسلام گردید.

  باور به دادورزی ذات مقدس خداوندی از آن رو دارای اهمیت فراوان است که نوع نگاه و جهان بینی اسلامی ما منوط و مشروط به پذیرش یا عدم پذیرش آن است؛ زیرا هم در التزام به صفات مبدا به ویژه حکیم بودن او نقشی به سزا خواهد داشت، و هم در باورمندی به اصل معاد، زیرا روز پسین از آن رو توجیه عقلی و منطقی خواهد یافت که هر انسانی معتقد باشد، خداوند با توجه به اعمال و افعال دنیوی‌اش او را ثواب و جزا می‌دهد، که این تنها در سایه دادورزی پروردگار معنا می‌یابد.

  بحث عدل الهی تا بدانجا بر گستره مفاهیم اعتقادی سایه افکنده است، که اعتقاد و عدم اعتقاد به عدل علامت مذاهب شمرده شده است، در اینکه شخص شیعه است یا سنی، معتزلی است یا اشعری و بدون آن نه دین تمام است، و نه به نحو قطعی می‌توان راستگو بودن پیامبری را باور داشت. زیرا تمام قواعد و احکام اسلامی بر اصل عدل استوار است عدل هم اتصاف خداوند به فعل حسن و جمیل است و هم کمال او در افعال و به بیان امام علی(ع): «عدل یعنی اینکه خداوند را به کارهای ناروا متهم نسازی.»

     

  تعریف عدل:

  از نظر امام خمینی(ره) عدل به معنای عام و گسترده آن عبارت است از حد وسط میان افراط و تفریط که تمام فضایل اخلاقی اعم از ظاهری و باطنی را در بر می‌گیرد، چنانچه صراط مستقیم که انسان در نماز طالب آن است، نیز همین سیر اعتدالی است. عدل به صورت خاص که عدل الهی را نیز در بر می‌گیرد از فطرت‌های الهی است که در کمون ذات بشر مخمر است، هر کس برخلاف، آن را ]فطری بودن آن[ برداشت کند، بداند که در مقدمات آن نقصانی است.در واقع بیان اخیر ناظر بر حسن ذاتی عدل و ثبات مفهومی آن است، که ذات عدل با صرف نظر از شرایط و ظروف مختلف آن و بدون لحاظ فاعل خاص نیکو و پسندیده است، در نتیجه جبرگرایی و حسن و قبح شرعی و نفی عدالت الهی نابخردانه و منتفی خواهد بود، به تعبیر علامه طباطبایی عدل به معنای تساوی، توازن و قرار گرفتن هر چیز در جایگاه شایسته و مناسب خویش به گونه ایست که نفس انسان آن را پسندیده و تائید می‌کند.

  اگر خدا حق دیگران «حق الناس» را ببخشد و از ستم مردم به یکدیگر صرف نظر کند، خلاف عدل است... وحال آنکه خدا از حق مردم نمی‌گذرد مگر خود صاحب حق بگذرد. ولی خدا از حق خود اگر بخواهد می‌گذرد. درباره توبه نیز باید گفت، توبه ارکانی دارد که بدون آن‌ها توبه حقیقی حاصل نمی‌شود، که رکن رکین آن ندامت و پشیمانی است از گناهان و دیگر عزم بر عدم بازگشت است که این دو از مقومات ذاتی و حقیقی توبه می‌باشند

  شاخه‌های کلی عدل الهی:

  در مجموعه معانی متعددی که برای عدل الهی گفته شده می‌توان آن‌ها را در سه عنوان عام و کلی خلاصه نمود:

  1- عدل تکوینی:

  یعنی خداوند به هر موجودی به اندازه توانایی و قابلیت‌های وجودی آن توجه می‌کند، و هیچ شایستگی و ظرفیتی را نادیده نمی‌انگارد. به بیان دیگر، عدل عبارت است از رعایت استحقاق‌ها در افاضه وجود و امتناع نکردن افاضه و رحمت به آنچه امکان وجود و کمال دارد.

  2- عدل تشریعی:

  یعنی خداوند در وضع تکالیف و آنچه سعادت بشر در گرو آن است، اهمال نمی‌ورزد علاوه بر آن انسان را بیش از توان و طاقتش مکلف نمی‌سازد. شریعت الهی به هر دو معنای یادشده عادلانه است.

  3- عدل جزایی:

  عدل الهی

  عدل جزایی به این معناست که خداوند جزای هر انسانی را متناسب با اعمال و افعال صورت گرفته توسط او در نظر می‌گیرد. «اعطاء کل ذی حق حقه» و هیچ انسانی را به سبب تکلیفی که به او ابلاغ نشده مجازات نمی‌کند.

  سوال) از برخی شبهات وارده بر عدالت الهی، پذیرش توبه و انابه گناهکاران است. در احادیث وارده درخصوص توبه چنین مطرح شده است که برخی افراد گاه پس از یک عمر ارتکاب معصیت و گناه و غرق بودن در رذایل و خبائث به درگاه خداوند باز گشته، و طلب بخشش و استغفار می‌کنند، و آن گونه پاک و مطهر می‌گردند که کودک از مادر زاییده شده دارای قلبی پاک و بی آلایش است. حال سوال در اینجاست که آیا این اتفاق منافاتی با عدالت الهی ندارد؟ آیا افرادی که عمری را به طهارت نفس و تربیت روح خویش پرداخته و در این مسیر مرتکب اندک گناهان صغیره یا کبیره شده‌اند با فردی که عمری را به گناه سپری کرده و پس از تحقق زمینه‌ای برای توبه اقدام به توبه نموده است برابر بوده و آیا عادلانه است که از حیث طهارت روح و پاکی پرونده اعمال به درجه‌ای مساوی با هم نایل شوند؟

   

  پاسخ به شبهه:

  آیا بخشیدن گناه بیچارگان و درماندگان که از روی جهالت خلافی را مرتکب شدند، ظلم است؟

  آری اگر خدا حق دیگران «حق الناس» را ببخشد و از ستم مردم به یکدیگر صرف نظر کند، خلاف عدل است... وحال آنکه خدا از حق مردم نمی‌گذرد مگر خود صاحب حق بگذرد. ولی خدا از حق خود اگر بخواهد می‌گذرد. درباره توبه نیز باید گفت، توبه ارکانی دارد که بدون آن‌ها توبه حقیقی حاصل نمی‌شود، که رکن رکین آن ندامت و پشیمانی است از گناهان و دیگر عزم بر عدم بازگشت است که این دو از مقومات ذاتی و حقیقی توبه می‌باشند.

  انسان به مجرد آنکه بگوید توبه کردم از او پذیرفته نمی‌شود، بلکه انسان تائب آن است، که هر چه به ناحق از مردم برده باید به آن‌ها رد کند، یا آنکه صاحب حق را راضی نماید، و هر چه از واجبات الهیه را ترک کرده نیز قضا کند حتی اگر از انجام تمام آن‌ها ناتوان است، به مقدار امکان به جا آورد.از مجموعه این سخنان به دست آمد که صرف توبه گفتاری و لفظی بدون التزام و پایبندی به اصول و ارکان مربوط به آن، به خصوص ندامت از گناهان گذشته و عدم بازگشت در آینده، در گستره توبه حقیقی قرار نمی‌گیرد، اما اگر کسی پس از دو شرط قبلی پیش گفته و مشروط به آنکه حق الناس را ادا نموده و نسبت به حق الهی نیز در حد توان و امکان قیام به اعاده و تدارک نماید، عقل چه اقتضایی دارد و چگونه حکم می‌کند؟

  به طور قطع در چنین جایی عقلای عالم عدم پذیرش گناه مجرم نادم را عملی ناپسند و مذموم به حساب می‌آورند. به ویژه اینکه پذیرش توبه گناهکاران با رعایت شرایط و ویژگی‌های فوق عمومیت داشته و اختصاص به گروهی خاص ندارد، از این رو شائبه هر گونه بی عدالتی نیز مرتفع خواهد شد.

  حال یادآوری دو نکته در راستای تبیین کامل موضوع لازم به نظر می‌آید.

     

  افراد پس از توبه و استغفار حقیقی و به واسطه حکم عقل و از باب تفضل و عنایت حضرت حق، گناهانشان بخشیده می‌شود اما این امر هیچگاه به معنای برابری اینگونه افراد با افراد طیب و طاهر نیست چراکه فرد متقی به واسطه تقوای خویش و نیز عنایات حضرت حق به حسب میزان تقوای خود پله‌های ترقی و صعود الی الله را طی نموده و به درجاتی بالاتر از انسانیت نایل گشته است و حال آنکه این امر در خصوص فرد توبه کننده صادق نمی‌باشد

  نکته اول: عدالت یا تفضل؟
  عدل اللهی

  اثبات اینکه خداوند متعال بر بندگان ترحم و بخشش مضاعف دارد، چگونه ایراد اصلی که دادورزی پروردگار است را اثبات می‌نماید؟ پاسخ آنکه عدالت از سنخ مفاهیم معقول ثانی فلسفی است، که خود فی نفسه امری بیرونی و خارجی به حساب نمی‌آید، بلکه از حقایق بیرونی انتزاع شده، از این رو عدالت با دو مفهوم مقابل آن قابل مقایسه است، زیرا عدم عدالت یا به ظلم می انجامد و یا به تفضل از میان آن دو آنچه نامطلوب و ناپسند است، ستم ورزی بر بندگان است، بندگانی که همه به یک اندازه کوشیدند و کاشتند، اما غیر مساوی و معادل دریافتند و درو کردند، و دقیقا آنچه این شبهات را پدید آورد، احتمال ظلم گرایی خداوند است که توجه به گروهی خاص با عدالت او ناهمخوان است. اما دیگر سوی وادی عدل، اکرام و تفضل است که نه تنها، زمینه و سبب بی عدالتی و دادورزی پروردگار نمی‌گردد، زیرا تمام کسانی (نه یک گروه خاص) که اعمال حسنه به جا آورند، و به رحمت او باورمند باشند، مشمول این تفضل خواهند شد، و این خود نه تنها ظلم نیست، بلکه عدالت در تفضل و تنعم است.

     

  نکته دوم: عدل یا جود؟

  دیگر نکته که یادآوری آن ضرورت دارد، این است که خداوند بر بندگان تفضل و ترحم می‌نماید، که این بالاتر از دادورزی و عدالت است به دیگر بیان، او به جای عدل، جود را بر بندگان روا می‌دارد، اما واقعیت این است با توجه به آنچه از سخن علی(ع) در نهج البلاغه به دست می‌آید که در جواب سائل که می‌پرسد عدل برتر است یا جود؟ آن حضرت می‌فرماید: «عدل برتر از جود است؛ زیرا عدل وضع امور در موضع خویش است، و جود خروج آن‌ها از مسیر واقعی‌شان، دیگر آنکه نتیجه جود فقط بخشش شوندگان را در بر می‌گیرد، اما در عدل همه انسان‌ها منتفع و بهره‌امند خواهند شد.» حال آیا جواب‌های پیش گفته (در تقدم جود و فضل خدا بر عدل او) را با این سخن نهج البلاغه (در تقدم عدل بر جود) چگونه می‌توان توجیه نمود؟

  عدل

  پاسخ:

  آنچه از سخن علی(ع) با توجه به پرسش سائل متبادر می‌شود، عدل و جود بشری مد نظر است، نه عدل و جود الهی، به ویژه وقتی فلسفه تقدم عدل را بیان می‌دارد، این حقیقت روشن‌تر می‌گردد، زیرا با توان و قدرت محدود است که عدل گرایی مقدم بر جود و فضل است، اما اگر با بخشش و عنایات فراوان نه چیزی از خزانه غیب کاسته شود، و نه هیچ امری از موضع خود خارج گردد، طبعا تفضل بر بندگان مطلوب و پسندیده است، به ویژه اینکه (همان گونه که در نکته اول آمد) - وقتی این گونه الطاف، تمام کسانی که این مسیر را از طریق توبه، شفاعت یا هر روش مشروع و معقول دیگری طی نمایند در بر گیرد، در عین اینکه تفضل و عنایت است، خود دادورزی و عدالت نیز به حساب می‌آید و احسان به این معنا از مصادیق عدل است.

   

  نتیجه:

  نتیجه آنکه اولا، افراد پس از توبه و استغفار حقیقی و به واسطه حکم عقل و از باب تفضل و عنایت حضرت حق، گناهانشان بخشیده می‌شود اما این امر هیچگاه به معنای برابری اینگونه افراد با افراد طیب و طاهر نیست چراکه فرد متقی به واسطه تقوای خویش و نیز عنایات حضرت حق به حسب میزان تقوای خود پله‌های ترقی و صعود الی الله را طی نموده و به درجاتی بالاتر از انسانیت نایل گشته است و حال آنکه این امر در خصوص فرد توبه کننده صادق نمی‌باشد.

  ثانیا طهارت و پاکی روحو نفس فرد متقی با توبه کنندگان از معاصی در یکدرجه نمی‌باشد چراکه فرد متقی اجازه بسته شدن نقش سیاه معصیت بر لوح دل خویش را نداده است اما فردتوبه کننده این اجازه را داده و لوح خویش را آلوده نموده است که هیچ گاه چنین نفس گنهکاری و او پس از توبه نصوح نیز به درجه و رتبه نفس متقی نمی‌رسد. در روایات نیز داریم که »التائب من الذنب کمن لاذنب له« بدین معنا که فرد توبه کننده همانند فرد غیر گنهکار است و این همانندی به معنای مثلیت و مطابقت از نظر درجه و رتبه و مقام و نیز /اکی روح و صفای باطن نیست. کاف تشبیه موجود در روایت خود گویای تفاوت رتبه و نیز صفای رح و دل فرد غیر گنکار و گنهکار است.

  فرآوری: شکوری

  بخش اعتقادات تبیان


  منبع: مهدی امینیان، روزنامه رسالت، شماره 6802 به تاریخ 22/6/88، صفحه 15 (نقد و نظر)

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:37  توسط یگانه  | 

   قواعدخرید مبلمان


  یکی از گران‌ترین وسایل خانه مبل‌ها هستند، هنگام خرید دقت لازم را به عمل آوریدزیرا وسایلی نیستند که بتوان آن ها را در مدت زمان کم عوض کرد.


  مبل

  lز آن‌جا که مبل‌ها گران بوده، فضای زیادی اشغال می‌کنند و اعضاء خانواده وقت زیادی را روی آن می‌گذرانند، خوب است قبل از خرید با توجه به بودجه خود از نکات مهم و در واقع بایدها و نبایدها اطلاع داشته باشید.

   

  - برای چه منظور می‌خواهید از مبل استفاده کنید؟ هدف شما دیدن تلویزیون، استراحت و خواندن کتاب است یا دوست دارید مبل رسمی بوده بیشتر برای پذیرایی از میهمان استفاده شود؟

   

  - مبل باید دارای بهترین کیفیت باشد. با توجه به گران بودن، باید دوام داشته باشند. به یاد داشته باشید که یک مبل معمولی حداقل 10 سال و یک مبل محکم تا 25 سال عمر می‌کند.

  مبل

  - فراموش نکنید قبل از خرید، پشت مبل را امتحان کنید. اگر فضای خالی داشته باشد، خوب ساخته نشده است و باید پشت آن پر شود.

   

  - قبل از خرید، با نشستن روی مبل، انداختن یک پا روی پای دیگر آن را امتحان کنید، قبل از امتحان فروشگاه را ترک نکنید.

   

  - اندازه‌ها را فراموش نکنید. یادداشتی بردارید و در آن طول، عرض، عمق، ارتفاع و طول دسته‌ها را یادداشت کنید. باید مطمئن شوید که مبل از در ورودی، راه‌پله‌ها و گوشه‌ها رد می‌شود.

   

  - از مناسب بودن روکش، مطمئن شوید. به خصوص اگر دارای فرزند هستید نیاز به چیزی دارید که راحت تمیز شود و زیاد لکه‌ها را نشان ندهد.

  مبل

  - قبل از انتخاب با انواع مبل آشنا شوید. می‌خواهید مبل دسته‌های بلند، متوسط یا کوتاه داشته یا اصلا دسته‌ای نداشته باشد؟ برای استراحت بوده یا جنبه رسمی داشته باشد؟ داشتن یک کوسن بزرگ کافیست یا دوست دارید چند کوسن روی آن جا شود؟

   

  - سعی کنید در انتخاب رنگ پارچه ی مبلمان نهایت سلیقه را به خرج دهید و از خرید رنگ ها و طرح هایی که شلوغ بوده یا بدلیل مد شدن در مغازه ها موجود است،اجتناب کنید زیرا اگر به صرف مد ،مبلی را خریداری کنید،در طول زمان خسته کننده می شود.

  بخش خانواده ایرانی تبیان


  منبع : چهاردیواری

   

  مقالات مرتبط :

  یک رنگ مجلل

  اینجا خانه است یا فروشگاه مبل؟

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:35  توسط یگانه  | 

  چند نوع سس‌ كم‌انرژی

  سس ماست

  سس ماست

  مواد لازم:

  سیر خرد شده ....................... 1حبه

  برگ جوان كرفس خرد شده ...... نصف لیوان

  ماست ...................... 2 فنجان

  پیاز بزرگ ............... 1 عدد

  نمك ....................... یك قاشق چای‌خوری

  شكر ...................... دو سوم قاشق مرباخوری

  طرز تهیه :

  برگ كرفس، پیاز و سیر را در مخلوط ‌كن خوب نرم كنید.

  سپس ماست ،شکر و نمک را به آن اضافه كنید تا مخلوط یک دست شود.

  سس آماده است. این سس را با هر نوع سالاد یا غذا می‌ توان مصرف كرد.

  سس گوجه فرنگی

  سس گوجه‌ فرنگی

  مواد لازم:

  آب گوجه‌ فرنگی ............ 1 فنجان

  پودر سیر .................... 1 قاشق چای‌خوری

  سركه ........................ 1 فنجان

  خردل خشك ................ نصف قاشق چای‌خوری

  ترخون خشك ............... نصف قاشق چای‌خوری

  شكر، فلفل، نمك ............ به میزان لازم

  طرز تهیه :

  مواد بالا را با نصف قاشق مرباخوری شكر و مقداری نمك و فلفل در یك بطری بریزید و خوب تكان دهید تا مخلوط شوند. آن را در یخچال بگذارید و در مواقع لازم مصرف كنید.

  مواد لازم برای تهیه سس

  سس ساده برای انواع سالاد و سبزی

  مواد لازم:

  روغن زیتون ............ یك ‌سوم پیمانه

  سركه یا آب لیمو ........ نصف پیمانه

  ماست ..................... 2 پیمانه

  نمك و فلفل ............... به میزان لازم

  طرز تهیه:

  نمك و فلفل را در سركه حل كنید.

  روغن زیتون و ماست را اضافه كنید و خوب مخلوط كنید تا یکنواخت شود.

  معصومه غفوری

  *خواص خوراکی ها:

  سیر

  ماست

  کرفس

  روغن زیتون

  فلفل

  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:33  توسط یگانه  | 

   

  سُس ‌ها؛ سرخ و سفید، تند و شیرین

  گشت و گذاری در دنیای یک چاشنی‌ پرطرفدار


  سُس فرانسوی سدیم یا همان نمک آن نسبت به سایر سُس‌ ها کمی بیشتر است و کالری بالایی دارد. سس مایونز یکی از پرکالری ‌ترین سُس ‌های موجود در بازار است که مصرف آن به افرادی که کلسترول بالا دارند یا از چاقی رنج می ‌برند، توصیه نمی ‌شود.


  سس ها

  سس ‌ها، یکی از خوشمزه‌ ترین طعم‌ دهنده‌ ها به غذاهای ما هستند. هرچند که بیشتر متخصصان تغذیه به افراد توصیه می ‌کنند که برای حفظ سلامت‌ شان، کمتر سراغ سس‌ ها بروند‌ اما این خوراکی‌ ها در بین مردم طرفداران زیادی دارد.

  نکته ‌ای که شما باید در مورد انواع سس ‌ها به آن توجه داشته باشید این است که حتما هنگام خرید به تاریخ تولید و انقضای آن ها توجه کنید و از خریدن سس‌ های باز و بدون نام‌ و نشان خودداری کنید.

  ما در این مطلب، گشتی در دنیای سس ‌ها زده ‌ایم تا شما بتوانید هنگام خرید، بهترین نوع آن ها را انتخاب کنید.

  راستی! یادتان باشد که شما به هیچ عنوان اجازه ی افزودن سُس به غذای بچه‌ های زیر 2 سال را ندارید!

   

  سس هزار جزیره

   

  سُس هزار جزیره

  این سس حدود 485 کیلوکالری انرژی در هر 100 گرمش دارد و نمی ‌تواند گزینه مناسبی برای چاق ‌ها باشد.

  شما می ‌توانید برای کاهش انرژی این سس،‌ آن را با ماست کم‌ چرب مخلوط کنید و به طعم دلخواه ‌تان برسید.

   

  سس فرانسوی

   

  سُس فرانسوی

  هر 100 گرم از سُس فرانسوی حدود 450 کیلوکالری انرژی دارد.

  به علاوه، سدیم یا همان نمک این سس نسبت به سایر سُس‌ ها کمی بیشتر است و به همین دلیل مصرف آن به کسانی که مشکلات کلیوی به خصوص سنگ کلیه دارند و همچنین به فشارخونی‌ ها توصیه نمی ‌شود.

   

  سس تارتار

   

  سُس تارتار

  این سس در هر 100 گرمش 556 کیلوکالری انرژی و 60 گرم چربی دارد که جزو سس های پرکالری قرار می گیرد.

  ترکیبات سس تارتار شامل روغن، سرکه، شکر، تخم ‌مرغ، نمک، سبزیجات معطر، پیاز، خیارشور و برخی افزودنی ‌های مجاز است و به همین خاطر سس مناسبی برای افراد چاق و مبتلایان به نقرس و ناراحتی ‌های گوارشی به حساب نمی ‌آید.

   

  سُس گوجه‌ فرنگی یا کچاپ

  سس کچاپ هم یک سُس کم ‌کالری به حساب می ‌آید. چون هر 100 گرم آن نزدیک به 100 کیلوکالری انرژی دارد. فقط حواس تان باشد که به خاطر شکری که در ترکیبات این سُس وجود دارد، ما استفاده از آن را به دیابتی‌ ها توصیه نمی ‌کنیم.
  کچاپ

  ضمن این که اگر شما هم جزو افرادی هستید که به گوجه‌ فرنگی حساسیت دارند، بهتر است قید سس کچاپ را بزنید. البته برخی انواع این سس بسیار تند است البته این سس کم‌ کالری است و طرفداران بسیاری در بین افرادی با ذائقه ‌های آتشین دارد.

  به طوری كه هر 100 گرم از سس تند، تنها 26 کیلوکالری انرژی دارد. اما یادتان نرود که تندی بیش از اندازه این نوع سس باعث می ‌شود ما مصرف آن را به کسانی که ناراحتی‌ های گوارشی مانند ریفلاکس،‌ زخم معده یا دوازدهه و خون ‌ریزی و ورم معده دارند، توصیه نکنیم.

  در ضمن اگر مشکلات ریوی هم دارید، بهتر است که کمتر از این سُس استفاده کنید.

  نکته ‌ای که شما باید در مورد انواع سس ‌ها به آن توجه داشته باشید این

  است که حتما هنگام خرید به تاریخ تولید و انقضای آن ها توجه کنید و از

  خریدن سس‌ های باز و بدون نام‌ و نشان خودداری کنید

  سس باربیکیو

  سُس باربیکیو دودی

  ترکیبات و ویژگی های این سس هم تقریبا شبیه همان سس کچاپ معمولی است با این تفاوت که دود طبیعی، برخی ادویه ‌جات و نشاسته تصفیه ‌شده هم برای تغییر طعم و بو به آن اضافه شده است و به همین خاطر مصرف آن به کسانی که ناراحتی‌ های گوارشی دارند، توصیه نمی ‌شود.

  البته هر 100 گرم از این سس هم حدود 130 کیلوکالری انرژی دارد.

   

  سس مایونز

   

  سُس مایونز

  سس مایونز یکی از پرکالری ‌ترین سُس ‌های موجود در بازار است که مصرف آن به افرادی که کلسترول بالا دارند یا از چاقی رنج می ‌برند، توصیه نمی ‌شود.

  هر 100 گرم از سس مایونز، حدود 720 کیلوکالری انرژی دارد. بنابراین اگر فرزند بالای 2 سال شما بد غذا و لاغر است یا این که خودتان لاغر هستید و دوست دارید که کمی چاق بشوید، می ‌توانید سس مایونز را به انواع ساندویچ ‌ها یا سالادهای ‌تان اضافه کنید و به این ترتیب، مصرف کالری روزانه ‌تان را بالا ببرید.

  البته حواس تان باشد که در مصرف این سُس افراط نکنید تا دچار چربی خون بالا نشوید.

  راستی! چون در سس مایونز از تخم ‌مرغ استفاده شده است، اگر نقرس داشته و یا به پروتئین‌ های حیوانی حساسیت دارید، باید دور این سُس را خط بکشید.

   

  بخش تغذیه تبیان


  منبع: سلامتیران

   

  مطالب مرتبط:

  آشنایی با خـردل و سُس آن

  مایونز را با ماست رقیق کنید

  تهیه چند نوع سُس

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  یکشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:32  توسط یگانه  | 

  عکس تزیین سالاد

   

  عکس تزیین سالاد

   

  عکس تزیین سالادعکس تزیین سالادعکس تزیین سالادعکس تزیین سالادعکس تزیین سالادعکس تزیین سالادعکس تزیین سالادعکس تزیین سالادعکس تزیین سالاد

  مطالب مرتبط :

   

  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 13:37  توسط یگانه  | 

   

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب 

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  تصاویر زیبا از مدل های جدید دکوراسیون اتاق خواب

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

  دکوراسیون اتاق خواب

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

  عکس های جدید دکوراسیون اتاق خواب

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

  دکوراسیون منزل

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

  طراحی های مدرن و جدید

  دکوراسیون جدید اتاق خواب

   

   

  مطالب مرتبط :

   

  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 13:35  توسط یگانه  | 

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مدل گل موی عروس

  مطالب مرتبط :

   

  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 13:26  توسط یگانه  | 

   

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

  جهیزیه برای نو عروسان

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

   

  ست بوفه برای جهیزیه عروس

  مطالب تصادفی :

   

   

  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 13:24  توسط یگانه  | 

  عکسی از زن ذلیلی

   

  عکسی از زن ذلیلی 

  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 13:22  توسط یگانه  | 

  عکسهای بهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل بعد از ازدواج

   

  عکسهای بهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل بعد از ازدواج

   

  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 13:21  توسط یگانه  | 

  آیا دولت عذرخواهی می کند؟

   در روز سوم خرداد در هفته گذشته حادثه تلخی روی داد.انفجار در پالایشگاه آبادان خبری بود که بلافاصله پس از افتتاح  طرح جدید توسعه پالایشگاه منتشر شد.خوشبختانه ، این حادثه  پس از پایان مراسم و خروج رئیس جمهور و اطرافیان وی صورت گرفت و به آنها آسیبی نرسید،هرچند با کمال تاسف این حادثه جان حداقل یک کارگر را گرفت و دهها تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.


  به عکس روبرو با دقت توجه کنید. این عکس یکی از ویژگی ها ی مهم و مثبت فرهنگی ژاپنی را به تصویر می کشد.همان گونه که در این عکس می بینید این عکس در یکی از کمپهای استقرار موقت آوارگان زلزله ژاپن گرفته شده است. در این تصویر با روش سنتی ژاپنیها ، رئیس و مدیران شركت «نیروی برق توكیو» از روستاییان آسیب دیده از

  عذر خواهی مسوولین ژاپنی

  تشعشعات رادیو اكتیو نیروگاه اتمی فوكوشیما عذرخواهی كردند.

  "ماساتاكا شیمیزو" (نفر وسط) رئیس شركت نیروی برق توكیو و مدیران ارشد این شركت كه مالك و مدیر نیروگاه برق «دای ایچی» فوكوشیما هستند در برابر مردم آسیب دیده روستای «نامی» كه از خانه  كاشانه‌شان آواره شده و برای اسكان موقت به اردوگاهی در «نیهونماتسو» منتقل شده‌اند، حاضر شدند و در برابرشان به زانو افتاده و بابت قصورهایی كه در اداره نیروگاه داشتند‌، عذرخواهی کردند. فرهنگ عذرخواهی در صورت عدم موفقیت و یا قصور و تقصیر، سنتی دیرین در میان مدیران ژاپنی است.

  اما نکته جالب اینجاست  كه مشكلات به وجود آمده در نیروگاه بر اثر زلزله‌ای 9 ریشتری و سونامی سهمگین پس از آن كه در تاریخ بی نظیر بود رخ داد. 

  فرهنگ عذرخواهی در صورت عدم موفقیت و یا قصور و تقصیر، سنتی دیرین در میان مدیران ژاپنی است

   در روز سوم خرداد در هفته گذشته حادثه تلخی روی داد.انفجار در پالایشگاه آبادان خبری بود که بلافاصله پس از افتتاح  طرح جدید توسعه پالایشگاه منتشر شد.خوشبختانه ، این حادثه  پس از پایان مراسم و خروج رئیس جمهور و اطرافیان وی صورت گرفت و به آنها آسیبی نرسید،هرچند با کمال تاسف این حادثه جان حداقل یک کارگر را گرفت و دهها تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.

  در باره دلیل این حادثه سخن فراوان است. شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی طی بیانیه ای نشت گاز در بخشی از واحد LPG  را علت اصلی حادثه دانست و  این گونه نوشت:  این انفجار ،  حادثه ای است که قابل پیش بینی نبود و پس از چند ماه بررسی های فنی و تستهای مختلف، از منظر متخصصان پالایشگاه همه شرایط را مهیای افتتاح این طرح مهم بیان کرده بود.

  اما عده ای دیگر از اصحاب رسانه ،صاحب نظران و مسوولین امر نظری دیگر دارند.

  سایت رجانیوز  علیرغم نزدیکی سیاسی  به دولت  در مطلبی انتقادی و صریح درباره افتتاح این پروژه این گونه نوشت: برنامه افتتاح فاز سوم واحد بنزین سازی پالایشگاه آبادان كه در آخرین تست‌های نهایی خود در پایان هفته گذشته نیز ناقص بودن و تکمیل نبودن آن برای برخی از مدیران نفتی محرز شده بود، به‌واسطه خودنمایی‌های تبلیغاتی این افراد، با کشاندن رئیس جمهور به پای این پروژه نیمه کاره، به آتش سوزی در پالایشگاه قدیمی آبادان منجر شد. رجا نیوز می افزاید: به نظر می‌رسد مصدومان و کشته شدگان حادثه پالایشگاه آبادان قربانی برخی رقابت‌های مدیران ارشد نفتی برای یافتن جایگاهی برتر در تحولات آینده صعنت نفت شده و به این منظور با ارائه اطلاعات غلط به رئیس‌جمهور با آبروی وی و دولت نیز بازی می‌کنند.

  رجانیوز: به نظر می‌رسد مصدومان و کشته شدگان حادثه پالایشگاه آبادان قربانی برخی رقابت‌های مدیران ارشد نفتی برای یافتن جایگاهی برتر در تحولات آینده صعنت نفت شده و به این منظور با ارائه اطلاعات غلط به رئیس‌جمهور با آبروی وی و دولت نیز بازی می‌کنند.

  هم چنین سایت خبر آنلاین خبر داده است که قراربود پالایشگاه بندرعباس در روز آزادی خرمشهر با حضور رئیس جمهور افتتاح شود اما در روزهای آخر این سیاست تغییرکرد.

  کاتوزیان

  یکی از افراد مهمی که در این زمینه اظهار نظر کرده است آقای کاتوزیان رئیس كمیسیون انرژی مجلس است. او در این زمینه گفت: دلیل انفجار در پالایشگاه آبادن افتتاح زود هنگام وعدم تست تجهیزات نصب شده بوده است.  تجهیزاتی كه برای نوسازی پالایشگاه استفاده شده آلمانی بوده است و قرار بر این بوده است بعد از نصب، این تجهیزات تست شود، ولی این اقدام انجام نشده بوده است و حتی مسئول پالایشگاه در این زمینه تذكر داده است كه در این شرایط پالایشگاه قابلیت راه اندازی ندارد، اما متاسفانه دولت در این زمینه عجله كرد. در ادامه می توان به  اظهارات سید عماد حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی اشاره کرد. سید عماد حسینی تاکید دارد: تست های نهایی و ضروری بر روی واحدهای این پالایشگاه انجام نشده بود و این امر دلیل اصلی مخالفت اعضای کمیسیون انرژی مجلس با این افتتاحیه زودهنگام بوده است

    در جلسه روز بعد این حادثه نماینده مردم آبادان در مجلس در تذکی شفاهی به اتفاق رخ داده در آبادان اعتراض کرد و گفت برای این که افتتاحی در سوم خرداد داشته باشیم، برای هم وطنانمان چنین سانحه ای ایجاد شد.

  اما همه ماجرا به قوه مقننه و مطبوعات ختم نشد. گویا سازمان بازرسی کل کشور به عنوان بازوی نظارتی قوه قضاییه وارد ماجرا شده است.حجت الاسلام پور محمدی رئیس سازمان بازرسی كل كشور در خصوص دلایل انفجار یكی از پالایشگاههای آبادان گفت: در روز حادثه تیمی در محل مستقر شد و گزارشات اولیه ما حكایت از بی‌احتیاطی و بی‌تدبیری دارد. پورمحمدی با بیان اینكه برای اظهار نظر باید تا رسیدن گزارش كامل صبر كرد، گفت: با توجه به اینكه احتمال بروز انفجار در شرایطی خاص قبلا مشاهده شده بود و مدیران باید دقت و احتیاط بیشتری برای ادامه كار به خرج می دادند ولی در انتظار گزارش دقیق تری هستیم.

  حجت الاسلام پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کشور:

  در روز حادثه تیمی در محل مستقر شد و گزارشات اولیه ما حكایت از بی‌احتیاطی و بی‌تدبیری دارد.

  حرف آخر:

  حال نکته اساسی مقایسه واکنش مسوولین با این قصور یا تقصیر و ماجرای نیروگاه هسته ای ژاپن است. اگر این ماجرا

  روز افتتاح پالایشگاه

   واقعا نادرست و غلط باشد و دولت در این میان بی تقصیر باشد آیا نمایندگان و رسانه ها حاضرند از اظهار نظر رسمی خود پوزش خواسته و عذر خواهی کنند؟ اما اگر احتمال عجله در افتتاح صحیح باشد و بی تدبیری در راه اندازی پروژه با شائبه تبلیغاتی بودن وجود داشته باشد تکلیف چیست؟ اگرچه کلا فرهنگ عذرخواهی در کشور ما میان مردم و مسوولین جا نیافتاده است اما حداقل مجلس می تواند از ابزارهای نظارتی خود استفاده کند.  اما مساله  اصلی در همین بخش است. با ادغام وزارت نفت و نیرو  و ایده تشکیل وزارت انرژی عملا وزارت نفت وزیر خود را ا زدست داد. چند هفته قبل  که رئیس جمهور محترم بحث سرپرستی بر وزارت نفت را مطرح کرد، خیلی از وب سایتها و رسانه های مکتوب ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان گفتند که با توجه به مشغله های بسیار آقای احمدی نژاد،  این سرپرستی ، خلاف مصلحت وزارت نفت و قوه مجریه است.حتی کار به آنجا رسید که شورای نگهبان هم سرپرستی رئیس جمهور را غیرقانونی دانست اما بازهم دولت حاضر به پذیرش رای تفسیری شورای نگهبان نشد.

  اگرچه  به هیچ عنوان بر عمدی بودن این تقصیر یا قصور از سوی مقامات ارشد دولت نمی توان صحه گذاشت اما عدم تسلط رئیس جمهور به عنوان سرپرست عملی وزارت نفت بر ریز مسائل، موضوعات ، جریانات و تعاملات داخلی وزارت نفت و عدم نظارت بر عملکرد برخی مدیران فرصت طلب،  امری است که نمی توان نقش آن را در بروز این حادثه نادیده گرفت. به نظر می رسد جریانها و یا مدیران فرصت طلب برای تملق و خود شیرینی و نشان دادن بیلان کار به رییس جمهور برای دستیابی به پستهای بالاتر، با توجه به خلاء حضور وزیر نفت زمینه این افتتاح زود هنگام و کشاندن رییس جمهور برای افتتاح را فراهم ساخته اند.

  در صورت در صورت این که تحقیقات نشان دهد که در این زمینه بی تدبیری انجام شده است ، عذرخواهی دولت از افکار عمومی کمترین در خواست است. آیا این عادت اخلاقی نیکو در کشور ما بوجود خواهد آمد؟و با توجه به شرایط پیش آمده چه کسی از افکار عمومی عذر خواهی خواهد کرد؟

  حسین ابراهیمی

  بخش سیاست تبیان

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:52  توسط یگانه  | 

  > برنامه غذايي در سنين مختلف > تغذیه دوران نوزادی و کودکی پیام تبیان
  • تعداد بازديد :
  • 144
  • شنبه 7/3/1390
  • تاريخ :
   تولید شیر مادر توسط گاوهای اصلاح شده! 
   7 فایده ی مهم شیر مادر برای نوزاد 
   شیردهی برای جسم و روان مادر نیز مفید است 
   ناکافی بودن شیر مادر و چگونگی افزایش آن 
   چرا نوزاد شیر مادرش را نمی خورد؟ 
   مشخصات افراد تغذیه شده با شیر مادر 
   شیردهی فقط وظیفه ی مادران نیست! 
   اشتباهات و باورهای غلط درباره شیر مادر 
   فواید شیر مادر برای روح و روان نوزاد 
   تغذیه با شیر مادر در زنان شاغل 
   2 خبر جالب و عجیب درباره شیر مادر 
   دو قلوها و نوزادان نارس را از شیر مادر محروم نکنید 
   شیر مادر در آموزه های دینی 
   مشکل رایج مادران در دوران شیردهی 
   شیرمادر تا کِی؟ 
   شیرخشک؛ جایگزینی نه چندان مناسب برای شیر مادر 
   شیشه شیر؛ گزینه ی آخر 
   فیلم ها

   

   

   فواید شیر مادر برای کودکان 

   

   

   شیر مادر به تنهایی کافی نیست! 

   

   

   مدت زمان شیردهی 

   

   

   ضعف و قدرت مادر در شیردهی 

   

   

   درمان زردی، میزان شیر مادر 
  محصولات موبایل ویژه ی مشترکین ایرانسل

   

   

   

   

   

  تهیه و تنظیم: مریم مرادیان نیری - بخش تغذیه تبیان

  طراح و گرافیست: محبوبه همتی

   

   
  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:47  توسط یگانه  | 

  10 میان وعده ی سالم و چند نکته


  در انتخاب میان وعده ها حتما وسوسه می شویم، چه در مقدار و چه در نوع آن. هرگز نباید قانع شویم وقت نداریم و سراغ میان وعده های آماده که سرشار از کالری مازاد برای بدن و چربی های نامطمئن  هستند، برویم. گهگاه ایرادی ندارد، ولی عادت کردن پُر از اشکالاست.

  اسنک

  میان وعده ها با توجه به نوع انتخاب ما می تواند خوب و یا بد باشد. ما می توانیم گرسنه بمانیم و تا وعده ی غذایی اصلی بعدی چیزی نخوریم و یا می توانیم میان وعده های پُرانرژی را انتخاب کرده و خیلی سریع وزن مان را افزایش دهیم و شاید هم با انتخاب یک میان وعده ی مناسب و سالم از گرسنه ماندن فرار کرده و بدون نگرانی از افزایش وزن، از خوردن لذت ببریم!

  بهتر است به دقت به میان وعده ی خود اهمیت داده و با محاسبه ی واحدهای گروه های غذایی، میان وعده ای شامل کمی پروتئین با چربی کم و فیبر فراوان را انتخاب کنیم. نکته ی تستی آن، میوه و سبزی فراوان، غلات کامل و شکر کمتر است!

   

  و اما 10 نمونه از میان وعده های خوشمزه

  1- دو تکه نان(درست شده از غلات کامل)، مقدار کمی کره ی بادام زمینی(نصف قاشق غذاخوری) و مقدار کمی پنیر، قدیما بهش می گفتند لقمه!

   

  2- یک عدد سیب سفت رنده شده، کمی گلاب و زعفران و یک نوک قاشق شکر، این هم فالوده ی  سیب، نوش جان. البته جویدن سیب به تنهایی، هم باعث آرامش اعصاب می شود و هم دندان ها را تمیز می کند، فقط یادتان باشد گازهای کوچک بزنید و آهسته بجوید.

   

  3- نصف لیوان شیر(خصوصا کم چرب)، کمی(نصف قاشق چای خوری) پودر چهارمغز و یک اسکوپ بستنی! معرکست! فقط روزی این میان وعده رو انتخاب کنید که هوا گرم تر و فعالیت شما بیشتر است.

   

  4- مخلوطی از سبزیجات: کاهو، هویج رنده شده، ذرت(یک قاشق مرباخوری)، روغن زیتون یا  پنج شش عدد زیتون(سعی کنید شور نباشد)، آبلیمو یا هر ترشی ای که دوست دارید(مراقب مقدارش باشید، چون اگر زیاده روی کنید، حتما دچار ضعف می شوید و دوباره شروع می کنید به خوردن!)

  بهتر است به دقت به میان وعده ی خود اهمیت داده و با محاسبه ی

  واحدهای گروه های غذایی، میان وعده ای شامل کمی پروتئین با

  چربی کم و فیبر فراوان را انتخاب کنیم

  5- یک عدد میوه ی تپل! به طور معمول و عادی خود میوه به آب میوه ارجح تر است! فیبر فراوان آن را  فراموش نکنید؛ هم  سیرتان نگه می دارد و حرکات روده ها را تنظیم می کند.

   

  6- یک لیوان پف فیل، آن هم با طعم دلخواه، فقط حواس تان به طعم پنیری باشد که کالری بالایی دارد.

   

  7- یک کاسه ی کوچک عدسی همراه گلپر و کمی(یک قاشق چای خوری) روغن زیتون. حواس تان باشد چیز دیگری مثل پیاز داغ و سیب زمینی، زیرابی نروید!

   

  8- سه قاشق ذرت، دو سه عدد قارچ، کمی روغن زیتون، نمک و ادویه. البته جای روغن زیتون می توان یک قاشق غذاخوری ماست آن هم از نوع متوسط چربی وکمی سبزی معطر ریخت! جای ما خالی!

   

  9- شیر نصف لیوان، دو عدد خرما ، کمی پودر چهار مغز.

   

  10- یک برش کوچک از یک کیک خانگی.

  و  ...........

  اسنک

  چند نکته ی خیلی مهم

  * در انتخاب میان وعده ها حتما وسوسه می شویم، چه در مقدار و چه در نوع آن. هرگز نباید قانع شویم وقت نداریم و سراغ میان وعده های آماده که سرشار از کالری مازاد برای بدن و چربی های نامطمئن هستند، برویم. گهگاه ایرادی ندارد، ولی عادت کردن پُر از اشکال است.

   

  * زیبایی اهمیت ما به خودمان این است که در زمانی که وقت داریم، برای زمانی که وقت نداریم برنامه ریزی کنیم و میان وعده ی مناسب را در ظرفی کوچک، مناسب به محلی که می رویم آماده کنیم، مثلا در هنگام کار یا خرید نمی توانیم مخلوط شیر و بستنی ببریم، ولی یک لقمه یا ظرف کوچکی که مخلوطی از سبزیجات در آن است، هم خستگی امان را به در می کند و هم کلاس مان بالاتر می رود!!!

   

  * هرگز تسلیم جمله ی "بابا حوصله داری ها" نشویم، چون به احتمال زیاد بسیاری با شنیدن تصمیم جدید شما برای حفظ سلامتی اتان، این جمله را بلند یا آهسته خواهند گفت، در عوض با ممارست شما این جمله را بسیار می شنوید "خوش به حالت!"

   

  * خجالت نکشیم که از کیف مان میان وعده ی خود ساخته مان را در آوریم، همان طور که اگر یک میان وعده آماده باشد، هرگز خجالت نمی کشیم! کافی است مدتی اجرا کنیم، به زودی یک فرهنگ می شود.

   

  * و یادمان باشد اگر جایی را سراغ داریم که میان وعده های تازه وسالم در اختیار مشتری قرار می دهد، حتما از بهداشت آن خاطر جمع باشیم!

   

  راحله باباپور

  بخش تغذیه تبیان


  مطالب مرتبط:

  میان ‌وعده چی بخوریم؟

  میان وعده برای همه ضروری است

  بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه

  نقش میان وعده ها در سلامت دانش آموزان

  بهترین میان وعده برای دانش آموزان

   

  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:45  توسط یگانه  | 

  اسموتی؛ یک میان وعده ی جدید


  اسموتی یک میان وعده ی خوش مزه و بسیار مغذی است که از ترکیب میوه های مختلف با شیر یا ماست به دست می آید. یک اسموتی خوب باید غلیظ و چسبنده باشد.


  اسموتی

  بهتر است مخلوط کن را به کار بیندازیم! نگران نباشید! تنها با چند ماده ی مغذی یک صبحانه و یا یک میان وعده ی کوچک بسیار خوشمزه و مقوی خواهید داشت!

  کسی نمی تواند در مقابل این مخلوط میوه ی خنک مقاومت کند!

  بچه ها هم به اندازه ی بزرگتر ها از آن استقبال خواهند کرد، فقط کافیست دکمه ی مخلوط کن را فشار بدهید! به امتحانش می ارزد!

   

  یک اسموتی خوب باید غلیظ و چسبنده باشد، بهتر است از میوه های یخ زده استفاده کنیم. هر میوه ای که دوست دارید را می توانید انتخاب کنید این جا فقط ذائقه ی شما فرمان را به دست می گیرد؛ موز، کیوی، پرتقال، آلبالو، طالبی، آناناس، هندوانه، هلو، آلو، شلیل و هر میوه ی دیگری که دوست دارید.

  میوه ها رو از قبل فریز کنید، سعی کنید آن ها را در قطعات کوچک منجمد کنید تا به راحتی در مخلوط کن، مخلوط شود. کمپوت میوه را هم می توان فریز کرد.

  پوست گیری میوه ها اجباری نیست، اگر دوست دارید میوه ای را با پوست، مخلوط کنید، حتما از شستشوی خوب آن مطمئن باشید.

  اسموتی

  یک لیوان معمولی برای یک وعده کافی است مگر این که قصد زیاده روی داشته باشید.

  حتی این کار را می توان با میوه هایی که کمی از شکل خودش خارج شده مثلا له شده نیز انجام داد! این جوری از اسراف و دور ریختن میوه جلوگیری می شود!

  حتما به ترکیب میوه ها دقت کنید، ترکیب جدید رو برای بچه ها امتحان نکنید؛ چون ممکن است از این میان وعده ی سالم زده بشوند و دیگر نخورند!

  کالری!؟

  اگر به دنبال افزایش کالری دریافتی اتان هستید بهتر است از مواد پرچرب و پرکالری استفاده کنید مثل بستنی، شیر پرچرب و خامه.

   

  البته کره ی بادام زمینی هم بسیار فوق العاده است و پر از خاصیت. برای بیشتر کردن کالری می توان از پودر چهارمغز، افزودن شیر خشک یا دانه های غلات هم استفاده کرد. این مخلوط مناسب بیمارانی است که قادر به جویدن نیستند و از طرفی به کالری زیادی احتیاج دارند تا از تحلیل بدن شان جلوگیری کنند.

  یک اسموتی خوب باید غلیظ و چسبنده باشد، بهتر است از میوه های یخ

  زده استفاده کنیم. هر میوه ای که دوست دارید را می توانید انتخاب کنید

  این جا فقط ذائقه ی شما فرمان را به دست می گیرد

  و اگر نمی خواهید کالری اضافی دریافت کنید کافی است از مواد کم کالری تر مانند شیر کم چرب، و یا بدون چربی، ماست کم چرب، بستنی کم چرب یا رژیمی، آب میوه ی طبیعی و شیر سویا استفاده کنید. کره ی بادام زمینی هم یا اضافه نکنید و یا کم مصرف کنید.

  برای شرین کردن مخلوط می توان از عسل استفاده کرد.

  اسموتی

  فواید استفاده از ماست در اسموتی

  ماست هم مخلوط ما را غلیظ می کند، هم پروتئین و کلسیم بیشتری در اختیار بدن قرار می دهد و هم باعث رشد باکتری های مفید در روده ها می شود که سلامت معده و روده ها را به دنبال داشته و سیستم ایمنی را ارتقا می دهد.

   

  افزودن شیر سویا

  شیر سویا علاوه بر افزایش پروتئین و کلسیم دریافتی، باعث کنترل کلسترول خون، کاهش بیماری های قلب و عروق و یکسری سرطان ها، استحکام استخوان ها و بهبود علایم یائسگی می شود.

  سعی کنیم شیر سویا، ماست سویا و پنیر سویا را اگر در دسترس داریم بیشتر استفاده کنیم.

   

  خنک بودن اسموتی

  خنک بودن اسموتی هم باعث افزایش اشتها و افزایش تمایل به خوردن می شود و هم آرامش بخش است. بدین ترتیب در افرادی که تمایل کمی به خوردن دارند و یا فکر آشفته و مشغولی دارند، بسیار کمک کننده است.
  اسموتی

  سعی کنید اگر بین زمان تهیه ی اسموتی و خوردن آن فاصله است مخلوط را در فریزر نگهداری کنید تا شکل و قوام خود را از دست ندهد و اصطلاحا از دهان نیفتد، اگر مخلوط دو فاز شود، دیگر تمایلی به خوردن آن نخواهید داشت.

  اسموتی میان وعده ی خوبی برای بچه ها بعد از برگشتن به خانه است تا هر چه زودتر و راحت تر تکالیف خودشان را انجام دهند، خصوصا اگر می خواهید به راحتی از خواب بعد از ظهر بیدار شده و زودتر سراغ تکالیف شان بروند.

  و در نهایت این که اگر در خانه نتوانستید آن را درست کنید از بیرون هم می توانید آن را تهیه کنید، فقط از شستشو و مواد اولیه ی آن مطمئن باشید، یک تحقیق کوچک می خواهد. هر چه باشد از میان وعده های چرب و چیلی دیگر بهتر، سالم تر و تازه تر است. پس بهتر است اگر به دنبال چیزی هستیم که بیرون از خانه بخوریم، میان وعده های سالم تر را انتخاب کنیم!

  راحله باباپور

  بخش تغذیه تبیان


  مطالب مرتبط:

  10 میان وعده ی سالم و چند نکته

  میان ‌وعده چی بخوریم؟

  میان وعده برای همه ضروری است

  بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه

  نقش میان وعده ها در سلامت دانش آموزان

  بهترین میان وعده برای دانش آموزان

   

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:43  توسط یگانه  | 

 • پنج شنبه 3/4/1389
 • تاريخ :
 • ضرب المثل های به روز شده...!!!

  ضرب المثل های جهانی

  اساتید و بزرگان ادبیات فارسی برای اینکه در آینده ای نه چندان دور، بعضی از ضرب المثل های اصیل ایرانی - به علت وجود بعضی از لغات و اصطلاحات از فرنگ برگشته - از بین نروند، تصمیم گرفتند که برخی از این ضرب المثل ها را به گونه زیر بازسازی کنند:

   

  بیف ستروگانف خالته، بخوری پاته نخوری پاته!

  موش تو سوراخ نمی رفت ساید بای ساید به دمبش می بست!

  آب در "آب سرد کن" و ما تشنه لبان می گردیم!

  آب که سر بالا میره، قورباغه "هوی متال" می خونه!!!

  پرادو سواری دولا دولا نمی شه!

  نابرده رنج گنج میسر نمی شود --- مزد آن گرفت جان برادر که کلاه برداری کرد

  "کافی میت" نخورده و دهن سوخته!

  اسکانیا(scania) بیار باقالی بار کن!

  گر صبر کنی ز قوره، لوپ لوپ سازی!

  پاتو از پارکتت درازتر نکن!

  هری پاتر آخرش خوشه!

  قربون بند کیفتم، تا کارت سوخت داری رفیقتم!

  گیرم پاپی تو بود فاضل --- از فضل پاپی تو را چه حاصل

  ندیدیم اورانیم ولی دیدیم دست مردم!

  ادکلن آن است که خود ببوید --- نه آنکه فروشنده بگوید

  ماکرو ویو به ماکرو ویو می گه روت سیاه!

  بزک نمیر بهار میاد آناناس با خیار درختی میاد!

  یا منچستریه منچستری یا رُمیه رُمی(AS Rom)

  سرش بوی پیتزای سبزیجات میده!!!

  آنتی بیوتیک بعد از مرگ سهراب!

  دوست عزیز شما می توانید لینك ها و مطالب طنز و سرگرم كننده جالب خود را به ای میل زیر ارسال نمایید : ایمیل فستیوال


  بخش امور کاربران سایت تبیان - ارسالی unfaithful2

  ضرب المثل های دیجیتالی

  لطیفه های کوتاه و بامزه (3)

  پیامک های روز پدر

  لطیفه های کوتاه و بامزه (2)

  یه گونی پیامک بامزه

  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 9:0  توسط یگانه  | 

 • شنبه 6/9/1389
 • تاريخ :
 • پيامک هاي جورواجور

  اس ام اس، پيامک، لطيفه

  - در يک مهماني، عده اي از زنان پر حرف فاميل دور هم جمع شده بودند و درهم و برهم صحبت مي کردند. صاحبخانه که سرش از صداي آنان به دوران افتاده بود، همه را امر به سکوت داد و گفت: "اکنون تقاضا مي کنم، يکي از خانم ها که از همه مسن تر است، خاطره اي به ياد ماندني براي ما تعريف کند. تا چند ساعت هيچ گونه صدايي از آن مجلس بيرون نيامد و بدين ترتيب سکوت و آرامش در آن خانه حکمفرما شد!

  - خانمي دندانش درد مي کرد و همراه همسرش به دندانپزشک مراجعه کرده بود، جون دندانش خيلي درد مي کرد، اين بود که پاسخ سوالات دندانپزشک را شوهرش مي داد. تا اين که دکتر رسيد به سن خانم. دکتر: آقا سن خانم شما چقدر است؟ تا مرد خواست بگويد 42 سال، زن فرياد کيد 28 سال آقاي دکتر، 28 سال.

  - روانپزشک: همين حالا برو خانه و رودرروي بدبختي هايت بايست و بهشون بخند. بيمار: نمي شه آقاي دکتر، زن و مادر زن من اصلا اهل شوخي نيستند!

  - نويسنده اي با يکي از دوستانش صحبت مي کرد. نويسنده ضمن گفتگو اظهار داشت: هيچ ميداني مدتي است من شروع به نوشتن خاطراتم کرده ام؟ دوستش با شنيدن اين حرف لبخندي زد و گفت: آيا به آنجايي که من صدا هزار تومان به تو قرض داده بودم رسيده اي يا نه؟

  - جواني براي اولين بار از طرف والدين همسر آينده اش به شام دعوت شد. همه چيز به خوبي تمام شد، در پايان کار، پسر جوان براي ابراز تشکر خطاب به والدين همسر آينده اش گفت: غذاي بسيار خوشمزه اي بود، مدت ها بود که چنين غذاي لذيذي نخورده بودم. در اين زمان برادر کوچک دختر گفت: ما هم همين طور، ما هم همين طور.

  - مردي ساده لوح را به خاطر تصادفات زياد رانندگي به دادگاه احضار کردند، قاضي خطاب به او گفت: آقا شورش را درآورديد، هنوز يک سال از گرفتن گواهينامه تان نمي گذرد که چهار عابر را زيرگرفته ايد و اين خلاف قانون است. متهم با ساده لوحي گفت: ببخشيد آقا، برابر قانون در يک سال چند نفر را مي توانستم زير بگيرم!

  - دو مرد در رستوران مشغول صرف غذا بودند و با هم درد دل مي کردند. اولي: خانم من در منزل غذا درست نمي کند، ناچار هر روز به رستوران مي آيم. دومي: من هم تا حدودي مثل شما هستم. منتهي خانم من اصرار دارد خودش غذا درست کند، ناچار من هم به رستوران مي آيم.

  - يه روز يه گاوه کارت سوخت مي خوره، شيرش سهميه بندي مي شه.

  - خواستم شمع باشم تا آخر عمر برات بسوزم اما اديسون برق رو اختراع کرد.

  - يک توپ دارم قلقليه، موس سرم فرفريه، پيام جديد نداشتم، سرت کلاه گذاشتم.

  - طرف آبريزش بيني پيدا مي کنه، مي ره سرشو ايزوگام مي کنه!

  - يک نفر خبر داغ مي شنوه، گوشش مي سوزه.

  - يه بار يه موشه مي ره جلوي آينه، مي گه موش بخورتت.

  - سيگار با اين که مي دونه آخرش زير پات له مي شه اما تا آخرش برات مي سوزه. سيگارتيم.

  - جديدترين نفرين: الهي سهميه بنزينت نصف بشه.

  - وقتي صدام مي کني، آرزو مي کنم کاش کر بودم. مي دوني چرا؟ چون تو که لال نمي شي!

  - کسي که خوابه، مي شه بيدارش کرد اما کسي که خودش رو به خواب زده، ديگه بيدار بشو نيست!

  - به يکي مي گن نظرت راجع به زلزله چيه؟ مي گه خيلي خوبه اما وقتش کمه.

  - برات يه کار پيدا کردم تو مرغداري، کار سختي نيست فقط بايد مرغ ها رو که سر مي برن، جوجه هاشونو دلداري بدي.

  - به يکي مي گن دو به علاوه دو، مي گه چهار تا. بهش چهارتا گردو مي دهند. فرداش مي گن سه به علاوه دو، مي گه: يه گوني.

  - عشق ورزيدن را از کوير بياموز که دريا بودنش را به خورشيد بخشيد.

  - زن به شوهر: در چشم هايت نگاه کردم، تمام زيبايي هاي آفرينش را ديدم. خودتو نگير، تو چشم هايت خودمو ديدم.

  - معلم: يک جمله بساز که توش جوراب باشه. شاگرد: اگر ليوان نباشد ما چه جور آب بخوريم؟

  - مردي در خيابان از پسربچه اي که کيف و کتابش را در دست داشت و عازم مدرسه بود، پرسيد: پسرجان تو به مدرسه مي روي؟ پسر کوچک جواب داد: من نمي روم. مرا مي فرستند!

  - مورچه اي در خيابان راه مي رفت. ناگهان يک کاميوني از روي او رد شد. مورچه گفت: آخيش قلنجم شکست!

  - کوچولو مگه تو زبان نداري که دستت را تا وسط سفره دراز مي کن؟ چرا، اما زبانم به وسط سفره نمي رسد.

  - مردي وارد مغازه عينک فروشي شد و به فروشنده گفت: لطفا يک عينک به من بدهيد. فروشنده پرسيد: براي آفتاب مي خواهيد؟ مرد پاسخ داد: نه براي خودم مي خواهم.

  - اولي: شنيدم با تور رفتي مسافرت خارج از کشور، با کدوم تور رفتي؟ دومي: با تور ماهيگيري!

  - اولي: هفته پيش يک شاخه به چشم زن من خورد و سه هزار تومان خرج روي دستم گذاشت! دومي: برو خدا رو شکر کن. هفته پيش يک دستبند طلا به چشم زن من خورد، صدهزار تومان خرج روي دستم گذاشت.

  - مردي براي پيدا کردن شغلي به موسسه اي مراجعه کرد. مدير موسسه با بي اعتنايي گفت: آقاي عزيز، ما کارهاي زيادي نداريم که کسي را استخدام کنيم. مرد درجواب گفت: مانعي ندارد. اتفاقاً من هم از کار زياد خوشم نمي آيد، به کار کم قانعم فقط حقوق خوب بدهيد اين مسايل جزيي قابل حل است!!

  - هنگام شام خوردن خانم صاحب خانه متوجه شد که دختر ده ساله اش جلو مهمان کارد و چنگال نگذاشته است. از دخترش پرسيد: دخترم ، واسه مهمون عزيزمون چرا کارد و چنگال نگذاشتي؟ مامان جون، اون که لازم نداره. واسه چي؟ مگه خودتون نگفتين که مهمون عزيزمون مثل گاو غذا مي خوره!!

  - يک روز مريم به برادرش گفت: چرا هر وقت من آواز مي خوانم، تو جلوي پنجره مي ايستي؟ برادرش گفت: براي اين که همسايه ها فکر نکنند من دارم تو را کتک مي زنم.

  - عابر: پسرجان خوب نيست گدايي کني، تو الان بايد جايت در مدرسه باشه؟ پسربچه: آقا راستش، به مدرسه هم رفتم، اما آنجا يک پول سياه هم به من ندادند.

  - روزي مردي دست همسر خود را گرفت و به دادگاه رفت. جناب قاضي ما مي خواهيم از هم جدا شويم. براي چي؟ چه مشکلي داريد؟ با همديگر اختلاف داريم. چه اختلافي داريد؟ من مي خواهم طلاق بدهم و او قبول نمي کند.

  - معلم: معادله دو مجهولي چيه؟ دانش آموز: پيدا کردن مسکن، پرکردن شکم!

  - پشت در يکي از دفاتر ثبت ازدواج در يک کشور اروپايي، اين آگهي نصب شده بود: آقاي داماد، اين در را بسته ايم تا شما باز هم قدري فکر کنيد، اگر تصميم گرفتيد، در بزنيد تا باز کنيم!


  دوست عزيز شما مي توانيد لينك ها و مطالب طنز و سرگرم كننده جالب خود را به اي ميل زير ارسال نماييد :  ايميل فستيوال

  بخش امور کاربران سايت تبيان - delkhon

  پیامک های معمایی

  پیامک های بی نمک و خنده دار

  پیامک های جورواجور

  پیامک های ابریشمی

  پیامک های همسرانه

  کاریکلماتورهای خنده دار

  ضرب المثل های دیجیتالی

  کاریکلماتورهای خنده دار

  یک گونی پیامک برای شما

  لطیفه های کوتاه و بامزه (4)

  لطیفه های کوتاه و بامزه (3)

  لطیفه های کوتاه و بامزه (2)

  لطیفه های کوتاه و بامزه (1)

  یه گونی پیامک بامزه (3)

  یه گونی پیامک بامزه (2)

  یه گونی پیامک بامزه (1)

  ضرب المثل های به روز شده

   

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:55  توسط یگانه  | 

 • چهارشنبه 4/3/1390
 • تاريخ :
 • فالوده

  مواد لازم :

  نشاسته         250 گرم

  آب                    2 لیوان

  گلاب             یك سوم لیوان

  طرز تهیه :

  آب و نشاسته را مخلوط كرده و در قابلمه نچسب می ریزیم، و آن را روی حرارت اجاق قرار داده و با قاشق چوبی مرتب به هم می زنیم تا مایه فالوده بجوشد. سپس گلاب را اضافه كرده و آن را به هم می زنیم تا غلیظ و كاملاً كشدار و سفت شود و مانند توپ در وسط قابلمه قرار گیرد( برای این كار باید حداقل 20 دقیقه وقت صرف كنیم ). سپس در ظرف بزرگی، آب و یخ فراوان می ریزیم و آن را نزدیك چرخ گوشت قرار می دهیم، پنجره چرخ گوشت را به آن وصل كرده و مایه فالوده را در چرخ می ریزیم. ظرف یخ را طوری قرار می دهیم كه رشته های فالوده داخل آن بریزد. مرتب و به آرامی ، با دست آن را زیرورو می كنیم.( بهتر است این كار با دستكش انجام شود تا دست یخ نكند ).

  پس از اتمام كار مقداری یخ را خرد كرده و كمی گلاب و شربت آبلیمو اضافه می كنیم. در موقع سِرو می توانیم روی آن كمی شربت آبلیمو بریزیم و با یك حلقه لیمو ترش برش زده ، آن را تزئین كنیم .

  باشگاه کاربران:

   البته دوستان خوبم من هم یک روش فالوده بلدم.

  مواد لازم :

  سیب رنده شده با آب و شكر و زعفران و یک استكان پر گلاب 

  بسیار بسیار خوشمزه می شود. نوش جانتون!


  دوستان خوب تبیانی باشگاه کاربران یک روش دیگر هم برای درست کردن فالوده پیشنهاد میکند:

  فالوده با نودل چینی

  مواد لازم:

  1- شکر سفید 2 پیمانه
  2- آب 2 پیمانه

  3-گلاب یک چهارم پیمانه

  4- نودل برنج چینی 100 گرم

  طرز تهیه:


  شكر را در آب به كمك حرارت حل كرده و پس از سرد شدن كامل گلاب را به آن اضافه و با ظرف فلزی به مدت 4 الی 5 ساعت داخل فریزر قرار دهید.  نودل برنج را خورد كرده به مدت 15 دقیقه در آب جوش با حرارت ملایم بجوشانید.
  نودل اماده شده را داخل صافی ریخته و آب سرد رویش ریخته و سپس كناری میگذاریم. پس از بسته شدن آب شكر(4 الی 5 ساعت) با نودل آماده مخلوط و با آب لیمو آماده سرو میباشد. برای نگهداری طولانی, می توان در ظروف كوچكتر داخل فریزر گذاشت و نیم ساعت قبل ازمصرف خارج و پس از بازشدن به آن آب لیمو اضافه و میل كرد.


  باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از parspazhoohesh

  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:49  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 3/3/1390
 • تاريخ :
 • ناخنک چشم در اثر نور آفتاب


  ناخنک چشم یک بافت اضافی دارای عروق است که در ناحیه سفیدی چشم (بیشتر در بخش داخلی چشم) در مجاورت قرنیه (بخش رنگی چشم) به وجود می آید. ناخنک، شایع‌ترین عارضه چشم‌ی پس از کاتاراکت (آب مروارید) است.
  ناخنک چشم
  ناخنک چشم خفیف‌ترین عارضه اشعه ماورای بنفش نور آفتاب است. هنوز برای این عارضه چشمی علت مشخصی یافت نشده است، اما به نظر می‌رسد قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور آفتاب، بدون استفاده از عینک آفتابی، از علل مهم بروز آن است.

  عینک آفتابی باید امواج مضر نور آفتاب (ماورای بنفش) را جذب کند. امواج ماورای بنفش با طول موج کمتر از 340 برای چشم مضر است.

   

  در مراحل اولیه که ضایعه کوچک است و روی قرنیه چشم را نگرفته است، علائم بیماری نیز خفیف می باشد، ولی به تدریج باعث خارش، سوزش و قرمزی چشم می شود. در موارد پیشرفته تر، بیماری ناخنک سبب تاری دید در بیمار می شود. ناخنک در افرادی که از لنز طبی و یا رنگی استفاده می کنند، باعث ثبات لنز بر روی چشم شده و سبب ناراحتی چشم در زمان استفاده از لنز می شود.

  ناخنک با نفوذ تدریجی بر سطح خارجی مردمک، کم‌بینایی را سبب می‌شود. آستیگماتیسم هم از عوارض دیگر ناخنک چشمی است. نابینایی ناشی از ناخنک درمان‌پذیر است.

  کشاورزان و کارگران ساختمانی به علت حضور دائم و طولانی‌ مدت در فضاهای باز (در معرض نور آفتاب) مستعد ابتلا به ناخنک چشمی هستند. استفاده از عینک آفتابی برای این افراد و همه کسانی که در طول روز، ساعت‌ها زیر نور مستقیم خورشید هستند، توصیه می‌شود

  در مراحل اولیه بیماری، قطره های چشمی ضد التهابی، قرمزی و ناراحتی چشم را کنترل می کنند. در صورت درگیری قرنیه (بیشتر از 2 میلیمتر)، ناراحتی بیمار، مزاحمت در استفاده از لنز تماسی و یا مشکل زیبایی، این ضایعه باید با عمل جراحی برداشته شود.

  در درمان جراحی این عارضه چشمی، نسج سالم، سلول‌های بنیادی یا نسج ملتحمه دیگر جایگزین نسج ناخنک می‌شود و در موارد عودکننده آن از پیوند قرنیه استفاده می‌شود.

   

  عینک آفتابی

  مسئله مهم در جراحی ناخنک، عود مجدد آن است. چنانچه بیمار به درستی برای درمان جراحی انتخاب نشود تا 60 درصد احتمال عود بیماری وجود دارد.هم اکنون جهت کاهش میزان عود، از داروهای ضد رشد ناخنک در حین عمل و یا پس از آن استفاده می شود. عمل جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام گیرد.

   

  قطره های چشمی ضد عفونت و ضد التهاب بنا بر صلاحدید پزشک، تا چندین هفته پس از عمل جراحی باید توسط بیمار استفاده شوند. قرمزی مختصر در ناحیه عمل شده معمولا ظرف 2 تا 3 ماه به طور کامل از بین می رود.

  داروهای ضد ناخنک بسیار سمی می باشند، لذا در صورت تجویز پزشک بایستی مرتبا فرد توسط پزشک ویزیت شود تا از عوارض دارو جلوگیری شود.

   

  * هشدارها:

  - جهت جلوگیری از آثار سوء اشعه های مضر خورشید، حتما از عینک آفتابی استفاده کنید.

   

  - تا حد ممکن از کار طولانی مدت در محیط های گرم و خشک و دارای گرد و غبار پرهیز نمایید.

   

  - از مصرف قطره های مختلف چشمی بدون تجویز چشم پزشک جدا خودداری نمایید . قطره های ضدالتهاب چشمی معمولا دارای عارضه هستند و حتما باید توسط پزشک تجویز شوند.

  فرآوری : نیره ولدخانی

  بخش تغذیه و سلامت تبیان


  منابع :

  جام جم آنلاین - دکتر مهدی حسینی ‌تهرانی ، جراح و متخصص چشم‌

  سایت پزشکان ایران

   

  مطالب مرتبط:

  تاثیرات مضر نور خورشید بر چشم

  مناسب‌ترین رنگ عینک آفتابی

  از دست فروش ها عینک آفتابی نخرید

  استفاده از عینک آفتابی در صبح و عصر ضروری است

  عینک آفتابی قهوه‌ای هنگام رانندگی

  انواع عینک های آفتابی

  چه کسانی باید عینک آفتابی بزنند؟

  برخی از عینک‌های آفتابی مضرند

  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:44  توسط یگانه  | 

   

  چرا خرخر می کنیم؟


  خرخر پدیده نسبتا شایعی است که یک چهارم آقایان بالای 50 سال به درجاتی از خرخر مبتلا هستند. معمولا این میزان در خانم ها اندکی کمتر از آقایان است. هر عاملی که موجب تنگی مسیر هوایی از بینی تا حلق شود باعث ایجاد خرخر می شود.


  خر و پف در خواب

  خواب به دو مرحله سبک و عمیق تقسیم می شود. در طی خواب عمیق، عضلات بدن شل می شود و به همین دلیل در این مرحله، خرخر روی می دهد.

   

  خواب عمیق برای آرامش فرد و استراحت بدن اهمیت اساسی دارد. بنابراین افرادی که خرخر می کنند، خواب خوبی در طول شب نخواهند داشت و روز بعد نیز خواب آلود هستند. این افراد معمولا از سردرد رنج می برند و ممکن است در محل کارشان عملکرد خوبی نداشته باشند و از نظر شغلی با مشکلاتی مواجه شوند و حتی ممکن است در حین رانندگی دچار تصادف شوند.

   

  انواع خرخر

  خرخر را می توان به دو دسته خرخر عادتی و خرخر همراه با وقفه تنفسی تقسیم کرد. در خرخر عادتی، فرد فقط خرخر می کند و مشکل دیگری ندارد. در صورتی که خرخر غیر عادتی، با وقفه تنفسی همراه است. معمولا اگر خرخر عادتی طول بکشد و درمان نشود، بعد از مدتی به وقفه تنفسی هنگام خواب منتهی می شود.

   

  وقفه تنفسی چیست؟ 

  وقفه تنفسی در اثر بسته شدن راه های هوایی رخ می دهد. در وقفه تنفسی، بدن برای رفع مانع (بسته شدن راه های هوایی) ناچار است مرتبا لحظات كوتاهی بیدار شود و لذا مبتلایان به آن، در طول روز رنج می برند و خواب آلود هستند. معمولا خرخر كردن نزد افراد مبتلا به وقفه تنفسی، سال های متمادی ادامه دارد.

  دو علامت خرخر كردن و خواب آلودگی روزانه، ‌بهترین نشانگر برای تشخیص وقفه تنفسی هستند

  دلایلی كه موجب بروز وقفه تنفسی می شوند، ارتباط زیادی با تنگ شدن راه گلو در حین خواب دارند. لذا هر عاملی كه موجب تنگ شدن گلو بیشتر از حد طبیعی شود ( مانند بزرگ شدن لوزه ها و یا عقب رفتن آرواره پایین) منجر به بسته شدن راه های هوایی خواهد شد. همچنین وقتی بینی بسته باشد، در هنگام عمل دم در قسمت تحتانی گلو، فشار باعث تنگی می شود . یكی از مهم ترین عوامل ایجاد تنگی گلو، احتمالا چاقی بدن و كلفتی گردن می باشد. چربی اضافی در ناحیه گردن،‌ گلو را از خارج فشار می دهد، خصوصا وقتی كه ماهیچه های گلو در اثر خواب شل تر شده باشند.

   

  مکانیسم ایجاد خرخر

  مکانیسم ایجاد خر و پف در خواب

  در فرد سالمی که خرخر نمی کند، به هنگام دم فشار منفی از ریه به حلق و حنجره اعمال می شود. فشار منفی هوا را از محیط به داخل کشیده و از طریق بینی و حلق به ریه می رساند. به هنگام بازدم فشار مثبت داخل ریه، هوا را وادار می کند که از همین مسیر وارده به بیرون برگردد.

  فشار منفی ایجاد شده به هنگام دم به تمام مسیر هوایی اعمال می شود اما به علت قوام مناسب و استحکامی که ساختارهوایی دارد این فشار منفی نمی تواند راه هوایی را به داخل کشیده و آن را تنگ نماید. اگر به هر دلیلی این قوام کم شود و یا اگر فشار منفی که از طریق ریه به راه هوایی اعمال می شود افزایش پیدا کند، راه هوایی تنگ می شود. این فشار مکشی باعث به ارتعاش در آمدن مسیر هوایی به خصوص نسوج نرم حلق می شود، یعنی زبان کوچک، لوزه ها و کام نرم به ارتعاش در آمده و باعث ایجاد صدای خرخر می شوند.

   

  عوامل ایجاد کننده خرخر

  هر عاملی که موجب تنگی مسیر هوایی از بینی تا حلق شود باعث ایجاد خرخر می شود. این عوامل عبارتند از:

  1- انسداد بینی: علل انسداد بینی عبارتند از بزرگ شدن شاخک های بینی، انحراف تیغه بینی، وجود جسم خارجی ، پولیپ بینی و تورم مخاط داخل بینی در اثر حساسیت یا عفونت مزمن سینوس. این ها عواملی هستند که فضای داخلی بینی را تنگ می کنند.

  2- بزرگی لوزه ها : این امر بیشتر در کودکان دیده می شود.

  3- چاقی : چاقی باعث می شود که میزان چربی گردن بیشتر شود و در نتیجه وزن آن افزایش یابد. در این افراد به دلیل فشاری که به راه هوایی اعمال می شود، راه هوایی تنگ می شود.

  4- بزرگ بودن زبان : مشکلات تیروئیدی مثل کم کاری تیروئید موجب بزرگی زبان و در نتیجه تنگ تر شدن راه هوایی می شود.

  5- مصرف داروهای شل کننده مثل خواب آورها که با مکانیسم شل کردن و کم کردن قوام عضلات حلق باعث افزایش خرخر می شوند.

  6- استعمال دخانیات از جمله سیگار و مصرف الکل.

  فرآوری : زهره لطیفی

  بخش تغذیه و سلامت تبیان


  منابع:

  سایت رسمی دكتر محمدحسن عامری- متخصص گوش و حلق و بینی

  سایت رسمی دكتر محمدحسین سلطان زاده- متخصص كودكان و نوزادان

   

  مطالب مرتبط:

  مطالبی کامل درباره خواب

  خُرخُر كردن چیست و چگونه درمان می شود؟ (1) و (2)

  خر و پف در میان افراد چاق، سه برابر شایع تر است

  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:28  توسط یگانه  | 

  • آشنایی با خـردل و سُس آن
  • خردل از نظر طبی گرم و خشک بوده و به دلیل دارا بودن ترکیبات گوگردی ضدعفونی ‌کننده ای قوی محسوب می‌ شود. این ادویه برای جلوگیری از سوءهاضمه و نفخ هم مفید است اما زیاده روی در مصرف آن مضراتی را به دنبال خواهد داشت
  • آشنایی با افزودنی های خوراکی
  • در تولید صنعتی غذاها، از افزودنی های گوناگونی استفاده می شود تا از تغییر طعم، بو و بافت جلوگیری کرده و با ممانعت از فعالیت باکتری ها، از خراب شدن آن ها جلوگیری کند.
  • شکر قهوه ای چیست؟
  • شکر از جمله تولیدات استراتژیک مطرح جهانی و از محصولاتی است که طیف وسیعی از مصرف کنندگان...
  • لیمو عمانی و خواص آن
  • لیموعمانی یا لیمو امانی، لیمو ترش شیسه یا تغن از میوه‌ هایی است که خشک شده ی آن را معمولا به عنوان چاشنی در طبخ...
  • راه های مصرف صحیح نمک
  • نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است...
  • فلفل؛ ادویه ای با رنگ های زیبا
  • قرن ها پیش فلفل برای اروپائیان ادویه ‌ای کمیاب و با ارزش بود که آن را تنها در کشورها‌ی دوردست می ‌توانستند تهیه کنند. البته هنوز...
  • دانستنی هایی درباره نمک یُد دار
  • ما از نظر جغرافیایی در منطقه ‌ای زندگی می ‌کنیم که به دلیل فقیر بودن خاک از یُد، بیشتر مواد غذایی کشت شده یا حتی دام‌ ها یُد کافی نداشته...
  • زعفران و خواص آن
  • زعفران با نام علمی Crocus sativus، گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع 10 تا 30 سانتی متر است...
  • زیره ی سبز و خواص آن
  • زیره ی سبز گیاهی است بوته ای و علفی به ارتفاع حداکثر نیم متر. ساقه ی این گیاه راست و دارای انشعابات...
  • زردچوبه و خواص آن
  • زردچوبه گیاهی است علفی، پایا و دارای ریزوم هایی که از آن ساقه ی هوایی....
  • خواص سماق (Sumac)
  • نام علمی سماق Rhus coriaria است. سماق در قدیم سماک نیز تلفظ می‌شده است، در حقیقت فارسي آن سماك و عربی آن سماق است...
  • خواص درماني سركه
  • ‌سركه از جمله فرآورده‌هاي طبيعي است كه مصرف خوراكي و دارويي داشته و بيشترين كاربرد را در تهيه انواع ترشيجات دارد...
  • خواص هل؛ دانه معطر
  • هل گياهي است كه در مناطق حاره و گرم مي رويد . وطن آن هندوستان مي باشد و حدود 80 درصد هل مصرفی دنيا از هندوستان تامین مي شود. نام علمی این گیاه Elettaria cardamomum است...
  • خواص دارچين
  • دارچین درختی است کوچک، همیشه سبز، به ارتفاع 5 تا 7 متر که از تمام قسمت های آن بویی مطبوع استشمام می شود. گل های آن در فاصله ماه های بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می شود. برگ این درخت سبز تیره و دارای گل هایی به رنگ سفید است...
  • مروری بر خواص هل
  • يكي از چاشني‌هاي معطر مورد استفاده در بعضي از غذاها، نان‌ها، شيريني‌ها و به‌خصوص مرباها، هل است. البته در مقام مقايسه، هندي‌ها و پاكستاني‌ها بيشترين مصرف‌ كننده‌هاي هل در جهان هستند...
  • زیره سیاه
  • زیره گیاهی است علفی و دو ساله، به ارتفاع 60 سانتی متر. ساقه های زیره تو خالی، شیاردار و از قاعده، دارای انشعاباتی است. برگ...
  • چاشني‌هاي تقلبي
  • مصرف زياد ادويه يا انواع تقلبي آن مي‌تواند سلامت مصرف كننده را به خطر بيندازد. اين روز‌ها در بازار ادويه، انواع تقلبي هم چنان يافت مي‌شوند، بنابراين آگاهي از وجود اين مواد مي‌تواند مفيد باشد...
  • اثرات خوب و بد نمک
  • نمک یکی از مواد غذایی ضروری برای بدن است و به عملکرد صحیح بدن و مغز کمک می کند. اما مصرف زیاد نمک می تواند خطرات بیشماری را برای بدن...
  • خواص دارچین چیست؟
  • دارچین، پوست گروهی از درختان می باشد. دارچین امروزه در هر فروشگاهی یافت می شود. این ماده اکثرا به عنوان چاشنی و برای مزه دارکردن غذاها به کار می رود...
  • تأثیر زردچوبه در روماتیسم مفاصل
  • یك بررسی جدید نشان می ‌دهد كه زردچوبه و مكمل‌های غذایی آن ممكن است به پیشگیری و درمان برخی بیماری‌های استخوانی مثل آرتریت روماتوئید و پوكی استخوان كمك كند...
  • مضرات افزودنی‌های خوراکی (2)
  • در قسمت اول این مطلب، در مورد مضرات استفاده از رنگ های مصنوعی، آس سولفام کا، آسپارتام، BHA و BHT در مواد خوراکی برای شما توضیح دادیم. در ادامه ی این مطلب، مضرات سایر مواد افزودنی را برای شما بیان می کنیم...
  • مضرات افزودنی‌های خوراکی (1)
  • اصطلاح "افزودنی مواد غذایی" معمولاً برای توصیف ماده ی شیمیایی به کار می ‌رود که به‌ طور طبیعی در مواد غذایی وجود ندارد. استفاده از بیشتر افزودنی‌های زیر به دلیل مضراتی که دارند، غیرمجاز شناخته شده است...
  • نمك زیاد، قاتل جان است
  • ترکیب «نان و نمک» را حتما شنیده‌اید. این نوع ترکیب‌ها در زبان فارسی نشان می‌دهد، نمک در ذهن ما معادل «خورش» و چیزی است که اصل غذایمان را تشکیل می‌دهد...
  • تولید نمك خوراكی در ایران
  • به‌ رغم توجه بسیاری از كشورها به این ماده ی حیاتی در طول تاریخ، كه گاهی منجر به بروز جنگ بین آنها می ‌شد، قبلا در كشور ما توجه اندكی به این عنصر مهم حیاتی شده است. قبل از احداث كارخانه‌های تصفیه ی نمك، نمك خوراكی در كارگاه‌های سنتی به این شکل تولید...
  • اهمیت خالص بودن نمک طعام
  • نمک، یک ماده ی شیمیایی با فرمول Nacl (کلرید سدیم) است که به صورت بلورهای سفید مکعبی شکل، با دانه های ریز یا پودر شور مزه ای بدون بو می باشد و بدون آن هم هیچ غذایی خوش مزه نیست. در احادیث اسلامی نیز توصیه شده در شروع هر وعده ی غذایی بهتر است مقدار کمی...
  • کنترل وزن بدن با ادویه جات
  • با افزودن ادویه جاتی مانند سیر ، آویشن، نعنا، کاری و رزماری به رژیم غذایی می توانید از فایده های زیاد آنها بر سلامت خود بهره مند شوید. به گزارش هلث دی، سوزانا زیک، یک محقق هومیوپاتی در دانشگاه میشیگان می گوید افزودن این گیا...
  • عوارض مصرف نمك‌های تصفیه نشده(2)
  • در ادامه ی مطلب قبل، در اینجا نظرات تعداد دیگری از کارشناسان و متخصصان را درباره ی نمک های تصفیه نشده برای شما بیان می کنیم. عوارض خوردن املاح(فلزات) سنگین موجود در نمک ناخالصی‌های موجود در نمك‌های تصفیه نشده شامل سرب، مس، ج...
  • عوارض مصرف نمك‌های تصفیه نشده(1)
  • تا کنون خبرهایی در مورد عوارض خطرناك ناخالصی‌های فلزات سنگین موجود در نمك‌های خوراكی تصفیه نشده و هشدارهایی از سوی كارشناسان و متولیان امر بهداشت منتشر شده است. یكی از خبرها به جمع‌آوری 50 تن نمك تصفیه نشده و بدون پروانه ی ...
  • خواص سرکه سیب
  • سالیان سال مردم معتقد بودند سرکه سیب، بعنوان ماده ای بر علیه عفونت و حتی پوکی استخوان و نیز برای هضم بهتر موادغذایی موثر است. سرکه سیب از بروز سرطان پیشگیری هم می کند. اگر چه سرکه سیب سرطان را درمان نمی کند ، ولی به دلیل دا...
  • مضرات مصرف زیاد نمک
  • مصرف نمک به مقدار کم در برنامه غذایی ما لازم و ضروری است. ولی ما معمولاً 10 تا 20 برابر مقدار مورد نیاز بدن، نمک مصرف می کنیم. البته سه چهارم نمکی که در طی روز مصرف می کنیم بصورت نهفته در غذاهای فرآیند شده و آماده است. فقط ی...
  • آیا شکر برای سلامتی مضر است؟
  • ماده کریستالی سفید رنگی که بعنوان شکر می شناسیم، یک ماده مصنوعی و فرآیند شده است که اغلب از نیشکر یا چغندر قند بدست می آید. قند موجود در نیشکر و چغندر قند بعد از جداسازی تمام املاح ، ویتامین ها، پروتئین ، آنزیم و سایر مواد م...
  • بیش از 14 نوع نمک خوراکی با تصاویری زیبا (2)
  • نمک ساییده (GRINDER SALT) این نمک معمولاً بصورت کریستال های درشت و خشکی در دسترس است که برای آسیاب کردن مناسب است . کریستال های سفید این نمک به راحتی در آسیاب پودر می شوند و این به دلیل رطوبت پایین آن است. استفاده آن برای طع...
  • بیش از 14 نوع نمک خوراکی با تصاویری زیبا (1)
  • نمک سیاه (BLAEK SALT) این نمک، تصفیه نشده و حاوی املاح است. رنگ این نمک به جای سیاه ، صورتی خاکستری است و طعم سولفوری دارد و معمولاً در غذاهای هندی استفاده می شود. نمک سلتیک (CELTIC SALT) نام دیگر آن نمک خاکستری دریای فرانسه...
  • ادویه ، چاشنی سلامتی
  • ادویه چیست؟ ادویه را بخشی از یک گیاه معطر تعریف می کنند که می تواند تنه درخت ( دارچین )، میوه ( فلفل سیاه ) و یا دانه ( جوزهندی ) باشد و بصورت درسته، خرد یا پودر شده برای عطر و رنگ بخشیدن به غذا مورد استفاده قرار می گیرد. ی...
  • تاثیر مصرف دارچین در بیماران دیابتی
  • تازه ترین تحقیقات نشان می‌دهد بیماران مبتلا به دیابت می‌توانند با افزودن کمی دارچین به رژیم غذایی خود به حفظ سلامت بدنشان کمک کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، در این مطالعه بیماران دیابتی که به مدت 40...
  • مصرف گیاه زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است
  • نتایج تحقیقی با عنوان اثرات ضد افسردگی زعفران و مواد موثره آن بر روی موش نشان می دهد كه این گیاه دارای اثرات ضد افسردگی است. دكتر حسین زاده پیرامون تحقیق خود می گوید: اثرات ضدافسردگی زعفران از قبیل فرح بخشی و خنده آوری آن ا...
  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:12  توسط یگانه  | 

  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 8:8  توسط یگانه  | 

  روش حاج آقا در  برخورد با دختران ...

  حجت الاسلام مسلم داوود نژاد

  آنچه می‌آید خاطره‌ای است از حجت‌الاسلام مسلم داوود نژاد، مشاور فرهنگی در دانشگاه‌های استان اصفهان که به گوش جان می‌نیوشیم:

  دو سه روزی بود به همراه دختران دانشجو برای سفر زیارتی به مشهد مشرف شده بودیم. بک روز عصر در سالن عمومی هتل در حال مطالعه بودم که متوجه شدم پنج نفر از دختران هم‌سفر ما با وضعیت آرایش کرده بسیار نامناسب و پوشش مانتو بسیار بد می‌خواهند از هتل خارج شوند!

  با تعجب سر گرداندم، آن که خودش از دیگران تابلوتر بود را صدا زدم!

  با تردید به طرف من آمد احتمالاً آن لحظه خودش را برای برخورد تند من آماده کرده بود. اما من هم مثل کسی که هیچ اتفاقی نیفتاده گفتم : «فکر نمی‌کنم با این وضعیت ظاهری، شما را به حرم آقا امام رضا (ع) راه بدهند»

  گفت: «ولی ما حرم نمی‌خواهیم بریم ، می‌خواهیم بازار برویم برای خریدن عطر طبیعی»

  نمی‌دانستم چه عکس‌العملی نشان دهم، من این افراد را آورد بودم مشهدکه مثلاً تحت تأثیر جو قرار گرفته و با عنایت آقا متحول شوند، حالا این‌گونه بیرون بروند باعث به گناه افتادن زائران حرم امام رضا در بازار می‌شوند. همان لحظه توسل دو سه ثانیه‌ایی به آقا پیدا کردم که یک لحظه گفت: «راستش حاج آقا ما چیزی از عطر طبیعی نمی‌دانیم می‌خواستیم از شما درخواست کنیم با ما بیایید ولی بچه‌ها ترسیدند این حرف را به شما بزنیم یا وقت نداشته باشید یا عصبانی بشوید به خاطر اینکه ما...»

  یک لحظه پیش خودم گفتم : «فرصت مناسبی برای امر به معروف»

  در جوابشان گفتم : «من وقت دارم ولی مشکلی وجود دارد! اگر مشکل را به کمک شما حل کنم. برای خرید به یک فروشگاه معروف عطر فروشی به نام عطر سید جواد می برمتان که مرغوب‌ترین عطرها را بخرید»

  بسیار خوشحال شد بچه‌های دیگر گروه 5 نفره را صدا زد و قضیه را به آن‌ها گفت .

  با عصبانیت ادامه داد : « من تعجب می‌کنم شما چرا از امام رضا(ع) حیا نمی‌کنید!»

  یکی از آن‌ها سوال کرد: «خوب چه کمکی برای رفع مشکل شما از دست ما بر می‌آید ؟»

  گفتم: «مشکل اینجاست که من به هیچ وجه نمی‌توانم با وضعیت پوشش فعلی شما، همراه شما بیایم»

  هنوز حرف من تمام نشده سریع به طرف اتاقشان رفتند و پنج دقیقه بعد پنج دختر چادری برگشتند!

  دیدم تنور حسابی داغ است گفتم : «آخه بازم یک مشکل دیگه است!»

  با تعجب گفتند: «چیه حاج آقا ، قول می‌دهیم موهایمان از چادر بیرون نیاید!»

  گفتم نه مشکل وضعیت آرایش شما است !؟ من نمی‌توانم با این وضعیت همراه شما بیایم!

  قبول کردند و بالاخره با هر وضعیت بود وضعیت ظاهری آن‌ها از مانتویی به چادری از 100درصد آرایش به 20 درصد کاهش پیدا کرد!

  وارد بازار رضا شدیم! بازار حسابی شلوغ بود. من با فاصله چند قدمی جلوتر از خواهران حرکت می‌کردم که حساسیتی ایجاد نشود. تا رسیدن به عطرفروشی سید جواد باید نصف بازار رضا را می‌رفتیم!

  در بین راه احساس کردم دستی به شانه‌های من برخورد می‌کند! برگشتم دیدیم یکی جوانی حدوداً 25 ساله با محاسنی بلند با اخم و عصبانیت به من نگاه می‌کند! بدون سلام یا مقدمه‌ای گفت: « حاج آقا شما خجالت نمی‌کشی؟»

  گفتم : «سلام علیکم ! خجالت؟! خجالت برای چی؟!» داشتم شوکه می‌شدم، توقف کردم خواهران که چند متری از من عقب بودند به من رسیدند گفتم: «شما تشریف ببرید الان من می یام!»

  با عصبانیت ادامه داد : « من تعجب می‌کنم شما چرا از امام رضا(ع) حیا نمی‌کنید!»

  گفتم: « عزیز من! اگر مشکلی پیش آمده بگو تا حلش کنیم.»

  گفت : «چه مشکلی از این بیشتر که زن و خانواده شما که پشت سر شما می آمدن با وضعیت آرایش کرده به بازار آمدن! شما چیزی به آن‌ها نمی گید! واقعاً از شما که این لباس را می‌پوشید تعجب داره!»

  واقعاً نمی‌دانستم چه جوابی به این دوستی که نهی از منکر را بر خود واجب می‌دانست ولی عجول بود بدهم.

  گفتم : «آخه برادر من! عزیز من ! اول سوال بپرسید که این افراد چه نسبتی با من دارند و برای چه همراه من هستند بعد افراد را مورد اتهام قرار دهید!»

  چادر ملی

  بدون معطلی گفت: «چه فرقی می کنه» معلوم نبود از کجا من را تعقیب می‌کرده تا با وجود پنج و شش متر فاصله در بازار شلوغ رضا متوجه شده این افراد همراه من هستند!

  گفتم: « برادر من! این افراد، دخترانی هستند که چند نفرشان اولین بارشان هست چادر می‌پوشند حتی بعضی خانواده‌های ان‌ها هم مخالف حجاب هستند حالا من با زبان محبت تا این اندازه وضعیت پوششان را کامل کرده‌ام چرا عجولانه قضاوت می‌کنید و مردم را با این روش از دین فراری می‌دهید؟»

  به یاد حرف‌های مرحوم آیت الله مختاری (ره) افتادم که نقل می‌کرد: «در محضر حضرت آیت العظمی مرعشی نجفی(ره) بودیم . مردی لات و گردن کلفت مدتی بود حسابی دور آقا می‌چرخید و خودش را به آیت العظمی مرعشی نجفی(ره)نسبت می‌داد. به طوری که همه فهمیده بودن این مرد لات، مرید آیت العظمی مرعشی نجفی(ره)است . یک روز که برای وضو به وضوخانه رفته بودم، با کمال تعجب دیدم این مرد لات وضو می‌گیرد، وقتی به اطرافش نگاه می‌کند می‌بیند کسی نیست، مس پا را روی کفش می‌کشد و حوصله‌ی کفش در آوردن ندارد! خدمت حضرت ایت العظمی مرعشی نجف(ره) رسیدم و با نارحتی تمام گفتم: آقا این مرد لاتی که همه مردم خبر دارند مرید شما شده، این‌گونه وضو می‌گیرد، اگر کسی بببند برای شما زشت است! حضرت ایت العظمی مرعشی نجفی(ره) لبخندی زد و گفت اقای مختاری! می‌دانم این‌گونه وضو می‌گیرد! اما من با محبت نماز خوانش کردم اگر تو راست می‌گویی با محبت کفشش را از پایش بیرون آور. فقط مواظب باش از نماز فراریش ندهی!»

  بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


  منبع: خاطرات حجت‌الاسلام مسلم داوود نژ

  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:46  توسط یگانه  | 

   

  روایت‌های کوتاه از ازدواج امام

  امام خمینی در جوانی

  عروسی خوبان

  اسمش خیلی بزرگ است. اسمش با وقایع بزرگ، طوری گره خورده که سخت می‌شود زندگی اش را مثل انسانی معمولی - بدون در نظر گرفتن آن اتفاقات - دید.

  روح الله خمینی جوان - مثل خیلی از خودمان - دیر ازدواج کرده؛ البته نه به خاطر مشکلات مالی، به خاطر اینکه تا آن موقع، فکر و ذکرش درس و کلاس و حجره بوده.

  مثل خیلی از خودمان هم خواستگاری طولانی و پردردسری داشته و نه شنیده. البته آقا روح الله، طبع اش اینقدر بلند بوده که در خانه هر کسی را نزند. اما اینقدر هم مشهور نبوده که چشم بسته به او زن بدهند. یکی باید می‌رفته خمین، ببیند این طلبه گمنام که آمده و دختر ازشان می‌خواهد، چه کاره بوده و درآمدش چقدر است؟ زن‌های فامیل،باید ته و توی زندگی اش را درمی آوردند. تازه بعد اش، باید رضایت دختر را می‌گرفتند.

  داستان ازدواج امام، شاید بخشی از زندگی اوست که نسل ما کمتر شنیده اند.

   

  پیش از خواستگاری

  بیست و هشت سالم بود

  روایت داماد: 28 سالم بود و هنوز زن نگرفته بودم. وقتی آقای لواسانی گفت  آقای ثقفی، 2 دختر دارد و از آنها تعریف کرد، قلب من کوبیده شد. قبل از این، سرم به درس و کلاس گرم بود و فکر ازدواج را نکرده بودم. تا آن موقع به کسی و خانواده ای فکر نکرده بودم. به اطرافیان که خیلی اصرار می‌کردند زودتر سر و سامان بگیر، گفته بودم نمی‌خواهم از خمین زن بگیرم، باید کسی را پیدا کنم که کفو هم باشیم. اگر قرار باشد درس بخوانم و ملا شوم، زنم باید هم فکر من باشد. باید از قم زن بگیرم؛ از یک خانواده روحانی و هم شأن خودم.

  در قم با خیلی از اهل تدین و علم آشنا شده بودیم. یکی از اینها حاج آقا ثقفی بود که از تهران برای تحصیل دروس حوزوی آمده بود و ساکن قم شده بود. دوست مشترکمان - سید محمد صادق لواسانی - همان روزها، بدجوری پاپی من شد که چرا ازدواج نمی‌کنی. آخرش هم گفت چرا راه دور برویم، همین حاج آقا ثقفی، 2 دختر خوب و نجیب دارد و خانواده شان همان است که تو می‌خواهی. گفتم باشد شما وکیل، اگر فکر می‌کنی به من دختر می‌دهند، برو خواستگاری. بنده خدا هم قبول کرد. خسته هم نمی‌شد. لااقل 5 بار خواستگاری کرد و اصرار کرد.

  من در قم تک و تنها بودم و آنها از فامیل من - که در خمین بودند - شناختی نداشتند. زن‌های خانواده ثقفی گفته بودند که این جوان که می‌گویید، چه کاره است، درآمدش چقدر است؟ کسی چه می‌داند، شاید قبلا در قم زن یا صیغه داشته و حالا بچه هم دارد! . من اهل صیغه و این حرف‌ها نبودم ولی خود سید احمد از طرف خانواده آنها وکیل شده بود برود خمین در مورد من تحقیق کند، ببیند این جوان، اصلا درآمدش چقدر است و قبلا ازدواج کرده یا نه؟

  خانواده ثقفی اصلا به این راحتی‌ها رضایت ندادند. 10 ماه طول کشید و چند بار رفت و آمد شد تا بالاخره این ازدواج سر گرفت.

  مشکل من با قم بود تا اینکه یک شب خواب عجیبی دیدم. خواب دیدم در خانه ای - که بعدا دیدم همان خانه اجاره ای اول زندگی مان است - پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) و امام حسن(ع) نشسته اند. پیرزنی که توی آن خانه با من بود، از پشت پنجره آنها را معرفی می‌کرد؛ این پیامبر است، این امام علی است و... پیرزن دائم می‌گفت: تو که از اینها بدت می‌آید!

  از قم خوشم نمی‌آمد

  روایت عروس: 9 سالم بود که پدرم برای ادامه تحصیلاتش رفت قم. من از قم خوشم نمی‌آمد. همراه خانواده  نرفتم و پیش مادربزرگم ماندم. با مادربزرگم رفیق بودیم. من فقط

  سالی یک بار، چند روزی می‌رفتم قم و برمی گشتم. تازه چند سالم بود و برعکس همه خواهرهایم، در تهران تا کلاس هشتم درس خوانده بودم. نمی‌خواستم زیر بار ازدواج در قم بروم اما نمی‌توانستم راحت به پدرم نه بگویم. روی این کارها را نداشتیم. فقط سکوت کردم. مادربزرگم هم مخالف بود. برای یکی از آشنایان خودش، من را نشان کرده بود و همه این مخالفت‌ها باعث شد آنها 10 ماه بیایند و بروند.

  پدرم خیلی آقا روح الله را پسندیده بود. می‌گفت این مرد نمی‌گذارد به تو بد بگذرد. اما حرف من قبل از اینکه در مورد داماد باشد، در مورد قم رفتن بود. مشکل من با قم بود تا اینکه یک شب خواب عجیبی دیدم. خواب دیدم در خانه ای - که بعدا دیدم همان خانه اجاره ای اول زندگی مان است - پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) و امام حسن(ع) نشسته اند. پیرزنی که توی آن خانه با من بود، از پشت پنجره آنها را معرفی می‌کرد؛ این پیامبر است، این امام علی است و... پیرزن دائم می‌گفت: تو که از اینها بدت می‌آید! . از خواب که بیدار شدم فهمیدم مربوط به این عروسی است. مادربزرگم گفت این پسره سید است و تو که جواب نه گفته ای، معصومین ناراحت شده اند. دیگر مخالفت نکردم. مادربزرگم هم راضی شده بود.

  امام خمینی در جوانی

  شب خواستگاری

  داماد آمده!

  قدس ایران وارد خانه که شد، تازه ماجرا را فهمید. آخرش، رسما برای آقا روح الله آمده بودند خواستگاری. خانه پر بود از دوستان پدرش اما به او نگفته بودند چه خبر است. خدمتگزار پدر - که آمده بود خانه مادربزرگ - فقط گفته بود مادرتان مهمان دارد. گفته بود قدس ایران بیاید.

  به او نگفته بودند چون ترسیده بودند که دوباره نه بگوید ولی نمی‌گفت. با آن خوابی که دیده بود، امکان نداشت بگوید نه.(امام خمینی در دوران جوانی نفر دوم از سمت راست)

  شمس آفاق - خواهر کوچک تر - دوید سمتش؛ داماد آمده! داماد آمده! . دلش هری ریخت پایین. زن‌ها دور عروس جمع شدند و قدس ایران را بردند که از پشت پنجره - یواشکی - داماد را ببیند. زن‌ها بعد از او، یکی یکی می‌آمدند و داماد را ورانداز می‌کردند و نظر می‌دادند. خود دختر، بدش نیامده بود.

  داماد چهره جذابی داشت با موهایی که کمی روشن بود. دختر برگشت و ساکت نشست. از نظر بقیه این به معنی رضایت بود. پدر وقتی فهمید قدس ایران رضایت داده، رفت توی اتاق بغلی و سجده شکر کرد. خیلی آقا روح الله را قبول داشت.

  پدر همیشه گفته بود: دلم یک پسر اهل علم می‌خواهد و یک داماد اهل علم .

  اول ماه مبارک رمضان بود که قرار و مدارها را گذاشتند. بعد از آن قرار شد داماد برای عروس اش، دنبال خانه بگردد.

   

  عروسی

  مثل خانة توی خواب

  مهریه را 1000تومان تعیین کردند. آن موقع، درآمد داماد، 30تومان در ماه می‌شد. خانواده داماد گفتند اگر می‌خواهید، خانه مهر کنید ولی آقای ثقفی، قیمت ملک توی خمین را نمی‌دانست و پول تعیین کرد. عقد را هم خیلی جمع و جور، توی همان ماه مبارک گرفتند چون کلاس‌های روح الله در این ماه تعطیل بود. بعد، 8 روز دنبال خانه گشتند که خانه ای به کرایه ماهی 5 تومان پیدا شد. درست مثل همانی که قدس ایران خوابش را دیده بود.

  قدس ایران را صدا کردند که پدر با تو کار دارد؛ من را وکیل  کن که من هم آقا سید احمد را وکیل کنم بروند حضرت عبدالعظیم صیغه عقد را بخوانند. روح الله هم برادرش - آقای پسندیده - را وکیل می‌کند .

  دختر قبول داشت و این طور، عقد جاری شد. یک تخته فرش، لحاف کرسی و قدری اسباب آشپزخانه، جهیزیه دختر شد که همراه ننه خانم - دایه مادرش - با او بفرستند خانه شوهر. پانزدهم ماه مبارک هم فامیل را دعوت کردند و عروسی به راه افتاد.

  زندگی مرفهی نداشتیم اما نمی‌گذاشت به من سخت بگذرد. هیچ وقت هم مستقیما امر و نهی نمی‌کرد. همان اوایل زندگی، حرفش را این طور زد: من کاری به کار تو ندارم. هر طور که دوست داری لباس بخر و بپوش. تنها چیزی که می‌خواهم این است که واجبات را انجام بدهی و محرمات را ترک کنی

  زیر یک سقف

  زندگی ما طلبگی بود

  زندگی ما با طلبگی شروع شد. نمی‌خواست پیش این و آن دست دراز کند. خرج خانه باید با بودجه ای که داشت تنظیم می‌شد. من هم با این مسئله کنار آمده بودم. حتی خودم شدم طلبه اش!

  شد معلمم و تا تولد پنجمین فرزندمان به من جامع المقدمات و سیوطی درس داد.

  زندگی مرفهی نداشتیم اما نمی‌گذاشت به من سخت بگذرد. هیچ وقت هم مستقیما امر و نهی نمی‌کرد. همان اوایل زندگی، حرفش را این طور زد: من کاری به کار تو ندارم. هر طور که دوست داری لباس بخر و بپوش. تنها چیزی که می‌خواهم این است که واجبات را انجام بدهی و محرمات را ترک کنی . واقعا به کارهای خصوصی من و رفت و آمدهایم زیاد کار نداشت، یعنی اعتماد کرده بود. سرش به مطالعه و کارهای خودش گرم بود اما حواسش بود که چه وقت و چطور وارد مسائل خانوادگی شود.

  احترام من را خیلی نگه می‌داشت. تا من نمی‌آمدم سر سفره، غذا را شروع نمی‌کرد. این را همه بچه‌ها می‌دانستند و خود به خود کمکم می‌کردند که زودتر کار سفره انداختن تمام شود و من بنشینم.

  کمتر می‌شد توی خانه تنها بمانم. اگر پیش می‌آمد، حتما بچه‌ها را می‌فرستادند. می‌گفتند بروید پیش مادرتان، باید کمکش باشید. وقتی چای یا چیز دیگری می‌خواست، من را خطاب می‌کرد اما مستقیم نمی‌گفت. می‌گفت: خانم، بگویید برای من چای بیاورند . گاهی هم چیزی نمی‌گفت، خودش می‌رفت سمت آشپزخانه و با سینی چای می‌آمد.

  در همه فشارهای سیاسی و امنیتی، محرم رازش من بودم. وقتی قرار بود تبعید شوند ترکیه، مهرشان را گذاشتند کف دست من و گفتند به هیچ کس نگو این پیش توست. زندگی 2نفره ما، خیلی زود با آمدن آقا مصطفی، روی دور جدیدی افتاد.

  گروه دین تبیان


  منبع: پا به پای آفتاب- جلد 1 (امیررضا ستوده)

   

  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:39  توسط یگانه  | 

  رفیق فابریک خدا (1)


  همه ما خدا را دوست داریم و او را محبوب خود می دانیم. اما چه می دانیم که او چقدر ما را دوست دارد و ما را در کدام یک از حلقه های دوستدارانش قرار داده است؟ در میان این همه عاشق و علاقمند به او معلوم نیست که جای ما کجا است و فاصله ما با او چقدر است؟


  دست خدا

  با این وجود می دانیم که کسانی هستند که در حلقه اول رفاقت با خدا قرار دارند و رفیق درجه اول اویند. بی شک اگر بفهمیم که اینان چه کرده اند که به چنین مقامی دست یافته اند، خواهیم توانست رمز نزدیک شدن به محبوب را بیابیم و فاصله خود را نسبت به او کمتر و کمتر کنیم.

  اگر رمز و راز پیشرفت رفقای درجه اول خدا را بفهمیم و آن رموز را در روان و عمل خود پیاده سازیم، حلقه های رفاقت با خدا را یکی پس از دیگری در خواهیم نوردید و محبوبتر از گذشته خواهیم شد. هر حلقه ای دری دارد و هر دری کلیدی را می طلبد. درهای بسته ای که میان ما و محبوبمان را فاصله انداخته با کلیدهایی گشوده می شود که در دست عاشقان حقیقی خدا است. آنان که این درهای بسته را یکی پس از دیگری گشوده اند و خود را در حلقه اول رفاقت با خدا یافته اند بهتر می دانند که این درها با چه کلیدی گشوده می شود و با چه ابزاری فتح می گردد. بنابراین اگر به دنبال نزدیک شدن به محبوبترین محبوب عالمیم باید به جستجوی این کلیدها باشیم و نمونه ای از آن را برای خود بسازیم.

  اما رفقای درجه اول خدا یعنی آنان که در حلقه اول عشق به خدا قرار گرفته اند، چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟

  باید گفت که در میان رفقای حلقه اول خدا، یکی هست که خود حضرت پروردگار او را رفیق و خلیل خود نامیده است. پس بیایید به زندگی او سری بزنیم و رمز و راز موفقیتش را بیابیم.

   

  پیامبری که «نشان رفاقت» گرفت

  پیامبران خدا نزدیک ترین انسان ها به حضرت پروردگارند و رابطه ای پرمحبت با او دارند. اما در میان همه پیامبران خدا تنها یکی از آنها «نشان ویژه رفاقت» را از آن خود کرده است و «مدال خلیل اللهی» را به گردن آویخته است. در آیه 125 سوره مبارکه نساء می خوانیم:

  « ... وَ اتَّخَذَ اللَّهُ إِبْراهیمَ خَلیلاً»؛ و خداوند، ابراهیم را به دوستى (ویژه) خود برگزید.

  امام صادق علیه السّلام می فرماید: زمانى كه حضرت ابراهیم علیه السّلام را در آتش انداختند، جبرئیل او را در فضا در حالى كه به زمین مى آمد ملاقات كرد و به او گفت: اى ابراهیم، آیا حاجتى دارى؟ حضرت پاسخ داد: از تو، (هیچگاه) حاجتى نخواهم خواست

  همه می دانند که هیچ کس در دستگاه عدل الهی بی دلیل به مقامی نایل نمی شود و نمی تواند بدون حساب و کتاب به جایگاهی ویژه دست یابد. مسلما خداوند بر اساس لیاقت ها و امتیازات هر کس، مقامی متناسب به او عنایت می کند و هیچ کس را افزون بر آنچه که هست، برنمی شمرد. چرا که او نه عاشق چشم و ابروی کسی است و نه سایه کسی را با تیر می زند. آری، خشم و محبت او با ملاک های حقیقی است و مقام های عنایت شده از سوی او نیز بر اساس لیاقت ها و امتیازات واقعی است.

  حضرت ابراهیم علیه السلام نیز که به مقام خلیل اللهی خداوند رسیده، مسلما دارای امتیازاتی ویژه بوده است. این «امتیازات ویژه» همان «رموز موفقیت» او در دستیابی به این مقام والا است که می تواند کلیدهای عشق ورزی به خداوند را در اختیار ما قرار دهد و فاصله ما تا به محبوب را کوتاه نماید و حرکت ما را به سوی او شتابی فزاینده بخشد.

  اما امتیازات حضرت ابراهیم علیه السلام چه بوده که او را به این مقام پرارزش رسانده است؟

  چرا ابراهیم علیه السلام، «خلیل خدا» شد؟

  قرآن، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم امتیازات فراوانی را برای حضرت ابراهیم مطرح کرده است. ارزشمندی شخصیت این پیامبر بزرگ خدا تا بدانجا است که خداوند او را الگو و اسوه ای شایسته برای همگان برمی شمرد. (سوره ممتحنه، آیه 4)

  اما از روایات اهل بیت علیهم السلام برمی آید که در میان همه این امتیازات، تنها برخی از آنها علت دستیابی او به مقام خلیل اللهی است که به امید خدا پس از اشاره اجمالی به این امتیازات در موقعیتی دیگر به تفصیل در مورد هر یک سخن خواهیم گفت.

  از روایات اهل بیت علیهم السلام برمی آید که دلیل دستیابی حضرت ابراهیم علیه السلام به مقام رفاقت و دوستی با خدا این بود که او:

  دوست خدا

  1ـ بسیار مهمان نواز بود

  جابر بن عبدالله انصاری می گوید: از پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله شنیدم که می فرمود: خداوند، ابراهیم را به دوستی (خود) برنگزید مگر براى آنكه (دیگران را) اطعام مى كرد و شب هنگام كه مردم خواب بودند، نماز مى گزارد. (علل الشرائع، ج 1، ص 35)

   

  2ـ دست رد به سینه کسی نمی زد

  امام باقر علیه السلام می فرماید: خداوند، ابراهیم علیه السلام را خلیل (خود) قرار داد، چون دست رد به سینه هیچ درخواست کننده ای نمی زد. (علل الشرائع، ج 1، ص 34)

   

  3ـ جز خدا از کسی چیزی نمی خواست

  امام صادق علیه السّلام می فرماید: زمانى كه حضرت ابراهیم علیه السّلام را در آتش انداختند، جبرئیل او را در فضا در حالى كه به زمین مى آمد ملاقات كرد و به او گفت: اى ابراهیم، آیا حاجتى دارى؟ حضرت پاسخ داد: از تو، (هیچگاه) حاجتى نخواهم خواست. (علل الشرائع، ج 1، ص 36)

  امام باقر علیه السلام می فرماید: خداوند، ابراهیم علیه السلام را خلیل (خود) قرار داد، چون از هیچ كس جز خداوند چیزى نمی خواست. (علل الشرائع، ج 1، ص 34)

   

  4ـ اهل نماز شب و شب زنده داری بود

  جابر بن عبدالله انصاری می گوید: از پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله شنیدم که می فرمود: خداوند، ابراهیم را به دوستی (خود) برنگزید مگر براى آنكه (دیگران را) اطعام مى كرد و شب هنگام كه مردم خواب بودند، نماز مى گزارد. (علل الشرائع، ج 1، ص 35)

   

  5ـ بسیار سجده می کرد

  یکی از یاران امام صادق علیه السلام از ایشان پرسید: چرا خداوند، حضرت ابراهیم علیه السّلام را خلیل و دوست خود برگزید؟ حضرت فرمودند: زیرا وى بسیار سجده مى‏كرد. (علل الشرائع، ج 1، ص 34)

  ادامه دارد .....

  در قسمت های بعد به هر یک از این ویژگی ها به تفصیل خواهیم پرداخت.

  سیدمصطفی بهشتی

  بخش اخلاق و عرفان اسلامی

   

  ارسال به
  شبکه اجتماعی تبیان
  + نوشته شده در  سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 12:42  توسط یگانه  | 

 • سه شنبه 3/3/1390
 • تاريخ :
 • معیارهای مادر اید ه آل


  تعجب نکنید اما فرزند شما به یک مادر کامل و عالی و یا برتر نیاز ندارد. به عقیده من مادر کامل،  مادر مفیدی نیست و آنچه فرزندتان، به ویژه در سال‌های ابتدایی زندگی به آن احتیاج دارند، مادر کافی است.

  معیارهای مادر اید ه آل

  در حقیقت پنج سال اول زندگی که دوران کلیدی و طلایی تربیت است، بیشتر به نظارت و همراهی بدون اضطراب مادر نیاز است تا آموزش‌های مستقیم وی. رویدادهای طبیعی که در جریان رشد و تکامل کودک رخ می‌دهد مانند شیر خوردن، آشنا شدن با غذای سفره، راه افتادن، کنترل ادرار و مدفوع، خوابیدن، لباس پوشیدن و حتی رفتن به مهد کودک می‌توانند بدون دردسر سپری شوند و شما از آنها لذت ببرید اما در عین حال هر کدام از این مراحلی که گفتم، در صورت برخورد نادرست به نگرانی والدین تبدیل می‌شوند و هیچ لذتی را برایتان به ارمغان نیاورده و بحران‌آفرین هستند.

   

  شما بسیار راحت از کنار مراحل رشد که هر کدام معضلی بزرگ است، می‌گذرید اما می‌‌خواهم بگویم امروزه بیشتر زوج‌ها ترسی ناخودآگاه از بچه‌دار شدن دارند و بزرگ کردن بچه را طاقت‌فرسا می‌دانند؟

  این امر به علت تغییراتی است که در دهه‌های اخیر در خانواده‌ها اتفاق افتاده است. یعنی زندگی خانوادگی گسترده با پدربزرگ و مادربزرگ و نوه‌ها به خانواده‌های کوچک تبدیل شده است. در ضمن تعداد بچه‌ها و در نتیجه کودکان هم‌بازی بیشتر از امروز بود و در گرمای عاطفی خانواده بچه‌ها می‌آموختند که هر چه دارند باید با یکدیگر تقسیم کنند. در یک کلام کودکان، کمتر محور خانواده می‌شدند. کودکان امروز تنهاتر از گذشته‌اند و در فضای کوچک خانه بدون هم‌‌بازی به سر می‌برند. بنابراین تمرکز و توجه بیش از حد والدین آنها را به کودکانی لوس و پرتوقع مبدل کرده است. با گسترش سریع فناوری روز مانند تلویزیون و کامپیوتر، چالش جدی و جدیدی در پیش روی والدین امروز است اما می‌خواهم یادآور شوم که اگر راه صحیح را پیش نگیرید و در پنج سال اول زندگی که بنیادی‌ترین سال‌های شکل‌گیری شخصیت آینده فرزندتان است نکوشید، در سال‌های بعد به دلیل این عملکرد ضعیف به دردسرهایی دچار خواهید شد که اغلب والدین امروز به آن مبتلا هستند.

  با در آغوش کشیدن و بوسیدن طی ماه‌های اول نه تنها او را لوس نمی‌کنید بلکه اطمینان می‌دهید که هر وقت به شما نیاز دارد، در کنارش حاضرید

  *حال که متوجه علل ناموفق بودن آن افراد شدیم، از شما می‌خواهیم مهارت مادر کافی بودن را به ما بیاموزید، از کجا شروع کنیم؟

  از دوره تولد خوب است. همان نخستین ماه‌های پس از تولد.

   

  *چرا از آن دوران؟

  چون مادر در این زمان، به ویژه اگر فرزند اول باشد، از نظر عاطفی تعادل ندارد مانند اینکه سوار الاکلنگ است. لحظه‌ای در اوج لذت و زمانی دیگر در قعر درماندگی. اغلب حس می‌کند خسته شده و نمی‌تواند ادامه بدهد. آنچه در این زمان نیاز است بدانید، برآورده کردن نیازهای نوزاد و البته خودتان است. نوزاد شما هیچ شناختی از خودش، والدینش و حتی کسی که او را در آغوش می‌گیرد، ندارد اما به دنبال یک صداست؛ صدای آشنای قلب مادر، با اینکه از محیط رحم جدا شده اما انگار با سیم نامریی به شما وصل است. با در آغوش کشیدن و بوسیدن طی ماه‌های اول نه تنها او را لوس نمی‌کنید بلکه اطمینان می‌دهید که هر وقت به شما نیاز دارد، در کنارش حاضرید.

  معیارهای مادر اید ه آل

  او به جز گریه‌ کاری از دستش برنمی‌آید و یادتان باشد که سال اول، سال حکومت اوست.

  شاید گاهی خسته شوید از اینکه مدام به شما وصل است و از گردنتان آویزان اما کودکانی که در شش ماه اول تولد، آغوش مادر، تماس فیزیکی مانند ماساژ و نوازش و آهنگ صدای او را ندارند، به مشکلات شخصیتی جدی دچار خواهند شد. خودتان را هم فراموش نکنید: از هر فرصتی برای استراحت استفاده کنید و وقتی او خوابیده، شما هم بخوابید. از همسر و دوستان بخواهید در امور خرید، آشپزی و غیره یاری‌تان کنند. یادتان باشد رسیدگی به ظاهر و موهای آراسته و لباس مرتب و توجه به همسر یا فرزند دیگرتان را فراموش نکنید.

  *پس در شش ماه اول یا حتی سال اول، حکومت اوست اما اگر کار بدی کرد، به طور مثال سیلی زدن یا مو کشیدن اشکالی ندارد؟

  چرا، حتما باید به او بی‌اعتنا شوید تا متوجه شود کارش بد بوده است. همین جا یادآور شوم که کودک، توجه شما یعنی چهره، چشم‌ها و صدایتان را می‌طلبد و هرگز از آن سیر نمی‌شود. از طرفی میان تحسین و داد و فریاد و جنجال تفاوتی قایل نیست. شاید اگر ببیند با کار بدی که می‌کند، مادر را از آشپزخانه نزد خود می‌آورد تا به دلیل کشیدن موهای خواهرش داد و فریادی بکند، تردیدی در این عمل نکند.

  بنابراین او با هر رفتاری چه مثبت و چه منفی جلب توجه والدین را می‌طلبد و به هیچ‌وجه با شما هم‌عقیده نیست که کارش بد است و هنوز نمی‌فهمد. پس به او اخم کنید، چشمانتان را کمی درشت کرده و بدون اینکه کوچک‌ترین لحن خشن و یا اضطراب در صدایتان باشد، بگویید «تو کار بدی کردی»! انگشت اشاره را جلوی بینی‌تان نگه دارید.

  هیچ گاه وقتی ایستاده‌اید این کار را نکنید. بنشینید تا هم قد او شوید و ارتباط چشمی با او برقرار کنید. اگر گریه کرد، انگشت اشاره را و یا کل دستتان را به او بدهید تا آرام بگیرد.

  مادرانی را که بدون اضطراب با رفتار ناخواسته بچه‌ها روبه‌رو می‌شوند و نقش مادری، همسری و اجتماعی خود را به درستی ایفا می‌کنند مادر کافی می نامیم

  *از کجا بفهمیم گریه‌های کودک به علت درد یا درخواست است یا علامت جلب توجه و در هر کدام چه کنیم؟

  به یاد داشته باشید که حتی نوزاد شما نیز گریه‌اش یا به دلیل خوردن و خوابیدن است یا دفع کردن و مادران با تجربه گریه درد را از نق‌نق جلب توجه تشخیص می‌دهند. اگر گریه نوزاد علامت اعتراض و لجبازی بود، با بی‌اعتنایی و یا کم‌توجهی و گاهی توجه بدون اضطراب با او روبه‌رو شوید. من مادرانی را که بدون اضطراب با رفتار ناخواسته بچه‌ها روبه‌رو می‌شوند و نقش مادری، همسری و اجتماعی خود را به درستی ایفا می‌کنند مادر کافی می‌دانم.

  معیارهای مادر اید ه آل
  *اگر بخواهیم از کنار کودک برویم (خرید، سرکار و یا حمام) چگونه او را سرگرم کنیم که متوجه نشود و گریه نکند؟

  به مطلب خوبی اشاره کردید. اغلب مادرها این کار را می‌کنند و کودک که ترس عجیبی دارد مبادا مادرش را از دست بدهد، ناگهان متوجه می‌شود که او را ندارد و اضطراب ناشی از آن آزارش می‌دهد. اگر شما با بی‌اعتنایی به موقع و ابراز علاقه به موقع با او برخورد کرده باشید و بازی‌هایی چون قایم‌موشک را انجام دهید، او می‌فهمد مادر باز خواهد گشت. هیچ‌وقت یواشکی او را ترک نکنید. ببوسیدش و بگویید من تا تو بازی کنی، می‌روم حمام و زود می‌آیم. امروز باید فرق رابطه عاطفی با وابستگی بیمارگونه معلوم شود وگرنه کودک هفت‌ساله‌ای را در آینده تصور کنید که چنان به شما وابسته است که با شما می‌خوابد، افکار مادرش را می‌داند و از او ایراد می‌گیرد. به خودتان اعتماد کنید و من به شما مادران ایرانی توصیه می‌کنم که پرعاطفه بودن خوب است اما برای توانمند شدن در تربیت فرزندان باید گاهی محبت کنید، به موقع بی‌اعتنایی و توبیخ (نه توهین) نمایید و به خود و همسرتان احترام بگذارید. شما پیش از پیدایش متخصصان فن، از عهده تربیت کودکتان برمی‌آمدید، بدون تردید در آینده نیز موفق خواهید بود .

   

   

  بخش خانواده ایرانی تبیان


  منبع :

  ویستا

   

  + نوشته شده در  سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:5  توسط یگانه  | 

   

  مسابقه ی ویژه نامه طنز و سرگرمی (4)

  برای دانلود فلش این ویژه نامه اینجا کلیک کنید

  لینکدونی
  یک لینک جالب و بامزه
  می دونید تا سال جدید چقدر مونده؟
  مراحل مختلف دسگاه گوارش (دیدنی)
  مواظب باشید اینجا فکر شما خوانده می شود
  وزن شما در سیارات مختلف چقدر باید باشد (جالب)
  جراحی قلب به صورت آنلاین
  از بالای برج ایفل نظاره گر باشید
  اگه تونستی منو تو تله بندازی؟
  چرخ خیاطی چگونه کار می کند؟(جالب)
  خواندنی ها
  پیامک های تصویری
  پیامک های سرکاری برای خنده
  نصیحت لقمان حکیم به فرزندنش (نسخه جدید)
  خصوصیات زنان و مردان چینی +فیلم
  راه حلی برای شاد کردن مردم
  هرگز به رستوران 5 ستاره نروید
  کفش یادگاری /شعر طنز
  تست هوش و سرگرمی
  معمای زندانی
  یک تست هوش ساده و جالب
  تست هوش تصویری
  آلبوم تصاویر
  طرح ورزشگاه های دبی در سال 2022
  نی نی به این قلمبه ای دیدی؟ +عکس
  این کوچولوها چی می خوان بگن؟
  خودکشی دختر بچه 5 ساله +18
  بزهای خنده دار
  ساخت تصاویر سایه ای با دست
  با تخم مرغ چه کارهایی که نمیشه انجام داد
  فلش مموری های بامزه
  + نوشته شده در  سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 11:2  توسط یگانه  | 

 • يکشنبه 10/5/1389
 • تاريخ :
 • طرز تشخیص چای سالم و خوب

  چای

  چای یکی از نوشیدنی ‌های پرطرفدار در کشور ما است که مصرف به اندازه و صحیح‌ آن البته خواص بسیاری هم در پی دارد. چای سیاهی که به صورت فله‌ ای در بازار به فروش می ‌رسد تنوع فراوانی دارد: چای مورچه، ترش، باروتی و...

   که حتما شما هم اسم آن ها را شنیده‌اید و به آن ها علاقه دارید. در رابطه با تفاوت چای‌ های سیاه با یک دیگر، از دکتر محمدحسین صالحی‌سورمقی، متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران هفته نامه سلامت سوالاتی پرسیده‌ است كه خواندن پاسخ‌ های ایشان را به شما توصیه می ‌کنیم.

  چای سیاه فله ‌ای انواع گوناگونی دارد. اگر منشأ تمام این چای‌ ها برگ چای است، خب، چه تفاوتی با هم دارند؟

  متاسفانه تا زمانی که روی این انواع، آزمایشات اولیه ‌ای انجام نشود نمی ‌توان در موردشان صحبت کرد. حتما باید رنگ، میزان کافئین، مزه و طعم آن ها مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان گفت چه تفاوتی با هم دارند. به هر حال وقتی برگ چای پلاسیده و خشک می‌ شود اشکال گوناگونی پیدا می‌ کند. برخی درشت و برخی پودر است که مثلا به آن کله ‌مورچه ‌ای می ‌گویند اما تا زمانی که آزمایشی انجام نشود نمی‌ توان آن ها را با هم مقایسه و یا تفاوت ‌شان را بیان کرد.

  چه چیزی سبب تفاوت انواع چای سیاه با هم شده است؟ چرا شکل و رنگ چای‌ ها با هم متفاوت‌ است؟

  گیاه چای در همه انواع آن، یکی است اما وقتی در آب و هوای مختلف رشد می ‌کند و چون جزو گیاهانی است که خیلی سریع تغییراتی در آن حاصل می ‌شود به همین دلیل تنوع ظاهری می ‌یابد. به عنوان مثال، حتی در دو شهر شمال نیز گیاه چای بنابر آب و هوای محیط تغییراتی دارد.

  در كل، از گیاه چای در دنیا سه نوع عمده چای تولید می ‌شود. وقتی برگ گیاه چیده می ‌شود و به شکل تازه برای عملیات پلاسیدن یا تخمیر فرستاده می‌ شود، رنگ گیاه عوض شده و سیاه می ‌شود. بو و مزه آن هم تغییر کرده و خشک می‌ شود. نتیجه خشک شدن این گیاه، چای سیاه است.

  اگر گیاه تازه سریعا خشک شود و تخمیر روی آن صورت نگیرد، نتیجه چای خشک سبز است که رنگ کمتری تولید می‌ کند اما خواص آن بیشتر از چای سیاه است.

  نوع دیگر چای نیمه تخمیر شده است که با نام اورنگ شناخته می شود. این چای تنها در چین تهیه می ‌شود و خواص آن فی‌ ما بین چای سبز و سیاه است!

  بهترین، مرغوب ‌ترین و خوش ‌طعم‌ ترین چای مربوط به چای بهاره است و بعد چای تابستان و پاییز قرار می گیرند.

  در مورد چای سیاه چند قانون اصلی و علمی وجود دارد.

  اول آنکه به دلیل آنکه در روند تخمیر مواد تلخ‌ کننده آن بیشتر می ‌شود، گفته شده هر چه برگ چای درشت ‌تر باشد این مواد که یبوست‌ آور هم هستند در آن کمتر یافت می‌ شود اما هر چه چای خردتر و پودرتر باشد این مواد در آن بیشتر هستند. در ضمن، هر چه چای پودرتر باشد رنگ تولیدی تیره ‌تر و مزه آن تلخ ‌تر خواهد بود و به مذاق هر شخصی خوشایند نخواهدبود. به طور کلی، باید گفت چای درشت از نظر کیفیت بهتر از چای‌ ریز و پودری است.

  نکته دوم اینکه چای طبیعی در حالت طبیعی رنگ نزدیک به قرمزی دارد. اگر به چای هیچ افزودنی اضافه نشود رنگ، بو و مزه خوبی داشته و بی‌ ضرر است اما اضافه کردن رنگ و عطری کردن آن به شکلی که بوی تند و رنگ قرمز پررنگ پیدا کند، مضر می‌ شود. چای طبیعی در مدت کوتاه رنگ غلیظی پیدا نمی‌ کند. مطمئنا چای طبیعی بدون رنگ و بوی اضافه شده سالم ‌تر و بهتر است.

  نکته سوم اینکه چای در سه فصل چیده می‌ شود: بهار، تابستان و پاییز. در فصل زمستان چای برداشت نمی ‌شود به این علت که هر چه از بهار به فصل تابستان و زمستان نزدیک می ‌شویم، قسمت‌ های چوبی برگ زیادتر می ‌شود. بهترین، مرغوب ‌ترین و خوش ‌طعم‌ ترین چای مربوط به چای بهاره است و بعد چای تابستان و پاییز قرار می گیرند.

  نکته چهارم منطقه ‌ای است که چای در آن رشد می‌ کند. در کل، منطقه جغرافیایی در کیفیت و کمیت مواد معطرکننده و مواد تلخ‌ کننده موثر است. به همین دلیل چای برخی نقاط خوش‌ طعم و چای برخی نقاط بسیار پست است. به‌ عنوان مثال، در ایران آزمایشاتی که روی چای 5 شهر شمالی انجام شده نشان داده اند، اصولا چای ‌هایی که روی آن ها پرزهایی وجود دارد (البته این پرز با چشم غیرمسلح دیده نمی ‌شود) هر چه پرز بیشتری داشته باشند چون داخل پرزها اسانس تجمع می ‌یابد، عطر چای بیشتر است. جالب است بدانید نتایج این بررسی‌ ها بهترین چای را چای لاهیجان معرفی کرده‌اند.

  چیدن برگ چای

  نظرتان درباره نوع دم کردن چیست؟ آیا روش تهیه چای نیز بر خاصیت آن تأثیر می گذارد؟

  بله. دقیقاً نکته آخری که گفتم، به نوع دم کردن چای برمی‌ گردد. هرچه چای تازه ‌دم تر باشد، خوش ‌بو و خوش ‌طعم‌ تر است و هر چه بماند مواد تلخ آن بیشتر شده و بو و مزه آن را تغییر می ‌دهد. خواص چای هم هر چه بیشتر بماند، عوض می‌ شود و دیگر رفع کننده خستگی نیست چون کافئین آزاد شده با دیگر مواد ترکیب شده و خاصیت خود را از دست می ‌دهد.

  در خرید چای فله‌ ای باید به چه نکاتی توجه کنیم تا چای خوبی نصیب‌ مان شود؟

  درشتی چای یکی از نکات مهم و قابل توجه است. بوی چای حرف اول را در حدس طعم و مزه چای می ‌زند ولی به هر حال، تا وقتی چای را دم نکنیم نمی ‌توانیم جلوتر از این برویم. رنگ سیاه چای هم مشخصه دیگر مرغوب بودن آن است.

  آیا تقلبی یا طبیعی بودن چای را می ‌توان از روی ظاهرش تشخیص داد؟

  نه؛ تا زمانی که چای را دم نکنید، نمی ‌توانید متوجه این موضوع شوید. چای طبیعی رنگ نمی ‌دهد. از نظر اسانس هم چای اگر بوی غلیظی نداشته باشد، یعنی عطری نیست. یادتان باشد که مصرف عطریات افزوده شده در طولانی مدت می ‌تواند در کبد تجمع یافته و به سموم تبدیل شود و عوارضی را برای مصرف كننده اش در پی داشته باشد، بنابراین سعی كنید از عطردهنده های طبیعی استفاده كنید.

  لطفا توضیح کوتاهی هم در رابطه با نحوه صحیح دم کردن چای بدهید.

  بهترین حالت این است که آب کاملاً جوش را روی چای خشك بریزیم و به مدت 10 تا 15 دقیقه آن را روی بخار آب بگذاریم. البته باید درِ قوری بسته باشد. محصول صاف‌ شده، چای دم شده است. دم کردن چای سبز و سیاه با هم تفاوتی ندارد و مخلوط کردن و دم کردن این دو با هم نیز تداخلی را ایجاد نخواهد کرد.

   

  اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

  برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

   

  *مطالب مرتبط:

  آن چه از چای نمی‌ دانستید

  انواع چای و خواص آن‌ها 

  فواید چای 

  فورا بعد از غذا چای ننوشید

  چای خطر سرطان و بیماری قلبی را کاهش می دهد

  تاثیر چای در کاهش جذب آهن غذا

  مصرف لیموترش به همراه چای مفید است

  نکات مهم هنگام مصرف چای

  نوشیدن چای داغ سرطان زاست

  اثر شگفت انگیز لیمو بر چای سبز

  فواید چای سبز برای سلامتی (1) و (2)

  بخش تغذیه و سلامت تبیان

   

  + نوشته شده در  سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:40  توسط یگانه  | 

   

  چای ترش و خواص مفید آن

  Hibiscus Sabdariffa


  یکی از مهم ترین خواص چای قرمز شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد. در هند از دانه های این گیاه به عنوان یک دارو برای سستی، گیجی و سوء هاضمه استفاده می شود.


  چای ترش

  چای ترش یا چای قرمز که به چای مکه نیز معروف است از گیاه رز چینی تهیه می‌ شود که از گلبرگ و دانه های آن می‌ توان به عنوان نوشیدنی استفاده کرد. چای هیبیسکوس دارای رنگ قرمز سیر و طعم ترش است.

  در عهد باستان از چای سرخ به عنوان شاداب ‌کننده و رفـع‌ کـنـنـده ی عوارض بیماری ‌های قلبی استفاده می ‌کردند.

  مصرف این محصول در تعدادی از فرهنگ‌ ها مانند چین، مکزیک و حتی اروپا وجود دارد. در سودان و مصر به عنوان یک نوشیدنی تشریفاتی در جشن‌ های رسمی‌ از آن استفاده می‌ کنند.

  این چای یکی از نوشیدنی ‌های مناسب برای کسانی است که می ‌خواهند جایگزین مناسبی برای چای پیدا کنند.

  در میان گیاهانی که نام چای را به خود گرفته ‌اند، چای قرمز یا چای ترش که به آن چای مکه هم می‌ گویند، به علت رنگ، طعم و خاصیت ویژه ‌ای که دارد، جایگاه مهمی‌ را به خود اختصاص داده است.

  شما می‌ توانید آن را با کمی عسل به صورت شربت استفاده کنید یا با آب سیب ترکیب کرده و خنک بنوشید. ترشی آن و شیرینی سیب به خوبی با هم سازگار می‌ شوند.

  این چای را می‌ توان به صورت سرد و گرم همراه مقداری قند یا نبات یا حتی بدون آن به عنوان یک نوشیدنی رژیمی‌ مصرف کرد.

  یکی از مهم ترین خواص چای قرمز شباهت ترکیبات آن با انسولین است

  و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد

  خواص چای ترش

  دم کرده ی این گیاه کاهش‌ دهنده ی فشار خون، خنک ‌کننده ی بدن، رقیق و تصفیه ‌کننده ی خون، کنترل‌ کننده ی کلسترول خون، اختلالات کبدی و صفرایی و همچنین آرام ‌بخش است و برعکس چای که باعث دفع آهن می‌ شود، چای ترش خود یکی از منابع غنی آهن به شمار می‌ آید.

   

  طریقه ی مصرف چای قرمز

  افرادی که دارای قند، چربی و فشارخون بالا هستند، می ‌توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه ی خود را به چای قرمز اختصاص دهند و برای هر بار مصرف، 5 گرم از گل برگ‌ های چای قرمز را داخل یک فنجان ریـخـته و سپس آب جوش بر روی آن بریزند و سرپوشی گذاشته، 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، سپس صاف کرده و میل کنید.

   

  مصرف دم کرده ی چای ترش بیش از چای معمولی بر پرفشاری خون افراد دیابتی موثر است

  بر اساس یافته های یک پژوهش ارایه شده در کنگره بین المللی طب سنتی و مکمل، مصرف دم کرده ی چای ترش به طور معنی داری نسبت به چای معمولی بر پر فشاری خون بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 موثر است.
  گیاه رز چینی

  بر اساس یافته های پژوهشی که نتایج آن در کنگره ی بین المللی طب سنتی و مکمل، ارایه شد 60 بیمار مبتلا به دیابت به دو گروه تقسیم شده، گروه اول از چای معمولی و گروه دوم از چای ترش به مدت 30 روز روزانه دو بار صبح و عصر مصرف کردند.

  این گزارش با هدف تعیین اثر کوتاه مدت مصرف چای ترش توسط بیماران متبلا به دیابت نوع 2 بر پرفشاری خون آن ها صورت گرفته است.

  در این آزمایش فشار خون سیستولیک(انقباضی) در مصرف کنندگان چای ترش به طور معنی داری 4/15 درصد کاهش یافت، در حالی که این ارقام برای مصرف کنندگان چای معمولی 4/8 درصد افزایش نشان داد. میانگین فشار خون دیاستولیک(انبساطی) در گروه گیرنده چای ترش 3/4 درصد کاهش داشته ولی در گروه گیرنده چای معمولی 6/4 درصد افزایش داشته است.

  این گزارش ادامه می دهد، درصد اثر مثبت درمانی گروه گیرنده های چای ترش و چای معمولی به ترتیب 1/48 و 4/15 به دست آمده است.

  بنابراین گزارش، این مداخله نظیر سایر مطالعات مشابه، اثر کاهش دهنده فشار خون را که در طب سنتی بسیاری از کشورها مورد توجه است، تایید می کند.

  دم کرده ی این گیاه کاهش‌ دهنده ی فشار خون، خنک ‌کننده ی بدن، رقیق

  و تصفیه ‌کننده ی خون، کنترل‌ کننده ی کلسترول خون، اختلالات کبدی و

  صفراوی و همچنین آرام ‌بخش است

  پژوهشگران این مطالعه اظهار دارند، گیاه Hibiscus Sabdariffa یا چای ترش به طور گسترده در مناطق حاره کاشت شده و در طب سنتی بسیاری از کشورها برای درمان پر فشاری خون استفاده می شود.

   

  دیابتی ها چای ترش بخورند

  چای قرمز یا چای ترش در نقاط مختلف دنیا با نام های متفاوتی خوانده می شود. این گیاه و محصولات آن در ایران به نام های چای مکی یا چای مکه، چای قرمز و چای ترش خوانده می شود. یکی از مهم ترین خواص چای قرمز شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد. در هند از دانه های این گیاه به عنوان یک دارو برای سستی، گیجی و سوء هاضمه استفاده می شود و دانه های آن غنی از چربی و پروتئین است.

  دم کرده ی برگ این گیاه منبعی غنی از آهن و مس است.

  از پودر آسیاب شده ی کاسبرگ آن می توان به عنوان طعم دهنده در کیک، شکلات و بستنی نیز استفاده کرد.

   

  فرآوری: مریم مرادیان نیری

  بخش تغذیه تبیان

   


  منابع:

  جام جم

  ایسکا نیوز

  مجله خانه سبز

   

  مطالب مرتبط:

  آشنایی با خواص انواع نوشیدنی ها 

  آشنایی با خواص انواع گیاهان دارویی

  + نوشته شده در  سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت 7:38  توسط یگانه  |